1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

Bigcommerce Nedir, E-ticaret Sitesi Kurulabilir mi?


0

BigCommerce nedir, e-ticaret sitesi kurulabilir mi sorularına cevap veriyoruz. 2021 yılı e-ticaretin zirve yaptığı yıl olmuştur. E-ticarete mesafeli yaklaşan, e-ticareti hiç düşünmeyen, e-ticaret yapmak için istekli olan ama zamansızlıktan yapamayan, e-ticaret yapmak isteyip de nasıl yapılacağını bilmeyen bir çok işletme ve kişiler e-ticarete yöneldi.

E-ticaret yapmak için gerekli olan temel bileşenlerden biriside e-ticaret yazılımıdır. E-ticaret yazılımı olarak kodlanan bir çok yazılım bulunmakta. Bu yazılımlardan biriside Bigcommerce yazılımıdır.

Bu makalemizde Bigcommerce nedir, Bigcommerce e-ticaret yazılımı tercih eilmeli mi, Bigcommerce e-ticaret yazılımının avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Bigcommerce nedir?

Bigcommerce, abonelik esaslı kodlanmış olan e-ticaret yazılımıdır. Yazılım 2009 yılında Sydney, Avustralya da yazılmıştır. Yazılım şu an kendi ismiyle şirketleşmiş olup şirketin merkezi Austin, Teksas, ABD’dir. Bigcommerce e-ticaret yazılımının özellik anlamında en yakın rakibi Shopify yazılımıdır.

Bigcommerce e-ticaret yazılımının diğer e-ticaret yazılımları gibi benzer özelliklere sahiptir. Magento, Prestashop, Opencart gibi e-ticaret yazılımları açık kaynak kodlu yazılımlar olup, kendi sitelerinden indirdikten sonra kendi sunucunuzda yayın yaptırabiliyorsunuz. Ama Bigcommerce yazılımı kaynak kodları vermeyip abonelik usulü ile çalışmaktadır.

Bu makaleyi de mutlaka oku!

Ücretsiz e Ticaret Sitesi Yazılımları

BigCommerce E-ticaret Yazılımı Nasıl Çalışır?

Bigcommerce e-ticaret yazılımı nasıl çalışır?

Bigcommerce e-ticaret yazılımının 4 tane planı vardır. Bu 4 planın her birisinin kendisine mahsus bir takım özellikleri bulunmaktadır. Her plan özellik anlamında en küçük işletmeden en büyük işletmeye kadar her işletmenin ihtiyaçlarını görecek yapıdadır.

Küçük bir işletmeyseniz veya ürün çeşidiniz az ise büyük paket almadan küçük paketi alarak e-ticaret sitesi açabiliyorsunuz. İlerleyen zamanlarda satışlarınız, ürün çeşitliliğiniz, ziyaretçileriniz arttığında mevcut paketinizden bir üst pakete geçebiliyorsunuz.

Bigcommerce mantalite olarak Shopify e-ticaret yazılımına benzese de kullanım bakımından birbirinden çok ayrı özelliklere sahiptir. Bigcommerce e-ticaret yazılımı kullanıcı deneyimi açısından zor bir yönetim paneline sahiptir.

Panelin kullanımı Shopify kadar kolay değildir. Bigcommerce son zamanlardaki güncellemeleri ile panelin kullanımını kolaylaştıracak adımlar atmış olsada rakibi ile istenilen seviyeye gelememiştir.

Bigcommerce yazılımını kullanabilmek için üyelik ve ödeme adımlarını tamamladıktan sonra hemen mağazanızı açıp ürünlerinizi ekledikten sonra satış yapmaya başlayabiliyorsunuz. Bigcommerce yazılımı farklı platformlardaki e-ticaret yazılımları ile entegre olup sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir.

Yazılım popüler sosyal medya platformları ile bağlantı kurup ürün veya hizmetlerinizi buralarda tanıtıp, satış yapabilmenize de imkan tanımaktadır.

Bigcommerce e-ticaret yazılımı tercih edilmeli mi?

Bigcommerce e-ticaret yazılımı destek alabileceğiniz bütün unsurları barındırmakta. 7/24 canlı destek, telefon ve e-posta desteğini sisteme üye olur olmaz hemen kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında Çok detaylı bir Bigcommerce Yardım sayfası da bulunmakta. Ancak site dilinin İngilizce olduğunu hatırlatalım.

Bigcommerce e-ticaret yazılımının Türkiye dahil dünya üzerinde 55 binden fazla kullanıcısı bulunmakta. Sisteme üye olup size uygun olan paketi satın aldıktan sonra hemen satış yapmaya başlayabiliyorsunuz. Yazılımın 96 tane işlevsel ve modern temaları bulunmakta. Bununla beraber yazılımın 400’den fazla özelliği bulunmakta.

Bigcommerce sunucu dahil bir e-ticaret yazılımı olup sunucu derdinden kurtulursunuz. Yazılım kendi sunucusunda çalıştığı için yazılımın güncellenmesi, eklendi, tema ve modüllerin güncellenmesi, virüs bulaşması gibi dertleriniz olmaz. Siz sadece satışlarınıza odaklanırsınız. Sitenizin sunucu tarafı  firma tarafından işletilmekte.

Bigcommerce yazılımının SEO tarafı çok güçlüdür. Yazılımın SEO gücü dünyanın bir numaralı SEO uzmanı sayılan Aaron Wall tarafından geliştirmesinden gelmektedir. Mağazanızı açtıktan sonra SEO anlamında önemli olan özelleştirilebilir url’ler, meta-taglar, robot.txt gibi Google açısından önemli olan bütün metrikleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz.

Bigcommerce temaları bütün cihazlarla uyumlu çalışacak şekilde kodlanmıştır. Bu anlamda size sorun çıkarmaz. Bütün cep telefonları ile sorunsuz çalışması size ciddi avantajlar sağlar.

Bir e-ticaret sitesi için en önemli unsur sattığı ürünlerin ücretini tahsil edebilmektir. Bu anlamda Bigcommerce e-ticaret yazılımı başta Amazon olmak üzere büyük alışveriş sitelerinin kullanmış olduğu ödeme yöntemlerini bünyesinde bulundurur. Siz sorunsuz bir şekilde sattığınız ürünlerin ücretini tahsil edersiniz.

Bunun yanında site dilinin ve ödeme yöntemlerinin İngilizce olması, yönetim panelinin kullanımının diğer e-ticaret yazılımlarına nazaran karışık olması, satış yapsanız da yapmasanız da her ay abonelik ücreti ödemek zorunda olunması bu yazılımın tercih edilmesi noktasında iyi düşünülüp karar verilmesi gereken konulardan bazılarıdır.

BigCommerce Fiyatları

Bigcommerce fiyatları

Bicommerce e-ticaret yazılımının 4 farklı planı bulunmaktadır. Bu planların kendisine mahsuz özellikleri bulunmakta. En düşük paketi kullanıyor olsanız bile sorunsuz bir şekilde e-ticaret yapabilirsiniz.

 1. Birinci plan 29 dolar olup içerisinde e-ticaret yapmak için gereken tüm özellikleri barındırmakta
 2. İkinci plan aylık 79 dolar olup, yıllık 180.000 dolara kadar satışları olan e-ticaret siteleri için idealdir
 3. Üçüncü plan aylık 299 dolar olup, yıllık 400.000 dolara kadar satışları olan e-ticaret siteleri için idealdir
 4. Dördüncü plan ise tamamen özeldir. Yani ihtiyacınız olan özellikler BigCommerce ekibiyle ortak payda da anlaşma yapılarak fiyat iki tarafın özel görüşmesi ile belirlenmekte.

Bigcommerce ve dünyaca ünlü markalar

Bigcommerce e-ticaret yazılımının dünya genelinde yaklaşık 55 bin kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların arasında Kodak, Toyota ve onlarca global firma bulunmaktadır. Onlarca global firmanın bu yazılımı tercih etmesi yazılımın altyapısı ve özelliklerinin ne kadar güçlü olduğunun kanıtıdır.

Sonuç  Olarak…

Bigcommerce e-ticaret yazılımına sahip olmak üyelik kadar kolay. Siteye üye olur olmaz kullanabiliyorsunuz. Ödeme sistemlerinin ve yazılım dilinin İngilizce olması iyi düşünülmesi gerken konulardan biridir. SEO, tema ve özellik anlamında bir e-ticaret yazılımınında olması gereken bütün özellikleri sunmakta.

Güvenlik anlamında içiniz rahat edecek kadar sağlam sunucularda yayın yapmakta. Bizim kanaatimiz e-ticarete yeni başlamak kişiler için uygun bir yazılım olmayacağı yönünde. Bunun yanında globale açılmak isteyen, e-ihracaat yapmak isteyen firmalar için uygun bir yazılım olduğunu düşünmekteyiz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir