1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Web Sitesini Arama Motorlarına Ekleme


0

Web sitesini arama motorlarına ekleme sanıldığı kadar zor değil. e-ticaret sitesi, blog veya herhangi bir alanda açılmış web siteniz varsa iki husus sizin için çok önemlidir.

Birincisi arama motorlarındaki görünürlüğünüz veya arama motorlarında hangi anahtar kelimelerde sıralama aldığınız, ikincisi ise SEO çalışması konusundaki performansınızın nasıl olduğu. SEO çalışması, çok detaylı bir çalışma olup özünde arama motorlarındaki görünürlüğü artırma, daha üst sıralarda çıkma ve arama motorlarında daha fazla kelimede sıralama almak için yapılmaktadır.

Web sitesini arama motorlarına ekleme
Web sitesini arama motorlarına ekleme

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru başta Google olup Yahoo ve Bing arama motorunun da hatırı sayılır kullanıcısı bulunmaktadır.

Bir e-ticaret sitesi, bir blog veya herhangi alandaki bir web sitesi açılır açılmaz internet ortamında bilinir ve bulunur olarak yayın yapmaz. İnternet ortamında bilinmesi için açılan web sitesini arama motorlarına tanıtmak gerekir.

Bu tanıtma işlemi manuel olarak yapılmaktadır. Nasıl ki günlük hayatta hiç tanımadığımız birilerini yaptığımız işle ilgili olarak tanıtırlar, bizde tanıtılan kişiyi tepeden tırnağa süzüp tanımaya çalışırız. İşte yeni açılan bir web sitesinin arama motorlarına tarafımızdan tanıtılması gerekir.

Tanıtılan web sitesini arama motorları tepeden tırnağa süzüp onu gerçekten tanımaya çalışır. Sizin için hangi arama motoru önemliyse bu arama motoruna yeni açtığınız web sitesini tanıtmalısınız gerekiyor. Yeni açılan web sitesinin arama motorlarına tanıtılması çok karmaşık gibi görünse de aslında çok basit bir konudur.

Yeni web sitesi açan kişilerin en çok sordukları sorular;

 • Web sitem arama motorlarında hemen çıkar mı?
 • Web sitemin arama motorlarında görünmesi için ne yapmalıyım?
 • Web sitemi Google da arattım ama çıkmadı, neden acaba?

Gibi sorular olmaktadır. Bu makalemizde yeni açılan bir web sitesinin arama motorlarında görünmesi için web sitesini arama motoruna ekleme konusunu anlatacağız. Bu makalede anlatacağımız işlemleri yaptığınız zaman web siteniz arama motorlarında görünmeye başlayacaktır.

Web sitesini arama motorlarına ekleme nasıl yapılır?

Öncelikle şun konuyu netleştirelim. Bir web sitesinin arama motorlarına eklenmesi farklı bir konu, eklenen web sitesinin arama motorlarında sıralama alması ayrı bir konudur. Web sitesinin arama motorlarına eklenmesini bu makalede anlatacağız.

Ama web sitesinin arama motorlarında çıkması için detaylı bir SEO çalışmasının yapılması gerekiyor. Detaylı SEO çalışması ayrı bir makalemizin konusu olacağı için çok detaya girmeyeceğiz.

Web sitesini arama motorlarına ekleme
Web sitesini arama motorlarına ekleme

Sitemizi google arama motoruna ekleme

Siz manuel ekleseniz de eklemeniz de Google botları bir süre sonra sizin sitenizi otomatik olarak tarayıp indexlemeye başlayacaktır. Sitenizin ana dizinine eklemiş olduğunuz robots.txt dosyası Google botlarını davet eder.

Gelen Google botları sitenizde dolaşarak var olan sayfaları hafızasına almaya başlar. Hafızaya alınan bilgilerin işlenmesi biraz zaman alabilir. Bu konuda biraz sabırlı olmakta fayda var. Ama siz Google botlarının sitenizi keşfetmesini beklemeden kendinizde ekleyebilirsiniz.

Kendinizin manuel elle eklemesi halinde Google tarafından ücretiz sunduğu bazı istatistik bilgilerine kolayca ulaşmanızı sağlar.

Web sitesini Google arama motoruna eklenmek aslında çok kolay. Tek yapmanız gereken https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresine tıklayıp gelen ekrandaki “url” ve “yorumlar” kısmını doldurmak.

Yalnız burada url adresinizi yazarken web siteniz http, https, https://www, https://www seçeneklerinden hangisi ile açılıyorsa her biri için ayrı ayrı sitenizi eklemeniz gerekiyor. eğer siteniz htaccess dosyasından https://www adresine yönleniyor ise sadece https://www.e-ticaretsitesi.com şeklinde yazmanız yeterli olacaktır.

Google arama motoruna sitenizi kaydetmek için aşağıdaki adrese tıklayın:

https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html

Google search console web sitesi ekleme
Google search console

Google arama motorlarına 2.kayıt yöntemi olarak Google Search Console adresini kullanabilirsiniz. Google Search Console, Web Master Tools olarak da bilinmektedir. Google Search Consele adresine Gmail uzantılı mail adresiniz ile giriş yaptıktan sonra gelen ekranda sizden web sitenizin url adresini girmeniz istenecektir.

Bir önceki yöntemde olduğu gibi sitenizin adresi tam olarak nasıl başlıyorsa o şekilde ekleyin. Sonrasında Mülk Ekle düğmesine tıklayın. Bu adımda Google sizden sitenizi doğrulamanızı isteyecektir. 3 tane doğrulama yönteminden size en uygun olanını seçip sizden istenen eylemi gerçekleştirdikten sonra doğrula düğmesine tıklayarak sitenizi doğrulayın.

Doğrulama işleminden sonra Google sitenizle ilgili bilgi toplamaya başlar. Toplanan bu bilgilerin işlenmesi için bir süre beklemelisiniz. Bilgilerin işlenmesi tamamlandıktan sonra sitenizle ilgili kaç tıklama almışsınız, hangi kelimelerden sitenize ziyaretçi geliyor, sitenize backlink (bağlantı) veren siteler hangileridir gibi bir çok istatistik bilgilerine erişebileceksiniz.

Sitemizi Yandex Arama Motoruna Ekleme
Sitemizi yandex arama motoruna ekleme

Sitemizi yandex arama motoruna ekleme

Yandex arama motoruna web sitesinin eklenmesinin Google’a göre daha zor olduğunu belirtelim. Sitenizi Yandex arama motoruna eklemek için Yandex hesabınızın olması gerekiyor. Eğer Yandex hesabınız yoksa burayı tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

Yandex hesabınızı oluşturduktan sonra “Add Url” kısmına tıklayın. Sizden istenen bilgileri girin. Bilgilerinizi girdikten sonra sizden sitenizi doğrulamanızı isteyecektir. Meta Tag, html dosyası, DNS kaydı seçeneklerinden size uygun olan doğrulama seçeneğini seçerek sitenizi doğrulayın. Doğrulama işleminden sonra siteniz Yandex arama motoruna eklenmiş olacaktır.

Yandex arama motoruna sitenizi kaydetmek için aşağıdaki adrese tıklayın:

https://passport.yandex.com/registration?origin=webmaster&retpath=https%3A%2%2Fwebmaster.yandex.com%2Fsite%2Findexing%2Freindex%2F

Sitemizi Bing ve Yahoo Arama Moturuna Ekleme
Sitemizi bing ve yahoo arama moturuna ekleme

Sitemizi bing ve yahoo arama moturuna ekleme

Bing ve Yahoo arama motorlarına site eklemek için kullanılan webmaster araçlarının tek çatı altında birleştiklerini belirtelim. Bu tek bir kere sitenizi ekleyerek hem Bing, hem de Yahoo arama motorlarına sitenizi eklemeniz demek.

Sitenizi Bing ve Yahoo arama motoruna eklemek için öncelikle Bing Webmaster aracına giriş yapmalısınız. Burayı tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Eğer Bing hesabınız yoksa da kayıt olabilirsiniz.

Bing webmaster aracına giriş yaptıktan sonra “add site” linkine tıklarak gelen sayfaya web site bilgilerinizi ekleyin. Web site bilgilerinizi eklerken sitenize ait sitemap’ı da  (site haritası) ekleyebilirsiniz. Bilgilerinizi girip kaydet dedikten sonra sizden sitenizi doğrulamanız istenecektir.

Xml dosyası, meta tag, DNS kaydı seçeneklerinden sizin için uygun olan seçenekle sitenizi doğrulayın. Doğrulama işleminin başarılı olması ile birlikte siteniz hem Bing hemde Yahoo arama motoruna eklenmiş oldu.

Bing ve Yahoo arama motorlarına sitenizi kaydetmek için aşağıdaki adrese tıklayın: https://www.bing.com/toolbox/webmaster

Sonuç olarak…

Yeni açılan sitenizi Google, Yandex, Bing ve Yahoo arama motorlarına sitenizi ekleme nasıl yapılır öğrendiniz. Burada anlatılan bilgilerle sitenizi ekler eklemez arama sonuçlarında çıkacağını düşünmeyin.

Yaptığınız işlem aslında arama motorlarının botlarını sitenize davet etmek. Ama motorlarının sitenizi ziyaret etmesi, sitenizle ilgili bilgi toplaması, bu bilgilerin işlenip sonuçlarda gösterilmesi için zamana ihtiyacınız var.

Burada verilen bilgilerin yeni açılan web sitelerinin arama motorlarına nasıl kayıt edileceğini göstermek olup, istenen kelimelerde pozisyon alıp sıralamalarda gösterilmesinin SEO çalışması ile mümkün olacağını tekrar hatırlatmak isteriz. SEO çalışması için alanında bilgili ve tecrübeli bir SEO uzmanı ile çalışıp destek almanızı tavsiye ederiz.

google site kontrol
Google site ekleme

Arama motorlarına sitenizin eklenip eklenmediğini kontrol edebilirsiniz. Sitenizin arama motorlarına eklenip eklenmediğini kontrol etmek için arama motoru arama kısmına “site:alanadiniz.com” yazıp ara düğmesine tıklayın. Eğer siteniz arama motoruna eklenmişse sitenize ait linklerin sıralandığını göreceksiniz. Eğer eklenmemişse de;

Google Search Console’u deneyin

www.google.com/webmasters/
siteadiniziyazin.com sitesinin sahibi siz misiniz? Google dizin ve sıralama verilerini edinin.

Aradığınız – site:siteadiniziyazin.com – ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil.

Öneriler:

 • Tüm kelimeleri doğru yazdığınızdan emin olun.
 • Başka anahtar kelimeleri deneyin.
 • Daha genel anahtar kelimeleri deneyin.

Şeklinde sonuç gösterecek.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir