2022 Ramazan Hazırlıkları ve Ramazan Kampanyası Önerileri

Ramazan Ayı Kampanya Oluşturma, Ramazan Hazırlıkları ve Ramazan Kampanyası Önerileri bu makalede. Ramazan ayında sizde satışlarınızı artırın.

2022 Ramazan Hazırlıkları ve Ramazan Kampanyası Önerileri
2022 Ramazan Hazırlıkları ve Ramazan Kampanyası Önerileri
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz

Ramazan ayı geldiği zaman kişilerin özellikle alışverişe olan eğilimleri artış gösterir. Bu nedenle de pek çok firma ve e ticaret sitesi, Ramazana özel kampanyalar düzenler.

Ramazan döneminde kişiler, normal dönemlerden daha fazla ürün satın alabilirler. Bu nedenle de Ramazan ayı boyunca, müşteriler için birtakım kampanyalar hazırlamanız satışlarınızın artmasına yardımcı olur.

Firmaların büyük bir kısmı normal dönemlerinde geliştirdikleri reklam stratejilerini sürdürürler. Ancak Ramazan ayı tarihleri arasında, stratejilerinizi bir tık değiştirip geliştirmeniz daha kapsamlı satışlar yapmanızı sağlar.

Dönemsel şekilde uygulayacağınız reklam kampanyaları, müşterilerin de dikkatini çekme noktasında büyük önem arz eder. Bu sayede hedef kitlenize daha rahat bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Ramazan ayına özel hazırlanan kampanyalar, dönemlik olduğu için müşterilerin de dikkatini çeker. Bu süreci iyi değerlendirerek satış oranlarınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Peki Ramazan kampanyası nasıl hazırlanmalıdır? Hangi detaylara dikkat edilmesi gerekir? İşte merak edilen ve önem arz eden ayrıntılar!

Ramazan Ayı Kampanya Oluşturma

E-ticaret siteleri için yıl içerisinde çok önemli bazı zaman dilimleri vardır. Ramazan ayı da bu özel zaman dilimlerinden birisidir. Ramazan ayı ülkemiz insanı için çok önem arz eder. Bu ayda yenilene, içilene, giyilene kısacası her şeye her zamankinden daha fazla dikkat edilir.

Ramazan ayı içerisinde insanlar gün boyu oruçlu olduklarından akşam yiyeceklerine daha fazla dikkat eder. Normal zamanlarda tercih edilmeyen ürünlere bu ayda çokça rağbet gösterilir. Bunda akşam iftarlarına misafir çağırma, onları güzel ağırlama düşüncesi de vardır.

Ramazan ayı bitiminde Ramazan Bayramı dolayısıyla gelen gidene ikramlarda bulunma, hediyeler verme adettendir. Bu yüzden de normal zamankinden daha fazla alışveriş yapılır.

E-ticaret siteleri bu zaman dilimini fırsata çevirip satışlarını daha fazla artırmalıdır. Bunun için e-ticaret siteleri Ramazan ayı kampanya oluşturma işini ihmal etmemelidir. Bu ay içerisinde satılan bütün ürünlerde ekstra indirimler, bir alana bir bedava, ikinci üründe yüzde elli indirim gibi kampanyalar yapılmalıdır. Bunun yanında hediye çekleri, indirim kuponları gibi ekstra aksiyonlar satışları daha fazla artıracaktır.

Ramazan ayı içerisinde başarılı kampanya oluşturan işletme ve e-ticaret siteleri mutlaka satışlarını artırır.

Ramazan Ayı İçin Kampanya Oluştururken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Ramazan ayını satış bakımından avantajlı geçirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok ince detay vardır. Geçen sene Ramazan ayı 12 Mayıs tarihinde sona ermişti. Bu sene ise Mayıs ayının başında sona ereceği bilinmektedir.

Özellikle Ramazan ayına günler kala, kampanya başlayacağını duyurmanız rekabet ortamını hızlandırır. Yapacağınız kampanyanın ne kadar süre geçerli olduğunu da belirttiğiniz zaman müşterilerin olan yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ramazan Bayramı döneminde de kampanyalarınızı devam ettirebilirsiniz. Hatta kampanyalarınızı sosyal medyada yer alan platformlar üzerinden de duyurabilirsiniz. Sosyal medyanın bu konuda büyük avantajlar sunduğunu unutmamak gerekir.

Zamanlama konusu, bu noktada dikkate alınması gereken en önemli detaylar arasında yer alır. Bu aya özel düzenlediğiniz kampanyalar üzerinde sık sık değişiklik yapmanız pek hoş karşılanmaz. Bu nedenle kampanya dönemi için net bir tarih belirlemeniz tavsiye edilir.

Başlangıç tarihinin birkaç gün öncesinde duyuru yapmanız gerekir. Kampanya kapsamında neler olduğu gibi bilgilendirmelerin de önden yapılmasında fayda vardır. Bu sayede kişilerin kafasında sizin sitenizden alışveriş yapma fikri oluşabilir.

Ramazan Ayı İçin Sayfa Oluşturma

Ramazan Ayı İçin Sayfa Oluşturma

Ramazan ayında kişiler özellikle iftar ve sahur saatlerinde alışveriş yaparlar. İnsanlar, oruç tutarken çoğu zaman yorgun ve halsiz olurlar. Bu nedenle uzun saatler süren alışveriş deneyimlerini yaşamak istemezler.

Ramazan hazırlıkları kapsamında özel sade ve dikkat çekici bir sayfa tasarımı oluşturmak, müşterilerin beğenisini kazanma noktasında avantaj sunar. Sayfaların pratik olması, müşterilerin deneyimini olumu yönde etkiler.

Alışverişin daha keyifli bir hale gelmesi için dikkat çekici tasarımlara imza atabilirsiniz. "Ramazan Fırsatı" gibi merak uyandırıcı başlıkları hazırlamak iyi bir fikir olabilir.

Özel sayfa oluşturmak, müşterilerin tek sayfa üzerinden istedikleri ürüne daha rahat ulaşmalarını sağlar.

Ramazan Ayı İçin Özel Paket Oluşturma

E ticaret sitelerindeki ürünler pek çok kişiye hitap eder. Müşteriler, kendilerine özel hazırlanan kampanyalardan her zaman faydalanmak isterler.

Özellikle ücretsiz kargo gibi kampanyalar, her zaman müşterilere cazip gelir. Hatta çoğu zaman kargı kampanyasından faydalanmak adına tek seferde birden daha fazla ürün de satın alabilirler.

Ramazan ayı için kampanya oluştururken, farklı ürün çeşitlerinin yer aldığı bir olar dizayn edebilirsiniz. Özellikle iftar sofraları için hazırlanan paketler, pek çok açıdan avantaj sunar.

Dizayn ettiğiniz paketlerin içinde müşterilere değişiklik yapma şansı da tanıyabilirsiniz. Bu sayede kişiler ihtiyaç duydukları ürünlerden oluşan bir paket hazırlayabilirler.

Ramazan Ayında Satış Oranı Yüksek Ürün Grupları Nelerdir?

Ramazan ayı, bazı ürün çeşitlerinin satış oranlarının artış göstermesinde etkili olur. Bu ay için düzenlenen özel kampanya çeşitleri pek çok kişinin dikkatini çeker.

Her ne kadar bu dönemde gıda ürünlerinin satış oranının ekstra arttığı görülse de, farklı ürün çeşitlerinde de artış gözlenir. Bu ürün çeşitleri için kısa bir listeleme yapmak gerekirse;

 • Gıda
 • Ev tekstili
 • Züccaciye / Çeyiz
 • Oyuncak
 • Kitap

Ramazan Ayı Kampanyaları Nasıl Duyurulur?

Ramazan ayı kampanyalarını hazırlamak kadar, bu kampanya sürecini de yönetmek büyük önem arz eder. Kampanyaları müşterilere deyualı bir şekilde duyurmak için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler kısaca şu şekildedir;

 • Toplu mesaj gönderme
 • E mail gönderimi
 • Site iç pop-up reklam
 • Sosyal medyada pazarlama
 • Sosyal medya ve Google reklamları
 • Influencer (fenomen) pazarlaması