1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Kripto Paralar’a Düzenleme; Kripto Para Aracı Firmalar ve Kripto Para ile Ödeme Yasaklandı


0

Kripto paralar’a düzenleme; kripto para aracı firmalar ve kripto para ile ödeme yasaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliği” geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasını yasaklayan yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

kripto para düzenlemesi
kripto para düzenlemesi

Kripto para aracı firmalar engellendi

Merkez Bankası’nın kararıyla, kripto para alımlarında aracı firmaların kullanılması engellenmiş oldu.

Bu kararla, kripto para yatırımı yapabilmek için direkt olarak Türk lirası cinsinden para transferi gerçekleştirmek gerekecek.

Yeni yönetmelikle birlikte, Binance Global gibi yurt dışı kaynaklı kripto bazlı para transferlerinde Papara ve Ininal benzeri kurumlar aracı olarak kullanılamayacak.

kripto para
Kripto para ile ödemeye de yasak geldi

Kripto para ile ödemeye de yasak geldi

Türkiye’deki bazı kripto para borsaları, kendi çıkardıkları coinler ile lüks otomobil alınabileceğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Bunun yanı sıra tost satışı yapan kişiler de ödemelerin kripto para ile yapılabileceğini açıklamıştı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan yönetmelikle, artık kripto ile ödeme tamamen yasaklanmış oldu.

Kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının yasaklanmasına dair TCMB’den yapılan açıklamada; “kripto varlıkların bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları dolayısıyla yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz kullanılabilmesi, işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle risk barındırdığı” vurgulandı.

Kripto paralar ile ilgili bilmeniz gerekenler

1- Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto para alım satımı yasaklanmadı.

2- Kripto para ile ödeme yapma ve herhangi bir ürün satın alma yasaklandı.

3- Binance Global gibi borsaların para yatırmak veya çekmek için kullandığı aracı kurumlar (Papara ve Ininal) devre dışı kaldı.

4- Kripto para borsalarına yalnızca bankalar aracılığıyla para gönderilip çekilebilecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelikgeçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/teknoloji/kripto-para-duzenlemesi-bugun-yururluge-girdi

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir