1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret Sitelerinde Fotoğraf Kullanımına Dair Püf Noktaları


0

E-ticaret sitelerinde fotoğraf kullanımına dair püf noktaları açıklıyoruz. E-ticaret sitenizde ürünlerinizi tanıtabilmek adına olmazsa olmaz materyal fotoğraftır. Ürünlerinizde kullanmış olduğunuz fotoğraflar bir görsel olmanın yanında satışlarınızı artıracak en önemli argümandır.

Bu makalemizde paylaştığımız E-ticaret Sitelerinde fotoğraf kullanımı püf noktaları ile müşterilerinize sunduğunuz alışveriş deneyimini artırabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinde fotoğraf kullanımı püf noktaları nelerdir?

Bir e-ticaret sitesinde müşterinin, satışa sunulan ürünle etkileşime geçebileceği tek seçenek fotoğraftır. Malum e-ticaret sitelerinde sergilenen ürünlere dokunma, ürünün tadına bakma, ürünü koklama yada eline alarak inceleme olanağı yok. Satışa sunmuş olduğunuz bir ürün ne kadar iyi olursa olsun düğün fotoğraflanmamışsa satışa dönüşmesi o oranda az olacaktır.

Sitemizdeki ürüne ait fotoğraf sadece tek görme duyusuna hitap etse de amaca ve hedef kitleye uygun bir fotoğraf kullanımı başarıyı getiren en önemli unsur. Satışa sunulan bir ününün görsel etkileşim sonucu başarılı olup olmaması ürüne, tüketici sınıfı ve başka kriterlere bağlı olsa da belli başlı etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kalite, ışık ve arka plan
 • Lifestyle fotoğraflar
 • Tüm seçenekler
 • Ürünün sayfadaki konumu
E-ticaret sitelerinde fotoğraf kullanımı

Kalite, ışık ve arka plan

E-ticaret sitenizde satışa sunmuş olduğunuz ürüne ait fotoğraf veya fotoğraflar her koşulda kaliteli olmalı, fotoğrafta zoom (yakınlaştırma) yapıldığında göründü kalitesi piksel piksel dağılmamalıdır. Bunun için çekilen fotoğrafın maksimum 72 dpi kalitesinde olmasına dikkat edin.

Çekmiş olduğunuz fotoğrafın kalitesini iyi ayarlayacağım derken boyutunun çok büyük olmamasına dikkat edin. Çok büyük boyutlu fotoğrafların yüklenmesi geç süreceğinden kullanıcının bu yükleme süresini beklemeden sitenizi terk edeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Çekmiş olduğunuz ürün fotoğraflarında en önemli unsurun ışık olduğunu bilip ona göre ışık doğru ayarlanmalı, ışığın geliş yönüne göre ürün konumlandırılmadır. Çekmiş olduğunuz ürün görselinde kesinlikle gölgede kalan nokta bulunmamalıdır. Ürün çekiminde mümkün mertebe beyaz arka plan kullanın.

Çekmiş olduğunuz ürün rengi de beyaz ise ürünle arka planın kolayca ayırt edilebilir olmasına dikkat edin. Zira arka planla aynı renge sahip ürün tam olarak ayırt edilemez. Unutmayın çok satan bir ürün fotoğrafı kaliteli, tamamen aydınlık ve arka planı ayırt edilebilendir. Cep telefonunuzla nasıl kaliteli foroğraf çekilebileceğini öğrenmek için aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

Telefonla Kaliteli Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Lifestyle fotoğraflar

Lifestyle fotoğraflar

Ürün fotoğrafları iki konuda çok etkilidir. Birincisi, fotoğraf hitap ettiği müşteri kitlesi ile çok daha rahat etkileşime geçmekte. Örneğin yaz geliyor diye bir tişört alacaksanız alacağınız tişört fotoğrafının düz bir zemin veya duvarda askı üzerinde görmektense onu canlı bir manken üzerinde tişörtün kalıpları hakkında daha kolay karar vermenizi sağlar.

Bunun yanında görselde ki tişört giyen manken hedef kitlenizle ne kadar uyumlu ise satın alacak kişiyi daha kolay etkiler. Bol kesim bir tişört satıyorsanız ve bunu zayıf bir manken üzerinde fotoğraflamak aynı etkiyi göstermeyecektir.

İkinci etkisi ise, fotoğraflanan ürün boyutları hakkında bilgi vermesidir. Örneğin su bardağı satıyorsanız ve bunun fotoğraflarını yakın plandan çekip sitenize eklemişseniz müşteri bunun gerçek boyutu hakkında fikir yürütemeyecektir. Ama bu ürün fotoğrafını canlı bir insan elinde veya bir bebek elinde fotoğraflarsanız müşteri bu ürünün gerçek boyunun ne olduğunu zihninde canlandırabilecektir.

E-ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürünlerin fotoğraflarında toptancınızdan hazır çekilmiş görselleri kullanmak yerine mümkün olanlarını canlı mankenler üzerinde bizzat kendiniz veya profesyonel birine fotoğraf çektirmeyi tercih edin. Emin olun çok faydasını göreceksiniz. Unutmayın Life Style görseller müşterilerinizin ürün ile yakınlık kurmasını kolaylaştırır.

Tüm seçenekler

Tüm seçenekler

E-ticaret sitelerinde en sık yapılan hata şudur. Bir ürünün birden fazla rengi, modeli, seçeneği varsa sadece bir tanesinin görselini ekleyerek müşterinin fotoğraf eklemedikleri ürünle ilgili fikir edinmesini bekliyor. İnsanlar genelde görmedikleri bir şeyin görüntüsünü kafalarında canlandırmakta zorlanır.

Tekstil ürünleri satan bir e-ticaret sitesi olduğunuzu varsayarsak satmış olduğunuz bir gömleğin mavi, beyaz, siyah, düz çizgili, yatay çizgili gibi var olan tüm renk ve seçeneklerinin fotoğraflarını çekip müşterilerinizin kolay karar vermesi için sitenizde yazılı açıklamanın yanında görsel olarak da eklemek size ciddi fayda sağlar.

Unutmayın insanlar ürünlerin olmayan halini gözünde canlandıramayabilir bunun için ürünün tüm varyasyonları mümkünse canlı manken üzerinde kaliteli bir şekilde fotoğraflanmalıdır.

Ürünün sayfadaki konumu

Ürünün sayfadaki konumu

Önemli noktalardan bir tanesi de ürün görselinin ürün sayfasında nasıl konumlanacağı. Sitemizden ürün almaya karar verip sepete ekleme aşamasında olan bir müşterinin dikkatini başka bir ürün,  kampanya veya bildirimle dağıtmamalıyız.

Müşterinin dikkatinin dağılmaması için ürün görseli sol tarafta büyük bir şekilde olmalıdır. Ürüne ait fiyatlar okuma yönümüz doğrultusunda sol tarafta olmalıdır. Sayfamız müşteri tarafından ilk açıldığında müşterinin gördüğü alanlarda aşağı yukarı veya sağa sola taşmalar olmamalıdır.

Aslında bu biraz teknik konu gibi dursa da eğer kullanmış olduğunuz yazılımın ürün sayfası bu anlattığımız şekilde değilse düzeltilmesini isteyebilirsiniz. Unutmayın ürüne ait fotoğrafın konumu, ona odaklanmayı sağlamalıdır.

Sonuç olarak…

Bir e-ticaret sitesinde ürünü sattıran yegane özellik fotoğraf değildir. Bunun yanlış anlaşılmasını istemeyiz. Ürünü sattıran başka etkenlerin ürün başlığı, ürün açıklamaları, kargo gönderim süresi ve ücretsiz kargo oluşu, kredi kartı ile ödeme, taksit seçenekleri, kapıda ödeme olanağı gibi ödeme seçeneklerin olduğunu unutmayın.

İnsan en çok gördüğünü hatırlar ve zihninde canlandırır. Ürünü sattıran diğer etkenlerin daha çok sözel olduğunu, ürünle ilgili kanaatin görsel sayesinde olduğunu tekrar hatırlatalım. Eğer çok satan bir e-ticaret sitesi olmak istiyorsanız E-ticaret Sitelerinde fotoğraf kullanımına dair püf noktaları makalemizi ciddiyetle uygulayın.

Son olarak biz başlıkta hangi yaklaşımı tercih etmişiz, yorum bölümüne yazarmısınız?

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir