e-Ticarette Kitle Psikolojisi Nasıl Kullanılır?

Kitle psikolojisi herhangi bir olay karşısında insanların aynı davranışı sergilemesidir. Peki kitle psikolojisi internette kullanılabilirmi. Cevabı e-Ticarette Kitle Psikolojisi Nasıl Kullanılır? makalesinde. Hemen tıkla.

e-Ticarette Kitle Psikolojisi Nasıl Kullanılır?

Kitle Psikolojisi Nedir?

E-ticaret sitesi kurmak isteyen ve online satış yapacak olan girişimci ve ya firmaların önce tüketicilerin satın aldıkları ürün alanlarını tespit etmeleri gerekmektedir. Tüketici ne kadar iyi anlaşılırsa yapılacak olan satış o kadar başarılı olacaktır. İnsanlar zihni satın alma üzerine doğrudan bir etkiye sahip olmaktadır. Kitlelerin psikolojisini iyi bir şekilde analiz ederek online satış stratejileri geliştirmek tüketicilerin alışveriş yapma dürtülerini harekete geçirmektedir.

Tüketicinin Satın Alma Aşamaları

Araştırma: Tüketici bir ürünü almak istediğinde önce araştırmasını yapar.

Karşılaştırma: Tüketici bir ürünü araştırmaya başladığında pek çok farklı sitede ürünü; fiyat, kalite, kargo, teslimat, renk, beden, ölçü gibi pek çok faktörü karşılaştırır.

Değerlendirme: Tüketici ürünü pek çok yönüyle değerlendirdikten sonra satın almaya aşamasına gelir.

Satın Alma: Tüketici bir ürünü satın alarak o e-ticaret sitesinin müşterisi konumuna gelir.

Deneyim: Tüketici satın alma işleminden sonra ürün eline ulaştığından sonraki aşamada ise deneyim kazanmaya başlar.

Bağ Kurma: Tüketici ürünü aldıktan sonra firma ile arasında bir bağ kurulur. Burada firmanın ürüne değer katması, tanınırlık kazandırması ve ürünü hatırlanır kılmaktadır.

Yeniden Satın Alma: Tüketici iyi bir satın alma deneyimden sonra online mağazadan yeniden alışveriş yapması olası bir müşteri konumuna gelmiştir.

E- Ticaret Yaparken Kitle Psikolojisini Etkileyen Etmenler

Hızla dijital dönüşüm yaşayan dünyada kitlelere etkisi çok önemlidir. E-ticaret alanında kitle psikolojisine etkileyen pek çok etmen vardır. İşte bunlardan birkaçı;

  • Toplumsal olaylar
  • Ekonomi
  • Eğitim
  • Yaş

Yaşanan yeni bir örnek vermek gerekirse; 2020 Mart’ında yaşanan Covid-19 salgınıyla tüm dünya olarak alışveriş alışkanlıklarımız her yerde online alışverişlere geçti. Temel ihtiyaç ve hijyen ürünleri büyük oranda artmıştır.

E- Ticaret İle Satın Almaya Teşvik Eden Etmenler

E-ticaret siteleri bu konuda birkaç önemli yöntem ile sitelerini takip eden tüketicileri satın almak için teşvik edebilir. Birkaç madde ile özetlenirse;

Ürünün Nitelikleri ve Açıklamaları: Ürünler hakkında detaylı bilgi verilmesi alıcıyı hareketlendirerek satın almaya teşvik edebilir. Bu sebeple hiçbir ayrıntıyı atlamadan müşterinin gözünden düşünerek bu kısmı oluşturabilirsiniz.

İade Politikası: Müşteriler online alışveriş sitelerinde ekstra güven duygusuna gereksinim duyarlar. Satın alacakları üründe bir problemle karşılaştıklarında kolayca iade edilmesini isterler. Online firmanızın iade politikasını ziyaretçilerin görebileceği ve anlayabileceği bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu size karşı olan güven duygusunu arttıracaktır.

Kullanıcı Yorumları: Online alışverişlerde daha önce deneyimlenen bir ürün hakkında yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlar tüketici psikolojisini etkilemektedir. Bu sebeple oluşturacağınız bir e-ticaret sitesinde müşterilerin yaptığı yorumları sosyal kanıt aracı olarak kullanabilirsiniz.

Kargo Ücretleri: Online mağazalarda; teslimat seçenekleri, zamanı,  kargo ücretinin satın almadaki etkisi oldukça fazladır.

Promosyonlu Ürünler ve Hediyeler: Kitle psikolojisini etkileyen faktörlerden birisi de ‘’ücretsiz, bedava’’ gibi yazılan yazılardır. E-ticaret sitesinin bazı ürünlerinde ‘’bu ürünü alana ikincisi bedava’’ gibi kampanyalar yaparak marka ve müşteriler arasında bağ kurabilirsiniz.

Stok Sınırlama: Bir üründen az bulunması onu satın alma eylemine itmektedir. Bu durumda ihtiyacı olmasa da bu ürünü almak ister. Bunu ifade etmek için ‘’sınırlı sayıda’’ , ‘’tükenmek üzere’’ gibi kelimeler kullanabilirsiniz.

Zaman Sınırlama: Belirli bir zamanda yapacağınız indirimli ürünler için zaman olgusunu kullanarak müşterilerin satın alma dürtüsünü harekete geçirebilirsiniz. ‘’Bu ürünü almak için son saatler’’ gibi ifadelerle alıcıyı harekete geçirebilirsiniz.

Gerçek Görseller: Görsellik bir ürünü satın almadan çok önemlidir. Bu durumda seçilen ürün görselleri şöyle olmalıdır;

  • Çözünürlüğü yüksek olmalı
  • Profesyonel çekim olmalı
  • Her yönden görsel alınmalı
  • Yalnızca ürün ön planda olmalı
  • Farklı renk seçenekleri görselde yer almalı

Kitle psikolojisi unsurlarını dikkate alarak, ticaretinizi büyütebilir insanlar üzerindeki algınızı değiştirebilirsiniz.