E-ticaret Sitesi Kurmak için En Detaylı Rehber

E ticaret sitesi kurmak ve hemen internetten satış yapmak için gerekli en detaylı makale. E-ticaret sitenizi kurup hemen satış yapmaya başlayın. Nasıl mı, okumak için hemen tıkla.

E-ticaret Sitesi Kurmak için En Detaylı Rehber
E-ticaret sitenizi kurup hemen satış yapmaya başlayın
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz

e-ticaret sitesi kurmak sandığınız kadar zor ve karmaşık değil. Kolay birşekilde e-ticaret sitesi kurup aynı gün içerisinde satış yapmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurup internetten ürün satmak istiyorsanız en doğru makaleyi okuyorsunuz. Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyeyim e-ticaret sitesi kurmak için en doğru zaman bu şimdiki zaman.

Önceki yıllara nazaran insanların internet üzerinden satın almalara mesafeli yaklaşması, güven duymaması gibi gerekçeler ortadan kalkmaya başladı. Bunda da özellikle pandemi döneminde insanların kendilerini izole etmeleri, sokağa, kalabalık yerlere çıkmama isteği ve ihtiyaçlarını internet üzerinden online sipariş verme istekleri etkili oldu.

İnsanların bu dönemde e-ticaret sitelerinden yaptığı alışverişleri, harcadığı miktarları gösteren onlarca istatistik ve rapor var. Bu raporları Google da kısa bir araştırma yaparak bulabilirsiniz. Bu raporlara bakarak da e-ticaret sitesi kurmanın ne kadar doğru bir zaman olduğunu anlayabilirsiniz.

Var olan mevcut işinizi internete taşıma veya sıfırdan bir iş kurmak istiyor olun hiç fark etmez, çok kolay bir şekilde e-ticaret sitenizi açabiliyorsunuz. E-ticaret sitesi açmak için teknik bilgi sahibi olmanız gerekmez. Bu alanda sizlere yardımcı olacak başta kendi sitemiz e-ticaretsitesi.com olmak üzere yüzlerce site var. Bu makalemizde kolayca e-ticaret sitesi nasıl kurulur ve hemen satışa yapacak şekle nasıl getirilir konusunda bilgiler vereceğiz.

Kolayca e-ticaret sitesi kurmak

Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız e-ticaret sitenizi kolayca kurabilirsiniz. Bunlar.

 • E-Ticaret platformunuza karar verin
 • E-ticaret sitenizin hedef kitlesini belirleyin
 • E-ticaret sitenizde ne satacağınızı karar verin
 • Sipariş Karşılama veya Dropshipping'e Yönelin
 • E-ticaret sitenize ödeme altyapısı entegre edin
 • E-ticaret sitenize isim bulun ve bir alan adı alın
 • E-ticaret sitenizi satış odaklı tasarlayın
 • Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun
 • İşletmenizin Yapısına Karar Verin
 • Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

E-Ticaret platformunuza karar verin

E-Ticaret platformunuza karar verin

E-ticaret siteniz markanızın dünyaya açılan penceresidir. Bu yüzden seçeceğiniz e-ticaret yazılımı ve bu yazılımın size sunduğu özellikler işlerinizi sorunsuz bir şekilde yönetebilmeniz açısından son derece önemlidir. İşlerinizin sorunsuz bir şekilde yürümesi için bu kadar önemli olan e-ticaret sitesi yazılımını seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

Yazılım araçları; Almış olduğunuz yazılım başarılı olabilmeniz ve işlerinizi sorunsuz yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor mu? Daha fazla satış yapabilmenizi sağlayacak pazarlama kampanyaları oluşturmak, sitenizdeki tüm ürünleri yönetmek, pazaryerlerinde ve başka mecralarda satış yapmak ve yapılan satışların tahsilatını sorunsuz bir şekilde yapabilmek için aldığınız bu yazılımı kullanabilir misiniz?

Aldığınız yazılımda başta vergileriniz olmak üzere diğer ödemelerinizi yapabileceğiniz hesaplama otomasyonu, sitenize entegre edebileceğiniz canlı sohbet modülü var mı? En önemlisi de e-ticaret yazılımınız ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarınız için ekleme yapılabilecek esneklikte mi?

Fiyatlandırma; Almış olduğunuz e-ticaret sitesi yazılımı sizin ihtiyaçların karşılayacak ve fiyat olarak sizin bütçenize uygun özellikte mi? İlerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarınız için mevcut paketinizi yükseltebilecek misiniz? Çok satış yapabilmeniz için gerekli olan pazarlama ve kampanya araçları yazılımınızda var mı, yoksa ekstra ücrete mi tabi?

Tasarım; Almış olduğunuz e-ticaret sitesi yazılımı tüm cihazlarda yüksek performansla çalışabilecek sorunsuz bir yapıya sahip mi? Sitenizde kendi tasarımlarınızı yapabiliyor musunuz? Mevcut e-ticaret sitenizi özelleştirebilmeyi kendiniz yapabiliyor musunuz?

Mobil görünüm; almış olduğunuz e-ticaret sitesi cep telefonları başta olmak üzere tüm mobil cihazlarda yüksek performansla çalışabilecek bir yapıya sahip mi? Müşterileriniz cep telefonlarından kolayca ürün satın alabilir mi?

Site hızı; almış olduğunuz e-ticaret sitesi tüm tarayıcılarda sorunsuz çalışıp, minimum sürede açılabilecek yapıya sahip mi? Site açılışını yavaşlatan unsurları düzenlemeye imkan veriyor mu?

Arama motorları ile uyumu: Başta Google olmak üzere tüm arama motorları ile uyumlu mu? Yapılacak olan SEO çalışmalarına anında cevap verebilecek yapıya sahip mi?

E-ticaret sitenizin hedef kitlesini belirleyin

E-ticaret sitesi açılmadan önce karar verilmesi geren en önemli konulardan birisi de hedef kitle konusudur. Satışı kime yapacaksınız, satış yapacağınız kitlenin cinsiyeti önemli mi, satış yapacağınız kitlenin yaş aralığı önemli mi gibi bir çok sorunun cevabını belirleyip ondan sonra karar vermek gerekir. Hedef kitleyi belirlemek e-ticaret sitesinin tasarımını belirleme, pazarlama çalışmalarına şekil verme açısından da çok önemlidir.

Çok güzel satışlar yapıyor dediğiniz siteler hedef kitlesini çok iyi belirlemiş ve bu hedef kitle için çok iyi pazarlama faaliyetleri yapan sitelerdir. Sizin de başarılı satışlar yapabilmenizin ilk şartı hedef kitlenizi çok iyi tanımaktan geçiyor. Hedef kitle aralığını ne kadar kısa tutarsanız o kadar doğru kararlar verebilirsiniz. Ayrıca mensubu olduğunuz topluluğun veya grubun özelliklerini belirleyip ona uygun adımlar atarsanız daha başarılı olursunuz.

Örneğin meslek olarak öğretmenseniz bu meslek grubunu hedefleyen bir e-ticaret sitesi açmak doğru olacaktır. Sizde o grubun mensubu olduğunuzdan müşterilerinizin hangi ürünlere ihtiyacı olabileceğini, ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl hareket ettiklerini veya onlara mevcut ürünlerinizi satın almaları için nasıl pazarlama çalışmaları yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

E-ticaret sitenizde ne satacağınızı karar verin

E-ticaret sitenizde ne satacağınızı karar verin

Açacağınız e-ticaret sitesinde ne satacaksınız? Karar vermeniz gereken önemli konulardan biriside ne satacağınızdır. Ne satacağınıza karar vermenizi sağlayacak olan sağlam bir hedef kitle analizi yapmaktır. Hedef kitle analizini yaptıktan sonra kitlenizin internette neler araştırdıklarını, neler satın aldıklarını araştırın. Bunun için pazaryerlerinin en çok satın alınan ürünler kategorileri size fikir verebilir.

Satacağınız ürünleri belirlerken karar verirken karar vermeniz gereken konu rakip analizi yapmaktır. Satacağınız ürünü satan kaç kişi var, bu kişiler ne kadar büyük, pazara en çok hakim olan kim, onlarla rekabet edebilir misiniz sorularına da cevap vermeniz gerekiyor.

Ayrıca satacağınız ürünlerin karlılık oranlarına da bakmanız gerek. Satacağınız ürünlerde rekabet fazla karlılık oranı az ise o ürünü satmaktan vaz geçmenizi tavsiye ederiz. Ürün satmak için niş alan dedikleri alanları bulmaya çalışın. Niş alanlarda rekabet daha az ve karlılık oranı daha fazladır.

Ürün satarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da paketleme ve kargolamadır. Kolayca kargolanabilen, kargoda giderken zarar görmeyen, kargo gönderirken minimum gönderi ücreti olacak ürünleri tercih edin. Zira e-ticaret de bir ürünü ne kadar ucuza satın alırsanız ve ne kadar az gönderi ücreti öderseniz o kadar çok kar edersiniz.

Doğru ürünü belirleyip satmak için trendleri takip edin. Belli dönemlerde insanlar belli ürünlere yönelirler. Sizde bu ürünlerden satmayı deneyebilirsiniz. Trendleri takip etmek için Google Trends aracını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu araç ile yıllara, aylara göre şehir şehir, yaş, cinsiyet gibi bir çok kriterde araştırma yapma imkanınız var.

Ürün tedarik şeklinizi belirleyin

E-ticaret sitesi açarken karar verilmesi gereken konulardan biriside satın alınan ürünleri nasıl tedarik edebileceğinizdir. Satılan bir ürünü üç şekilde tedarik edebilirsiniz.

1-Kendi markanız ile ürettirmek

2-Toptan satın almak

3-Dropshipping yapmak

Kendi markanız ile ürettirmek; Satmak istediğiniz ürünü belirleyip bunu kendi markanız ile bir imalatçıya yaptırmaktır. E-ticaret de en çok kar bırakan model budur. Bu modeli uygulamak için nakit akışınızın çok sağlam olması gerekir.

Belirlediğiniz ürünü yüksek adetlerde bir imalatçıya yaptırırsınız ve kendi markanız olduğu için rakibinizde olmayacaktır. İstediğiniz fiyattan satma özgürlüğüne sahipsiniz. Bu satış modeli stok yapmayı da gerektirir. Stok yapılacağı  için depo maliyeti gibi ekstra maliyetleriniz olacaktır.

Toptan satın almak; satmak istediğiniz bir ürünü, bir markayı bir toptancıdan toptancının belirlemiş olduğu adetten satın alıp belli bir kar oranı koyup satmaktır. Bu satış modelinde de stok yapmak gerektiği için depo giderleri gibi giderleriniz olacaktır. Bu satış modelinde sizden başka rakiplerinizin de olabileceğini hesaba katıp ona göre karar vermek gerekiyor.

Dropshipping yapmak; stoksuz e-ticaret yapmak olarak da bilinen bu yöntemi de tercih edebilirsiniz. Dropshipping yönteminde stok yapma yoktur. Satmak istediğiniz ürünleri belirleyip gelen siparişleri tedarik edebilecek bir toptancı belirlemek şeklinde yapılır.

Gelen siparişler belirlenen tedarikçi tarafından gönderilir. En az kar oranına sahip satış modelidir. Dropshipping modelinde ne önemli kriter sağlam bir tedarikçi bulmaktır.

Dropshipping nedir?

Dropshipping nedir?

Dropshipping, herhangi bir stok tutmadan gelen siparişi tedarik etme şekline verilen satış işlemidir. Stoksuz Satış olarak da isimlendirilir. Dropsihipping yönteminde tedarikçi firmanın vereceği xml kodu veya adresi ile onun sitesindeki ürünler kendi sitenize entegre edilir.

Sitenizde satış yapıldıkça tedarikçi firmanın stoğundan düşme yapılır. Gelen siparişler sizin satış panelinize düşer, sizde bu satış taleplerini tedarikçi firmaya bildirirsiniz, firmada satılan ürünü sizin adınıza gönderir. Dropshipping ile satış yapabileceğiniz bir çok sektör ve firma bulunmaktadır. Dropshipping yapabileceğiniz sektör ve firmalar için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

e-Ticaret yapmak için XML veren firmalar

Dropshipping nasıl işler?

 • Dropshipping ile satacağınız ürünleri ve fiyatlarını belirlersiniz
 • Müşterileriniz e-ticaret siteniz üzerinden ödeme yaparak ürünlerinizi satın alır
 • Siparişi tedarikçiye iletirsiniz ve ödemesini yaparsınız
 • Tedarikçi satılan ürünü doğrudan müşterinin adresine kargolar

E-ticaret sitenize bir ödeme altyapısı entegre edin

Bir web sitesini e-ticaret sitesi yapan şey bünyesine bir ödeme altyapısının entegre edilmiş olmasıdır. Açmış olduğunuz e-ticaret sitesine müşterilerin satın almış oldukları ürünler için sorunsuz ve güvenilir bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlamak en önemli vazifenizdir.

Açtığınız e-ticaret sitesinde hangi ödeme yöntemlerini kullanacağınıza karar vermeniz gerek. Sitenizde ne kadar çok ödeme yöntemi kullanırsanız müşterinin o kadar çok hoşuna gidecektir. Ödeme konusunda kendini güvende hisseden müşteri gönül rahatlığı ile istediği miktarlarda ürün satın alacaktır. E-ticaret sitenizde aşağıdaki ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

1-EFT/Havale

2-Kredi Kartı

3-Kapıda ödeme

4-Mobil ödeme

5-Bitcoin

Kredi kartı ile ödeme yaptırabilmeniz için sanal pos ihtiyacınız olacak. Sanal posu bankalar ve Bankacılık Denetleme Kurulu tarafından yetkilendirilmiş İyzico, Payu, Paytr gibi firmalardan almanız gerekiyor. Sanal pos bankama veya ödeme kuruluşları tarafından ödeme işleminin güvenli bir platform üzerinde ödemenin yapılması için verdikleri kodlardır.

Verilen bu kodları sitenize entegre ettiğinizde ödeme işlemi güvenli platform üzerinde yapılır. Bir e-ticaret sitesinin güvenli olduğunu gösteren en önemli göstergelerden birisi de SSL sertifikasıdır. Sanal pos ile ilgili aşağıda ki makalemizi mutlaka okuyun.

Sanal Pos Nedir, Sanal Pos Nasıl Alınır?

E-ticaret sitenizde SSL sertifikası ve kredi kartı ile ilgili görselleri uygun alanlara mutlaka ekleyin. Sitenizde güvenli bir şekilde ödeme yapıldığı konusunda insanları ikna edin.

E-ticaret sitenize isim bulun ve bir alan adı alın

E-ticaret sitenize isim bulun ve bir alan adı alın

E-ticaret siteniz için doğru yazılımı, doğru, ürünü, doğru hedef kitleyi ve güvenli ödeme altyapısını belirledikten sonra yaptığınız işi, sattığınız ürünleri en iyi şekilde anlatabilecek kısa ve akılda kalıcı bir alan adı bulmanız gerekecek.

Bu isim sizin markanız olacak. Bulacağınız isim e-ticaret sitenizin ruhu, kimliği olacağından çok dikkatli seçilmelidir. E-ticaret siteniz için isim şimdi şununla idare edeyim sonra değiştiririm diyebileceğiniz bir şey değildir.

Seçeceğiniz isim kısa, akılda kalıcı, faaliyet göstereceğiniz sektöre uygun, mümkünse Türkçe karakter içermeyen kelimelerden oluşmalı. E-ticaret siteniz için isim belirlemek için kullanıcıların yapmış olduğu aramalara özellikle Google Trends’e bakmanızı tavsiye ederiz. Satmış olduğunuz ürün kategorisinin ana kelimelerini site isminizde kullanabilirsiniz.

Belirlemiş olduğunuz marka isminiz aynı zamanda sizin alan adınız olacaktır. Belirlemiş olduğunuz alan adının daha önce alınmamış olması gerekiyor. Belirlemiş olduğunuz isim daha önceden alınmışsa siz onu alamazsınız. Alacağınız alan adı daha önceden kullanılmış olmamasına da dikkat edin.

Yapacağınız sorgulama da belirlediğiniz isim uygundur, alınabilir durumdadır. Ama bu ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı araştırın geçmişine bakın. Belirlediğiniz alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını Archive.org adresinden sorgulatabilirsiniz. Alan adı (domain) ile ilgili yazmış olduğumuz makaleyi aşağıdaki linke tıklayarak mutlaka okuyun.

Alan Adı nedir, ne işe yarar, nasıl alınır ve kullanılır?

Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitenizi satış odaklı tasarlayın

Şimdiye kadar anlatmış olduğumuz unsurlar sitenin temel yapısı ile ilgiliydi. İnsanların satın almasını sağlayan unsur görsel kısımlardır. O yüzden sitenizi satışa dönüştürecek şekilde optimize etmelisiniz. Gören insanlar güveni bir şekilde ürün alabilecekleri duygusunu oluşturmalıdır.

Sitenizde kullanacağınız tema mümkünse özgün tema olmalıdır. Temanın renk yapısı modern renklerde, faaliyet gösterilen sektör ile uyumlu olmalıdır. Temada kullanılan renkler insan gözlerini yormamalıdır.

Sitenize giren insanlar hemen ne sattığınızı anlayabilmelidir. Bunun için sitenizde ki slider alanı, slider altındaki reklam alanları ve orta kısımdaki en çok satılan, en çok bakılan veya yeni eklenen ürün alanları bu hissi verecek ürün görsellerinden oluşmalıdır.

Kullanmış olduğunuz tema ve menü yapısı son derece basit olmalı. Site menünüz en fazla iki tık ile ürüne ulaştırmalı. Eklenen ürünlerin fotoğrafları foto zoom ile detaylı incelenebilmelidir. Sepete ekleme düğmesi, sepete git düğmesi müşterinin kolayca görüp tıklayabileceği yerde olmalıdır. Ziyaretçi incelediği ürünü kolayca favorilerine ekleyebilmeli ve sosyal paylaş düğmeleri ile paylaşabilmelidir.

Sitenizin en başında ve en alt kısmında inanlara yol gösterecek görseller ve butonlar olmalıdır. Temanız insanlara karmaşık gelmeden en iyi müşteri deneyimini yaşatmalıdır. Temanızda insanların kolayca arama yapabilmelerini sağlayacak arama bölümü olmalıdır.

Sitenizin en alt kısmında müşteriyi bilgilendiren gizlilik sözleşmesi, geri iade politikası gibi menüler, kurumsal bilgiler ve sosyal medya hesap görsellerinizin olması gerekiyor. Sitenizde olması gereken hukuki metinler ile ilgili ağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

Bir E-Ticaret Sitesinde Mutlaka Bulunması Gereken Hukuki Metinler Nelerdir?

E-ticaret sitenizde kullanacağınız görsellerin orijinal ve yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edin. Hazır ürün görselleri kullanmaktan kaçının. Eklemiş olduğunuz ürüne ait görselleri birkaç açıdan çekin. Giyim, ayakkabı, çanta gibi ürünler satıyorsanız mutlaka canlı manken üzerinde fotoğraflayın.

Eklemiş olduğunuz ürün görselleri ürünle ilgili net fikir vermelidir. İnceleyen insanın aklındaki tereddütleri gidermelidir. Sitenize ürün eklerken kullanacağınız ürün görsellerini nasıl kaliteli şekilde çekebileceğinizi anlattığımız aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

E-ticaret sitelerinde fotoğraf kullanımına dair püf noktaları

Telefonla Kaliteli Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

E-ticaret siteniz alan adından logosuna, tasarımından ürün görsellerine kadar markalaşma stratejisiyle planlanıp açılmalıdır. Alan adı veya markanızı akılda kalıcı, güçlü bir marka olarak konumlandırmak için stratejiler geliştirip uygulamalısınız.

Markanızın bir duygusu olmalıdır. Markanızı gören insanlar bu duyguyu hatırlamalıdır. Logo, banner, amblem gibi argümanlarda markanızdaki duyguyu ifade edecek renk tonlarını kullanın. Logonuz çok karışık obje ve şekillerden oluşmamalı, Mümkün mertebe sade ve akılda kalıcı olmalıdır. Kullanmış olduğunuz logo ve şekiller bütün sosyal medya mecrasındaki hesaplarınız ile aynı olmalıdır.

Güçlü ve akılda kalıcı marka oluşturabilmek için aşağıdaki unsurları marka stratejinize uygun olarak planlayın ve aksiyon alın.

 • Web sitesi
 • E-postalar
 • Faturalar
 • Ürün ambalajları
 • Nakliye malzemeleri
 • Pazarlama kampanyaları

Güçlü ve tutarlı bir marka kimliğine sahip olmak müşterilerinizin size daha fazla güvenmesine ve müşteri sadakati oluşturmasını sağlar. Profesyonel bir şekilde oluşturulmuş marka kimliği ve e-ticaret sitesi müşterilerinizin sizden daha fazla alışveriş yapmasına katkıda bulunur.

İşletmenizin Yapısına Karar Verin

E-ticaret yapabilmek için, kargo anlaşması için, sanal pos alabilmeniz için mutlaka vergi levhası gerekmekte. Vergi levhası alabilmeniz için de bir şirket olmanız gerekmekte. Şirket olmanız içinde aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

 • Vergi levhası
 • Banka hesabı
 • Gizlilik Sözleşmesi
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • İmza Sirküsü
 • Sanal Pos
 • Kargo Sözleşmesi
 • ETBIS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi)
 • Kep
 • E-ticaret sitesi yaptırmak

Yukarıdaki belgeleri detaylı bir şekilde açıkladığımız aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

e-Ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar

Şirket kurabileceğiniz işletme türleri aşağıdaki gibidir.

Şahıs şirketi; tek başına kurulabilen şirket türüdür. Kuruluşunda sermaye şartı olmadığından, kısa sürede kurulabildiğinden e-ticaret sitesi kuracaklar tarafından en çok tercih edilen şirket türüdür diyebiliriz.

Limited Şirket; iki veya daha fazla ortak tarafından kurulabilen şirket türüdür. Kuruluşunda sermaye şartı ve bir takım belgeler istenmektedir. Limited şirketinin ne kadar ücret gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki makaleyi okuyun.

Limited Şirket Kuruluş Masrafları Ne Kadar?

Anonim Şirket;  Limited şirket gibi 50 den fazla ortağın bir araya gelerek kurdukları şirket türüdür. Anonim şirketin kurulması ve kapatılması bayağı bir mevzuata tabi olduğundan kuruluş aşamasında e-ticaret sitesi sahipleri tarafından pek tercih edilmez. Hangi şirket türünü kuracağınıza karar veremiyorsanız aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

2021 Vergi Oranlarına göre Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi Anonim Şirket Kurmak mı Mantıklı?

Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

Yukarıdaki ilk 9 madde ile profesyonel e-ticaret sitemizi açtık. Artık ürün satmaya başlayabilirsiniz. Ürün satmak için ücretli ve ücretsiz pazarlama stratejileri belirlemeniz gerekiyor.

Ücretsiz Pazarlama Kampanyaları

Sosyal Medya

Facebook, İnstagram başta olmak üzere olabileceğiniz, olmanız gereken bütün sosyal medya mecralarında sayfalar oluşturun. Sayfaları kurumsal renk ve logonuzla şekillendirin. Sosyal medya hesaplarında dikkat etmeniz en önemli kural oluşturulan hesapları pasif vaziyette tutmayın.

Sosyal medya sayfalarınıza e-ticaret sitenizin adresini, size ulaşılabilecek telefon numarasını, iletişime geçilmesini sağlayacak e-mail, Whatsapp numarasını, varsa fiziki adresinizi mutlaka ekleyin. Bu hesaplardan zaman zaman kampanya, duyuru, indirime giren ürünler gibi paylaşımlar yapın. E-ticaret sitenizdeki ürün sayfalarında sosyal medya paylaşım düğmeleri ve sosyal medya yorum eklentisi mutlaka olsun.

E-Posta Pazarlama

Ücretsiz Pazarlama kampanyaları için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biriside e-posta pazarlaması olacaktır. Sitenizde insanların e-mail listesi oluşturabileceğiniz alan mutlaka olsun. İnsanların burada gönüllü olarak e-mail adreslerini yazmalarını sağlayın. Zira insanların rızası olmadan e-mail göndermek suç olduğu kadar insanların markanıza antipati duymasına sebep olabilir.

E-mail pazarlaması ile indirime giren ürünleri, kampanyaları, promosyonları duyurabilirsiniz. E-posta pazarlaması için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Ücretsiz E-posta Pazarlama Araçları

SEO Çalışması

SEO Çalışması

Google başta olmak üzere satmış olduğunuz ürünlerin arama motoru aramalarında üst sıralarda çıkması için sitenizi optimize etmeniz gerekiyor. SEO çalışması insanların sitenizdeki bir ürünü arama motorlarında aradıklarında size ait sonuçların üst sıralarda çıkması için çalışmalara verilen isimdir.

İnsanların sizi arama motorlarında kolayca bulabilmeleri için ürün sayfaları başta olmak üzere tüm sayfalarınızı meta başlıklar ve açıklamalar ile oluşturun. E-ticaret sitelerinde doğru ürün açıklamaları nasıl olmalıdır konusu ile ilgili aşağıdaki makaleyi mutlak okuyun.

E-ticaret sitelerinde ürün açıklamaları nasıl olmalı

Ücretli Pazarlama Kampanyaları

Facebook ve Instagram Reklamları

Ücretli pazarlama kampanyalarında bolca kullanmanız gereken mecra Facebook ve İnstagram reklamlarıdır. Facebook ve İnstagram reklamları vermek için ilk önce kampanyanızın amacını belirleyin. Bu kampanyayı niçin yapıyorsunuz. Sitenize trafik çekmek için, ürün satmak için mi, marka bilinirliğinizi artırmak için mi?

Her reklam kampanyasının stratejisi ve hedef kitlesi farklıdır. Başarılı bir reklam kampanyası için amacınızı çok iyi belirleyin. Reklam kampanyası için dikkat edeceğiniz ikinci husus reklam için ne kadar ücret ayırdığınız. Ayıracağınız bütçe oranında kampanyanız gösterilecektir. Kampanya reklamı hazırlanırken dikkat edilecek diğer hususlar ise reklamın süresi, reklamın konumu, hedef kitlenin ilgi alanlarını belirlemektir.

Google Reklamları

Özellikle ülkemizde insanların %95’i aramaları için Google arama motorunu kullanıyor. Rekabetin en yüksek yaşandığı sektör olan e-ticaret de aramalarda üst sıralarda çıkmak hayli zor. Üst sıralarda görünür olup satış yapmak ve marka bilinirliği  için Google reklamları kullanabilirsiniz. Google Ads üzerinden kolayca reklam verebiliyorsunuz.

teşekkürler

Sonuç olarak…

Gördüğünüz üzere E-ticaret sitesi kurmak ve hemen satış yapmaya başlamak çok zor değil. Sizde bu makalede anlatılanlar ile e-ticaret sitenizi açıp hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret de başarılı olmak için oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor.

E-ticaret de oyunu kurallarına göre oynayıp da başarısız olanı görmedik desek yalan olmaz. Ama oyunu kurallarına göre oynadığını zannedip, kuralların hakkını vermeden başarılı olmaya çalışıp da başarısız olanları çok gördük.

E-ticaret git gide komplike bir hal almaya başladı. Reklamı, seo çalışması, fotoğraf çekilmesi, sosyal medya hesaplarının yönetilmesinin tek kişi tarafından yönetilmesi çok zor ve zahmetli. Bunun için bir dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. E-ticaret danışmanlığı ile ilgili aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

e-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

E-ticaret de kesinlikle başarılı olacaksınız ama oyunu kurallarına göre oynadığınız sürece.