1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Tanıtım Videosu Nasıl Yapılır?


0

Tanıtım videosu bir kurum, e-ticaret, web sitesi, işletme, kişi, hizmet veya ürün hakkında kitlelere bilgi vermek amacıyla hazırlanan bir iletişim yöntemidir. Firmaların tanınırlığını arttırmak amacıyla pek çok iletişi aracı ve yolu kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Marka bilinirliğini artırmak için birçok yol ve strateji vardır.

Tanıtım videosu
Tanıtım videosu

Bunu yaparken kullanılan araç ve yöntem dışında en fazla verim alınan ve yüksek iletişim sağlayan iletişim yollarından biri de tanıtım videolarıdır. Fotoğraf, grafik gibi bilinen yöntemlerin dışına çıkılarak tüketicilere farklı bir yol seçeneği sunabilmek mümkün olabilmektedir.

Tanıtım videosu nedir?

Tanıtım videolarının amacı; firmaların sunduğu hizmetin, ürünlerin, markaların tanıtımını yapmaktır. Tüketici ile iletişim kurabilmenin en iyi yolu olarak tanıtım videoları çekmektir.

Tanıtım videosu tam anlamıyla, firmanın ihtiyaçları belirli bir süre zarfında, hareketli bir halde video çekilerek gösterilmesine denilir. Bu tanıtım videoları çizgi film animasyonları, kamera ekipmanları ve doğru ışık açılarıyla yapılmaktadır.

Tanıtım videosu hazırlık aşaması nelerdir?

Tanıtım videosu izleyenlerde görsel ve işitsel olarak kalıcı izler bırakır. Birçok kurumsal firmanın tercihi broşürler ya da grafikler yerine tanıtım videoları çekmektir.

Kaliteli bir tanıtım filmi için tanıtımda söylenmesini istediğiniz bilgiler, kullanılacak teknikler, ekipmanların akışı ve kurgusu yapılmış olan bir tanıtım videosu için planlama şarttır. Planlama işi kolaylaştırırken ön çalışma yaparsanız bu da sizin deneyim kazanmanızı sağlayacaktır.

Tanıtım Videosu Hazırlık Aşaması Nasıldır?
Tanıtım videosu hazırlık aşaması nelerdir?

Hangi adımlar izlenmelidir?

 • Ön planda olmasını istediğiniz yönleri ele alın.
 • Diğer firmalardan farklı olan özelliklerinizi keşfedin.
 • Film hazırlığında iyi derece ön bilgi ile anlatım gereklidir.
 • Reklam süresi 1 dakika ile 5 dakika arasında olmalıdır.
 • Akıcı anlatım, inandırıcılık ve samimiyet gibi pazarlama da olması gereken tekniklere yer verin.

Firmanın ihtiyaca göre hazırlamış olduğu senaryo incelemesinden sonra çekim aşamasına geçilir.  Bu noktada çekim tekniklerine ve ekipmanlara karar verilmelidir.

Tanıtım videosu akipman araçları nelerdir?

Uzman ve yardımcı bir ekip ile hazırlanan tanıtım filmi kaliteli bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır. Büyük tesislerin ve alanların gösterimi için helikoptere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu noktada firmalar kendi ekipmanlarını kiralayabilir ya da bu hizmetleri sağlayan bir firmadan destek alabilirler.

Gerekli ekipmanları listesi nelerdir?

Tripodlar: Kameranın sallanmasına engel olan tripodlar video kurgularının olmazsa olmazıdır. Çok pahalı olduğundan kiralık tripod tercih edilebilir.

Ses Ekipmanları: Çekim yapılan alana göre ses ekipmanlarını seçebilirsiniz. Stüdyoda ya da dış mekan seçeneklerine göre ses ekipmanı tercih edilmelidir. Işık da ses kadar önemli bir faktördür. Karanlık bir yerde çekim yapılacaksa ona göre aydınlatıcılar kullanılmalıdır.

Bu sebeple kullanacağınız ışık ve ses ekipmanları doğru seçilmelidir. Tanıtım filmlerinde kullanılan ekipmanlar pahalıdır. Bundan dolayı kiralık ses ekipmanı tercih edilebilir.

Donanım ve teknik yazılım

Uzman bir ekip ile tüm bu sorunları çözebilirsiniz. Çünkü içerisinde kaliteli işlemci, iyi bir görüntü kartı, RAM kullanımı donanım gerektiren malzemeler ile prodüksiyon yazılımı, tanıtım videosu arka fon için ses seçimleri gibi emek ve maliyet gerektiren bir iş sizi bekliyor.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir