1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri


0

E-Ticaret satış arttırma yöntemleri ile satışlarınızı artırın. E-ticaret satış taktikleri, şirketini dijital dünyaya taşımış ya da şirketinin temelini internet üzerinde atan kişilerin en sık araştırdıkları konulardan biridir. Özellikleri satış oranları düşük seviyede seyreden kesim için bu taktikler büyük önem arz eder.

Peki e-ticaret satış artırma yöntemleri nelerdir? Bu taktikler neye göre uygulanmalıdır? İşte ayrıntılar! 

E-Ticaret satış arttırma yöntemleri
E-Ticaret satış arttırma yöntemleri

E-Ticaret satış arttırma yöntemleri nelerdir?

Bir e-ticaret sitesinin satışlarını arttırmak için kullanabileceği e-ticaret satış arttırma yöntemleri şunlardır;

Google ads reklamları kullanımı 

Google’a reklamlar için ücret ödediğiniz zaman, arama motoru üzerinde yapılan aramalarda kullanıcıların karşısına e-ticaret sitenizin ürünleri çıkar. Bu sayede de kullanıcılar arama motoruna markanızın adını yazmasa dahi ürünlerinizi görür.

Google reklamları ile ilgili araştırma yaptığınız zaman karşınıza farklı seçenekler de çıkar. Bu seçenekte ise kullanıcıların daha önce ziyaret ettiği herhangi bir ürününüzü Web siteleri arasında gezinirken tesadüfen karşısına çıkarmasıdır. Buna dinamik pazarlama adı da verilir. İlk etapta bu yöntem basit bir pazarlama taktiği gibi görünebilir.

Oysa ki son derece akıllı bir yöntemdir. Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre müşterilerin büyük bir kısmı alışverişlerini aynı sayfayı ikinci defa ziyaret ettiği zaman yapıyorlar. E-ticaret satış taktikleri arasında bu yöntemi kesinlikle uygulamanız gerekir. 

Seo uyumuna dikkat edilmesi 

Seo uyumuna dikkat edilmesi aslında en önemli noktalar arasında yer alır. Seo uyumu ise; arama motorları üzerinde sizin sitenizin üst sıralarda bulunması anlamına gelir. Özellikle arama motorları üzerinde kullanıcılar genel olarak ikinci sayfaya geçiş yapmaz.

Durum böyle olunca sitenizin binlerce aramanın içinde ilk sayfada ve üst sıralarda yer alması oldukça önemlidir. Fakat Seo uyumu da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur. Bu nedenle siteniz için içerik oluştururken öncelikle Seo kurallarını inceleyip kavramanız gerekir.

Buradaki en fazla önem taşıyan kısım ise anahtar kelime kullanımıdır. Doğru anahtar kelimeyi seçtiğiniz ve metnin içinde uygun şekilde kullandığınız zaman Seo uyumunu yakalamanız mümkün olur. Anahtar kelime dağılımı ise ne fazla ne de az olmalıdır. 

e-ticaret satış arttırma yöntemleri
e-ticaret satış arttırma yöntemleri

Sosyal medyanın aktif kullanılması 

E-ticaret satış taktikleri arasında en uğraştırıcı olan kısım sosyal medya kullanımıdır. Ancak hedef kitleniz genişledikten sonra sosyal medya üzerinden hatırı sayılır kazançlar elde etmeniz mümkün olur. Özellikle hedef kitleniz Türklerden oluşuyorsa Facebook kesinlikle bir numaralı seçiminiz olmalıdır.

İstatistiklere göre Türklerin büyük bir çoğunluğu Facebook kullanmayı tercih ediyor ve seviyor. Facebook haricinde ise İnstagram uygulaması son derece popülerdir. Fakat İnstagram üzerinde hedef kitle oluşturmak biraz zamanınızı alabilir. Hedef kitleniz şekil aldıktan İnstagram, Facebook’tan daha fazla faydalı olur. Hangi sosyal medya mecrasını kullanacağınız ise tamamen size kalmış. 

Pazar perlerinde satış yapmak 

Eğer bu sektöre yeni giriş yapmayı düşünüyorsanız, işe kendi Web siteniz yerine pazar yerlerinde satış yaparak başlayabilirsiniz. Pazar yerleri bu noktada büyük avantaj sunar. Fakat pazarlama stratejilerinizi hem bu avantajları hem de hitap ettiği kitleyi göz önünde bulundurarak belirlemeniz tavsiye edilir.

Pazar yerlerinde bulunmanız markanızın tanınırlığının artması açısından önemlidir. Ayrıca satışlarınız üzerinde pozitif etkiye sahip olur. Pazar yerlerindeki entegrasyonlarda kendi Web sitenizi üzerinde tek panel kullanarak stok, ürün yönetimi ve sipariş yönetimi yapabilirsiniz. 

Kampanya düzenleme 

E-ticaret satış taktikleri arasında kampanya düzenlemeyi küçük çaplı şirketlerden büyük çaplı şirketlere kadar pek çok firma yapar. Kampanyalar sayesinde müşterilerin daha fazla alışveriş yapma imkanı ortaya çıkar. İlk etapta karınız da sanki azalma varmış gibi görünse de, kısa vadede daha fazla satış yapma olanağınız oluşur.

Bu durumda da kar marjınız artış gösterir. Bu nedenle e-ticaret sitenizde kampanyalar yapmaktan çekinmenize gerek yoktur. Kampanya çeşitleri arasında belli bir miktarlık indirim çekleri ve bedava kargo imkanı her zaman rağbet görür. 

E-ticaret satış taktiklerinin son adımı; kullanıcı deneyimi 

Kullanıcı deneyimi, siteye olan geri dönüşler kısmında önem taşır. Kullanıcı deneyimini etkileyen faktör sayısı ise oldukça fazladır. En önemli etkenlerden biri sitenizin kullanışlı olmasıdır. Siteniz kullanışlı olduğu zaman tekrar ziyaret edilme ihtimali artış gösterir.

Yönlendirici butonlarla yapılan işlemleri daha hızlı bir hale getirmek, kullanıcılar açısından oldukça avantajlıdır. Kullanıcıların büyük bir kısmı buton kullanımını sever. Siz de kendi siteniz içinde butonlara yer verebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizin de müşterileri doyurmazı gerekir. Kullanıcılara faydalı ve dolu bilgiler vermeniz tavsiye edilir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir