1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyolda Satışa Nasıl Başlarım? Başarılı Satıcı Olmak için 20 İpucu


0

Trendyolda satışa nasıl başlarım? hemen öğren. Pandemi ile birlikte e-ticaret tahmin edilemeyecek düzeyde yükseldi. Bunda sokağa çıkma yasağı gibi bazı kısıtlamaların getirilmesi, insanların ihtiyaçlarını oturduğu yerden karşılama isteği doğurdu.

E-ticarete mesafeli yaklaşan bir çok kişinin mecburen e-ticaret sitelerinden bir şeyler almaya mecbur etti. Pandemi sadece tüketicileri internete mecbur etmedi. İşyeri kapanan, işleri azalan yada daha çok satış yapmak isteyen insanlarda e-ticarete yöneldi.

Trendyol'da satışa nasıl başlarım?
Trendyolda satışa nasıl başlarım?

E-ticaret yeni başlayan insanlar “hem e-ticaret yapayım, hem de en az masrafla yapayım” felsefesiyle hareket ettikleri için online pazaryerlerinde başlamayı tercih ediyorlar. Türkiye de şu an en çok müşterisi, trafiği ve satış hacmi olan pazaryerinin Trendyol olduğu bir gerçek.

Bu gerçekten hareketle binlerce kişi Trendyol da mağaza açtı. Binlerce kişinin tezgah açtığı bir yerde satış yapmanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Bu yazımızda Trendyolda Satışa Nasıl Başlarım?, Trendyolda nasıl satıcı olunur, başarılı Satıcı Olmak için 20 İpucu konusunda bilgi vereceğiz. Yani Trendyol da e-ticaret nasıl başlanacağı konusunda rehberlik edeceğiz. Trendyol satıcı olmak için 20 ipucu aşağıdaki gibidir.

Trendyolda satışa başamak için 20 ipucu

 1. Şirketinizi açın (Şahıs, limited, anonim)
 2. Trendyol mağazanızı açın
 3. Hangi modelle satış yapacağınıza karar verin
 4. Çok ürününüz olacaksa entegrasyon kullanın, az ise fatura kesme programı yeterli
 5. Ona göre ürün araştırma yapın
 6. Bulduğunuz ürünleri analiz edin
 7. Türkiye’den veya Dünya’dan tedarikçi araştırın
 8. Tedarikçilerden fiyatlar alıp kar marjı hesaplayın
 9. Ürünlerin resimlerini siz çekin
 10. Ürünleri Trendyol’da listeleyin
 11. Başlık ve açıklamalarınızı çok aranan kelimeler kullanarak oluşturun
 12. Ürün Sorularına Hemen Cevap Verin
 13. Ürünlerinizin lansmanını yapın
 14. Ürünler satıldıkça kargo şirketine teslim edin veya anlaşın gelip alsınlar
 15. Mağaza puanınızı yüksek tutun
 16. Trendyol reklamlarını kullanarak ürünlerin görünürlüğünü artırın
 17. Influencer marketing
 18. Marka tescili yaptırın
 19. Dijital pazarlama ile satışlarınızı artırın
 20. Nakit akışınızı yönetin
Şirketinizi açın (Şahıs, limited, anonim)
Şirketinizi açın (Şahıs, limited, anonim)

Şirketinizi açın (Şahıs, limited, anonim)

Trendyolda satışa başlamak için mutlaka şirket olmanız gerekmekte. Yani şirket olmadan mağaza oluşturmanız mümkün değil. Platformda illa da şu şirket olmalısın diye bir mecburiyet yok. Şahıs Şirketi, Limited Şirket veya Anonim Şirketi türlerinden birini kurup e-ticarete başlayabilirsiniz.

GittiGidiyor haricinde tüm pazaryerlerinde mağaza açmak için şirket olma mecburiyeti var. Hangi şirket türünü kurmakta kararsızlık yaşıyorsanız aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Son dönemlerde şirket kurmadan da pazaryerlerinde satış yapabiliyorsunuz. Ama bunun şartı var. Şöyle ki 30 bin TL ye kadar geliriniz varsa alacağınız “Şirket Muafiyet Belgesi” ile pazaryerlerinde mağaza açabilirsiniz. 30 bin TL üzerine çıktığınızda bu muafiyet kalkıyor.

Trendyol mağazanızı açın

Trendyolda satışa başlamak için şirketinizi kurduktan sonra mağazanızı oluşturabilirsiniz. Bunun için Trendyol ana sayfasında  ki üst menüde yer alan Trendyol’da Satış Yap düğmesine tıklayın. Gelen ekranda ki bilgileri doldurup  Devam Et düğmesine tıklayın.

Gelen ekranda Şirket bilgilerinizi ve satış yapmak istediğiniz kategoriyi seçin ve gönder düğmesine tıklayın. Bilgilerinizin gönderildiğine dair bir bilgilendirme maili alacaksınız. Başvurunuz Trendyolun deneyimli elemanları tarafından incelenip uygun bulunursanız başvurunuzun onaylandığına dair bir bilgilendirme maili daha alacaksınız.

Sonra sisteme giriş yapıp istenen belgeleri sisteme yükleyin. Yüklediğiniz o belgelerin asıllarını istenen adrese kargo  gönderdikten sonra mağazanız onaylanacak. Bundan sonra artık ürünlerinizi ekleyip hemen satışa başlayabilirsiniz. Trendyol da mağaza nasıl açılır? Konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol da Mağaza Açmak Rehberi 2024

Hangi modelle satış yapacağınıza karar verin

Trendyola ürünlerinizi eklerken hangi modelle satış yapacağınıza karar verin. Yani kendi markanızla ürettiğiniz ürünleri mi, bayilik alarak veya stok yaparak aldığınız ürünleri mi yoksa stok yapmadan sermayesiz satış da denilen dropshipping yöntemi ile mi satış yapacaksınız.

Bu satış yöntemlerinden en karlısı kendi markanız ile satış yapmaktır. Dropshipping yöntemi ile satış yapmanın riskli olduğunu, çok dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Trendyol'da satışa nasıl başlarım
Trendyolda satışa nasıl başlarım

Çok ürününüz olacaksa entegrasyon kullanın, az ise fatura kesme programı yeterli

Eğer çok ürününüz varsa ve kendi e-ticaret siteniz dahil birden fazla pazaryerinde satış yapacaksanız stok takibini çok iyi yapmalısınız. Stoğu olmayan bir ürünü satmaya kalkarsanız Trendyol tarafından para cezası alırsınız. Bunun birkaç kere tekrarı ile mağazanızın kapanma ihtimali de olur.

Stok takibini sorunsuz yapabilmek için satılan bir ürünün stoğunu, satış yapılan diğer platformlardan da düşmesini sağlayan entegrasyon yazılımı kullanın. Bununla ilgili bir çok entegrasyon yazılımı bulunmakta. Ama başlangıçta entegrasyon yazılımına para vermemek için Nesatilir.com tarafından kullanıma sunulan entegrasyon yazılımı fazlasıyla işinizi görecektir.

Size tavsyem başlangıçta çok ürünle satışa başlamayın. Mümkün olduğunca az ürünle başlayarak hem e ticaret süreçlerini, hem de Trendyol süreçlerini daha kolay öğrenebilirsiniz.

Ona göre ürün araştırma yapın

Şirket kurudunuz, mağazanızı da oluşturdunuz ve hangi modelle satış yapacağınıza karar verdikten sonra sıra geldi ürün araştırmasına. Ne tarz ürünler satacağınızı pazaryerleri üzerinden de araştırabilirsiniz. Pazaryerlerin de en çok hangi ürünler satılmış, en çok hangi ürünler yorum almış incelemek size bir fikir verecektir.

Ayrıca Google Trend kısmından da insanlar ne tarz ürünler araştırmış bunları öğrenmek size fikir verebilir.

Bulduğunuz ürünleri analiz edin
Bulduğunuz ürünleri analiz edin

Bulduğunuz ürünleri analiz edin

Bulduğunuz ürünlerin alış fiyatları ortalama ne kadar, bu ürün pazaryerlerinde ne kadar satılmış, ne kadar kar bırakır, rakipleriniz kimler, rakipleriniz bu ürünle kaç yorum almış gibi bir çok bilgiye ihtyiacınız var. Bu bilgileri manuel toplamak hem zahmetli hem de çok zaman alır. Bu tarz araştırmalar yapmak için Nesatilir.com veya Entegrator.com gibi analiz yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Türkiye’den veya dünya’dan tedarikçi araştırın

Belirlemiş olduğunuz bu ürünler Türkiye de mi üretiliyor, Çin de mi üretiliyor, Toptancısı kim, o ürünü çok satan var mı gibi araştırma ile ürünü tedarik edeceğiniz firma yada firmaları araştırın. Firmaları mümkünse yerinde ziyaret edin. Firmanın durumunu kendi gözünüzle görün, sizi zor durumda bırakır mı kanaat getirin ve ona göre yazılı anlaşmalar yapın.

Tedarikçilerden fiyatlar alıp kar marjı hesaplayın

Belirlemiş olduğunuz ürünleri kimlerden tedarik edeceğinize karar verdikten sonra onlardan mutlaka alış fiyatınızı öğrenin. Bu ürünleri kaç liraya satacağınıza çok iyi karar verin. Bir ürünü kaçliraya satmanız gerektiği noktasında size fikir vermesi açısından “N11 – Hepsiburada – Gittigidiyor – Trendyol – AliExpress Komisyon Hesaplama” sayfasını kullanabilirsiniz.

Burada alış fiyatınızı, satı fiyatınızı, KDV oranını, kargo ücretini yazarak o üründen kar ı zarar mı ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Doğru ürün fiyatı belirlemek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ürün Satarken Doğru Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Ürünlerin resimlerini siz çekin

Pazaryerlerinde satıcıların yaptığı en büyük hata hazır çekilmiş ürün görsellerini kullanmak oluyor. Siz bu hatayı yapmayın. Satmak istediğiniz ürünlerin görsellerini mümkünse siz çekin veya çektirin.

Ürün görsellerini çekerken sade beyaz bir arka fon kullanarak bir çok açıdan ürünü çekin. Ürünü üstten veya alttan da çekin. Çektiğiniz görseller müşteriye fikir versin, yakından inceliyormuş hissi yaşatsın.

Ürünleri Trendyol’da listeleyin

Belirlediğiniz ürünleri artık Trendyola ekleyebilirsiniz. Ürünleri eklerken acele etmeden her cümleyi, açıklamayı iyice düşünüp ona göre listeleme yapın.

Başlık ve açıklamalarınızı çok aranan kelimeler kullanarak oluşturun

Trendyolda listelediğiniz ürünlerin başlık ve açıklama kısmına çok önem verin ve bu bilgileri girerken çok dikkatli olun. Ürün başlığının 65 karakteri geçmemesine dikkat edin. Açıklamaları müşterinin aklındaki bütün soruları giderecek şekilde yapın.

Gireceğiniz ürün başlığı ve ürün açıklamaları için rakipleriniz nasıl hareket etmiş bir araştırma yapın. Ürünlerin doğru bir şekilde eklenip daha çok listelenmesi ve satılması için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Ürün sorularına hemen cevap verin

Trendyolda eklemiş olduğunuz ürünlerin açıklamaları, görselleri müşterilerinizi tatmin etmediklerinde size soru sorma gereği duyarlar. Müşterilerin sorduğu sorulara 24 saat içerisinde cevap vermeniz gerekmekte. Süresinde cevap vermediğinizde mağaza puanınız etkilenir.

Bu cevap verme mağaza puanı etkilenmesin diye değil satış yapabilme amacıyla olmalı. Müşterinin sorduğu sorulara ne kadar erken cevap verirseniz o kadar çok satış yapma ihtimaliniz olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Ürünlerinizin lansmanını yapın

Eklemiş olduğunuz ürünlerin lansmanını yapmanız gerekiyor yani ürünlerinizi görünür kılmanız gerekiyor. Trendyol da satış yaptığınız kategoride müşterilerin sizin ürünleri görmesi ve satın alması gerekiyor. Bunun için ürünlerin yorum alması, çokça incelenmesi gerek. Görünürlüğünüzü artırmak için Trendyol da reklam verebilirsiniz. Bu ürünlerinin daha çok kişi tarafından görünüp daha fazla satış yapmanıza katkı sağlar.

Ürünler satıldıkça kargo şirketine teslim edin veya anlaşın gelip alsınlar

Trendyol da sattığınız ürünleri göndermek için Trendyolun anlaşmalı kargolarını kullanabilirsiniz. Bunun haricinde kendinizde kargo anlaşmaları yapıp bunları da kullanabilirsiniz.

Mağaza puanınızı yüksek tutun

Trendyolda insanlar güvendikleri yerlerden alışveriş yaparlar. Güvenilir olduğunu göstermenin en güzel yolu da mağaza puanıdır. Mağaza puanı 10 üzerinden değerlendirilir. Mağaza puanınız 10’a ne kadar yakınsa  o kadar güvenilir bir satıcısınız demektir. İnsanlar genelde 8’in altındaki mağazalardan alışveriş yapmayı tercih etmiyor. Mağaza puanınızın yüksek olması için ürünleri zamanında, güzel bir paket ile gönderin.

Trendyol reklamlarını kullanarak ürünlerin görünürlüğünü artırın

Ürünlerinizin daha çok kişi tarafından görüntülenip satın alınması için Trendyol kampanyalarını kullanmanızı tavsiye ederim. Trendyolda bir ürün için minimum 10 tl ile reklam verebilirsiniz.

Influencer marketing

Son zamanların en çok tercih edilen reklam modeli İnfluencer’lar ile anlaşıp reklam yaptırmak. İnfluencerlar daha belirgin bir kitleye hitap ettiklerinden sizin ürün kategorinize uygun biri ile anlaşabilirsiniz. İnfluencerlar ile reklam yaptırmak diğer reklam türlerine göre daha maliyetlidir.

Ama diğer reklam türlerine göre de geri dönüşümü daha yüksektir. Trendyol Türkiye’nin en büyük influencer reklam ağına sahiptir. Trendyol TMS (Trendyol Pazarlama Çözümleri) üzerinden de influencer reklamı verebilirsiniz.

Marka tescili yaptırın
Marka tescili yaptırın

Marka tescili yaptırın

Satış yaptığınız mağazanın veya satışını yaptığınızın ürünlerin isimlerini mutlaka markalaştırın. Yarın bir gün birisi sizden önce davranıp sizin mağaza isminizi markalaştırabilir ve sizin mağazanızı kapattırabilir. Veya sizin sattığınız ürünleri sizden başka birileri de satabilir.

Bu durumda onların satışını engellemek istediğinizde marka belgenizin olup olmadığı sorulur. Marka belgeniz varsa sizden başka ürün satan kişilerin ürünlerini satıştan kaldırtabilirsiniz. Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenmek için aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?

Dijital pazarlama ile satışlarınızı artırın

Satmış olduğunuz ürünler için Trendyol haricinde diğer dijital mecralarda da reklam verebilirsiniz. Ürünleriniz in en uygun mecrayı belirledikten sonra orada da reklam çıkmak satışlarınızı artıracaktır. Dijital reklam vermek zor değildir aslında. Ama dijital reklam verme ile ilgili bilginiz yoksa paranızın boşa gitmemesi için reklam vermemenizi tavsiye ederiz.

Nakit akışınızı yönetin

Trendyol da satılan bir ürünün ücreti normalde 45 günde Trendyol komisyonu ve kargo ücreti kesildikten sonra size ödenmekte. Ama pandemiden dolayı bu süre 15 güne çekildi. Satılan bir ürünün yerine yeni bir ürün koymak gerekir. Yeni ürün almak için nakitinizin olması gerek.

Günümüzde artık veresiye ürün almak zor olduğu için nakit akışınıza çok dikkat edin. Paranız yoksa yeni ürün yok demektir. Yeni ürün olmayınca satış da yok demektir. Satışlarınızın sürekli olması için nakit akışına dikkat deriz.

Sonuç olarak…

Trendyolda başarılı satıcı olmayı, daha çok satış yapmayı, yüksek mağaza puanına sahip olmayı herkes ister. Bu sadece istemeyle olacak bir şey değil. Bunun olabilmesi için çalışılması, emek verilmesi gerek. Binlerce kişinin, milyonlarca ürün sattığı yerde satışın kolay olmadığını herkes bilir. Yukarıda anlattığımız maddeleri layıkıyla yaptığınızda başarılı bir Trendyol satıcısı olacağınızı söyleyebiliriz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir