1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Nace Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?


0

Nace kodu Avrupa bölgesinde kullanılan bir kaynaktır. Kullanılmasındaki amaç tüm ekonomik faaliyetlerin uluslararası standartlara kavuşturulmasıdır. Altılı faaliyet kodu olarak bilinen nace kodunda her bir rakamın bir anlamı vardır. Tüm ekonomik faaliyetlerin uluslarası standartlara kavuşturulması için kullanılan nace kodu nedir? Ne işe yarar? İşte bu konuya dair bütün ayrıntılar!

Nace kodu nedir?
Nace kodu nedir?

Nace kodu nedir?

Nace kodu, ekonomik faaliyetler yapan alanlara yönelik olarak İstatistik üretilmesi adına Avrupa bölgesinde kullanılan bir kaynak olarak bilinir.  “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması” ile bağlantı halindedir. Ekonomik faaliyetlerin uluslararası standart koşullarıyla uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılır.

Nace kodu ne işe yarar sorusu için ise iş yerlerinin faaliyet alanı durumuna göre tehlike sınıflarının belirlenmesini sağlayan bir kodudur şeklinde yanıt vermek mümkündür. Bu kod aynı zamanda altılı faaliyet kodu olarak da ifade edilir. Ve altı ayrı haneden oluşan bu kodda yer alan her bir rakamın farklı anlamı vardır.

Nace kodunuzdaki ilk iki rakam, iş yeri faaliyet alanını temsil eder. Sondaki dört rakam ise alt faaliyet alanlarınızın anlaşılması noktasında rol oynar.

Nace kodu ne işe yarar?

Nace kodu, işinizin faaliyet alanını ve iş yerinizin tehlike derecesini anlamanız noktasında önem arz eder. Yeni bir şirket kurmak isteyen kişilerin ilk etapta ticaret odasına kayıt yaptırmaları gerekir.

Ticaret odasına kayıt yaptırma sırasında ise faaliyet yaptığınız alana yönelik nace kodunuzu öğrenmeniz gerekir. Bu kod sayesinde işyeri tehlike sınıfının derecesini belirleme şansınız bulunur. Buna bağlı olarak da iş sağlığı ve güvenliği alanında yapmanız gereken işlemleri daha rahat bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Nace kodu nedir sorusu için yanıt ararken bir mali müşavirin ya da muhasebecinin desteğini alabilirsiniz. Faaliyet alanlarına yönelik olarak hazırlanmış olan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi’ni detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Herkes bu listeden kendi iş kollarının güncel nace kodunu öğrenebilir.

nace kodu
nace kodu

Nace kodu sorgulama nasıl yapılır?

Bir firma sahibi olan kişiler nace kodu sorgulama işlemini ticaret odasının Web sitesinde yapabilirler. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ise resmi Web sitesi üzerinde yer alan tescil ilan kuruluş sekmesine tıklamanız gerekir. Ardından da sekme üzerinden sicil kayıtları kısmına bakmalısınız.

Bu kayıt sayfasına firmanıza ait olan sgk sicil numarasının ve diğer önem arz eden tüm bilgileri girdikten sonra firma detay sayfanıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Firma detay sayfanız üzerinden de nace kodunuzu görüntüleyebilirsiniz. İş yerleri için belirlenmiş olan tehlike sınıfları; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak üç ayrı sınıfa ayrılır. Bu sınıfları kısa bir şekilde inceleyecek olursak;

 • Az tehlikeli; perakende alışveriş, gıda sektörü ve büro hizmetleri gibi.
 • Tehlikeli; imalat, boyama ve kesme gibi.
 • Çok tehlikeli; inşaat, tersane ve maden gibi.

Ticaret odasında kaydı bulunan her firmanın nace kodu öğrenme zorunluluğu vardır. Nace kodu aynı zamanda tehlike sınıfımız belirleyip, buna yönelik iş güvenliği uzmanını hangi sınıfta çalıştıracağınızı da belirleyebilirsiniz.

Tehlikeli sınıfında yer alan işletmelerin B sınıfı belgesi olan iş güvenliği uzmanıyla çalışmaları uygun olur. Çok tehlikeli sınıfında yer alan işletmeler için ise A sınıfı belgesi olan bir uzmana çalışmaları tavsiye edilir.

E-ticaret nace kodu nedir?

Ekonomik faaliyetlerin; Avrupa Birliği ne uyum çalışmaları kapsamında istatiksel verilerin düzenlenmesi, tehlike sınıfının belirlenmesi ve iş sağlığı güvenliği çalışmalarının uygun bir şekilde yürütülmesi adına bazı nace kodları belirlenmiştir.

E-ticaret sektöründe faaliyet göstermek isteyen kişilerin mutlaka nace kodlarını öğrenmeleri gerekir. 47.91.14 Nace kodu televizyon, radyo, internet üzerinden ya da posta yoluyla yapılan perakende ticaret faaliyetleri için kullanılır.

E ticaret sektöründe yeni iş yapmaya başlayacak olan kişilerin ilk etapta bir siteye sahip olması gerekir. Bunun için ise bir şirket sahibi olmanız gerekir. İlk noktada kuracağınız şirketin türüne karar vermelisiniz.

Daha sonrasında da ortaklık durumu, sermaye, hedefler ve potansiyel iş durumu gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Şirket türlerine göre de gelir idaresi başkanlığı kapsamında belirlenmiş olan bazı vergi kanunları vardır. Şirket türünüzü belirlerken bu kanunları da incelemeniz tavsiye edilir.

Nace kodu listesi

Uluslararası standart sanayi sınıflaması noktasında belirlenmiş olan Nace kodu listesine başta Gelir İdaresi başkanlığının https://www.gib.gov.tr/fileadmin/HTML/FaaliyetListesi/b.htm adresinden ve LOMALİYE, GİB ve İTO gibi bazı internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir