1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Altyapısı Güçlü Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?


0

Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur? hemen öğren. İnternet üzerinden satış yapmak amacıyla kurulan e-ticaret siteleri, farklı yöntemler ile daha başarılı hale gelebilir. Online alışveriş konusunda  güvenilir platformu olarak bilinen e-ticaret, pek çok firma için uygun iş alanlarından biridir.

Günün her saatinde dünyanın her yerine ürün satışı yapabilmenizi mümkün kılan e-ticaret sektörü, son dönemde oldukça dikkat çeker. Altyapısı güçlü bir eticaret sitesi nasıl kurulur sorusuna dair tüm püf noktalarını sizler ile bu yazıda paylaştık.

Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur?
Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi kurmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Bunlar;

 • E-Ticaret Platformu Seçin
 • Hedef Kitle Belirleyin
 • Sektörünüzü Seçin
 • Sitenize Bir Ödeme Sağlayıcısı Bağlayın
 • Marka İsmi Bulun
 • Satış Odaklı Bir Site Tasarlayın
 • Marka Stratejisi Uygulayın
 • Pazarlama Kampanyası Başlatın

E-Ticaret platformu seçin

Web siteleri, işletmelerin öne çıkan parçalarından biri olduğundan elektronik ticaret platformu seçiminde dikkatli davranmak gerekir. İşinizin kontrolünü tamamen elinizde tutabilmek için size uygun bir platformdan faydalanmanız daha iyi olacaktır. Öncelikle platformun sunduğu araçları incelemeniz önerilir.

İhtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda özellikler taşıyan platformlar, e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin favorisidir. Bunun yanı sıra platformun kurulum sırasında sizlere gerekli imkanı tanıyıp tanımadığı da önemli bir diğer noktadır.

İdeal e ticaret sitesi nasıl kurulur denildiğinde bütün imkanları önünüze seren platformlar, sektördeki en büyük yardımcılarınız arasına girmeyi başarır. Seçtiğiniz platformun mobil cihazlar ile uyumlu çalışması da, site üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin kolaylaşmadınız sağlar.

Hemen hemen herkesin kullandığı cep telefonları, online olarak alışveriş yapabilmenin pratik yollarından kabul edilir. Mobil cihazdan ziyaret edilme ve işlem yapma seçeneğinin bulunduğu platformlar, e ticaret sitelerinin büyümesinde önemli bir paya sahiptir.

Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur
hazır e-ticaret sitesi

Hedef kitle belirleyin

Başarılı bir e-ticaret sitesi sahibi olmak, hedef kitle belirlenmesi ile mümkündür. Satış yapacağınız kitleyi tespit ettiğiniz takdirde siteye dair diğer gelişmeleri kolaylıkla ayarlama şansınız oluşur. Yaş aralığı, ilgi alanları ve yaşam tarzı gibi hedef kitleyle alakalı bilgiler; site kurulumunda oldukça büyük bir rol oynar.

Ürünlerin başarılı şekilde satılması için gerekenler listesinde yer alan hedef kitle tespiti, aynı zamanda müşterileri ürün satın almaya teşvik eder. Müşteriler zevk ve ihtiyaçlarına seslenen ürünler, satış oranlarınızın yükselmesine katkıda bulunur.

Sektörünüzü seçin

İstediğiniz miktarda satış nasıl yapılır denildiğinde sektör seçimi hemen akla gelir. Hedef kitleniz doğrultusunda tercih etmeniz önerilen sektörler, müşterilere hangi alanda hizmet sunacağınızı gösterir.

Özellikle ihtiyaca yönelik geliştirilen ürünler, müşteriler tarafından yoğun ilgi görür. Sezon trendlerini takip etmek ve popüler ürünleri özgün tarzlarla müşterilere sunmak, başarınızın artmasını sağlayacak hamlelerdir.

Sitenize bir ödeme sağlayıcısı bağlayın

Ürün satın alırken müşterilerin en çok dikkat ettiği konulardan biri, ödeme yöntemi olur. Birden fazla ödeme yöntemi sunan işletmeler, müşterilerden olumlu geri dönüşler alır. Kredi/ banka kartı, havale, kapıda ödeme ve dijital cüzdan gibi seçenekler; e-ticaret sitelerinin göz önünde bulunan ödeme yöntemleridir.

Hangi yöntemlerden faydalanacağınızı belirledikten sonra ödeme sağlayıcınızı seçmeniz gerekir. Müşteri ödemeleri dahil tüm işlemlerle doğrudan ilgilenen firmalar, e-ticaret alt yapısının önemli parçalarındandır.

Marka İsmi Bulun
Marka ismi bulun

Marka ismi bulun

Sektör ve hedef kitleden sonra işletmeniz için bir marka ismi bulmanız önerilir. Firmanızın dikkat çekmesini ve piyasada öne çıkmasını istiyorsanız, akılda kalıcı marka isimlerine yönelmeniz daha doğru olur. Ürünler ve sektörle ilgili terimlerden oluşabilen marka ismi, arama motorlarına hangi sıklıkla düşeceğinizi de belirler.

Dünyanın dört bir yanında kullanılan arama motorları, online alışverişin büyük bir kısmını kaplar. Bu nedenle farklı dillerde de anlaşılabilir marka isimleri tercih etmeniz beklenir. Böylece arama motorlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

Satış odaklı bir site tasarlayın

Sitenizin satış oranlarının yüksek olması, site içi tasarımla doğrudan ilgilidir. İyi ve profesyonel görünen e-ticaret siteleri, müşterilerin beğenisini kazanır. Bu sebeple tasarım konusunda özenli davranmanız beklenir.

Sanal mağaza içerisindeki yapıyı düzenleyerek müşterileri ürünler ile daha kolay şekilde buluşturmanız önerilir. Yüksek kalitede fotoğraf ve videolar kullanılması, müşterilerde ürünlere karşı güven oluşmasını sağlayacaktır.

Marka stratejisi uygulayın

E-ticarette başarılı bir işletme oluşturmak, marka stratejileri sayesinde gerçekleşir. Markanın adından logosuna kadar her tür detay, stratejiniz üzerinde bir etkiye sahiptir. İşletme türü ve hedef kitleye göre belirleyebileceğiniz marka stratejisi, maddi kazanç açısından yükselişe geçmenizi mümkün kılar.

Etkili marka kimliği oluşturan işletmeler, daha kısa sürede gelişmeye başlar. Ayrıca verilerin güvenliğini sağlayan ssl sertifikası, müşterilerinize karşı tutundurunuz tavrın zedelenmesini engelleyen bir araç görevi görür. Profesyonel ve stratejik hamleler uygulayarak işletmenizi daha çok tercih edilen bir markaya dönüştürme fırsatınız bulunur.

Pazarlama kampanyası başlatın

Satış dünyasında en önemli olaylardan biri, pazarlamadır. Ürün satışını büyük oranda artıran pazarlama kampanyaları, e-ticaret işletmelerinin pek çoğu tarafından uygulanır. Sosyal medyanın gücü, pazarlama konusunda oldukça büyük bir yere sahiptir.

Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya platformlarında hesap oluşturarak kendi reklamınızı yapmanız mümkündür. Bunun yanı sıra Google arama motorunda üst sıralarda bulunmak için site optimizasyonunu yapmanız gerekir. Kargo firmalarına ve ödeme sağlayıcılara bakılarak oluşturulan kampanyalar, müşterilerin ürünlere olan ilgisini artırmaya yöneliktir.

Altyapısı güçlü bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur konusunda bilgilenerek kendi sanal mağazanızı en kısa zamanda açabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir