1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Stratejisi ve Markalaşma


0

Sosyal medya stratejisi ve markalaşma için nelere dikkat edilmelidir?, açıklıyoruz. İnternetin günden güne hayatımızda yer ettiği şu günlerde iletişim de aynı oranda önem kazanmıştır. Günümüzde en kolay iletişim araçları arasında sosyal medya platformlarını birinci sıraya koyabiliriz.

Amacı ürün ve hizmet satmak olan firmaların insanlarla en kolay iletişimi sağlayacak imkanlara sahip olması gerekir. Zira artık günümüzde rakipler ve dolayısıyla da rekabet en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

İletişimin bu denli önem kazandığı günümüzde firmalar klasik pazarlama yöntemlerinin yanında sosyal medya pazarlaması da yapması bir zorunluluk. İşletmeler, e-ticaret siteleri ve yeni girişimler, sosyal medya pazarlaması yapacak stratejiler belirlemeli, bünyelerinde bu stratejileri uygulayacak departmanlar kurmalı, bu stratejilere uygun vasıflarda personel istihdam etmeli veya bir sosyal medya ajansı ile çalışmalıdır.

Klasik bir benzetme yapacak olursak firmaların bir strateji belirlemeden sosyal medya pazarlaması yapmaya çalışması körebe oynamaya benzer.

Firmaların strateji belirlemeden başarılı olması mümkün değil. Sosyal medya pazarlaması yapacak olan firmanın mutlaka sosyal medya stratejisi belirlemesi gerekiyor. Bir e-ticaret sitesi, sosyal medya stratejisi olmadan potansiyel müşterilerinin kimler olduğunu belirleyemez, onları ürün, hizmet veya markasına çekemez.

Ürün veya hizmetlerini fiziki dükkan veya internet üzerinden satan firmaların hiç sosyal medya stratejisi uygulamıyor diyemeyiz. Bunu layıkıyla yapan çok firma var. Bunu layıkıyla yapan firmalar kadar pek çok marka ve e-ticaret sitesi yeni potansiyel müşterilerine ulaşmakta zorlanıyor, ulaştıklarında da ürün veya hizmetlerini satmak için ikna etmekte başarısız oluyor. Bu durumda olan firmaların kolayca sosyal medya stratejisi belirleyip kolayca uygulamaları için bu makaleyi kaleme aldık.

Sosyal medyayı etkin kullandığınızı söyleyip bunca gayretinize rağmen başarısız oluyorsanız ortada yanlış yaptığınız bir şeyler var demektir. Sosyal medya stratejisi olarak satmış olduğunuz ürünün fotoğraflarını paylaşmayı bir strateji olarak görüyorsanız yanlış burada başlıyor diyebiliriz.

Ürün ve hizmetlerinizin, potansiyel müşterileriniz tarafından satın alınması için sağlam bir sosyal medya stratejisi belirlemeniz gerekiyor.

Strateji kelimesi yapı itibariyle bir çok insana soğuk ve korkutucu gelir. Strateji belirlemek için illada uzman olunması gerektiği düşünülür. Oysa sosyal medya stratejisi belirlemek sanıldığı kadar zor değil. Bilmeyenlerinde kolayca öğrenebileceği bir şeydir.

Bir e-ticaret sitesi veya işletme sosyal medya stratejisi belirlediğinde;

 • Hedef kitlesinin kim olduğunun tanımını kolayca yapabilir,
 • Satmış olduğu ürün ve hizmetlerini alma ihtimali olan potansiyel müşterileri yakından tanır,
 • Rakiplerinin kimler olduğunu daha kolay belirler,
 • Sahip olduğunuz marka ürün veya hizmet satmanın ötesinde bir değer kazanır,
 • Müşterilerinizin satmış olduğunuz ürünleri satın alması için hangi yöntem ve taktikleri uygulaması gerektiğini bilir,

Şayet bir sosyal medya stratejiniz olmazsa,

 • E-ticaret sitenizin veya markanızın hedeflerine ulaşmada sorunlar yaşarsınız,
 • Potansiyel müşterileriniz ile bağ kurmakta zorlanırsınız,
 • Emek, zaman ve para kaybedersiniz,
 • E-ticaret siteniz veya markanız için güçlü bir kimlik oluşturamadığınız gibi mevcut müşterilerinizin hafızasında güçlü bir bilinirliğiniz olmaz.
Sosyal medya stratejisi ve markalaşma

Sosyal medya stratejileri nelerdir?

E-ticaret sitenizi markalaştırmak için aşağıdaki sosyal medya stratejileri çok dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu stratejiler şunlardır;

 • Gerçekçi ve doğru hedefler oluşturun
 • Hedef kitlenizi yakından tanıyım
 • Rakiplerinizi unutmayın
 • Sunduğunuz değere odaklanın
 • Markanızın özünü keşfedin
 • Hedeflerinize doğru taktiklerle ulaşın

Gerçekçi ve doğru hedefler oluşturun

E-ticaret siteniz veya güçlü bir marka kimliği oluşturabilmeniz gerçekçi ve doğru sosyal medya hedefleri belirlemelisiniz. Çoğu işletme için takipçi sayısını artırmak, iyi bir hedef gibi görünse de, bu aslında asıl hedefinize giden yolda bir ara hedeftir.

İşletmenizin asıl hedeflerini belirlemelisiniz. Takipçi sayısı önemli elbet. Ama takipçileriniz doğal yöntemlerle sizin takipçiniz olmalı.

Bir çok sosyal medya platformu bulunmakta. Her platform sizin işletme ruhunuza, çalışma şeklinize ve faaliyet alanınıza uygun olmayabilir. İşletme kimliğinize uygun sosyal medya platformlarını belirleyip, hepsi için ayrı ayrı stratejiler belirlemelisiniz.

Her platformun kuruluş amacı, çalışma şekli ve içeriği farklı olduğundan ortak stratejilerden ziyade her biri için ayrı ayrı hedefler belirlemelisiniz. Her platformun kullanıcı kitlesi de farklı olduğu için her kitleye uygun hedefler belirlenip o yönde çalışmalar yapılmalı.

Sosyal medya stratejiniz sadece fotoğraf veya video paylaşmak olmamalı. Paylaşımlarınız takipçileriniz tarafından beğenilmeli, onlara ilham vermeli. Her platformun ruhuna uygun ayrı ayrı içerik stratejisi belirlemelisiniz.

Hedef kitlenizi yakından tanıyım

Ürün ve hizmetlerinize kimlerin ihtiyaç duyduğunu tespit etmek ve onların satın alma yolculuğunu öğrenmek hayati bir öneme sahiptir. Bütün stratejiniz ve enerjiniz buna bağlı olmalıdır. Her platformun kullanıcı kitlesi farklıdır. Farklı olan bu kitlelerin algıları, ihtiyaçları, beklentileri farklı farklıdır.

Belirlemiş olduğunuz hedef kitlenin hayata bakış açıları, ihtiyaçları, gelir durumları, yaşam şekilleri farklıdır. Hedef kitlenizi bu anlamda yakından tanıyıp her kitleyi ayrı ayrı segmente edin. Ve bu her segment için içirik çalışması yaparak ayrı ayrı hedeflemeler yapmalısınız.

Rakiplerinizi unutmayın

Strateji hazırlarken rakipleri de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde pazardaki yerinizi, sektörde neler olup bittiğini ve çok daha fazlasını öğrenme fırsatını kaçırırsınız. Sosyal medya platformlarında sizinle beraber aynı ürün ve hizmeti satanlar kimler. Bunlar nasıl içerikler üretiyor.

Hedefledikleri kullanıcı kitleleri kim. Bunun gibi soruların cevaplarını net bir şekilde belirleyin. Rakiplerinizden farklı içerikler üretin. Rakiplerinizden ne kadar farklı içerikler paylaşırsanız kitlenizin hafızasında o kadar güçlü marka kimliğiniz olur.

sosyal medya stratejisi

Sunduğunuz değere odaklanın

Ürün ve hizmetlerin fiziksel varlığının ötesine geçerek onları, hedef kitleniz için vazgeçilmez kılın. Marka demek bir vaat demektir. Siz müşterilerinize ne vat ediyorsunuz. Coca Cola mutluluk, Mercedes konfor, Volvo sağlamlık gibi.

Sizi tercih eden, sizden bir ürün veya hizmet alan kişiye sizin vaadiniz ne onu net belirleyin, ona odaklanın, stratejinizi bunun üzerine bina edin. Rakiplerinizden farklı olarak sizi tercih edecek müşteriler ne tür ayrıcalıklara sahip olacak, aldığı ürün ve hizmetler onun hayatını nasıl kolaylaştıracak, ona hangi duyguları yaşatacak, bunları belirleyip o doğrultuda da sosyal medya stratejisi hazırlamalısınız.

Markanızın özünü keşfedin

Markanız ürün ve hizmetlerinizden fazlasıdır. Hazırlayacağınız stratejide markanızın karakterine yer vermemeyi unutmamalısınız. Markanız veya e-ticaret sitenizin kişiliği nasıldır. Agresif, neşeli, hareketli, ağır abi gibi.

Mevcut müşterileriniz ve potansiyel hedef kitleniz sizi hangi kimlikle tanımasını istiyorsanız onu net bir şekilde belirleyip, sosyal medya paylaşımlarınızı, içeriklerinizi buna göre planlayıp uygulamaya geçmelisiniz.

Hedeflerinize doğru taktiklerle ulaşın

Sosyal medyayı sadece fotoğraf paylaşmak için hedef kitlenize doğru yöntemlerle ulaşmak ve işletme hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanın. Doğru hedef belirlemek kadar hedefe götürecek doğru taktikleri de belirlemek çok önemli.

Doğru taktiklerin belirlenmesi doğru hedef kitleye, gerçek rakip analizine, marka veya e-ticaret sitesi kimliğine göre şekil kazanır. Belirlenmiş olan doğru yöntemler sizi doğru mecrada başarıya ulaştıracaktır.

teşekkürler

Sonuç olarak…

Bir e-ticaret sitesinin sosyal medya da olmaması düşünülemez. Bir marka ne kadar bilinir ve bulunur olursa o derece güçlü bir marka kimliğine sahip olur. Sosyal medyada başarılı olmak demek doğru hedeflerle, doğru içerikle, doğru mecrada, doğru kitleye paylaşımı göstermek demektir.

Bütün bunların olması içinde e-ticaret sitesinin başta kendini, rakiplerini, mevcut ve potansiyel müşterilerini yakından tanıması ile mümkündür. Kendisini, rakiplerini ve hedef kitlesini doğru tanıyan bir marka doğru içerik ve doğru taktikle doğru mecrada paylaşım yaptığında başarılı olmaması mümkün değildir.

Doğru sosyal medya stratejisi belirlemek çok olmasa da çok da kolay değildir. Bunu kendiniz de öğrenip uygulayabilirsiniz. Ama bunun size zaman kaybettirmesi muhtemeldir. Bunun için mutlaka bir sosyal medya ajansı, sosyal medya danışmanı veya dijital pazarlama uzmanı ile çalışmalısınız.

Google da sosyal medya uzmanı veya e-ticaret uzmanı diye araştırma yaptığınızda hizmet almak için pek çok sosyal medya ajansı ve uzmanın olduğunu göreceksiniz. E-ticaret danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Sosyal medya stratejisi ve markalaşma ile ilgili sizin ilave etmek istediğiniz veya sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Unutmayın bir e-ticaret sitesi bilinirliği ve bulunurluğu doğrultusunda vardır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir