Kripto paralar'a düzenleme; kripto para aracı firmalar ve kripto para ile ödeme yasaklandı

Merkez Bankası'nın (TCMB) Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliği yürürlükte. İşte Kripto para düzenlemesi ile ilgil bilmeniz gerekenler.

Kripto paralar'a düzenleme; kripto para aracı firmalar ve kripto para ile ödeme yasaklandı
Kripto paralar'a düzenleme; kripto para aracı firmalar ve kripto para ile ödeme yasaklandı
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) "Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliği" geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasını yasaklayan yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

KRİPTO PARA ARACI FİRMALAR ENGELLENDİ

Merkez Bankası'nın kararıyla, kripto para alımlarında aracı firmaların kullanılması engellenmiş oldu.

Bu kararla, kripto para yatırımı yapabilmek için direkt olarak Türk lirası cinsinden para transferi gerçekleştirmek gerekecek.

Yeni yönetmelikle birlikte, Binance Global gibi yurt dışı kaynaklı kripto bazlı para transferlerinde Papara ve Ininal benzeri kurumlar aracı olarak kullanılamayacak.

KRİPTO PARA İLE ÖDEMEYE DE YASAK GELDİ

Türkiye'deki bazı kripto para borsaları, kendi çıkardıkları coinler ile lüks otomobil alınabileceğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Bunun yanı sıra tost satışı yapan kişiler de ödemelerin kripto para ile yapılabileceğini açıklamıştı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan yönetmelikle, artık kripto ile ödeme tamamen yasaklanmış oldu.

Kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının yasaklanmasına dair TCMB'den yapılan açıklamada; "kripto varlıkların bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları dolayısıyla yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz kullanılabilmesi, işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle risk barındırdığı" vurgulandı.

KRİPTO PARALAR İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

1- Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto para alım satımı yasaklanmadı.

2- Kripto para ile ödeme yapma ve herhangi bir ürün satın alma yasaklandı.

3- Binance Global gibi borsaların para yatırmak veya çekmek için kullandığı aracı kurumlar (Papara ve Ininal) devre dışı kaldı.

4- Kripto para borsalarına yalnızca bankalar aracılığıyla para gönderilip çekilebilecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) "Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik" geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/teknoloji/kripto-para-duzenlemesi-bugun-yururluge-girdi