E-ticaret Sitelerinde En Çok Yapılan Seo Hataları

SEO Türkçe uzun adı ile arama motoru optmizasyonu olarak bilinmektedir. İnternetten açılan bir web sayfasının arama motorlarında daha sağlıklı ve üst sıralarda yer alması için yapılan bir çalışmadır.

E-ticaret Sitelerinde En Çok Yapılan Seo Hataları
E-ticaret Sitelerinde En Çok Yapılan Seo Hataları

Seo çalışmaları bazen ücretli bir şekilde ya da arama motoru optimizasyonu kavramını tam olarak bilmeden yapılabilmektedir. 

E-ticaret siteleri ile ilgili makaleleri paylaştığımız için e-ticaret sitelerinde yapılan seo hataları'ndan bahsetmek istiyoruz. En çok yapılan ve arama motorlarından engellenmeye dahi sebep olan hatalar nelerdir biraz değinelim.

  1. En sık yapılan hata ücretli bir şekilde bağlantı satın almaktır. Genel olarak çoklu bir şekilde anında alınan bağlantılar sitelerin arama motorları sıralamasında bir anda yükselmesine sebebiyet vermektedir. Ancak kısa bir süre sonra siteler ilk 10 hatta ilk 50 sayfada dahi görünememektedir.
  2. Açılan sitenin seo analizi yapılmamaktadır. Seo analizi bir sitenin başlığından tutun içerisindeki resimlerin alt başlığının olup olmadığına kadar, açıklama alanından tutun da  H etiketlerine kadar olması gerekenlerin yapılıp yapılmamasına göre sitenize bir oan vermektedir. Bu oran ne kadar yüksek olursa arama motorlarında sahip olacağınız sıralamalarda o kadar yüksek olacaktır.
  3. Bir sitenin güncel tutulması oldukça önemlidir. Ancak bir çok e-ticaret sitesi açıldıktan sonra terk edilmeye bırakılmıştır. Özellikle blog ya da haber alanları yapılmamakta ve site güncel bir şekilde beslenmemektedir. Bunun sonucu site içerisinde bağlantılarında olmamasından kaynaklı güncellikten uzaklaşılmaktadır. Eğer bir e-ticaret paketi satın alıyorsanız mutlaka blog alanın olup olmağına dikkat ediniz.
  4. Açılan sayfaların ve siteye yazılan yazıların başlıkları ile link uzantıları ve içeriği birbirleriyle bağlantılı olmalıdır. Bir çok site bu uygulamayı yapmamakta ve malesef arama motorlarında dahi yer alamamaktadır. Örnek olarak e-ticaret-sitesi-ne-kadar uzantılı bir sayfanın başlığı E-ticaret Sitesi Açtırmak Ne Kadar olup içerik içerisinde de bu konudan bahsedilmesi gerekmektedir. Ancak bunun aksine akıllı linkleme dahi sitelerde kullanılmamaktadır. 

Akıllı Linkleme Nasıl Yapılır ?

Yukarıda saydığımız e-ticaret sitelerinde yapılan SEO hatalarından sadece 4 tanesidir. Eğer bir sitenin arama motoru optimizasyonu çok iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız ya profesyonel bir SEO uzmanı ile çalışmanız ya da google webmaster tool üzerinde iyi araştırmalar yaparak çalışmalarına odaklanmanız gerekmektedir.