1. Ana Sayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticarete Yeni Başlayanlar Başarılı Olmak için Nelere Dikkat Etmeli?


0

E-ticarete yeni başlayanlar için çok önemli tavsiyelerimiz var. Pandemiyle birlikte satışlarının düştüğünü gören fiziksel dükkan sahipleri ve var olan e-ticaret sitelerindeki satışların artması ile ticarette olan ve olmayan bir çok kişi ticarete başladı. Yani e-ticaret sitesi açmak bir firmalar için kurtuluş reçetesi olarak görülmeye başlandı.

E-ticaret sitesi açmak isteyen kişilerin öncelikli olarak 3 temel konuyu çözmesi gerekiyor. Ürünlerini ekleyebilecekleri yani satış yapabilecekleri güvenli ve kullanışlı bir web sitesine, satılan ürünlerin ödemesini alabilecekleri sanal posa ve satılan ürünü müşteriye gönderecekleri  hızlı ve iyi bir kargo firmasına.

Bunları halleden bir firma veya kişilerin alacakları aksiyonları belirleyen 360 derece stratejilerini de belirlemiş olması gerekiyor. Fiziksel ticaretten e-ticarete başlamak isteyen kişiler bu iş için ciddi zaman ayırıp emek vermeleri gerekmekte. Bu iş araya sıkıştırılıp yapılabilecek bir iş değil. Amaç yapılan e-ticaret işinin asıl iş olması için efor sarf etmek olmalı.

E-ticaret yapmak isteyen bir firmanın masrafları ne kadar olur?

 E-ticaret sitesi açmak isteyen bir firmaya maliyet olarak sektör ve ihtiyaç duyulan özelliklere göre farklılık gösterse aylık ortalama 200 TL ile 1500 TL arasında değişmekte.

E-ticaret sitesi açma aşamasında nelere dikkat edilmeli? Fiziki mağaza veya dükkan açısından bakarsak nasıl ki buralara dükkan sahipleri vitrini düzenliyor, yeni gelen veya kampanyalı ürünleri vitrine koyuyor, daha çok satmak için belli ürünlerde indirimler yapıyorsa aynı kurallar e-ticaret sitesi içinde geçerli.

Dükkanımıza gelen bir müşteriye ürünü detaylı bir şekilde anlatıyor, sorularına detaylı cevap vermeye çalışıyorsak e-ticaret sitemizde de ürünü detaylı bir şekilde anlatmaya çalışıyor, ürünü alacak olan ziyaretçinin sorularını cevaplamak aynı şekilde önemli.

Yani fiziki dükkan sahibi dükkanına özen gösteriyor aynı şekilde e-ticaret sitesine de gereken önemi vermeli. Fiziki dükkanımızda tabelaya, vitrine müşterinin ulaşamaması için telefon numarası veya faks numarası yazıyorsak e-ticaret sitemizde de iletişim sayfasına müşterinin kolayca ulaşabileceği telefon, mail veya Watsapp numarası mutlaka yazılmalı. İletişim sayfasına önem vermek size rakiplerinize nazaran ciddi avantaj sağlayacaktır.

e-ticarete yeni başlayanlar

E-ticaret yapmak için kargo firması belirlerken nelere dikkat edilmeli?

İnternet hızının artmasından mıdır başka nedenlerden midir bilinmez insanların internet üzerinden aldıkları ürünün ellerine geçiş süresi her geçen gün azalıyor. İnsanlar aldıkları bir ürünün en geç 48 saat içerisinde ellerine ulaşmasını bekliyor.

Pandemi ile birlikte e-ticaret hacminin sürekli artması kargo ve lojistik sektörünün ne kadar önemli, ne kadar gelişebileceği ve bir o kadar da hazırlıksız olduğunu gösterdi. E-ticaret sitesi açan bir firma faaliyet gösterdiği sektöre ve sattığı ürün gamına göre kargo anlaşmaları yapması gerekir.

İnternetten satış yapmak isteyen firmalar kargo anlaşması yapacağı firmaları belirlerken dağıtım ağının genişliğine, filo sayısının büyüklüğüne dikkat etmeli. Ayrıca e-ticaret sitesi açmak için kullandıkları yazılım kargo entegrasyonu için uygun olup olmadığına dikkat etmeli.

E-ticaret için sahip olunan yazılım satılan ürünü ve müşteri bilgileri entegrasyon sayesinde kargo firmasına gönderebilmeli. Bu hem kargo gönderilmesini önler hem de sizi gereksiz kırtasiye masraflarından kurtarır. Kazandırdığı zaman ise ayrıca önemli.

E-ticaret sitesi açtıktan sonra sitenin bilinirliğini artırmak için neler yapılmalı?

E-ticaret sitesi açan bir firmanın öncesinde 360 derece dijital pazarlama planı olmalı. Ayrıca tüm sosyal medya mecralarında olmaya çalışılmalı. Hangi mecralarda dijital pazarlama çalışmalarının yapılacağı ise bulunulan sektör ve satılan ürün çeşidine göre belirlenmeli.

Bizi en iyi hangi sosyal medya mecrası ifade ediyorsa oraya ağırlık verilmeli. İlla da tüm mecralarda olacağım diye fayda getirmeyen, zaman öldüren mecralardan uzak durulmalı. Öncesinde dijital pazarlama ile ilgili temel bilgileri edinmeli imkan varsa bir dijital pazarlama uzmanından profesyonel destek alınmalı. Bu sizin reklam için harcadığınız paranın fazlasıyla geri kazanmanızı, gereksiz harcama yapmanızı sağlar.

pazar yerleri

Kendi sitesimiz olsa da online pazaryerlerine girilmeli mi?

E-ticaret ile uğraşan herkesin birinci amacı daha çok satmak, daha çok kar etmek. Bize daha çok satış getirecek mecralarda bulunmak faydamıza olur. Ama buralarda olurken de son derece dikkat etmek gerek. Sürekli stok kontrolü yapmalı, satılan ürünü var olunan tüm platformlardan anında düşüp güncellenmeli.

Satılan bir üründen sonra stokta yok demek size ciddi prestij kaybettirir. Online Pazar yerlerinde olurken dikkat edeceğimiz bir diğer konu ise doğru fiyatlandırma. Bir ürünün bize gelişi, Pazar yeri komisyon oranları, kargo ücretleri hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalıyız.

Aksi takdirde yapacağımız yanlış fiyatlandırma bizi zarara uğratacaktır. Gireceğimiz online Pazar yerine girmeden önce satacağımız ürünler hakkında araştırma yapmak, rakiplerin kimler olduğunu bilmek doğru fiyat belirlememizde fayda sağlar.

Kısaca aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz e-ticarette başarılı olursunuz.

E-ticarette dikkat edilmesi gereken konular Nelerdir?

E-ticarette dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

 • E- ticaret sitesi ara yüzü
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Güvenlik
 • Özgünlük ve orijinallik
 • Reklam ve pazarlama
 • Sosyal medya
 • Altyapı yetersizliği
 • Ürün yönetiminde plansızlık
 • Nakit eksikliği
 • Satın alma yöntemlerinde zorluk
 • Müşteri ilişkilerine önem vermemek
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap