1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

E-Ticaret Sitesi Hukuki Konular Nelerdir?


0

E-ticaret sitesi hukuki konular bilinmeden e-ticaret sitesi açılması hata olur. Bir e-ticaret sitesi açmak için başlangıçta hukuki açıdan dikkat edilmesi gereken temel konular nelerdir? hemen öğren. E-ticaret sitesi açmak isteyen yada açmış olan kişilerin ihmal ettiği alanlardan biride sitenin hukuki açıdan durumudur.

Oysa bir e-ticaret sitesi kurmak istediğinizde atmanız gereken çok önemli adımlar vardır. Ama girişimciler veya e-ticaret sitesi kurucuları bunlara dikkat etmez, ikinci plana atar.

E-ticaret sitesi hukuki konular
E-ticaret sitesi hukuki konular

Bu dikkat etmeme onların ilerde sürpriz durumlarla karşılaşmasına sebep olabilir. Bu sürpriz durumlarla karşılaşmamak için bir e-ticaret sitesi açmak istenildiğinde dikkat edilmesi gereken genel hukuki konular hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağız.

Burada vermeye çalıştığımız bilgiler veya olası durum senaryoları standart durum bilgileri olup sizin sitenizin, kategorinizin özel hukuki gereksinimleri olabilir. Örneğin e-ticaret sitenizde sağlık kuruluşlarının adını vererek ürün satmayı veya hizmet sunmayı düşünüyorsanız bunun reklam yasağı kapsamına girip girmediğini öğrenmeniz gerekir.

Yani e-ticaret sitenizi açmadan bu tarz durumlar olup olmadığını araştırmanız ve ona göre tedbirler almanız gerekir.

Burada anlattığımız konular bir e-ticaret sitesi için çok önemli konular olup ihmal etmemenizi tekrar hatırlatıp, e-ticaret sitesi açmadan önce bir uzmanından hukuk desteği almanızı tavsiye ederiz.  Ama başlangıçta girişimcilerin gider kalemleri çok olduğundan bu kısmı tasarruf edilecek alanmış gibi değerlendirmekteler.

Oysa ilerde daha büyük masrafların çıkabileceğinin farkında değiller. Siz öyle davranmayın ve e-ticaret sitenizi açmadan önce mutlaka hukuk desteği alın.

E-ticaret sitesi hukuki konular

E-ticaret sitesi hukuki konular başlıkları altında şu konuları anlatacağız;

 • Alan Adının Tescil Durumu
 • Marka Tescil Başvurusu
 • Şirket Kuruluş Aşaması
Alan Adının Tescil Durumu
Alan adının tescil durumu

Alan adının tescil durumu

Bir web sitesinin en önemli bileşenlerden biri alan adı seçimidir. E-ticaret sitesi projemizin genel çerçevesi ortaya çıktıktan sonra çok iyi bir alan adı belirlemek ve bunun için atılması gereken hukuki adımları atmak gerekir.

E-ticaret sitemiz için  alan adı belirlerken o alan adının boş yani alınabilir olmasının yanında Türk Patent Enstitüsü tarafından tutulan marka sicili de mutlaka kontrol edilmeli. Alınmak istenen alan adı için daha önceden başka biri marka tescil başvurusunda bulunup bulunmadığı araştırılması gerekir.

Marka sicili https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinden kontrol edilebilir. Ayrıca seçmiş olduğunuz alan adının başka birileri tarafından kullanılıp kullanılmadığını başta Google olmak üzere arama motorlarının arama kısmına yazıp aratabilirsiniz.

Ayrıca belirlemiş olduğunuz alan adının ticaret ünvanı olma ihtimalide olabilir. Bu ihtimalin olup olmadığını https://www.ticaretsicil.gov.tr/view/hizlierisim/unvansorgulama.php linkinden online olarak kontrol edebilirsiniz.

Başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde en çok kullanılan alan adı uzantısı .com dur. Ayrıca ülkemizde kurumsal tarafta .com.tr uzantısı da kullanılmaktadır. Girişimciler, e-ticaret sitesi açacak olanlar genelde .com uzantısını arattırır alan adı müsait ise onu hemen alır ve başka bir uzantıyı almayı düşünmez.

Çünkü aradığı isim alınmıştır. İlerde meşhur ettiği .com isminin başka biri tarafından alınabileceğini, site trafiğinin almadığı .com.tr tarafına kayabileceğini aklına getirmez. Oysa .com alan adı beraber com.tr alan adının da müsaitliği kontrol edilip alınması gerekir. Projeniz için .com ve .com.tr alan adı uzantısının yanında .net ve .org uzantılarını da almanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Alan Adı Nedir, Nasıl Alınır?

İlerde çok büyük marka olacağınızı hesaba katıp sizin marka bilinirliğinizden yararlanmak isteyen kişilerin yollarını kesmek için alınabilecek bütün uzantıları almaya çalışın. Profesyonel olmak bunu gerektirir çünkü.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir girişimde veya e-ticaret sitesi projesinde pek kişi tarafından fikri mülkiyet hakları çok önemsenmez, ikinci planda tutulur. Oysa bir e-ticaret projesinde en önemli kısım fikri haklardır. Ve belirlediğiniz alan adı da en öneli fikri haklar kapsamındadır. Alan adları ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Marka Tescil Başvurusu
Marka tescil başvurusu

Marka tescil başvurusu

Alan adı alındıktan sonra unutulan ikinci kısım marka tescil başvurusu yapmaktır. Alan adınızı belirledikten sonra hemen marka tescil başvurusu yapmanız gerekir. Açacağınız e-ticaret sitesi için şirket kurmak istiyorsanız ve bunun için süre gerekiyorsa başlangıçta marka tescil başvurusunu kendi adınıza da yapabilirsiniz.

Marka başvurusu yapmak için mutlaka bir marka vekili bulundurmanıza gerek yok. E-devlet üzerinden kolayca marka başvurunuzu yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden kolayca marka başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?

Her işin bir uzmanı olduğu gibi markalaşmak, marka başvurusu yapmak ve başvuru sürecinin takip edilmesi için bir uzmanın olduğunu hatırlatır, yanlış bir adım atmamak adına mutlaka bir marka ajansı veya marka uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu aşamada yapabileceğiniz bir yanlışın telafisi veya geri dönüşü olmayacaktır.

Şirket kurma aşaması

Girişimcilerin veya e-ticaret sitesi açmak isteyen kişilerin başlangıçta bütçelerinin azlığından dolayı şirket kurma aşamasında da en ekonomik olanı, kuruluşunda en az masraf olan şirket türünü tercih ediyorlar. Bu da mantıklı bir tercihtir aslında. Şahıs şirketi nasıl kurulur öğrenmek için mutlaka aşağıdaki makalemizi okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şahıs Şirketi Kurmak 2023

Ama ilerde yatırımcı desteği almak istiyorsanız mutlaka Limited veya anonim şirket kurmak zorundasınız. Limited veya anonim şirket kurmak açısından sizin için hangisinin daha uygun olacağını belirlemek çok önemli. Her iki şirket türünün kendine has avantajları veya dezavantajları bulunur.

Açmayı istediğiniz e-ticaret sitesinin niteliği ve bu e-ticaret sitesi ile ilgili nasıl gelecek planladığınız kurulacak şirket belirlemede çok önem arz eder. Karar vermenizi kolaylaştırmak adına aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Gelecek planlaması açısından, ilerde yatırımcı desteği ve girişimci sermayesi alabilmek açısından Limited veya Anonim şirket kurmayı tercih etmek gerekir. Buna karar verecek olan sizlersiniz. Her iki şirketin kuruluş masrafları bir birine çok yakın.

Benim gönlüm Anonim şirketten ziyade Limited şirket kurmaktan yana. Limited şirket kuruluşu ile ilgili kısaca bilgi verecek olursak;

limited şirket nasıl kurulur
Limited şirket nasıl kurulur?

Limited şirket nasıl kurulur?

Limited şirket kurmak için en az iki gerçek ya da tüzel kişi ortak olması gerekiyor. Önce şirket ana sözleşmesi hazırlayıp, bunu noterden istenilen sayıda onaylatıp, diğer bilgilerle beraber Ticaret Sicil Memurluğuna başvurmanız gerekiyor. Başvurunuz Şirket sicil de tescil edildikten sonra imza sirküleri çıkarıp, vergi dairesinde vergi açılışı yaptırarak vergi numarası almanız gerekiyor.

Limited şirket kurmak için yaklaşık olarak tüm giderler dahil 2.500 – 3.000 TL civarında bir masrafınız olur. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa başvuru tarihinden itibaren 1 hafta gibi bir sürede vergi numarası alınmış olarak her şey hazır bir şekilde Limited Şirketiniz kurulmuş olur.

Limited Şirket kuruluşunu yaparken bir avukat ya da mali müşavir/muhasebeciden destek almanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz hususlar bir girişim projesi veya e-ticaret sitesi için çok önemli. İlerde problem yaşamamak için bunları kesinlikle ihmal etmeyin. Düşünsenize bin bir zahmet ve masrafla e-ticaret sitenizi açmışsınız, çok emek vererek bu siteyi bilinen marka bir site haline getirmişsiniz. Ama günün birinde biri çıkıp bu isim benim markam, bu isimde devam edemezsiniz.

Veya benim marka ismimi kullanmaktan şu kadar tazminat ödemen gerekiyor. Düşünmesi bile kötü. Bunlar çok ütopik şeyler değil, ticaret hayatında çokça karşılaşılan durumlar. Bu tarz can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak adına Bir E-Ticaret Sitesi Açmak için Başlangıçta Hukuki Açıdan Dikkat Edilmesi Gereken Temel Konulara çok dikkat edin, çok önem verin.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir