Google nasıl bir SEO ajansı ile anlaşmanızı öneriyor, seo ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli

Sitenizin seo çalışması için Google nasıl bir SEO ajansı ile anlaşmanızı öneriyor, seo ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli hepsini bu makale de bulabilirsiniz. Hemen oku.

Google nasıl bir SEO ajansı ile anlaşmanızı öneriyor, seo ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli
Doğru seo ajansı nasıl seçilir, seçerken nelere dikkat edilmeli
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz

Web sitesi açan herkesin birinci amacı arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak, olmadı en azından ilk sayfada çıkmak. Bunun içinde sürekli arama sonuçlarında görünürlüğü iyileştirecek yapıyoruz. Arama motorlarının sonuç sayfasındaki görünürlüğü iyileştirmek için yapılan çalışmaların tamamına SEO çalışması denmekte. Bir web sitesinin tanınması, bilinmesi, marka haline gelebilmesi için ya dijital pazarlama çalışması yapması yada SEO çalışması yapması gerekir. 

Bir web sitesinin SEO’ya yatırım yapması son derece mantıklı bir karardır. Çünkü reklam çalışmaları belli bir bütçe ayırıp, reklam sonucunda her tıklama için belli bir ücret ödemeyi gerektirir. Ama SEO çalışması zamanla büyük miktarlar tutan Tıklama Başına Maliyeti minimuma indirir. Site için yapılacak SEO çalışması var olan site trafiğini artırdığı gibi reklam maliyetlerini de azaltmaktadır. 

SEO çalışması site sahipleri tarafından yapılabildiği gibi adına Seocu denilen uzman kişiler veya SEO işiyle uğraşan SEO Ajansları tarafından da yapılmakta. Sizde daha fazla ziyaretçi almak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmak için SEO Ajansından hizmet alabilirsiniz. Ama bir çok kişinin aklında "SEO çalışması için bir SEO Ajansı ile çalışacağım ama SEO Ajansını belirlemek için nelere dikkat etmem gerekiyor bilmiyorum" düşüncesi bulunmakta. Bu makalemizde sitenizin SEO çalışması için SEO Ajansı belirlerken nelere dikkat etmelisiniz onlardan bahsedeceğiz. 

SEO Ajansı Nedir?

SEO Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanmakta. SEO Ajansı ise bireysel veya kurumsal SEO hizmeti veren firmalara denmekte. Her web sitesinin veya markanın bünyesinde ücretli bir SEO Uzmanı çalıştıracak kadar bütçesi olmayabiliyor. Ayrıca yapılan SEO çalışmalarının denetlenmesi, yapılan çalışmaların ölçümlenmesi için başka bir uzman çalıştırmak gerekiyor. SEO Ajansları web sitelerin bütçeleri doğrultusunda SEO çalışması, yapılan çalışmaların ölçümlenmesi ve denetlenmesi işlerini yapmakta. 

SEO Ajansı İle Çalışmanın Avantajları

Bir SEO ajansı ile çalışmanın bir çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları maddeler halinde sayacak olursak;

 • SEO çalışması için gereken bütçeyi siz belirlersiniz. Belirlenen bütçe kadar SEO çalışması yapılacağı için finansman sorunu yaşamazsınız.
 • Siteniz için yapılan SEO çalışmasını istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
 • Çalışacağınız SEO ajansı ile taahhütlü anlaşma yaparak SEO Yatırım getirisini hesaplayabilirsiniz.
 • Siteniz için yapılacak SEO çalışmasının süresini siz belirlersiniz. 
 • SEO ajansları bünyelerinde birden fazla SEO uzmanı çalıştırdığı için daha hızlı sonuç alırsınız.
 • SEO ajansları birden fazla işletmeler ile çalıştıklarından tecrübeleri fazladır ve siz bu tecrübeden faydalanırsınız.
 • SEO ajansının vermiş olduğu diğer hizmetlerden daha uygun bir fiyattan yararlanırsınız.
 • SEO ajansı tarafından verilen raporlar sayesinde süreci şeffaf bir şekilde takip edebilirsiniz.

SEO Ajansı Seçerken Dikkat edilmesi Gereken Kriterler

SEO Ajansı Seçerken Dikkat edilmesi Gereken Kriterler

SEO ajansları ile çalışmak için dikkat etmeniz gereken bir çok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler;

 1. Anahtar Kelimeler için Pazar Analizi Yapıyor Olmalarına Dikkat Edin
 2. İşletmeniz İçin İyi Sıralamaları Öneren SEO Ajanslarını Seçin
 3. Sektörünüzde Uzmanlaşmış SEO Ajanslarını Bulun
 4. Yerel Bir İşletmeyseniz, SEO Ajanslarının Bu Konuda Eğitim Aldığından Emin Olun
 5. Sizinle Görüşmeden SEO Teklifleri Gönderen Ajanslardan Kaçının
 6. Konumlandırma ve İndeksleme Kavramlarını Aynı Sanan Ajanlardan Uzak Durun
 7. Rakiplerinize de Hizmet Sunup Sunmadıklarını Kontrol Edin
 8. Önceden Tanımlanmış Sabit Fiyatları Olan Ajanslara Karşı Dikkatli Olun
 9. Müşteri Yorumlarını Okuyun
 10. Ajansın Çalışma Yöntemlerini Sorgulayın
 11. Kullanıcı Deneyimini İyileştirmeyi Amaçlayan Ajanslara Değer Verin
 12. SEO Ajansının,  SEM Kampanyaları da Yürüttüğünden Emin Olun

Anahtar Kelimeler için Pazar Analizi Yapıyor Olmalarına Dikkat Edin

Web sitenizin faaliyet gösterdiği pazarı analiz etmeden sitenizin anahtar kelimelerini belirleyen ajansları gözlemleyebilirsiniz. Bu ajanslar 10-20 anahtar kelime için ilk sayfaya yerleşeceğinizin garantisini bile verirler. Şöyle ki Güven isimin de bir markanız varsa SEO ajansının size önerebileceği kelimeler,

 • Güven ayakkabı
 • Güven
 • Guven.com

Yukarıdaki kelimelerle ilgili arama yapan bir kullanıcın görmek istediği sonuçlar genelde onlar olacaktır. Bu nedenle Google güven.com arama sonucunu en üstte gösterecektir. Bu durum sizin siteniz veya markanız içinde geçerlidir. Marka isminizle ilgili yapacağınız arama genelde kendinizi üst sıralarda bulursunuz. Çünkü web sitenizin indexlenmesi bu kelimeler için yapılmıştır. Bu nedenle de marka isminizle ilgili herhangi bir SEO çalışması yapmanıza gerek yoktur.  

Arama motorları tarafından yapılan sırlamalar belli bir algoritma dahilinde yapılmaktadır. Sizin ilk sayfada yer almanızı sağlayacak bir çok site içi ve site dışı yöntemin uygulanması gerekir. Güven markası örneğine dönecek olursak bu marka ile ilgili yapılabilecek muhtemel arama kelimelerinden biriside erkek ayakkabılar olacaktır. Bu aramayı yapan kullanıcı erkek ayakkabısı satan siteleri bulmayı istemektedir. Sitenizde erkek ayakkabılar satıyorsanız arama sonuçlarında çıkabilmek için bu tarz anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. 

Google insanların arama sonuçlarında neyi bulmak istediklerini yorumlayan Hummingbird Algoritması’nı kullanmaktadır. Alanında başarılı bir SEO ajansının sadece belli bir takım anahtar kelimeler üzerinde çalışması yeterli değildir. Çünkü artık Google adına kullanıcı niyeti denilen algoritma sayesinde kullanıcının neyi bulmak istediğini tahmin edip ona göre sonuçları listelemektedir. Bu yüzden sitelerin kullanıcıların neyi bulmak istedikleri tahmin edilip ona göre optimize edilmesi gerekmektedir. Yapılacak SEO çalışması da bu düşünce ile yapılmalıdır.

İşletmeniz İçin İyi Sıralamaları Öneren SEO Ajanslarını Seçin

İşletmeniz İçin İyi Sıralamaları Öneren SEO Ajanslarını Seçin

CPM (Cost Per Mille) yani bin gösterim reklamcılığından büyük paralar kazanmadığınız müddetçe web sitenizin çok trafik alması önemli değildir. Önemli olan satış yapmanızı sağlayacak trafiğe sahip olmanızdır. İyi bir SEO ajansı arama sonuçlarına atıfta bulunan anahtar kelimeler için Pazar analizi yapacaktır. Yani SEO çalışması yapılan sitenin belirli bir şey elde etme isteğini gösteren kelimelere çalışacaktır. 

Kullanıcıların eylem amaçlı yaptığı arama sonuçlarında iyi konuma sahip olmanız iyi dönüşümler almanız noktasında size avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle işinize en iyi şekilde hizmet edeceğini söyleyen SEO ajansları ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Sektörünüzde Uzmanlaşmış SEO Ajanslarını Bulun

Belirli bir alanda uzmanlaşmak kolay değildir. Uzmanlaşmak için zaman ve emek gerekiyor. SEO çalışması uzmanlığa ihtiyaç duyan bir çalışmadır. Bu yüzden SEO çalışması yaptıracağınız ajansın SEO çalışmanızı yapacak uzmanlığa sahip olduğuna kanaat getirdikten sonra karar verin. SEO çalışması zaman ve sabır gerektirir. Bir çok müşteride bu anlamda gereken sabrı gösteremeyebiliyor. Müşterinin sabırsızlığından dolayı SEO çalışması yapan uzman ile müşteri arasında sıkıntılar olabiliyor. Bu durum yapılan SEO çalışmasına zarar verip sekteye uğratabiliyor. Bu tarz sıkıntılar yaşanabilme ihtimaline karşı bünyesinde birden fazla uzman barındıran SEO Ajansları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Yerel Bir İşletmeyseniz, SEO Ajanslarının Bu Konuda Eğitim Aldığından Emin Olun

Yerel SEO çalışması belli bir coğrafi bölgede faaliyet gösteren firmaların veya web sitelerinin Google da ki konumlarını iyileştirmeye yönelik yapılan SEO çalışmalarıdır. Yerel de faaliyet gösteren firmalar genelde;

 • Restoranlar
 • Oteller
 • Muayenehaneler
 • Hukuk büroları
 • Spor Salonları
 • Yerel mağazalar

Yerel SEO çalışması genel SEO çalışması ile benzerlik gösterse de birbirinden ayrı olan çalışmalardır. Yapılacak çalışmadan maksimum faydayı alabilmek adına bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan ajanslarla çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Sizinle Görüşmeden SEO Teklifleri Gönderen Ajanslardan Kaçının

Bazı SEO ajansları müşteri ile görüşmeden, müşterinin SEO çalışmasından ne beklediğini bilmeden fiyat verebiliyor. Bu aslında son derece yanlış bir durumdur. SEO çalışması her ne kadar Google ile direkt bağlantılı gibi görünse de aslında fiziksel bir bağ bulunmamaktadır. SEO çalışması arama motorlarını aleni olarak istediği alanlar veya istemesi muhtemel alanlar üzerine yapılır. Bu yüzden yapılan SEO çalışmalarında kesin sonuç garantisi vermek mümkün değildir. Kesin sonuç garantisi veren SEO ajansları varsa da onlardan uzak durmak gerekir. 

İyi bir SEO ajansı müşterisini dinler, ne istediğini, SEO çalışmasından ne beklediğini öğrenir. Çalışma yapılacak sitenin faaliyet gösterdiği sektörü inceler, rakipleri belirler ondan sonra teklif verir. Önceden verilen teklifler daha sonraları ajans ve müşteri arasında her zaman sorun olur. 

Konumlandırma ve İndeksleme Kavramlarını Aynı Sanan Ajanlardan Uzak Durun 

SEO çalışmalarındaki konumlandırma ve indexleme aynı sanılmaktadır. Aslında ikisi de farklı farklı kavramlardır. Bu iki kavramın aynı olduğunu zanneden SEO ajansları bile bulunmakta. Bu iki kavramın aynı olduğunu düşünen bir SEO ajansının başarılı olma ihtimali yoktur. 

Konumlandırma bir web sitesinin ziyaretçilerine ne teklif ettiği, rakiplerine göre nasıl farklılaştığıdır. İndexleme ise bir web sitesine ait verilerin arama motorları tarafından hafızaya alınması, saklanması ve aratılması durumunda kullanıcılara listelenmesidir. 

Rakiplerinize de Hizmet Sunup Sunmadıklarını Kontrol Edin

SEO çalışması yapacağınız ajansa sizinle aynı pazarda faaliyet gösteren rakiplerinize SEO çalışması yapıp yapmadığını mutlaka sorun. Burada SEO çalışması yapmaktan kasıt sizinle aynı zaman diliminde ikinize de birden SEO çalışması yapıp yapmayacağıdır. Öncesinde sizin sektörünüzde bir firmaya SEO çalışması yapmış olması sizin için bir avantaj olabilir. Aynı zaman diliminde rakibinize de SEO çalışması yapılması rakiplerinizle rekabet etmek gerçekçi bir hedef olmayacaktır. Bir SEO aajansının aynı zaman diliminde aynı sektörden iki firmaya SEO hizmeti vermesi çok doğru bir şey değildir. 

Önceden Tanımlanmış Sabit Fiyatları Olan Ajanslara Karşı Dikkatli Olun

Ticarette genel bir kural vardır, “her müşteri aynı değildir”. Bu SEO çalışması yapılacak müşteriler içinde geçerlidir. Her sitenin beklentisi, hedefleri farklı farklıdır. Bu yüzden önceden tanımlanmış fiyatlarla SEO hizmeti veren firmalardan uzak durun. Her sitenin faaliyet gösterdiği sektör, rakipler, rekabet edilecek kelimeler aynı değildir. SEO çalışması yapılacak her site kendi özelinde değerlendirilip ona göre fiyat verilmelidir. Önceden belirlenmiş fiyatlarla SEO çalışması yaptığını söyleyen SEO ajansları ile çalışmamanızı tavsiye ederiz.

Müşteri Yorumlarını Okuyun

Müşteri Yorumlarını Okuyun

SEO çalışması yaptırmayı düşündüğünüz ajansları çok iyi araştırmak sizin sorumluluğunuzda. SEO çalışması yaptırmayı düşündüğünüz SEO ajansından daha önce hizmet almış insanların yorumlarını okuyun, gerekirse telefonla görüşüp bizzat bilgi alın. Çalışma yapmayı düşündüğünüz SEO ajansından memnun kalmışlar ise sizde gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Ama memnun kalmamışlar ise büyük bir ihtimalle sizde memnun kalmayacaksınız demektir. 

Ajansın Çalışma Yöntemlerini Sorgulayın

SEO dünyası günden güne farklı çalışma yöntemlerini gerektirmekte. Bundan 5-10 yıl önce kullandığınız SEO teknikleri bu gün geçerliliğini yitirmiştir. Google başta olmak üzere bütün arama motorları algoritmalarını sürekli güncellemektedir. Bu kapsamda SEO ajanslarıda SEO çalışması yaparken yöntemleri güncellemeli, yeni SEO yöntemleri bulmalıdır.

İşi bilen uzman bir SEO ajansı sitenizin SEO çalışmasına başlarken ilk önce site içeriklerinizin optimizasyonundan başlayacaktır. Sonrasında sayfa ve site menüsünü düzenleyecektir. Sitenizin kaliteli içeriklerden  oluşması için kaliteli bir içerik planı hazırlayacaktır. Ancak bundan sonra bağlantılar, sosyal ağlar gibi dış sinyallerle ilgilenebilecektir. Bu mantıkta bir SEO ajansı bulursanız o SEO ajansı ile gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmeyi Amaçlayan Ajanslara Değer Verin

Google’in yapmış olduğu son güncellemelerde kullanıcı deneyimi oldukça ön plana çıkmıştır. Google artık iyi bir kullanıcı deneyimi sunan sitelere pozitif ayrımcılık yaptığını ifade etmekte. İyi bir kullanıcı deneyimi yaşatan siteler hızlı açılan, daha yalın olan, daha az reklam olan, daha az banner kullanan sitelerdir. Site içeriğinizin iyileştirilmesinin yanında kullanıcı deneyiminin artırılmasını tavsiye eden SEO ajansları başarılı SEO ajanslarıdır. Uzman bir SEO ajansı arama sonuçlarının iyileştirilmesinin yanında kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi için çalışır. Web sitenizde gezinen kişilerin iyi bir deneyim yaşamaları geri dönüşüm oranlarınızı artıracaktır. Bu mantalitede bir SEO ajansı bulursanız onlarla çalışabilirsiniz.

SEO Ajansının,  SEM Kampanyaları da Yürüttüğünden Emin Olun

Bir sitenin daha çok kişi tarafından ziyaret edilmesi sadece SEO çalışması ile olmaz. SEO çalışmasının yanı sıra dijital pazarlama faaliyetleri ve SEM kampanyaları (Search Engine Marketing) yani arama motoru pazarlaması da yapılır. Uzman bir SEO ajansı SEM kampanyalrını da takip eder. Uzman bir SEO ajansı gerektiğinde SEM kampanyaları da düzenler. SEO çalışması yapacağınız ajansın SEM kampanyalarıda düzenleyebildiğinden emin olun. SEM kampanyalarında bilgili olan bir ajans maksimum verim alabilmek için kampanyalarını her gün optimize eder. Sizin yaptığınız yatırımın karşılığını fazlasıyla almanız için çalışır. Bu düşünceye sahip bir SEO ajansı ile gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz.

SEO Fiyatlandırması

SEO Fiyatlandırması

SEO ajansı seçerken dikkat edilecek husuları okuyan herkesin aklındaki soru sitem için SEO çalışması yaptırmak istesem “SEO çalışması için ne kadar ücret ödemem gerekir?” sorusudur. SEO çalışması yapmak için insanların ilk madde de değerlendirdiği kriter SEO çalışmasının kendilerine ne kadara mal olacağıdır. SEO Fiyatlandırması bir çok kritere göre yapılmaktadır. SEO fiyatlandırması aşağıdaki faktörlere göre belirlenmektedir.

 • SEO ajansının veya uzmanın sahip olduğu SEO deneyimi
 • SEO ajansı veya SEO danışmanın proje içindeki konumu
 • Aylık veya saatlik gibi farklı fiyatlandırma modelleri
 • Startup veya girişim gibi işletme modeli
 • SEO stratejisinin ölçeği
 • SEO çalışmasının hedefleri

SEO fiyatlandırması görüleceği üzere bir çok etkene göre değişiklik göstermekte. Yukarıdaki kriterlerin yanı sıra faaliyet gösterdiğiniz sektör, faaliyet gösterdiğiniz sektörün rekabet düzeyi, faaliyet gösterdiğiniz sektördeki rakipleriniz, rakiplerinizin SEO çalışmaları, SEO çalışması yapılacak anahtar kelimeler, SEO çalışmasının süresi, web sitenizin kullanmış olduğu yazılım türü, web sitenizdeki içeriklerin yapısı gibi bir çok etkene görede farklılık gösterecek. Bu yüzden bir SEO ajansı bunlara bakmadan fiyat veriyorsa o ajanstan uzak durun. Yapılacak SEO çalışması ile ilgili fiyat verilmesi için sitenizin analiz edilip bu kriterlere göre değerlendirilip ona göre fiyat verilmesi gerekir.

Gerçek bir SEO çalışması tahmininizden fazla olabilir. Uzun vadede olayı değerlendirirseniz oldukça ekonomik ve getirisi fazladır. Ama kısa vadede değerlendirirseniz SEO fiyatı size fazla gelebilir. Bir çok kişi de olayo kısa vade de değerlendirip SEO çalışması yapmayı erteliyor yada R10 gibi web master platformlarında aylık 50 TL, 100 TL'ye SEO çalışması yaptığını iddia edenlerden fayda beklemekte. Tavsiyemiz bu kadar cüzi ücret alan kişilerden SEO hizmeti almayın. Bu sitenize faydadan ziyade zarar verecektir. Alanında tecrübeli, referansları güçlü, rekabeti yüksek kelimelerde başarılı olmuş SEO ajanslarını bulup onlarla çalışın.

Sonuç olarak...

Bir SEO projesine yatırım yapmak sitenizin geleceği için vereceğiniz ön değerli karardır. SEO çalışması uzun soluklu ve sabır gerektiren bir çalışmadır. Eğer sabırsız bir yapınız varsa SEO çalışmasına başlamamanızı tavsiye ederiz. Zira sabırsızlığınız SEO çalışmasına olumsuz etki edecektir. Sitenizin geleceğini tayin edecek olan SEO danışmanı veya SEO ajansını seçerken yukarı daki kriterlere harfiyyen uyun. Sitenizin SEO çalışması için komşunuzun oğlu, akrabanızın oğlu, oğlunuzun arkadaşı gibi kişilerden uzak durun. Zira sitenizin geleceği komşunuzun oğlu, oğlunuzun arkadaşına teslim edilemeyecek kadar değerlidir.

Google nasıl bir SEO ajansı ile anlaşmanızı öneriyor? (Türkçe Altyazılı)

E-Ticaret siteleri için seo çalışması nasıl yapılır konusunu detaylı anlattığımız aşağıdaki makaleyi okumanız sizin için faydalı olacaktır.

E-Ticaret siteleri için seo çalışması nasıl yapılır