1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

İnternetten Yemek Satmak İstiyorum


3

İnternetten yemek satmak istiyorum diyorsanız bu makale tam sizin için. İnternetten yemek satışı yapmak, son dönemlerde pek çok kişinin ilgi duyduğu alanların başında yer alır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi çok sayıda sektörün, online alanda hizmet vermesi noktasında etkili oldu.

Artık insanların büyük bir kısmı tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılar. Hatta çoğu kişi yaşantılarına dahi yine internet üzerinden devam eder. Bazı insanlar farklı sebeplere bağlı olarak düzenli bir işte çalışamamaktadırlar. Ya da düzenli gelir sağlayacak mesleğe sahip olmayan kişilerin büyük bir çoğunluğu evden yapılabilecek işler konusunda araştırma yaparlar.

Şimdi sizlerle paylaşacağımız internetten yemek satışı alanı, hem keyifli hem de güzel getirisi olan bir iş alanı olarak ifade edilir. Özellikle evden çalışmak isteyen kadınlar için bu sektör son derece caziptir. E-ticaret yaparak gelir elde etmek isteyen insanlar, internet üzerinden yemek satışı alanına yönebilirler.

Peki internetten yemek satışı nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir? İşte konuyla alakalı detaylar!

Evde yemek işi nedir?

Evde yemek işi denildiği zaman ilk etapta insanların gözü korkabilir. Fakat gerçekten güzel yemek yaptığınızı düşünüyorsanız ve bu konuda çevrenizden sık sık övgü alıyorsanız, önünüzde herhangi bir engel yok demektir.

Bu alana ilk başlarda basit anlamda giriş yaparak, sonrasında kendisine ait yemek markası kuran kişi sayısı oldukça fazladır. Sizler için de bunu başaracak her türlü imkan önünüzde mevcut. Sadece biraz sabır, emek ve cesaret gerek.

İnternetten yemek satmak
İnternetten yemek satmak

Evde yemek işi nasıl yapılır?

Evde yemek yaparak para kazanmak, günümüzde en favori iş kollarının başında yer alır. Çünkü bu işi yaparken başlangıç itibariyle yüklü sermayeye, çok sayıda personele, işletmeye ya da uzunca bir zamana ihtiyacınız olmaz. Yemek yapma konusunda kendinizi başarılı buluyorsanız, bu süreçte neler yapmanız gerektiği konusunda sizler birkaç öneri hazırladık;

 • Başlangıçta ne satacağınıza karar vermeniz gerekir. Arkadaş çevrenizin size sık sık yemek yapma konusunda övgülerde bulunması, size cesaret vermiş olabilir. Fakat hiç bilmediğiniz yemekleri deneyip satmaya çalışmak yanlış bir hareket olur. Bu nedenle öncelikli olarak hangi yemeklerde iyiyseniz, işe onların satışını yaparak başlamalısınız. Zaten sektörde tutunduktan sonra diğer yemek çeşitlerine de yönelebilirsiniz.
 • Sektörde ilk girdiğiniz zaman küçük çaplı bir firma statüsüne sahip olacaksınız. Bu sebeple kendinizi ne kadar duyurursanız, o kadar çabuk sektörde yer edinebilirsiniz. Öncelikle yakın çevrenize yemeklerinizi deneterek işe başlayabilirsiniz. Ardından kulaktan kulağa şeklinde yavaş yavaş tanınmaya başlarsınız. Fakat bu yol tek başına yeterli olmaz. Kendi markanız için el broşürleri hazırlayıp dağıtabilirsiniz.
 • Bayram ya da düğün gibi özel günlerde de hizmet verebilirsiniz. Hatta ilk etapta birkaç kez ücretsiz hizmet dahi verebilirsiniz. Bu sayede reklamınız yapılmış olur. Ayrıca insanların dikkatini çekmeyi de başarabilirsiniz.
 • Sektöre ilk girdiğinizde kategoriniz kısıtlı olsa da zaman içerisinde çeşitliliği artırmanızda fayda vardır. Müşteri kitlenize hitap edecek şeyler denemekten çekinmeyin.
 • internetten yemek

İnternetten yemek satmak için hemen başlamak istiyorsanız ne yapabilirsiniz?

Evde yemek yapma işi, ilk zamanlar basit ve ufak çaplı gibi görünebilir. Fakat bir süre sonra büyüme ihtimaliniz oldukça yüksektir. İşe ilk başladığınız zaman mahalledeki işletmelere, yemeklerinizden ikram edebilirsiniz. Beğenilmesi durumunda devamlı bir iş elde etme şansınız vardır.

Bir süre sonra işler büyüdükten sonra, sizleri yoğun bir tempo bekler. Bu noktada internet siteleri üzerinden yardım alabilirsiniz. Ya da direkt olarak kendi firmanız için internet sitesi açabilirsiniz. Fakat bunun için de dikkat etmeniz gereken bazı ince detaylar vardır. Bu detaylar;

 • Gerek duyduğunuz bütün araç ve gereçleri satın almanız gerekir. Yemekleri koyacağınız gereçleri, hijyen açısından kendi kullandığınız malzemelerden uzak tutmanızda fayda vardır.
 • Eğer internetten yemek satışı işini uzun vadede yapmayı düşünüyorsanız, online sektöre ne kadar hızlı girerseniz sizin o kadar iyi.
 • Sosyal medya, internet sitenizi tanıtmanız için en önemli platformdur. Hatta sosyal sorumluluk alanında hizmet veren firmalara yemeklerinizden göndererek reklamınızın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Beğenilir Facebook, İnstagram, Youtube gibi sosyal medyada paylaşılmanız durumunda sizin için çok ciddi bir reklam kampanyası yapılmış olur.
 • Evden yemek satmak için bazı resmi belgelere ihtiyacınız olur. Bu resmi belgeleri biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Bu sayede müşterilerin size olan güveni de artar.

İnternetten yemek satışı yaparak ne kadar kazanç elde edebilirsiniz?

Evde yemek yaparak para kazanmak isteyen kişilerin büyük bir kısmı, aylık ne kadar kazanç elde edeceği konusunda bilgi sahibi olmak ister. Bu soru için net bir cevap vermek mümkün değildir. Bu durum tamamen sizin ne kadar emek ve zaman harcadığınızla alakalıdır.

Başlangıçta kişilere yönelik bir fiyatlandırma yapmalısınız. Sürekli ve düzenli iş haline gelmesi durumunda aylık 700 TL ile 2.000 TL arasında bir kazanç sağlayabilirsiniz. Fiyatlandırmaya, yemek yapımında kullandığınız malzemeleri de ilave etmeniz gerekir.

Online sisteme geçmeniz durumunda ise bu rakamları bir haftada hatta bir günde dahi kazanma şansınız oluşur. Çünkü online alanda daha fazla kişiye ulaşma imkanınız vardır. Üstelik online yemek fiyatları belirlerken daha rahat olabilirsiniz. Çünkü internetten yemek sipariş eden kişilerin beğenmeyip sorun yapma olasılığı daha düşüktür.

Başlamak için nelere ihtiyacınız var?

İnternetten yemek satışı işine başlamak için çok yüklü sermayeler yatırmanıza gerek yok. İşe ilk giriş yaptığınız süreçte, az miktarlar belirleyip sadece masrafları kazanma odaklı dahi çalışabilirsiniz. Sonrasında tanınıp, talep görmeye başladıkça karşı tarafa dilediğiniz rakamlarda teklif verme imkanınız ortaya çıkar.

Yani bu noktada ihtiyaç duyacağınız en önemli sermaye, şüphesiz elinizin lezzetidir. Ayrıca yöresel yemek tarifleri ne hakimseniz, bu durum sizin için büyük bir artıdır. Günümüzde yöresel yemek çeşitlerine yoğun ilgi duyulur. İnternetten yemek satışı işine girerken yöresel tariflere de yer vermeniz sizin için iyi olur.

3.7/5 - (3 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Bilgi almak istiyorum

  • Merhaba İlknur hanım,
   Yemek satma işi ile ilgili danışmanlık hizmeti vermiyoruz. Makalede bir çok konuya cevap vermeye çalıştık. Bilgi almak istediğiniz kısım ne ise yazın cevaplandırmaya çalışalım.

   • Merhabalar trendyol getir ve yemeksepeti ile çalışıp onların kuryesiyle evden tost gözleme satmak istiyorum. Mümkün müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir