1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Google Reklam Modelleri Nelerdir?


0

Google Reklam Modelleri, satış konusunda son dönemde oldukça popüler hale gelen e-ticaret, pek çok kişinin dikkatini çekmekte. E-ticaret alanında başarılı olabilmek için bazı yöntemlere başvurmak gerekir. Dijital reklamcılıktan alabileceğiniz yardım, sitenizin daha fazla kişiye ulaşmasında etki gösterir.

Dünyanın dört bir yanında sitenizin duyulması için yerel ve sosyal ağ reklamlarından yararlanmanız önerilir. Alışveriş odaklı Google reklam modelleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlere bu yazıda detaylı bir biçimde açıkladık.

Google Reklam Modelleri
Google Reklam Modelleri

Google reklam modelleri nelerdir?

Google reklam modelleri şunlardır;

 • Alışveriş Reklamı Verme
 • Görüntülü Reklamlar
 • Video Reklamlar
 • Uygulama Reklamları

Alışveriş reklamı verme

Google Ads aracılığıyla sunduğunuz ürün ve hizmetlerin her kesime ulaşmasını sağlamanız mümkündür. Farklı web sitelerinde karşınıza çıkan Google reklamları, e-ticaret piyasasında daha tanınır hale gelmenize katkıda bulunur.

Reklam verirken farklı reklam türleri arasında bir seçim yapmanız gerekir. Bu türler görüntülü reklam, video, alışveriş ve evrensel uygulama reklamlarıdır. Google’ın seçtiği anahtar kelimeleri eklediğinizde reklamlarınızın daha üst sıralarda yer alması kolaylaşır.

Ne kadar çok anahtar kelimeyi girerseniz arama sonuçları listesinde o kadar öne çıkarsınız. Arama ağı reklamları kullanıcılar direkt sizin ürününüzü aramasa, ürününüze benzer modelleri arasa dahi kullanıcılara sunulur.

Reklamlara ödeme yaptığınız takdirde rakip firmalara nazaran öncelik kazanırsınız. Böylece reklamlarınız kullanıcılar ile daha erken buluşturulur.

Görüntülü reklamlar

Görüntülü alışveriş reklamları kullanıcıları satın almaya teşvik ettiğinden arama ağı reklamlarına göre daha hedefe yöneliktir. Kullanıcılar belirli bir ürünü aramıyor olsa dahi reklam paylaşmak, sitenizin dikkat çekmesine ve daha çok kişi tarafından ziyaret edilmesine olanak tanır.

Görüntülü reklamların diğer reklamların aksine yalnızca alakalı sitelerde paylaşılması tavsiye edilir. Böylece satın almaya odaklı kullanıcıların görüş alanına girmiş olursunuz. Otomatik yerleşim raporlarını kontrol ederek reklam dönüşümlerinizi en üst düzeye taşıma şansınız bulunur.

Alışveriş yapmayı düşünenlere yönelik paylaşılan görüntülü reklamlar, e-ticaret sitenizin büyümesinde önemli bir rol oynar.

Video reklamlar

Video reklamlar, Youtube gibi video paylaşımı yapılan sitelerde karşınıza çıkar. İzlemek için açtığınız videonun öncesinde ve video uzunluğuna göre aralarda görünen reklamlar, kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarır. Müşteri kitlenizi yakından tanıyarak hangi videolara reklam koymanız gerektiğine karar vermeniz oldukça kolaydır.

Örneğin müşterileriniz moda ile ilgiliyse moda konulu videolara reklam ekletmeniz doğru olacaktır. Video reklamlar, aynı zamanda sitenizin günlük ziyaret sayısının artmasında da etkilidir. Satışını yaptığınız ürünler hakkında gerekli bilgileri video reklamlarda paylaşarak müşterileri sitenize yönlendirebilirsiniz.

Video reklamlarda ürünün görseli de yer alacağından müşterilerin güvenini kazanma fırsatını da yakalamış olursunuz.

Uygulama reklamları

Evrensel uygulama reklamları, mobil uygulaması bulunan e-ticaret siteleri için oldukça uygundur. Çeşitli Google ağları arasından sitenize katkısı bulunacak ağları kullanmak, reklamların daha geniş bir kitleye iletilmesini sağlar.

Google Play’de girilen anahtar kelimeler eşleştiği takdirde reklamlarınızın üst sıralara yerleşmesi beklenir. Google Ads’de ilk olarak reklam kopyası ve resimleri yüklenmelidir. Yüklenen dosyalar Google tarafından kombine edilir ve buna göre reklamlar, hedef kitlenin görebileceği yerlere eklenir.

Reklamlarınızın herhangi bir uygulamaya odaklanmasını istiyorsanız, uygulama dönüşümlerine odaklanmayı seçmeniz önerilir.

Google Reklam Modelleri
Video reklamlar

Google alışveriş reklamları nasıl yapılır?

Google alışveriş reklamları, e-ticaret sitelerinin gelişme sürecinde büyük bir paya sahiptir. Google’ın talep ettiği ürünler ile ilgili tanımlayıcı özellikler, reklamların temel noktasıdır. Ürün adı, açıklaması, kategorisi, türü, stok durumu, ve fiyat bilgisi ; ürün veri feed’inde bulunması gereken özelliklerin başında yer alır.

Alışveriş reklamları, feed verilerini kullanarak otomatik bir metin hazırlar. Bu nedenle herhangi bir metin hazırlığıyla uğraşmanız gerekmez. İyi bir veri feed’i oluşturduğunuz takdirde Google alışveriş reklamlarınızın başarıyla sonuçlanması son derece kolaydır.

Google adwords alışveriş reklamı oluşturma

Google Adwords alışveriş reklamı oluşturmak için öncelikle bazı işlemler uygulamanız gerekir. Google Merchant Center ve Adwords hesabınızı bağladıktan sonra alışveriş kampanyası oluşturmanız mümkündür.

Adwords üzerinden alışveriş reklamı hazırlamak, gayet kolay ve pratik bir süreçtir. Merchant Center ürün feed’i ve satış konumu bulunduğu takdirde, her e-ticaret sitesinin Google Adwords reklamı paylaşma imkanı bulunur. Kampanya oluşturmanın sonrasında reklam gruplarını düzenlemeniz gerekir. Bunun için reklam gruplarını ne şekilde düzenlemek istediğinizi belirlemelisiniz.

Kampanyaları reklam gruplarına ayırmak, genellikle organizasyon ve düzen amacıyla yapılır. Büyük ürün feed’i bulunan e-ticaret siteleri, marka ve kategoriye göre reklam gruplandırması yapmayı tercih eder. Reklam gruplarının tam anlamıyla düzenlenmesinden sonra ürün reklamlarına yönelik teklif vermeniz mümkün olur.

Google alışveriş kampanyaları nasıl denetlenir?

Google alışveriş kampanyalarının denetlenmesinde sıklıkla Google e-tablolarından yararlanılır. Google alışveriş kampanyalarında anahtar kelime kullanılmadığı için ürün başlıkları ve açıklamalarının özenle hazırlanması gerekir.

Anahtar kelime bakımından zengin ürün başlığı ve açıklaması oluşturmak, reklamlarınızın müşterilere hitap etmesini kolaylaştırır. Bu veriler aracılığıyla Google alışveriş kampanyalarınızı denetler.

Ürün görüntülerini optimize edin

Google alışveriş reklamlarınızda kullanacağınız görselleri sitenize optimize etmeniz oldukça önemlidir. Ürün fotoğrafı satış konusunda büyük önem taşıdığından çarpıcı etkiye sahip bir görsel belirlemeniz önerilir.

Düz beyaz gibi açık renkli arkaplanlar kullanmak, net bir aydınlatmadan faydalanmak, ürün netliği ve boyutunu doğru biçimde ayarlamak; satış oranlarınızı etkileyen faktörlerdir. Siz de alışveriş odaklı Google reklam modelleri sayesinde e-ticaret sitenizi kolayca büyütebilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir