1. Anasayfa
 2. Pazar Yerleri

Pazaryerlerinde Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler


0

Pazaryerlerinde satış yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler veriyoruz. E-ticaret sektörü günümüzde son derece önemli bir yere sahiptir. Bu sektörde en fazla gelirin elde edildiği nokta ise şüphesiz pazar yerleridir.

Bireysel olarak hazırlanan satış sitesinden ziyade, pazar yerleri satışlarının tabiri caizse dağlar kadar farklı olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak bu olay göründüğü ya da sanıldığı kadar kolay değildir. Bu noktada önem arz eden pek çok detay vardır.

Peki pazar yerlerinde satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Pazaryeri satışının püf noktaları nedir? İşte konu hakkında bilmek istediğiniz bütün detaylar! 

Pazaryerlerinde satış
Pazaryerlerinde satış

Pazaryerlerinde satış yapmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar

Pazaryerlerinde daha fazla satış yapmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.;

 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün İsmi
 • Ürün Açıklaması
 • Fiyat/Kargo Takibi
 • Müşteri Yorumları

Ürün fotoğrafı 

Pazaryerlerinde satış yapmaya karar verdiniz. Fakat bu konuda hakkında detaylı bilgiye sahip değilsiniz. İşe ürünlerimizin fotoğraflarını çekip, pazar yerine yüklemekle başlayabilirsiniz. Ancak bu konuda son derece hassas olmanız gerekir.

Çünkü sizin satışını yapmak istediğiniz ürünü belki de sizden başka onlarca hatta yüzlerce satıcı, satmaya çalışıyor olabilir. Bu nedenle ürünlerinizi müşteriye sunarken oldukça net, şık ve profesyonel fotoğraflar tercih etmeniz büyük önem arz eder.

Ürünlerin farklı açılardan çekilmiş karelerini koymanız, insanların ürününüzle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olması noktasında büyük rol oynar. İnsanların sizin dükkanınızı ziyaret ettiklerinde, ilk tanışacakları şey ürün fotoğrafıdır.

Bu nedenle müşteri adaylarınızı ve müşterilerinizi en güzel karelere karşılamanız gerekir. Dolayısıyla ürün fotoğraf çekimlerinde hassasiyet göstermeniz tavsiye edilir. 

pazaryerlerinde satış
Ürün ismi 

Ürün ismi 

Türkiye ve dünya genelinde çok sayıda internet sitesi platformları mevcuttur. Bu platformlar çoğu zaman Google üzerinde yapılan arama hacimlerine göre hareket etmektedirler. Hatta satış stratejilerini de genel olarak bu şekilde belirlerler.

Dolayısıyla yanlış ürün ismi seçimi, sizi Google üzerinde üst sıralara çıkarmaz. Bu durumda ise ürünlerinizin müşterilerle bir araya gelmesi bir hayli zorlaşır. Örnek vermek gerekirse; çiftlere hitap eden bir nevresim takımı satmayı düşünüyorsanız, çift kişilik nevresim takımı şeklinde bir ürün ismi yazmazsanız ürünleriniz müşterilere ulaşamaz.

Bu durumda da aynı sektörde hizmet veren rakip planlar daha avantajlı bir konuma geçer. Eğer ürünlerinizle ilgili hangi ismi kullanacağınız konusunda bir fikriniz yoksa, anahtar kelime planlayıcı uygulamalardan yardım alabilirsiniz. 

Ürün açıklaması 

Pazaryerinde satış yapan firmalar genel olarak ürün açıklaması kısmında hatalı davranırlar. Hatta ürünlerine açıklama yazmayan firma sayısı dahi oldukça fazladır. Ancak hangi alanda olursa olsun, bir ürün satın almak isteyen kişiler o ürünle ilgili bütün detaylara hakim olmayı isterler. İnsanlar sonuçta para vererek alışveriş yaparlar.

Dolayısıyla parayı verecekleri ürünle ilgili de her bir detayı bilmek isterler. Bu noktada devreye ürünlerin açıklama kısımları girer. Hatta ürün açıklamaları çoğu zaman, kişilerin karar verme sürecine de doğrudan etki eder.

Bu nedenle ürün hakkında bütün bilgileri müşterilerle paylaşmanız gerekir. Tekstil ürünleri satışında kumaş dokusu, ürün ölçüleri gibi detaylar mutlaka belirtilmelidir. Ya da teknolojik ürün satışında üretim materyali, teknik özellikleri gibi ayrıntılar kesinlikle paylaşılmalıdır.

Ayrıca garanti süresi gibi detaylara da değinmeniz önemlidir. Bu durum aynı zamanda sizin için kurumsal bir imaj oluşturur. 

Fiyat / kargo takibi 

İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen insanlar için, kargo unsuru büyük önem arz eder. Özellikle kargonun ücretsiz olduğu kampanyalar yüzlerce insana her zaman cazip gelir. Hatta pazar yerlerinde ürün araştırması yapan kişilerin pek çoğu, direkt olarak kargo ücretine bakar.

Kargo ücretinden tatmin olmayan kişiler, aynı ürünü farklı yerlerden tedarik etmeyi tercih ederler. Bu da demek oluyor ki kargo ücreti talep etmeniz, müşteri kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca ürünleri sunacağınız satış fiyatı konusunda da detaylı araştırma yapmanız şarttır. Piyasa durumuna göre bir satış fiyatı belirlediğiniz takdirde, müşteri potansiyeliniz daha hızlı bir şekilde artış gösterir. 

Müşteri yorumları 

Söz konusu e-ticaret sektörü olduğu zaman, müşteri yorumlarının önemi direkt olarak devreye girer. İnsanlar hangi kategoride olduğu fark etmeksizin, satın almayı düşündüğü ürünü daha önce deneyimlemiş olan kişiler tarafından yapılan yorumlara büyük önem verir.

Olumsuz yorumların her aldığı ürünler ne yazık ki kötü bir izlenim bırakır. Daha önce aynı üründen mağduru olmuş kişilerin olması, hele de bu kişi sayısı fazlaysa satışlarınızın düşmesine neden olur. Bu sebeple müşteri memnuniyeti büyük önem taşır. İndirim, kampanya, hızlı teslimat ve kaliteli ürün gönderimiyle müşterilerin memnuniyetini kazanmanız mümkün olur. 

Pazar Yerlerinde Komisyon Oranları
Pazar yerlerinde komisyon oranları 

Pazar yerlerinde komisyon oranları 

Pazaryerlerinde satış yapmak isteyen satıcılar için, komisyon oranları son derece önemli bir detaydır. Günümüzde bu alanda hizmet veren platform sayısı oldukça fazladır. N11, Trendyol, gittigidiyor, hepsiburada ya da akakçe gibi platformların tamamı yaptığınız satışların hepsinden belli bir komisyon alır.

Ancak sizden talep edilen pazaryeri komisyon oranı pazar yerine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle satış yapacağınız platform üzerinde bir karar verirken bu unsuru da göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

Ayrıca cironuza olumsuz şekilde yansımamasına da dikkat etmelisiniz. Stratejilerinizi ve hedeflerinizi de yine bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz. 2021 pazaryerlerindeki komisyon oranları ne kadar? diye merak ediyorsanız aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pazar yerleri Komisyon Oranları 2023
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir