Müşterilerin E-Ticaret Mağazanızdan Ayrılmasının Nedenleri

E-ticaret sitelerindeki müşterilerin bir kısmı ürün satın alma işlemi yapmadan önce siteden ayrılır. Bu durumun pek çok farklı sebebi bulunur. Bizler de bu makalemizde müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının sebeplerini incelemeye çalışacağız.

Kargo Ücreti ve Ürünün Teslim Edilme Süresi

Müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının nedenleri arasında ilk sırada  ücretli kargo ve kargo süresinin uzunluğu gelir. Çünkü ücretsiz gönderim e-ticaret için artık adeta altın bir kurala dönüşmüştür. Psikolojik olarak da etkisi olan bu durumun kargo ücretsiz olduğunda müşteride bir hafiflemeye sebep olacağı muhakkaktır. Bunun dışında satın alınmış olan ürünün teslim edilme  süresi de yine müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılma sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Kargo teslimatının uzaması, müşterinin bekletilmesi anlamına geleceğinden hızlı bir kargo firmasıyla anlaşmanız firmanız için büyük önem arz eder. Ayrıca kargo firmasıyla anlaşma sağlarken belli bir tutara kadar ücretsiz şekilde ve ücretli olan kısmı da minimum şekilde ayarlama özen göstermeniz gerekir.

Ürün Açıklamalarının Kısa ve Görsellerin Yetersiz Olması

Müşterilerin online mağazadan ayrılma sebeplerinde biri de ürünlerle ilgili detaylı fotoğrafa ve bilgiye yer verilmemesidir. Çünkü yapılan araştırmalara göre alışveriş yapanların üçte ikisi alışveriş sepetlerin ürün almadan terk ediyor. Ya da ürünlere göz atarak geri çıkıyor. Bunun sebebi ise ürün hakkında yeterince bilgi verilmemiş olması çok büyük bir ihtimaldir. Müşterilere tabiri caizse doyurucu bilgiler vermek ve onların üründen emin olarak almalarını sağlamak onların mağazanızdan ayrılmasını engelleyecektir. Bu doyuruculuğu ise ürün açıklamasında olabildiğince çok ayrıntı vererek, ürünlerin ölçümleri, üretim malzemeleri, dayanıklılığı ya da orijini gibi özel özellikleri listeleyerek yapmanız mümkündür.

Karmaşık Ödeme Sistemi

Müşterilerin online mağazadan ayrılma sebeplerinin bir diğeri  ise e-ticaret sitenizin karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır. Müşterilerin, alışveriş yaparken en fazla önem verdikleri nokta ödeme aşamasıdır. Ve bu noktaya geldikleri zaman karşılarında açıklayıcı ve güven verici bir sayfa görmek isterler. Ancak siteniz üzerinde yer alan ödeme sistemi, ne kadar karmaşık unsurlara sahipse o kadar güvensiz ve tekinsiz bir hava yaratır. 

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın