1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticarette Nasıl Marka Olunur?


0

e-Ticarette nasıl marka olunur? öğrenmek istermisiniz. Ticaret, insanlık tarihi boyunca en temel geçim kaynaklarından biri olmuştur. Yüz yıllar boyunca arz talep ilişkisi içerisinde farklı yöntemler ile tüm dünyada ticaret yapılmaya devam ediliyor. Günümüz dünyasında ise artık geleneksel alışverişin yerini büyük oranda online alışverişler almaya başladı.

Gelişen teknolojinin tüketicilere sunduğu kolaylıklar sayesinde, online alışverişler de her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde tüm dünyayı kasıp kavuran covid-19 salgını ile online alışveriş oranları da ciddi oranda artmış durumda.

Ticaretin teknoloji ile birlikte evrim değiştirdiği günümüzde e-ticaret nasıl yapılmalıdır, elektronik ticarette nasıl başarı sağlanabilir, elektronik ticarette tüketiciler en çok nelere dikkat eder, elektronik ticarette nasıl marka olunur? Gelin hep beraber tüm bu konu başlıklarını detaylıca inceleyelim.

Marka olmak nedir?

Marka olmanın bir çok tanımı yapılsa da bize göre marka olmak bir kişinin herhangi bir ihtiyacı olduğunda bu ihtiyacını karşılayabileceği yerin siz olmasını düşünmesidir. Marka olma konusu bilinirlik ile çok karıştırılır. Bilinirlik daha çok ürün için geçerli bir kavram olup hiçbir ürün sizin marka kimliğinizin önüne geçmemelidir. Marka olmanın bir çok kriteri olmakla birlikte en temelinde güven yatmaktadır.

E-ticaret hacminin günden güne artması ile birlikte sektöre bir çok yeni oyuncu katıldı. Bu oyuncuların amacı sektörde daha çok yer edinebilmek, pastadan daha çok pay kapabilmek. Bunun için sürekli reklam yapılmakta. Bir insan bu doğrultuda bir günde yüzlerce reklam ile karşılaşmakta.

Sizin reklam çalışmalarını zayıf tutmanız marka algınızın zayıflamasına ve müşteri zihninde sizin yerinize başka bir markanın koyulmasını sağlayabilir. Önceki yıllara oranla müşteri sadakati kavramı da bu aynı ürün veya hizmeti verecek  daha fazla firmanın olması nedeniyle şekil değiştirmiştir. Yani benim müşterim sadıktır, bizim kemikleşmiş bir müşteri kitlemiz var diye düşünmemek gerekir.

Müşterilere kendinizi hatırlatacak reklam, etkinlik, sosyal sorumluluk projeleri yapmanız gerekiyor. Özellikle duygulara yönelik yapılacak etkinlik veya sosyal sorumluluk projeleri sizin markanızın yerini daha da sağlamlaştıracaktır. Müşterinin sizi hatırlaması için daha çok görmesi gerekiyor. Buda daha çok reklamla olur.

Marka kimliğinize uygun düşebilecek bütün mecralarda reklam vermeye çalışın. Reklam vermek konusunda Coca Cola size ilham olsun. Dünyanın en bilinen markası olmasına rağmen dikkat ederseniz sürekli reklam verir. Müşterilerine ben buradayım diye hatırlatır.

Sizin de bu anlamda markanızı hatırlatacak reklam çalışmaları yapmanız gerekir. Reklam ile ilgili yanlış bir düşüncede markalar satış oranları düşünce veya mali kriz sürecinde yaptıkları en büyük yanlış reklam harcamalarını kısmak veya reklam çalışmalarını durdurmak oluyor.

Oysa sizi o krizden kurtaracak yegane çalışma reklam çalışmaları olacaktır. Bu dönemlerde başka alanlardan kısıp reklam tarafına yönlendirdiğinizde satışlarınız daha da artacaktır.

e-ticarette nasıl marka olunur

E-ticarette nasıl marka olunur?

Elektronik ticaret dendiğinde akla ilk gelen şeylerden bir tanesi elbette insanların güvenini kazanmak gelmektedir. İnsanlar her şeyden önce ödeme yapacakları ticaret şirketinin güvenilir olmasını ve elbette ki ödedikleri miktarın boşa gitmemesini beklemektedir. Dolayısı ile e-ticaret ortamında marka olmanın ilk kuralı müşterinize güven vermektir.

E-ticaret sitesi kurarken hedef müşteri profilinizi doğru olarak belirlemelisiniz. Platformunuzu kurarken tüm çalışmalarınızı müşterilerinizin gözüne hoş görülecek şekilde yapmalısınız.

E-ticaret sitesinin tasarım renklerini ticaret profiliniz ile uyumlu ve göz yormayan renklerde,  kolay anlaşılır net ve sade yapmanız durumunda müşterilerinizin gözünü  yormayacak ve e-ticaret platformunuzda daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

E-ticaret sitesi oluştururken sıradan ve basit logoların aksine, ürünleriniz ile örtüşen ve profesyonel çizgilerden oluşan logo seçmeniz müşterileriniz için daha akılda kalıcı olacaktır. E-ticaret sitenizin sloganı, güven ve kalite hissiyatını hatırlatmalıdır.

E-ticaret sitenizin genel görüntüsü içerisindeki en önemli unsurlardan birisi de ticaretini yapacağınız ürünlerin fotoğraflarıdır. Müşteriler daima satın alacakları ürünün daha detaylı fotoğraflarına bakmak ister. Kullandığınız fotoğrafların sayısı ne kadar fazla ve kalitesi ne kadar iyi olursa, müşterinin gözünde albenisi de o kadar yüksek olacaktır.

Sattığınız ürünün açıklamalara çok özen gösterin, müşteriler ilgilendikleri ürün hakkında daha detaylı bilgileri okumak isteyeceklerdir. Ürünlerinizin açıklamalarının uzun olmasından çekinmeyin.

Ne kadar uzun ve açıklayıcı bilgiler verirseniz potansiyel müşterilerinizin gönlü o kadar rahat olacak ve ürünü satın alıp almamak konusunda net karar vermelerine yardımcı olacaktır. Net karar verebilen ve ürün hakkında sürprizler ile karşılaşmayan müşteriler ilerleyen dönemlerde yeni ihtiyaçları olduğunda e-ticaret sitenize tekrar uğrayacaklardır.

Yeni ihtiyaçlarında e-ticaret sitenizi hatırlamaları ve gelip sitenizden alışveriş yapmaları marka olduğunuzun göstergesi demektir.

E-ticaret sitenize canlı destek eklemeyi göz arda etmemelisiniz. Müşteriler ürünler hakkında açıklanan bilgileri yeterli bulamayabilir veya farklı konularda desteğe ihtiyaçları olabilir. Bu tarz durumlarda müşterileriniz ne kadar çabuk muhatap bulabilirse, akıllarına takılan sorulara ikna edici detaylı cevaplar alırlarsa sitenizin güvenilirliği ve itibarı da o kadar iyi olacaktır.

Ürün fiyatlandırmaları potansiyel müşterileriniz için en büyük kriterlerden biri olacaktır. Rakiplerinize oranla nispeten daha uygun satış rakamları belirlemeniz satışlarınızın daha fazla olmasında rol oynayacaktır.

Ücretsiz kargo hizmeti için fiyat limitinizi elinizden geldiğince aşağılarda tutmaya gayret edin. Ürün araştırması yapan potansiyel müşteriler uygun fiyatların ardından kargo maliyetlerine dikkat ederler. Ücretsiz kargo avantajları sizin e-ticaret sitenizi  bir adım daha öne çıkaracaktır.

E-Ticaret ve Markalaşma

E-ticaret ve markalaşma

E-ticarette marka olma yolları arasında bir diğer konu  ise satış sonrası destek hizmetleri yer alır. Müşterilerinize ne kadar çözüm odaklı destek sunabilirseniz müşteri de sizin sitenizden aynı düzeyde memnun kalacaktır.

 Unutulmamalıdır ki mutlu müşteriler etrafındaki insanlara sizi tavsiye edecekler ve reklamınızı yapacaklardır. En büyük reklam stratejisi hiç şüphesiz ki ağızdan ağıza reklam denilen müşterilerin gönüllü olarak reklamını yapmasıdır. Bu reklam türü en ekonomik reklam türüdür. Sizin e-ticaret platformunuzun reklamını yapan mutlu müşteriler, tanınırlığınızın hızla artmasına ve “Marka Olmak” yolunda emin adımlarla ilerlemenize işarettir.

Kısa bir özet yapacak olursak e-ticaret şirket politikalarınızda kalite ve müşteri memnuniyetini temel kriter alacak şekilde düzenlemeler yaparak kalite algınızı üst düzeyde tutmalısınız. Müşteriler için kalite algısı ne kadar iyi olursa güven de o kadar artacaktır. Bu sayede e-ticarette nasıl marka olunur sorusunun cevabını bulacak, yapacağınız çalışmalar ile markanıza devamlı olarak değer katabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir