1. Anasayfa
 2. Pazar Yerleri

Mağaza Puanı Nedir? Nasıl Yükselir?


0

Mağaza puanı ya da diğer adıyla satıcı puanı, pazar yerlerinde sık sık kullanılan terimlerin başında yer alır. Ve bu puanların yüksek olması, mağazalar açısından büyük önem arz eder. Bu nedenle büyük bir titizlikle çalışma sağlayan çok sayıda firma vardır.

Peki mağaza puanı nedir? Nasıl yükselir? Pazar yerlerinde mağaza puanının önemi nedir? Buyurun konu hakkındaki merak edilen bütün detayları birlikte inceleyelim! 

Mağaza puanı
Mağaza puanı

Mağaza puanı nedir? 

Mağaza puanları, farklı alanlarda satış yapan mağazaların sıralamalarda öne çıkmasında büyük oranda etkili olan bir unsurdur. Genel olarak bu puanlar 10 üzerinden verilir. Satış puanı yüksek olan mağazalar, sıralamada üst sıralarda yer alır. Bu sayede de satış yapma ve müşteri bulma potansiyeli daha yüksek olur.

Bu puanları pazaryeri siteleri kendi belirlediği kriterlere göre şekillendirir. Puanlama sistemi platformu tek bir faktör üzerine şekil alabildiği gibi birden fazla faktör bağlı olarak da şekil alabilir. Bu durumu genel olarak pazar yeri siteleri belirler. Fakat her platformun kriterleri birbirinden farklı olabilir.

Bu konuda özellikle Trendyol ve Hepsiburada daha hassas davranmaktadır. Pazar yerlerinin büyük bir kısmı Buybox ismi verilen bir sistem kullanır. Bu sistemde de mağaza puanının önemi büyüktür. Dolayısıyla müşterilerinizin sizin sunduğunuz hizmetlerden memnun kalması, size olumlu mağaza puanı olarak geri döner. 

Pazar yeri satıcı puanına etki eden unsurlar nelerdir?

Pazaryerlerinde satış yapan mağazaların, satıcı puanına etkisi olan çok sayıda faktör vardır. Ancak bu faktörlerin her birinin puanlamaya olan etkileri farklıdır. Ayrıca satış yaptığınız platformlara göre de faktörlerin etki oranında değişiklikler görülebilir.

Bu nedenle öncelikle hangi platformda satış yapacaksanız, o platformun öncelikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Pazar yeri satıcı puanına etki eden unsurlar için şöyle bir sıralama yapmak mümkündür;

 • Ürünün kargoya teslim edilme süresi 
 • Siparişin müşteriye teslim edilme süresi 
 • Ürün iade – iptal oranları ve onay süreçleri 
 • Doğru paketleme 
Pazar Yeri Satıcı Puanına Etki Eden Unsurlar

Ürünün kargoya teslim edilme süresi

İnternet üzerinden alışveriş yapan kişilerin hemen hemen hepsi, satın aldıkları ürünlerin bir an önce ellerine geçmelerini arzu ederler. Bu nedenle hangi platform olduğu fark etmeksizin bütün pazar yerlerinde ürünlerin kargoya teslim edilme süresi büyük önem arz eder. Ürünü ne kadar erken sürede kargoya verirseniz, iptal ya da iade gibi olumsuz durumların da önüne geçmiş olursunuz.

Bu nedenle stoklarında sorun yaşama ihtimaliniz olan ürünlerin ya da tedariğinin zor sağlanacağı ürünlerin satışını yapmak biraz riskli olabilir. Buna bağlı olarak da her zaman stoktan ürün satışı yapmanızın mümkün olduğu bir tedarikçiyle anlaşma sağlamanız gerekir. Kargoya verilme sürecinin erkek olması, sizin mağaza puanınıza direkt olarak olumlu etki eder. 

Siparişin müşteriye teslim edilme süresi

Ürünlerin müşteriye teslim süresi her platformda olmasa da bazı platformlarda puanlama üzerinde etkili olur. Bu süreç ne yazık ki mağazaların elinde olan bir süreç değildir. Ancak kargoların hızlı ulaşması noktasında, hızlı teslimat yapan bir kargo firmasıyla anlaşma yapabilirsiniz.

Piyasaya oranla ekstra uygun fiyata teslim yapan kargo firmalarının, teslimat süresi genellikle daha uzun olur. Bu durumda müşterilere karşı mahcup olma ihtimaliniz ortaya çıkar. 

Ürün iade – iptal oranları ve onay süreçleri

Satışını yaptığınız bir ürünün iptal edilmesi, mağazanızı ciddi anlamda olumsuz etkilemez. Ancak müşteriye teslim edilmiş olan bir ürünün iptal edilmesi ya da iade edilme sürecine girilmesi, mağazanız için olumsuz durumlar doğurabilir.

Size iade talebiyle geri gönderilen ürünün tekrardan çıkışını yapmak ve oldu ki yeniden iptal ya da iade sürecine girmesi mağaza puanınızı olumsuz olarak etkiler. Ayrıca iade edilmiş olan bir ürünün parasının müşteriye geç yatırılması da yine olumsuz sonuçlara neden olan etkilerden biridir. 

Doğru paketleme

Günümüzde pek çok müşteri, satın aldığı ürünün paketlenme şekline de önem verir. Hatta özenli ve güzel paketlenmiş ürünleri, pek çok müşteri kendi sosyal medya hesaplarından da paylaşır. Tam tersi iyi olmayan paketlemeler ise olumsuz yorumlara neden olur.

Özellikle de paketleme yaparken, kargo firmalarının bu süreçte özensiz davranıldığı düşünüldüğü zaman bu konu ekstra hassas bir hal kazanır. Ayrıca ürün paketlerinin içerisine ufak hediyeler koyarak, müşterileriniz karşısında olumlu bir izlenim uyandırabilirsiniz. Bu olumlu izlenimlerin puanınıza etki edeceğini unutmamanız gerekir. 

Mağaza Puanınız Çok Fazla Düşerse Ne Olur? 
Mağaza puanınız çok fazla düşerse ne olur? 

Mağaza puanınız çok fazla düşerse ne olur? 

Mağaza puanlarının ciddi derecede düşüş görmesi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ama tabi ki bu durumla karşı karşıya kalma ihtimali vardır. Yaptığınız satışlara verilen puanların düşüş göstermesi noktasında bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalma durumunuz söz konusudur.

Böyle durumlarda her platformun uyguladığı prosedür farklıdır. Satış yasağı koyma bu yaptırımların en fazla bilinenidir. Bunun dışında mağazanızın platform üzerinden kaldırılması da söz konusu olabilir.

Aynı kategoride hizmet veren mağaza sayısının fazla olması ve sizin bu mağazalardan daha düşük satış yapmanız, müşterilerin sizden memnun olmaması gibi durumlar karşısında mağazanızın kolayca kapatılabileceğini aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gerekir. 

Mağaza puanı parayla yükselir mi? 

Pazaryeri platformlarında mağazası bulunan kişiler, puanlarını artırmak için çeşitli yollara başvururlar. Parayla mağaza puanı yükseltmek de son dönemlerde mağaza sahiplerinin merak ettikleri konular arasında ilk sıralarda yer alır.

Pazar yerleri bu konuda herhangi bir çalışma yapmamaktadırlar. Yani para vererek mağaza puanı yükseltme şansınız söz konusu değildir. Ancak bu konuda da uyanıklık yapan mağazaların olduğu bilinen bir gerçek. Bazı mağazalar, sattıkları ürünü bazı saatlerde (bu saatler genel olarak az alışveriş yapılan saatler olur) fiyatını bir hayli düşürür.

Bu sırada da ürünleri tanıdıklarına satar. Bu şekilde de puan elde etmeyi amaçlarlar. Fakat bu davranışlarla hileli puan elde etmenizin sizin için çok faydalı olduğu söylenemez. 

Düşük Mağaza Puanına Nasıl Cezalar Geliyor? 
Düşük mağaza puanına Nasıl Cezalar Geliyor? 

Düşük mağaza puanına Nasıl Cezalar Geliyor? 

Mağaza puanınızın düşük olması durumunda pazar yeri siteleri bazı uygulamalara giderler. Bu uygulamalar çok geniş değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük puanlı mağazalara genel olarak iki tane yaptırım uygulanır.

Bunların biri satış yapan yasağının gelmesi. Diğeri ise mağazanızın pazar yerinden kaldırılması. Her iki şekilde de zarar uğrama oranınız son derece yüksektir. Bu nedenle mağaza puanınızın yüksek olması için hassas bir şekilde çalışmanız gerekir.

Ayrıca müşteri memnuniyetinin bu noktada en önemli şeylerden biri olduğunu unutmamanız gerekir. Kaliteli ürün satışı ve kaliteli hizmet sunduğunuz takdirde puanlarınız yükselmeye başlar. 

Mağaza puanı pazaryerlerinde çok önemli bir kriterdir. Mağaza puanınız ne kadar yüksek olursa müşteri nazarında o kadar güvenilirsiniz demektir. Mağaza puanı yüksek mağazaların daha fazla satış yaptığı da bir gerçektir. Mağaza puanı nasıl yükseltilir ile ilgili sormak istediğiniz konu olursa bize aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Oyla! post
Okumaya Devam Et
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir