Marka Tescil Belgesi ile İlgili en çok merak edilen sorular

Marka tescil belgesi sizi kanunen koruma altına alır. Ama çoğu kişi bunu bilmez. Marka Tescil Belgesi ile lgili en çok merak edilen sorular ile ilgili makale yazdık. Tıkla hemen oku.

Marka Tescil Belgesi ile İlgili en çok merak edilen sorular
Marka Tescil Belgesi ile lgili en çok merak edilen sorular

Bir çok kişi marka tescil belgesinin ne olduğunu ve önemini bilmiyor. Bilenlerde marka tescil başvurusunun zor ve hukuki bir süreç gerektirdiğini düşünüyor. Aksine marka tecil başvurusu son derece kolay ve hukuki bilgi gerektirmiyor. Eskiye nazaran başvuru süreci son derece kolaylaştı. Öyleki 2021 marka tescil belgesi başvuru işlemi E-devlet üzerinden yapılabiliyor. Marka başvuru sürecinin zor olduğunu düşünen kişilerin en çok sorduğu soruları bir makalede topladık. Eminiz ki makaleyi okuduktan sonra bu sürecin sandığınız kadar zor olmadığını anlayacaksınız.

Marka nedir?

Marka, bir ürün veya hizmetin başka firmaların ürün veya hizmetlerinden ayrışmalarını sağlayan sözcük veya şekillere denir. Marka sadece isim, sadece şekil veya hem şekil hem de isim olarak tecil ettirilebilir. Marka firmanız ve ürettiğiniz ürünler açısından çok önemlidir. Marka firmanızı, ürünlerinizi, hizmet kalitenizin belgelendirilmesi, görünür hale getirilmesidir. Günümüzde iş veya ticaret yapılacak sektörler sürekli aynı kalırken bu sektörlerde her gün yüzlerce firma kurulmakta. Müşteriler bu yüzlerce, binlerce firma arasından marka olan, belleklerinde yer ettirilen firmaları hatırlamakta.

Marka Kanunu ile tescil edilmiş tarzınız, imajınız, üretim şekliniz kısaca markanız kanunla koruma altına alınmış olur. Size ait olan bir markanın rakipleriniz veya başka birileri tarafından izinsiz kul anılması, kullananları hapis ve para cezası ile cezalandırılmasını sağlar. Markanızı taklit eden firmanın üretimini durdur. Uğramış olduğunuz maddi zararın tazminat yolu ile giderilmesini sağlar. Eğer halen daha markanız yoksa bir an önce aşağıdaki linkten online olarak marka tescil başvurusu yapın, firmanızı da kendinizi de güvence altına alın. Marka ile daha detaylı bilgi almak ve Marka tescil başvurusunu neden yapılmalı öğrenmek istersenizaşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Marka Nedir? - Marka Tescil Başvurusu Neden Yapılmalı?

Marka özellikleri Nelerdir?

Bir işaret, sembol, rakam, sözcük veya kişi adlarının marka olabilmesinin bir takım şartları vardır. Öyle aklımıza her gelen işaret, sembol, rakam, sözcük veya kişi adlarını markalaştıramıyoruz. Bir işaret veya sembolün marka olabilmesi için;

 • İşaret ve sembolün ayırt edici özelliği olmalıdır,
 • İşaret veya sembol çizimle görüntülenebilmeli,
 • İşaret veya sembol baskı yoluyla çoğaltılabilmeli.

Bu şartları sağlayan her işaret, sembol, rakam, sözcük ve kişi adları markalaştırılabilir. İşaret, sembol, rakam, sözcük ve kişi adlarının markalaştırılması halinde 10 yıl süre ile kanunen korunur. 10 yıllık periyotlar halinde sınırsız uzatılabilir. İşaret, sembol, rakam, sözcük ve kişi adları marka olarak tescil ettirileceği zaman dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlar;

 • Markanız mümkün olduğunca kısa, dikkat çekici ve akılda kalıcı olmalıdır,
 • Markanızda kullanacağınız renk ve şekiller insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmalıdır,
 • Markanız insanlar tarafından anlaşılabilir olmalıdır,
 • Markalaştırmada firma isminden ziyade markalaştırılan işaret, sembol, rakam, sözcük veya kişi adları ön planda olmalı,
 • Üretmiş olduğunuz her ürün veya etkinlik için ayrı ayrı marka başvurusu yapın.

Marka türleri nelerdir?

Marka türleri dörde ayrılır. Bunlar;

 1. Ticari Marka
 2. Hizmet Markası
 3. Ortak Marka
 4. Garanti Markası

Ticari Marka

Ticari marka, herhangi bir firmanın ürettiği yada ticaretini yaptığı ürünleri, diğer firmaların ürünlerinden ayırt etmeyi  sağlayan marka türüdür. En çok kullanılan marka türüdür. E-ticaret yapmak isteyen birinin kullanması gereken marka türüdür.

Hizmet Markası

Hizmet markası, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların kendilerini tanıtmak ve rakiplerinden ayırt edilmelerini sağlamak amacıyla kullanmış oldukları isim ve işaretlerden oluşan marka türüdür. Temizlik, Halı Yıkama, Nakliyat,  Kuaförler gibi firmalar tarafından tercih edilir.

Ortak Marka

Ortak marka, ortaklık gerçekleştiren biden fazla firmanın ürettikleri ürünleri diğer firmaların ürünlerinden ayırt edilmesi amacıyla kullanmış oldukları isim ve şekillerden oluşan marka türüne denir.

Garanti Markası

Garanti markası, üretilen herhangi bir ürün veya verilen hizmetin marka sahibi olan firma tarafından diğer firma veya kişilerin o ürünün ortak özelliklerini ve kalitesini garanti etmesini sağlayan marka türüdür.

Hizmet ve ticaret markası arasındaki fark nedir?

Aslında iki marka arasında ki fark bellidir. Ama zaman zaman hizmet markasının faaliyetlerinden dolayı karıştırılır. Ticaret markasında üretilen bir ürün ve bu ürünün alınıp satılması vardır. Hizmet markasında ise ürün gibi bir fabrikasyon üretim olmayıp bir insanın ihtiyacı olan hizmeti, hizmet firmasının araç gereçler yardımıyla karşılamasıdır.

Hizmet markası neden önemlidir?

1995 yılına kadar sadece Ticari markalar tecil işlemi yapabiliyordu. Ama 1995 yılında yürürlüğe konulan 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile hizmet firmalarının marka tesciline imkan sağlandı. Hizmet sektöründe yapılan işler üretim tarafındaki gibi net çizgilerle ayrılmış değil. Yapılan işler birbirinin benzeri. Ama yaptığınız işe farklılık katmışsanız bu insanların hoşuna gidecektir. Ama rakiplerinizin de ilgisini çekip sizi taklit etmelerine imkan verecektir. İşinize katmış olduğunuz farklılığın rakipleriniz tarafından taklit edilmemesi ve rakipleriniz arasından kolayca fark edilebilmek için mutlaka markalaşın.

Marka Tescil Belgesi için ne zaman müracaat edilmelidir?

Marka tescili için şu zamanda müracaat edin diye net bir zaman dilimi verilemez. Çünkü ne zaman risklerle karşılaşacağınız, ne zaman ürün veya hizmetinizin taklit edileceği, sizi maddi zarara uğratacağı bilemiyoruz. Ama doğru olan ve tavsiyemiz şirket kurma aşamasında üretmeyi düşündüğünüz ürün veya vermeyi düşündüğünüz hizmetler için ayrı ayır marka tescil başvurusu yapmanızı ısrarla tavsiye ederiz. İlerleyen zamanlarda sizden önce birisi tesadüf olarak sizin markanızı tescil ettirebilir. Yada art niyetli biri sizin başarınızı görüp sizi zor durumda bırakmak veya o marka ismini size daha yüksek fiyata satmak için marka başvurusu yapabilir. Bu tarz olumsuz durumlarla karşılaşmamak için şirket kuruluş aşamasında marka tescil başvurunuzu mutlaka yapın.

Marka Tescil Belgesi için gerekli belgeler nelerdir?

Online marka başvurusu yapacaksanız bir çok belge artık online ortamda sunuluyor. Siz sadece 591x591 piksel ebatında, 300 DPI çözünürlüğünde, en fazla 1 MB boyutunda ve JPEG uzantısında görselinizi bilgisayarınızda hazır edin. Markalaştıracağınız sınıf, ödeme ekranı ve dekont sistem tarafından size verilecektir. E-devlet üzerinden online marka başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

2021 Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka başvurusunu bir marka ajansı üzerinden yapacaksanız aşağıdaki marka başvurusunu için gerekli belgeleri ajansa teslim etmelisiniz.

 • Marka sahibi ve adresi
 • Başvuru formu
 • Faaliyet belgesi
 • Marka örneği görseli
 • Markanın kullanılacağı malların ya da hizmetlerin listesi
 • Özel Vekaletname

Marka ön araştırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Marka başvurusu yapmadan önce markalaştırmayı düşündüğünüz işaret, sembol, rakam, sözcük veya özel ismin sizden önce başka birisi tarafından markalaştırılıp markalaştırılmadığının tespit edilmesi gerekir. Bu tespit işleminin yapılasına marka ön araştırması denir. Marka Ön araştırması yapmadan kesinlikle marka başvurusu yapmayın. Zira markalaştırmayı düşündüğünüz isim sizden önce markalaştırılmış ise başvurunuz ret edilecek ve ödediğiniz ücret boşa gidecektir. Marka araştırmasını https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresindeki form aracılığı ile sizlerde yapabilirsiniz. Lakin bu araştırmanın çok yüzeysel olduğunu, bunun yerine ücretli marka araştırması yaptırmak üzere bir marka ajansından hizmet almanızı tavsiye ederiz.

MarkaSınıfları Nelerdir?

Marka tescil belgesi almaya karar verdiyseniz markanızı hangi sınıftan markalaştıracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Türk Patent Enstitüsü tarafından toplam 45 marka sınıfı belirlenmiştir. Üretim ve hizmet alanları sınıf sınıf gruplara ayrılmıştır. ilk 34 sınıf üretim sınıfı olu 35-45 arası marka sınıfları hizmet sınıflarıdır. Marka sınıfları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Marka Sınıfları Nelerdir?

Hem üretim hem de Hizmet Sınıfından Marka Tescil Belgesi Alınabilir mi?

Ürün ve hizmetini markalaştırmak isteyen bir kişi istediği marka sınıfından baş vuru yapabiir. İster sadece üretim sınıfı, ister hizmet sınıfı veya hem üretim hem hizmet sınıfına aynı anda başvuru yapabilir. İsterse 45 sınıfın tamamına başvuru yapabilir. Yanlız her sınıf için ayrı ayrı ücret ödemek zorunda. Her sınıf için başvuru ücreti 280 TL'dir. Yani bir kişi 12.sınıf ve 35.marka sınıfından başvuru yapacaksa 2x280=560 TL ödemesi gerekir. Tüm sınıflar için marka tescil başvurusu yapacaksa 45x280=12600 TL ücret ödemesi gerekir. Bir kişi yapmış olduğu marka başvurusunun onaylanmasından sonra marka tescil belgesine başka bir sınıf ekletemez. Ekletmek istediği sınıf için yeniden başvuru yapması gerekir.

Marka Tescil başvurusu aşamaları Nelerdir?

 1. Başvurunun yapılması: Online olarak e-devlet üzerinden bireysel olarak veya bir marka ajansı marifetiyle başvuru yapılır.
 2. Şekli inceleme: Yapmış olduğumuz başvuru için Türk Patent Enstitüsü şekli inceleme yapar. Yapılan inceleme sonunda varsa şekil olarak eksiklik size veya vekalet verdiğiniz marka ajansına yazı ile bildirilir. Bildirim tarihinden itibaren iki ay içerisinde bu eksikliklerin tamamlanması gerekir.
 3. Yayın süresi: Şekli incelemesi tamamlanan başvurunuzun Türk Patent Enstitüsü'nce ilan edilmesine karar verilir veya uygun bulunmayarak ret edilir. Başvurunuzun ilan süresi 2 aydır.
 4. İtiraz Süreci: İlan sürecinde marka başvurunuza benzer marka veya başka bir nedenden dolayı itiraz gelebilir. İtiraz gelmesi halinde tarafların dinlenmesi, belgelerin sunulması gibi nedenlerle bu süre 2 yıl olabilir.
 5. İtiraz yoksa 2 aylık süre sonunda Türk Patent Enstitüsü'nce markanın tesciline karar verilir. Bu karar size veya varsa marka vekilinize yazılı olarak bildirilir.
 6. Tescil Aşaması: Tescil aşamasında belge parası yatırmanız istenir. Marka tescil ücretinin ödenmesinden sonra Marka Tescil Belgesi hazırlanarak tarafınıza veya marka vekilinize gönderilir.
 7. Marka Kullanım Belgesi: Markalaştırılan bir markanın sahibi tarafından kullanılması zorunludur. Markanızın 5 yıl içerisinde kullanılmadığı tespit edilmesi halinde markanız için iptal davası açılabilir.

Uluslararası Marka nedir?

Ülkemizde marka tescili ile ilgili şöyle bir yanlış anlayış vardır. Bir ürün veya hizmetin markalaştırılması halinde onun artık dünya genelinde markalaştığı inancıdır. Bu yanlış bir inanıştır. Türkiye de markalaştırılan bir ürün veya hizmet sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Ülkemizin dışında geçerliliği yoktur. O yüzden markalaştırmak istediğiniz işaret, sembol, rakam, sözcük veya özel ismi hangi ülkede kullanacaksanız o ülke yasalarına göre tescil ettirmeniz gerekmekte.

Uluslararası Marka başvurusu özel bilgi ve tecrübe gerektirdiğinden mutlaka uzman bir marka ajansından destek almanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası tescilin koruma süresi ne kadardır?

Uluslararası marka tescili süresi markalaşmadan itibaren 10 yıldır. Uluslararası marka tescili yaptıran marka sahibi veya varsa vekili tarafından yenileme ücretinin ödenmesi şartıyla süresiz olarak yenilenebilir. Uluslararası büro marka sahibine veya varsa vekiline koruma süresi bitmeden 6 ay içerisinde sürenin biteceği konusunda hatırlatma yapar.

2021 Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

Hesap Kodları Hizmetin Türü 2021 İşlem Ücretleri (TL)
2.01.01 Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti  280
2.01.02 Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti  280
2.01.03 Marka Tescil Ücreti 750
2.01.04 Marka Tescil Belgesi Sureti  Düzenleme Ücreti 285
2.01.05 Marka Sicil Sureti Düzenleme Ücreti 285
2.01.06 Devir-Kısmi Devir İşlemi Kayıt Ücreti 665
2.01.07 Birleşme, Bölünme veya Ayni Sermaye Koyma Borcu Gibi Yapısal Değişikliklere İlişkin İşlem Ücreti 680
2.01.08 Miras Yoluyla İntikal İşlemi Kayıt Ücreti 665
2.01.09 Lisans Kayıt ve Lisans Yenileme Ücreti 975
2.01.10 Rehin İşlemi Kayıt Ücreti 665
2.01.14 Rüçhan Hakkı Kayıt Ücreti 310
2.01.15 Sınıflandırma Listesi Düzenleme Ücreti 195
2.01.16 Rüçhan Hakkı Belgesi Düzenleme Ücreti 310
2.01.17 Yayımlanan Marka Başvurularına İtiraz Ücreti 185
2.01.18 Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı Düzenleme Ücreti 45
2.01.19 Madrid Protokolü Uyarınca Uluslararası Marka Başvurusunun WIPO'ya Bildirilmesi Ücreti 440
2.01.20 Madrid Protokolü Uyarınca Sonraki Belirleme ve Diğer Taleplerin WIPO ya Bildirilmesi Ücreti 255
2.01.21 Madrid Protokolü Uyarınca Yer Değiştirme ve Dönüştürme Ücreti  255
2.01.22 Marka Başvurusu Bölünme Ücreti 655
2.01.23 Marka Yenileme Ücreti 940
2.01.24 Koruma Süresi Sona Eren Marka Yenileme Ücreti 1.840
2.01.25 Marka Kısmi Yenileme Ücreti 940
2.01.26 Koruma Süresi Sona Eren Markanın Kısmi Yenileme Ücreti 1.840
2.01.27 Tanınmışlık Tespiti Talebi İnceleme Ücreti 5.520