1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Telefon Aksesuarı Satmak


0

İnternetten telefon aksesuarı satmak için gereken tüm detaylar bu makalede. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-ticaret sektöründeki teknolojik alet satışı da artmıştır. Özellikle bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazların çalışmasında kullanılan araç gereçler; e-ticaret firmaları tarafından sıklıkla satışa sunulan ürünlerdir.

Telefon kullanımında faydası bulunan telefon aksesuarları, e-ticaret piyasasında ilgi gören kategoriler arasına girer. İnternet üzerinden gerçekleştirilen telefon aksesuarı satış oranları, son dönemde katlanarak yükselmiştir. İnternetten telefon aksesuarı satmak için bilinmesi gerekenler ve satış konusunda yardımı dokunabilecek ipuçlarını sizler için bu yazımızda en ince ayrıntılarına kadar işledik.

İnternetten telefon aksesuarı satmak için gerekli adımlar

İnternetten telefon aksesuarı satmak isteyen kişiler aşağıdaki adımları atmalıdır. Bu adımlar şunlardır;

 • Şirket Kurulumu Yapın
 • Planlı ve Programlı Hareket Etmeyi Unutmayın
 • Rakiplerinizi Analiz Ederek Pazarı ve Kimlerle Karşılaşabileceğinizi Öğrenin
 • Satılacak Telefon Aksesuarlarını Belirlerken Bazı Kriterleri Dikkate Alın
 • Tedarikçi Belirleyin
 • E-Ticaret Sitenizi Oluşturun

Şirket kurulumu yapın

Herhangi bir sektörde internetten satış yapabilmenin ilk kuralı, şirket kurulumudur. İnternette resmi ve onaylı bir şirket kurmak, vergi mükellefi haline gelmenizi sağlar. Böylece devlet tarafından bilinen ve tanına bir satış kurumuna dönüşürsünüz. Ayrıca internetten sattığınız ürünlere fatura kesme imkanına erişirsiniz.

Pek çok müşterinin önem verdiği resmi prosedürler, şirket kurulum sürecinde eksiksiz bir biçimde tamamlanmış olur. İlerleyen dönemde alım-satım işlemleri sırasında herhangi bir sorun yaşamamak adına sektöre girişin ilk zamanlarında şirket kurulumunun halledilmesi önerilir.

İnternetten satış yapan e-ticaret sitelerinin geneline bakıldığında şahıs firması türünde şirket açtıkları fark edilir. Kolay kurulum şansı ve her bütçeye uygun hesaplı harcama seçeneği, şahıs firmalarının daha çok şirket tarafından tercih edilmesine yol açar.

Ancak ihtiyaçlar, hedefler ve iş planları doğrultusunda anonim ya da limited şirket türüne yönelmeniz mümkündür. Satış için gerekli profili düşünerek hangi şirket türünde kurulum yapacağınızı kolayca belirleyebilirsiniz.  İnternet üzerinden telefon aksesuarı satışı yapmak için mutlaka şirket kurmalısınız.

Planlı ve programlı hareket etmeyi unutmayın

İnternetten telefon aksesuarı satmak isteyen e-ticaret sitelerinin plan ve program dahilinde adımlar atması önemlidir. Şirketin büyüme sürecinin daha kolay kontrol edilmesini sağlayan plan ve programlar, aynı zamanda hedeflere ne kadar yaklaşıldığını da gözler önüne serer.

Telefon aksesuarı satışı yapmaya başlarken planlı hareket etmek, hem işlerin kurulup oturmasını kolaylaştırır hem de işe dair detayların kontrol ve takibine olanak tanır. Şirketinizin kısa sürede büyümesi ve tanınır hale gelmesi için piyasa araştırmasını detaylı bir biçimde gerçekleştirmelisiniz.

Telefon aksesuarı pazarını inceleyerek rakiplerinizi ve hedef kitlenizi tam anlamıyla tanımanız gerekir. Bu şekilde piyasada nasıl popüler bir şirkete dönüşebileceğinizi öğrenirsiniz. Bunların haricinde ekip yönetimi, operasyonlar, pazarlama süreçleri, finansal işlemler, satış raporları ve iş sürecinde ortaya çıkabilecek risklerin tespiti; iş planlarında mutlaka yer almalıdır.

Kurulum sürecinin hızlı ve istenilen verimde gerçekleşmesi için bu unsurlara dikkat etmek son derece önemlidir.

İnternetten telefon aksesuarı satmak

Rakiplerinizi analiz ederek pazarı ve kimlerle karşılaşabileceğinizi öğrenin

E-ticaret sektörü, çok sayıda farklı şirketin birbiriyle rekabet halinde olduğu bir satış platformudur. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin rakiplerini yakından tanıması, şirket başarısında önemli bir etkiye sahiptir. Rakiplerinizi iyi analiz ederek piyasada öne çıkmak için neler yapmanız gerektiğini anlarsınız.

Rakipleriniz telefon aksesuarı olarak hangi modellere daha çok yöneliyor, müşteriler ile nasıl ilişki kuruyor, pazarlama konusunda ne gibi hamleler yapıyor ve ürünlerini nasıl yönetiyor gibi soruları; detaylı analiz sonucu cevaplandırabilirsiniz. Rakip analizini tamamladıktan sonra rakiplerin ürün seçimlerini incelemeniz önerilir.

Hangi ürünlerin rakipler tarafından daha çok tercih edildiğini göz önünde bulundurarak şirketinizin satacağı ürünleri seçebilirsiniz.

Bu makaleyi de mutlaka oku!

E-Ticaret rakip analizi nasıl yapılır

Satılacak telefon aksesuarlarını belirlerken bazı kriterleri dikkate alın

Oldukça geniş kapsama sahip e-ticaret sektörü, birbirinden farklı ürünlerin müşteriler ile bir araya gelmesini sağlar. İnternetten telefon aksesuarı yapacak şirketlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri, satılacak ürün yelpazesini oluşturmaktır.

Ayrıntılı bir araştırma sonucu satılacak ürünlerin kısa sürede belirlenmesi mümkündür. Bu araştırma esnasında kullanılabilecek yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Rakiplerinizin Ürün Çeşitliliğine Bakın: Pek çok şirketin giriş yaptığı e-ticaret sektörü, çeşitli ürünlerin satışını gerçekleştirir. Telefon aksesuarı satışında rekabet içerisinde olduğunuz şirketlerin sattığı ürünler, başarınızda büyük bir rol oynar. Rakiplerin stokunda bulunup hızla tüketen ürünleri siz de satışa sunmalısınız. Bu sayede rakip firmalarda tükenen ürünleri müşterilere siz ulaştırmış olursunuz.
 • Trend Ürünleri Öğrenin: E-ticaret sektörünün büyüklüğü, ürün çeşitliliğinin de fazla olmasına yol açar. Ancak her ne kadar çeşitlilik fazla olsa da belli başlı ürünlerin trend haline geldiği görülür. Müşterilerin en çok talep ettiği ve satın aldığı ürünler olarak bilinen trendler, e-ticaret şirketlerinin stokunda mutlaka yer almalıdır. Bu ürünleri satışa sunarak şirketinizin hızla büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Yeni Çıkan Telefon Modellerini Sık Sık İnceleyin: Her sene yeni ve farklı telefon modellerinin piyasaya sürülmesi, telefon aksesuarlarında da yenilenmeyi tetikler. Satışların hızlanması adına yeni çıkan telefon modelleri ile uyumlu aksesuarların şirket stoklarına sokulması gerekir. Özellikle telefonların ilk çıktığı dönemde aksesuarların da yoğun bir biçimde sipariş edildiği bilinir. Yeni çıkan telefonlara yönelik geliştirilen telefon aksesuarlarını müşterilerinizle en kısa sürede buluşturmalısınız.
 • Toptancılarla Anlaşın: telefon aksesuarlarını toptan şekilde ayağınıza getiren toptancılar, e-ticaret şirketinizin satışlarına etki eder. Toptancılardan fikir alarak hangi ürünlerin daha çok tercih edildiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Tedarikçi belirleyin

İnternetten telefon aksesuarı satışı yapmak için atılması gereken adımlardan bir diğeri, uygun ve güvenilir tedarikçi bulmaktır. Aynı ürünleri satan birden çok tedarikçinin bulunması, şirketlerin kriterlerine uygun bir tedarikçiye pratik yoldan ulaşmasını sağlar.

Bazı şirketler tek bir tedarikçiyle anlaşmayı seçerken bazı şirketlerinse birden çok tedarikçiden yardım aldığı görülür. Ürün tedarikinde sorun yaşanmaması adına birden çok tedarikçiyle anlaşma yapmanız önerilir. Bu sayede hem farklı model seçeneklerini görürsünüz hem de istediğiniz herhangi bir ürünü daha kolay şekilde temin edersiniz.

Piyasanın güvenilen ve önerilen tedarikçileri, sektöre yeni giriş yapan e-ticaret firmalarının ortak tercihi olur. Ancak ilerleyen dönemde sizinle ilgilenebilecek ve müşteri sayısının aşırıya kaçmadığı tedarikçilere yönelmeniz daha doğru hale gelir.

E-Ticaret sitenizi oluşturun

İnternetten satış için telefon aksesuarı satıcı şirketlerinin e-ticaret sitesi oluşturmaları gerekir. E-ticaret sitelerinin satışında oldukça önemli bir payı bulunan site kurulumu, marka bilinirliğinin artırılmasını sağlar. Tasarım, ürün açıklamaları ve SEO uyumlu anahtar kelime kullanımı; site oluşturulması sürecinde önem verilen unsurlardır.

Site kurulumunda e-ticaret paketlerinden yardım alınır. E-ticaret altyapıları, kurulum sırasında şirket sahiplerinin işini kolaylaştırır.

arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu yapın

E-ticaret sektöründe başarılı olmak için şirketlerin arama motoru optimizasyonu yapması önerilir. Şirketin Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan optimizasyon, satış oranlarını gözle görülür biçimde yükseltir. Kategorilere özel çalışmalar yapmak ve site trafiğini artırmak, arama motoru optimizasyonunun faydaları arasındadır. SEO uyumlu anahtar kelimeler kullanmak da ürünlerin satış sürecini kısaltıcı bir etkendir.

Sosyal medyada aktif olun

İnternetten telefon aksesuarı satışında sosyal medya platformlarının etkisi oldukça büyüktür. Dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca kişinin üye olduğu platformlar, markaların bilinirliğinde önemli bir görev üstlenir. Müşterilerin site ve ürünler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşması, sosyal medya aracılığıyla mümkün olur.

Facebook, İnstagram, Youtube gibi platformlarda gerçekleştireceğiniz çekilişler, canlı yayınlar ve indirim kampanyaları; e-ticaret firmalarını daha çok müşteriyle buluşturur. Sosyal medyada hesap oluşturmak, sitenin sosyal medya üyelerine tanıtılma imkanını ortaya çıkarır. İnternetten telefon aksesuarı satmak için bilinmesi gerekenler sayesinde e-ticaret sektöründe kısa sürede hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir