1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret ve Ürün Fotoğrafçılığı


0

E-ticaret ve ürün fotoğrafçılığı nedir? detaylı bilgi veriyoruz. Teknolojinin günlük hayatın bir parçası haline gelmesiyle alışveriş dünyasında da yenilikler ortaya çıkar. İnternet aracılığıyla alışveriş yapılmasını mümkün kılan e-ticaret, girişimcileri farklı tekniklere teşvik eder.

Özellikle ürün tanıtımında önemli bir görev üstlenen ürün fotoğrafçılığı, e-ticaret işletmelerinin özen göstermesi gereken konulardan biridir. İşletme başarınızı artıracak ürün fotoğrafçılığı tekniklerini sizler için bu yazıda açıkladık!

E-ticaret ve ürün fotoğrafçılığı
E-ticaret ve ürün fotoğrafçılığı

Ürün fotoğrafçılığı nedir?

E-ticarette ürünler ile gerçek bir buluşma sağlanamadığından fotoğrafçılık önemli bir işlem olarak kabul edilir. Ürünlerin profesyonel fotoğrafçılar tarafından pozlanması, ürün fotoğrafçılığının genel tanımıdır. Basit görünen ancak satış için büyük bir avantaj sağlayan ürün fotoğrafçılığı, birkaç temel üzerinden gerçekleştirilir:

 Temiz ve tutarlı bir arka planda çekimlerinizi yapın

Her fotoğrafta olduğu gibi ürün fotoğraflarında da arka plan konusunda dikkatli davranılmalıdır. Fotoğrafın ana teması üzerinde etkisi bulunan arka plan, çekimin başarılı sonuçlanmasında pay sahibi olur. Doğru arka plan seçimi, fotoğraftaki dikkat çekici unsurun ürününüz olmasına katkıda bulunur.

Öncelikle fotoğrafların tümünde aynı arka planı kullanmanız önerilir. Farklı arka plan kullanımı alıcıların gözünü yorabileceğinden alışveriş sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kullandığınız ürün fotoğraflarında aynı arka planın tercih edilmesi sizlerin faydasına olacaktır.

İşletmelerin ürün fotoğraflarına bakıldığında daha çok siyah ve beyaz gibi düz arka planlardan yararlanıldığı görülür. Böylece fotoğrafta odak dağıtıcı herhangi bir kusur bulunma ihtimali minimuma indirgenir. Ürün fotoğraflarını temiz ve birbiriyle uyumlu şekilde oluşturan işletmeler, müşterilerden tam puan alır.

Tanıtım konusunda oldukça büyük paya sahip ürün fotoğrafları, işletmenin tecrübesini gözler önüne serer. Arka plan seçimini en doğru biçimde yaparak müşterilerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.

 Profesyonellik için tripod seçeneklerinden faydalanın

Ürünlerin fotoğraflanması esnasında profesyonel ekipmanların kullanılması, çekimin etkileyiciliğini artırır. Kamera ve fotoğraf makinelerini sabitlemek ve hareketlerini belirlemek amacıyla tercih edilen tripodlar, ürün fotoğrafçılığında sıklıkla karşınıza çıkar.

Ürün tanıtımını doğru biçimde yapabilmenizi sağlayan fotoğraflarda tutarlılık görülmesi önemlidir. Aynı mesafe ve yükseklikten fotoğraflar çekerek müşterilerin yanıltıcı herhangi bir fotoğraf kusuruna rastlamasını önlersiniz. 3 ayaklı tasarımı sayesinde kolayca hareket ettirilen tripodlar, e-ticaret siteniz için gerçekleştirdiğini fotoğraf çekimlerinde önemli bir görev üstlenir.

Yardımcı ekipman kullanılmadığı zaman oldukça zor bir sürece dönüşen ürün fotoğrafçılığı, tripodun işlevselliğiyle pratik biçimde tamamlanır. Çekim sırasında yararlandığınız kamera, makine ya da akıllı telefonu tripoda yerleştirerek kolayca kullanma imkanına erişirsiniz.

Her fotoğrafta aynı açı ve konumun oluşturulmasına aracılık eden tripodlar, tanıtımda yer alan fotoğrafların birbiriyle tutarlı bir görünüm ortaya koymasını sağlar. Siz de tripod sayesinde ürünlerinizin fotoğraf çekimini profesyonel bir hale getirebilirsiniz.

ürün fotoğrafçılığı
 Çekim sırasında kullanacağınız ışığı seçin

 Çekim sırasında kullanacağınız ışığı seçin

E-ticaret işletmelerinin fotoğraf çekimlerinde önem verdiği konulardan biri, çekimin hangi ışıkta gerçekleştirileceğidir. Tanıtılacak ürün türüne göre karar verilen ışıklandırma, fotoğrafların gerçekçi ve başarılı olmasında etki gösterir.

Güneş ışığının fotoğrafçılık camiasındaki karşılığı olan doğal ışık, genellikle dışarıda kullanılacak ürünlerin tanıtımında tercih edilir. Doğal ışık yardımıyla yapılan çekimlerde güneş ışınlarından direkt yararlanmanız önerilmez. Bunun yerine ışık yumuşatıcı görevi gören difüzörler aracılığıyla güneş ışığını ürüne yansıtmanız beklenir.

Pencere veya perde gibi eşyalardan gelen ışık da yumuşayarak geldiğinden çekimlerde kullanışlı olur. Ürün fotoğrafçılığında doğal ışığın haricinde yapay ışıklardan yardım alınabilir. Ürünün bütün ayrıntılarını görünür hale getiren yapay ışık, ürün fotoğraf çekimlerinin vazgeçilmez parçasıdır.

Çekimlerinizde doğal ışık mı yoksa yapay ışık mı kullanacağınızı belirleyerek ürün tanıtımınızı en doğru biçimde yapabilirsiniz.

 Ürüne dair bütün ayrıntılara yer verin

Online satış yapan mağazalar ile ilgili en büyü endişe konusu, ürün tanıtımının doğruluğudur. Müşterilerin deneme, dokunma ya da kendi gözleriyle görme şansının bulunmadığı ürünler; işletme tarafından en ince ayrıntısına kadar açıklanmalıdır.

Ürün fotoğrafçılığı konusunda yeterli bilgiye sahip kişiler, detayların ne kadar önemli olduğuna da bilir. Bu nedenle fotoğraflarda ürüne ait hiçbir ayrıntının unutulmamasına özen gösterilir. Böylece müşterilerin fotoğrafta gördüğü ürün ile eline ulaşan ürün arasında herhangi bir farklılık ortaya çıkmaz.

Müşterilerin kafasında soru işareti oluşmaması adına fotoğraf çekiminin detaylı biçimde tamamlanması önemlidir. En ufak ayrıntıları dahi müşterilere göstererek işletmenize olan güvenin artmasını da sağlarsınız. Müşteri ve işletme arasında güven dolu bir ilişki oluşturmak için ürün fotoğraflarınızda tüm ayrıntıları yansıtabilirsiniz.

 Farklı açılardan farklı görüntüler elde edin

Ürünlerin fotoğraflandırılmasında farklı açılardan çekim yapmak oldukça önemlidir. Bunun sebebi, bir açıda görünmeyen detayın diğer açıdan kolayca seçilebilmesidir. Ürünün birden çok sayıda fotoğrafını çekmek, tüm ayrıntıların gözler önüne serilmesini sağlar.

Müşterilerin ürünü daha doğru biçimde tanımasını mümkün kılan fotoğraflar, aynı zamanda satış sırasındaki şeffaflığınızı da ortaya koyar. Ürünün üzerinde yer alan bütün detayların görünür hale gelmesine katkısı bulunan çoklu fotoğraf çekimi, işletmelerin güvenilirliğini artırır.

Tek başına yetersiz kalabilen açıları çeşitlendirerek çekebileceğiniz fotoğraflar, ürün tanıtımı konusunda sizlere büyük kolaylık sağlar. Ürüne dair tüm özellikleri müşterilerinize yansıtmanıza aracılık eden fotoğraf çekimleri, iş profesyonelliğinizi anlatır. Ürünlerinizi farklı açılardan fotoğraflayarak e-ticaret sitenizdeki ürün tanıtımlarının doğruluğunu artırabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir