E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? - 2021 E-Tİcaret Sitesi Kurma Rehberi

Bu makale ile E-Ticaret Sitenizi Kolayca Kurun! E-ticaret'e doğru bir şekilde başlayın, İşinizi E ticaret sitenizle büyütün.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? - 2021 E-Tİcaret Sitesi Kurma Rehberi
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? - 2021 E-Tİcaret Sitesi Kurma Rehberi

E-ticaret (Elektronik Ticaret) sitesi nasıl kurulur sorusu internette online satış yapmak isteyen firmalar, girişimciler ve işletmeler tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Sanal mağaza kurarak sahip olunan ürünlerin pazarlaması yapılabilmektedir ancak internette açılan mağazanın eksiksiz bir şekilde inşa edilmesi satışlarınızı etkileyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını detaylı bir şekilde anlatabilmek amacı ile bu yazıyı sizler için araştırdık.

E ticaret sitesi kurmak kaç para?

E-ticaret sitesi açmak isteyen veya açmayı düşünenlerin kafasındaki ilk sorulardan biride eticaret sitesi maliyetidir. Eticaret sitesi kurmanın maliyeti günlük hayatta kullandığımız araç gereçler gibi sabit değildir. Eticaret sitesinin fiyatı açacağımız sitenin özelliklerine, yapısına ve tasarımına göre farklılık kazanmakta. Eticaret sitesi açmak için ücretsiz yazılımlar olduğu gibi ücretli yazılımlarda bulunmakta. Hazır sistem eticaret sitesi yazılımı kullanmak isterseniz bunların ücreti 1000 TL’den başlayıp ortalama 10000 TL’ye kadar çıkmakta. Ama hazır sistem eticaret sitesi yazılımı kullanmam ben bana özel olmalı diyorsanız da özel tasarım eticaret sitesinin fiyatları da 15000 bandından başlayıp 80-100 bin bandına kadar çıkmakta.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ?

İnternette online satış yapılabilecek bir e-ticaret sitesi kurabilmek için e-ticaret yazılım alt yapısı kullanılması gerekmektedir. Başarılı bir şekilde internet üzerinden ürünlerinizi pazarlayabilmeniz için ise kullanacağınız e-ticaret alt yapısının bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve aynı zamanda sürekli güncelleniyor olması önemlidir.

E-Ticaret yazılımları, e-ticaret sağlayıcısı tarafından geliştirilmiş ileri teknoloji bir e-ticaret yazılım alt yapısıdır. İnternette online satış yapabilmeniz için gerekli bütün ihtiyaçlar bir arada sizlere sunulmaktadır. Anahtar teslim bir şekilde e-ticaret siteniz açılır ve aynı iş günü içerisinde ürünlerinizi internet sitenize ekleyerek sanal mağazanız üzerinden satış yapmaya başlama imkanınız bulunmaktadır.

E-Ticaret sistemleri; yazılım, donanım, tasarım, entegrasyon, güvenlik, ödeme sistemleri, teknik destek ve diğer ihtiyaç duyulan bütün gereksinimler bir arada anahtar teslim bir şekilde sunulmaktadır. Özel olarak açılan yönetim paneliniz profesyonel bir şekilde sitenizi yönetebilmeniz için sizlere öğretilmektedir. Tek yapmanız gereken şey ürünlerinizi sitenize eklemek, ödeme seçeneklerini belirlemek ve sipariş takibini yaparak ürünlerinizi sanal mağazanız üzerinden satmaktır.

eticaret sitesi kurma rehberi

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur – Detaylı Anlatım ?

E-ticaret yazılım altyapısı ile e-ticaret sitesi kurmak için ilk adım atıldıktan sonra neler yapılması gerektiğini yazımızın devamında görebilirsiniz.

  • Belirlemiş olduğunuz alan adı alınır. Mevcut alan adınız var ise onun kullanılması sağlanır. Alan adı internet üzerinde firmanızın ya da işletmenizin adı olarak belirlenmiş olan isim hakkıdır. Örnek olarak www.e-ticaretsitesi.com, www.acikogretimlisesi.com, www.blog.netmagaza.com birer alan adıdır.
  • Alan adı alındıktan sonra ileri teknoloji güvenlik önlemleri ile donatılmış sunucularda siteniz barındırılmaya başlanır. Bu sunucuda size özel bir alan açılır. Şu şekilde düşünebilirsiniz. Alan adı (domain adı) sizin arsanızın tapusu iken sunucularda barındırılan alan sizin arsanızın fiziksel alanıdır. Yani bütün datalar, görseller, ürün açıklamaları, sitenizin yazılımı bu alan içerisinde barındırılmaktadır.
  • Alan adının alınması ve barındırılacak güvenli yerin belirlenmesinden sonra e-ticaret yazılımı e-ticaret sağlayıcıları tarafından geliştirilmiş olan yazılım altyapısının kurulumu yapılır.
  • Siteniz açılmıştır ancak uluslar arası güvenlik önlemleri ile donatılması gerekmektedir. Bunun için SSL şifreleme, Firewall, IPS, IDS, Raid 5 güvenlik önlemleri sitenize uygulanır.
  • İstemiş olduğunuz mail adresleri, kullanmak istediğiniz ödeme yöntemi seçenekleri, sitenizi yönetebilmeniz için özel yönetim paneliniz, kargo gönderim seçenekleriniz, kullanmak istediğiniz entegrasyonlar ve diğer bütün istekleriniz sistemde hali hazır bir şekilde sizlere sunulmaktadır.
  • Artık siteniz internet üzerinden satış yapılabilir hale gelmiştir ve dilediğiniz zaman ürünlerinizi ekleyerek ya da XML ürün entegrasyonu ile toplu bir şekilde sitenize ürünleri eklemeniz sağlanarak internet üzerinden ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.
  • E-ticaret siteniz tüm hatları ile hazır hale getirildikten sonra yapmanız gereken şey arama motoru optimizasyonu, arama motoru reklamcılığı, sosyal medya optimizasyonu ve dijital pazarlama sektörleri hakkında bilgi sahibi olmak ve ürünlerinizi internette arama yapan kullanıcılara ulaştırmaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler ?

E-ticaret sitesi kurulduktan sonra ödeme seçeneklerinin, kullanılacak olan entegrasyonların, siteye eklenecek olan ürünlerin özel tasarım yapılacaksa alınacak olan hizmetin ve diğer isteklerin belirlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte ürünlerin daha hızlı ve sağlıklı pazarlanabilmesi için e-ticaret siteniz üzerinde çalışmalar yapmanız önemlidir.

  • Sitenize manuel bir şekilde sahip olduğunuz ürünleri ekleme imkanınız bulunmalıdır. Bununla birlikte tedarikçi firmalarınız ürün XML’lerini paylaşıyorlarsa e-ticaret sisteminin sahip olduğu XML entegrasyon özelliği sayesinde direk olarak görselleri, açıklamaları, fiyatları ve stok bilgileri ile birlikte sitenize ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Ancak burada bir not düşmek isteriz. Arama motoru optimizasyonu yani Google, Yandex ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için güncel ve özgün içeriklerin sitenize eklenmesi önemlidir. XML ürün entegrasyonu özelliğini kullanıyorsanız eğer ürün açıklamalarınızı özgün bir şekilde doldurmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Ödeme seçeneklerinin belirlenmesi gerekmektedir. E-ticaret siteniz ile birlikte havale/EFT, kargoya kapıda ödeme ve kredi kartı ile online ödeme alabilmeniz için gerekli yazılım alt yapısı bir arada sizlere sunulmalıdır. Havale ile ödeme almak istiyorsanız eğer bankalardan hesap açmalı, kargo ile gönderim yapmak istiyorsanız herhangi bir kargo firması ile anlaşma yapmalı kredi kartı ile online satış yapmak istiyorsanız eğer bankalara sanal pos başvurusu yapmalı ya da alternatif ödeme sistemlerini kullanmalısınız. Örnek olarak Garanti Bankası’na site bilgileriniz ve şirket bilgileriniz ile başvuru yapmalı ve sanal pos almalısınız. Bununla birlikte örneğin havale/EFT ile ödeme almak istiyorsanız direk olarak yönetim paneliniz üzerinden hesap bilgilerinizi sitenize girmeniz yeterli olacaktır.

                E-ticaret siteniz kurulup ödeme sistemleri, kargo gönderim hizmetleri ve istemiş olduğunuz entegrasyonlar tamamlandıktan sonra ürünlerinizi sitenize eklemeniz gerekecektir.