1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Whois Gizleme Nedir? Nasıl Yapılır?


0

Whois gizleme yaparak alan adının sizin adınıza kayıtlı olduğunun görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Her alan adı bir kişi veya firma adına kayıt edilir. Kayıt edilen adının hangi firmadan, ne zaman, ne kadar süreliğine, kim tarafından kayıt edildiği, kayıt eden kişi veya firmanın iletişim bilgileri nedir gibi bilgiler kayıt edilir.

Kayıt edilen bu bilgiler Whois sorgu veya Whois kontrolü ile görüntülenebilir. Bazı site sahipleri bu bilgilerin insanlar tarafından görüntülenmesini istemez. Yapılan whois sorgusu sonucunda alan adının kayıt tarihi, bitiş tarihi, kayıt eden firma bilgileri görülür ama kayıt eden kişi veya firmaya ait herhangi bir bilgi gözükmez.

Bu makalemizde Whois gizleme nedir, Whois gizleme nasıl yapılır, Whois gizlemenin faydaları nelerdir gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Whois gizleme
Whois gizleme

Whois nedir?

Whois, alan adı kavramı olup İngilizce Who (kim) kelimesinden türetilmiş olup “kimdir” anlamına gelmektedir. Whois, kayıtlı olan bir alan adının kime veya hangi firma adına kayıtlı olduğunu gösteren raporlama sistemine denir.

Kayıt edilen bir alan adı minimum 365 gün yani bir yıllığına kayıt edilir. Alan adı kayıt edilirken aşağıdaki bilgilerle kayıt edilir. Bunlar;

 • Alan adı
 • Alan adı kayıt tarihi
 • Alan adı bitiş tarihi
 • Alan adı kayıt firması
 • Akan adını kayıt eden kişi veya firma
 • Alan adı kayıt eden kişi veya firma mail adresi
 • Alan adı kayıt eden kişi veya firma iletişim bilgisi
 • Alan adı kayıt eden kişi veya firmanın adres bilgileri

Gibi bilgiler kayıt edilir. Bunu bir firma veya e-ticaret sitesinin müşteri bilgilerini kendi veritabanına kayıt etmesi gibi düşünebilirsiniz. Alan adı bir ürün ve bu ürünü alan kişiye ait bilgiler bir veritabanına kayıt ediliyor.

Kayıt edilen veya edilmeyen her alan adı Whois sorgusu ile sorgulanabilir. Whois sorgusu alan adı sıfırdan kayıt edilecek ise boş yani alınabilir durumda olup olmadığını kontrol etmek amacıyla veya alınan bir alanın kim tarafından kayıt edildiğini öğrenmek amacıyla yapılır.

Whois sorgusu bir çok alan adı kayıt firmasının web sitesi üzerinden yapılabilir. Bunun yanında who.is, whois.com, whois.com.tr gibi siteler üzerinden de yapılabilir.

Whois bilgilerine kimler ulaşabilir?

Whois bilgilerine sorgu yapan herkes ulaşabilir. Whois sorgu alanına herhangi bir alan adının adını yazan herkes o alan adına ait kayıt bilgilerini görüntüleyebilir. Ama bazı alan adı sahipleri bu bilgilerin özel bilgiler olduğunu düşünüp herkes tarafından görüntülenmesini istemeyebiliyor.

Bu durumda eğer kişi adına whois gizleme denilen işlemle bilgilerin herkes tarafından görüntülenmesi engellenmişse o zaman alan adının kim tarafından kayıt edildiği görülemez. Bu durumda yine whois sorgusu yapılır ama sorgu sonunda alan adının kayıt edildiği tarih, alan adı bitiş süresi, alan adını kayıt eden firma, dsn adresi gözükür veya domain bilgileri kısmında alan adını kayıt eden firmanın bilgileri gözükür.

whois gizleme
Whois gizleme nedir?

Whois gizleme nedir?

Bir alan adına ait bilgilere yani Whois kayıtlarına sorgu yapan herkes ulaşabilir. Merak ettiğiniz alan adının kime ait olduğunu whois sorgulama siteleri üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bazı alan adı sahipleri kendilerine ait bu bilgilerin herkes tarafından görüntülenmesini istemeyebiliyor. Alan adını kayıt ederken vermiş olduğu bu şahsi bilgilerin herkes tarafından öğrenilmesini istemeyen kişilerin bu bilgileri gizlemesine Whois Gizleme denir.

Whois gizleme ile alan adınıza ait kişisel bilgileriniz dünya genelinde tüm alan adolarının bir veritabanında toplandığı ICANN (Internet Corporation of Assigned Names and Number) ve alan adınızı kayıt ettiğiniz firma dışında kimse tarafından görüntülenemez.

Whois verilerine herkes ulaşabilir, ama bazı alan adı sahipleri kendilerine ait şahsi bilgilerinin açıkça sunulmasını istemeyebilirler. Şahsi bilgilerinin yayınlanmasını istemeyen şahıslar Whois Gizleme özelliğini aktive edebilirler. Whois gizleme özelliği ile ICANN ve alan adı kayıt firmanız sizin Whois verilerinizi görebilir. Diğer Whois sorgusu yapan üçüncü şahıslar sizin verilerinize ulaşamaz.

Whois gizleme neden yapılır?

Whois kayıt bilgileri sorgu yapan herkese gözükür. Bu durum beraberinde bazı risk ve sorunları da beraberinde getirir. Örneğin alan adı kayıt bilgileri içerinde ki mail adresiniz herkes tarafından gözükür.

Buda mail adresiniz üzerinden size mail pazarlama yapılmasına sebep olur. Yani mail adresinize bir sürü tanıtım amaçlı spam mailler gelir veya mail adresiniz üzerinden kimlik avı saldırısı (phishing) yapılmasına sebep olabilir. Bu durum iletişim bilgilerinde yer alan acep telefonu içinde geçerlidir.

Cep telefonunuza bir sürü spam SMS’ler gönderilir. Bunun yanında almış olduğunuz alan adına bir proje yaptığınızda bir süreliğine bu projenin kim tarafından yapıldığının bilinmesini istemeyebilirsiniz. Bunun gibi durumlardan dolayı alan adı bilgileri alan adı sahibi tarafından 3.şahısların öğrenmesine kapatılır yani whois gizleme yapılır.

Whois gizleme nasıl yapılır?

Bir proje yapmak amaçlı veya yatırım amaçlı almış olduğunuz alan adına ait bilgileri güvence altına almak, diğer kişiler tarafından görülmesini engellemek amacıyla aşağıdaki adımları izleyerek Whois gizleme işlemini yapabilirsiniz.

 • Alan adınızı kayıt ettiğiniz firmanın web sitesini ziyaret edin.
 • Üye girişi kısmından mail adresinizi ve şifrenizi yazıp müşteri paneline giriş yapın.
 • Menüde yer alan Alan Adlarım sekmesine tıklayın.
 • Listelenen alan adları içerisinden Whois bilgilerini gizlemek istediğiniz alan adını seçip yönet linkine veya düğmesine tıklayın.
 • Gelen menüde yer alan “Whois Gizleme” kısmından Whois gizlilik ayarlarınızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
 • Artık alan adınız ve kişisel bilgileriniz güvende. Whois sorgusu yapan kişiler size ait kişisel bilgilerinizi görüntüleyemeyecek.

Whois gizleme ücretli midir?

Whois gizleme işlemi bir çok domain kayıt firması tarafından ekstra bir işlemmiş gibi kabül edilip ekstra ücret talep ediliyor. Bu ücret yıllık olarak ortalama 10 dolar civarındadır. Ama hosting.com.tr gibi bazı firmalarda ise Whois gizleme işlemi ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Eğer Whois gizleme sizin için önemliyse ve bu iş için ekstra ücret ödemek istemiyorsanız, whois gizlemek için ücret talep etmeyen firmaları tercih etmelisiniz.

Whois gizlemeyi kimler yapmamalı?
Whois gizlemeyi kimler yapmamalı?

Whois gizlemeyi kimler yapmamalı?

Alan adı kayıt ederken vermiş olduğunuz bilgilerin whois sorgusu sonucunda görüntülenmesi sizin için sorun değilse whois bilgilerini gizlemenize gerek yok. Bunun için ekstra bir işlem yapmanız gerekmiyor. Bilgileriniz sorgu sonucunda gözükür.

Bazı kişiler alan adlarını bir yatırım olarak görür ve satın alır. Bunu bir nevi emlak yatırımı gibi düşünebilirsiniz. Burası bir zamanlar dutluktu denilecek arsanın ilerde değerleneceğini düşünen kişinin burasını ucuzken satın alıp değerlenmesini beklemek gibi bazı kişilerde bazı alan adlarının ilerde değerleneceğini düşünüp yatırım yapmakta.

Yatırım yapılan alan adı başka biri tarafından alınmak istendiğinde boş olmadığı için alınamaz. Bu durumda almak isteyen kişi whois bilgileri üzerinden önceden kayıt eden kişiye ulaşıp alan adını satıp satmayacağını sorabilir.

Alan adı yatırımcıları insanlar kendilerine ulaşsınlar diye whois bilgilerini gizlemek istemez. Hatta bazı alan adı yatırımcıları whois bilgileri kısmında adres kısmına bu alan adı satılıktır diye de yazmakta.

Bazı alan adları ile güzel projeler yapılmakta. Proje sahibi kişiler projeyi kimin yaptığını öğrensinler diye whois bilgilerini gizlemiyor. Eğer sizin de böyle bir projeniz varsa ve whois sorgusu ile projenin bana ait olduğu belli olsun diyorsanız whois bilgilerini gizlemenize gerek yok.

Sonuç olarak…

Whois bilgilerini gizlemek bir zorunluluk değil tercih meselesi. Bilgilerin sorgu sonucunda görüntülenmesi sorun oluşturuyor ise bunu alan adı kayıt firmasının yönetim panelinden kolayca yapabilirsiniz. E-ticaret sitesi sahipleri whois bilgilerini gizlemeli mi derseniz gizlemesi için bir zorunluluk yok.

Ama güvenlik açısından gizlemesinde fayda var. Bunun yanında kolayca gizlemiş olduğunuz whois bilgilerini bir süre sonra aynı kolaylıkla görünür yapabilirsiniz.

Domain ve hosting firmalarının büyük çoğunluğu Whois gizleme işlemi için dolar üzerinden ücret talep etmektedirler. Domain kaydı yaptıran müşterileri için birçok servisi ücretsiz sunan Türkiye’nin hosting sağlayıcısı hosting.com.tr ise, Whois gizleme özelliğini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir