1. Anasayfa
 2. Kurumsal Haberler

Clubhouse Nedir, Nasıl Davetiye Alınır?


0

Clubhouse nedir diye kısaca tanımlarsak özel sohbet odası sitesidirdiyebiliriz. Covid-19 2020 yılında insan oğlunun adeta bütün davranışlarını değiştirdi. E-ticaretten günlük yaşama, sosyal konulardan ekonomiye kadar pandeminin etkileri görülmekte.

Pandemi süresi boyunca sokağa çıkma yasaklarının olması insanları evde zaman geçirtecek alternatiflere yöneltti. Bu alternatifler içerisinde belki de en önemlisi sosyal medyada zaman geçirmek.

2020 sosyal medya mecralarının altın çağı oldu demek abartı olmaz. Sosyal mecralar konumlarımı büyütüp geliştirirken yeni oyuncularda belirmiyor değil. Bu yeni oyunculardan biri de Clubhouse.

Bu aralar Twitter üzerinde takip ettiğimiz bir çok kişide Clubhouse sevdası aldı başını gitti. Kimin paylaşımına baksanız bu yeni platformun güzelliğinden, bu platformda geçirdiği zamanın değerliğinden bahsediyor.

Clubhouse Nedir?
Clubhouse Nedir?

Clubhouse nedir?

Cloubouse yaklaşık bir sene önce Paul Davidson ve Rohan Seth tarafından Alpha Exploration çatısı altında kurulmuş bir teknoloji şirketi. Şirketin yaklaşık bir milyar dolar üzerinde değerlemesi olduğu söylenmekte. Ama bir çok kişi bu değerlemenin abartı olduğunu belirtmekte. Platformun şu an için 2 milyon kullanıcısı olduğu söylenmekte.

Clubhouse platformuna isteyen herkes üye olamıyor. Üye olabilmeniz için bir davetiyeye sahip olmanız gerekmekte. Bana göre davetiye ile üye olunuyor olması tabi ki seçkin bir kitlenin oluşmasına katkı sağlıyordur ama diğer taraftan da platformun büyümesine dolaylı etki ediyordu.

Çünkü insan oğlunun fıtratında değerli olduğunu hissetmek vardır. Herkesin giremediği özel mekanlara da ilgimiz olması bundan değil midir?.  Ben sıradan insanların olmadığı, özel ve seçkin bir kitlenin olduğu yerlerde mecralarda olmalıyım düşüncesi bu platformun popülaritesini artırıyor.

clubhouse davetiye
clubhouse davetiye

Clubhouse davetiyesi nasıl bulunur?

Davetiye ile üye olunan platforma üye olmalıyım ama davetiyem yok, nereden davetiye bulabilirim diye düşünüyorsanız endişe etmeyin. Bu platformdan bahseden bir çok insan var Twitter da. Twitter’a girip “Clubhouse” diye arattığınızda çıkan sonuçlardan birine clubhouse platformuna üye olmak istiyorum ama davetiyem yok. Varsa fazladan bir davetiyeniz benimle paylaşır mısınız diye yazarsanız eminim ki birileri sizin bu talebinize olumlu cevap verecektir.

Clubhouse nasıl çalışır?

Platformun genel mantığı için günlük hayattaki küçük söyleşi gruplarının dijitale evrilmiş hali diyebiliriz. Nasıl ki günlük hayatta bir söyleşiye aktif veya pasif katılıyoruz yani aktif katıldığımızda soru soruyor düşüncemizi paylaşıyoruz yada sadece söylenenleri dinliyoruz burasıda bu mantıkla çalışıyor.

Platformda üç kitle bulunmakta. Bunlar konuşmacılar, konuşmacıları takip edenler ve diğer kişiler. Sisteme üye olan biri kendi sohbet odasını kurup sohbete başlayabiliyor. Diğer insanların da sohbete dahil olmasını sağlayabiliyor. Bir kişinin platformda sohbete katılmak, soru sormak veya fikrini beyan etmek için sağ altta bulunan el sallama emojisini tıklaması yeterli oluyor.

Clubhouse’a nasıl üye olunur?

Sisteme davetiye bulduğunuzu varsayarak Clubhouse nasıl üye olunur ondan bahsedelim. Platforma davetiye kodunu girdikten sonra telefonumuz ile sms doğrulaması yaparak giriş yaptıktan sonra kullanıcı adımızı belirliyoruz.

Ardından gerçek adımızı soyadımızı yazdığımız bir ekran karşılıyor bizi. Burada takma ad/rumuz kullanmamız gerektiği, buradaki herkesin gerçek isimlerini kullandıkları özellikle belirtiliyor. İsim yazımından sonra gelen ekrandan ilgi alanımıza göre kategoriler seçiyoruz.

Bir nevi sisteme kendimizi tanıtıyoruz ben şunlardan hoşlanıyorum gibi. Bu bilgileri daha sonra değiştirebiliyorsunuz. Kategori seçiminden sonra gerçek profil fotoğrafımızı yükleyerek ana sayfaya geliyoruz.  Ana sayfada katılmak için kendimize bir oda bulabileceğimiz gibi engin bilgilerimizi paylaşabileceğimiz bir sohbet kanalı zamanlayabiliyoruz.

Clubhouse ilgisi nereden geliyor?

Son zamanlarda ünlü olan yada olmayan herkeste bir Clubhouse sevdası aldı başını gitti. Bu insanların bu ilgisi nereden geliyor diye soracak olursak;

 1. Birincisi sistemin daha büyüceğini düşünüp en azından buradan bir isim almak,
 2. İkincisi davetiye ile üye olunan seçkin bir kitlenin içerisinde olmak.
 3. Üçüncüsü pandemi ile birlikte evlerinde ki boş zamanlarını bilgilerini, tecrübelerini paylaşarak faydalı olmak isteği.

Olduğunu söyleyebiliriz.

Clubhouse hangi platformlarda çalışıyor?

Platform şimdilik sadece İOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında veya cihazlarda çalışıyor. Clubhouse Android versiyonu üzerinde çalıştıklarını ve en kısa sürede yayınlayacaklarını söylüyor.

Son olarak günden güne üye anlamında büyümesini sürdüren platform maddi değerleme anlamında da büyüyor. Webrazzi de yazan habere göre platform B serisi yatırım turunda Andreessen Horowitz’ten yatırım aldı. Bu yatırım turuna 180 yatırımcı katıldı. Yatırımcıların ne kadar yatırım yaptığı gizli tutuluyor.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir