1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

3D Secure Nedi? Neden Önemlidir?


0

3D secure internetten alışveriş yapan kişilere özel şifre üreten sistemin adıdır. Son zamanlarda internetten  yapılan alışverişlerde kişilerin kart bilgilerinin sızdırılması ya da insanların kredi kartlarının kullanılması gibi sorunlar sık sık oluşmaya başladı. Bu gibi sorunların önüne geçmek amacıyla 3d güvenli ödeme sistemi oluşturuldu.

3d secure, kart sahibinin izni olmadan alışveriş yapılmasını engelleyen bir güvenlik sistemidir. Peki en açık haliyle 3d secure nedir? Sanal mağazalar için bu sistemin önemi nedir? İşte konunun detayları!

3D secure
3D secure

3D secure nedir?

3d secure, internet üzerinden alışveriş yaparken kişilere özel olarak şifrelerin oluşturulmasına olanak sunan bir sistemdir. 3D Secure güvenli ödeme sistemi MASTERCARD ve VISA firması tarafından geliştirilmiştir. 3d güvenli ödeme sistemi günümüzde dünya üzerindeki bankaların hemen hemen hepsinde kabul görmüştür.

E ticaret siteleri ya da herhangi bir web sitesi üzerinden kredi kartı kullanılarak yapılan ödeme işlemlerinde kart sahiplerinim güvenliğini korumak büyük önem arz eder. Firmalar ve bankalar tarafından yapılan ortak çalışmalar sayesinde bu güven oluşmaya başlar.

3D secure nasıl çalışır?

İnternetten alışveriş yaparken karşınıza farklı 3d secure seçenekleri çıkar. Yaygın kullanım şekli olarak dijital platformlar üzerinde ödeme yaparken, kart sahiplerinin aktif olarak hangi banka ile çalışıyorsa o banka tarafından özel bir sistem sayesinde kimlik doğrulaması istenir. Bu doğrulama genellikle alışveriş yapma esnasında karşınıza çıkar. Doğrulama seçenekleri ise bankalarda göre farklılık gösterebilir.

 • Banka kartı ya da kredi kartı sahibinin kayıtlı olan cep telefonu numarasına sms aracılığıyla gönderilen onay kodu
 • Kart sahiplerinin çalışma sağladıkları bankaların mobil uygulaması aracılığıyla gönderilen anahtar kod
 • Mobil uygulama üzerinden direkt onaylama
 • Kart sahiplerinin bildikleri bilgiler

Gibi yöntemlerle insanların güvenli bir şekilde ödeme işlemi yapmaları sağlanır. Türkiye’de genel olarak kişinin kartının bağlı olduğu telefon numarasına onay kodu gönderilir. Bu kod sisteme doğru bir şekilde girilmediği sürece ödeme işlemi gerçekleştirilmez.

3D Secure Sisteminin Kart Sahiplerine Faydaları Nelerdir?
3d secure sanal mağazalar için neden önemli?

3d secure sanal mağazalar için neden önemli?

3d secure güvenli ödeme sisteminin kullanılmaya başlamasıyla birlikte, internet alışveriş oranlarında gözle görülür bir artış olmuştur. Hatta internet üzerinden alışveriş yapmaya çekinen kişilerin %80 civarının bu sistem sayesinde güvenli bir şekilde alışveriş yaptıkları gözlenmiştir. Bu veriler doğrultusunda sanal mağazalar için bu sistem güvenilirlik açısından büyük önem arz eder denilebilir.

Bu sorunun yanı sıra bazı insanlar, ödeme yaptıktan sonra ilgili bankayı arayarak itirazda bulunabiliyordu. Bu durumda da para iadesi yapılıyordu. Hal böyle olunca banka cirolarında düşüşleri meydana gelmesinin yanı sıra operasyonel süreçler de daha zahmetli olmaktaydı. 3d secure ödeme sistemi bu açıdan da büyük kolaylık sağladı.

Ayrıca bu sistemi kullanan firmalar, alışveriş yapan kişilerin kartların gerçek sahibi olup olmadığı konusunda da daha net karara varmalarını sağlar. Bu özelliği kullanan firmaların satış oranları, kullanmayan firmalara göre daha yüksektir. Üstelik bu sayede sadık müşteri kitlenizin de genişleme imkanı vardır.

3D secure sisteminin kart sahiplerine faydaları nelerdir?

3d secure sistemi sadece e ticaret yapan firmalar için değil, kart sahipleri için de son derece avantajlı bir durumdur. Sistemin kart sahiplerine sunduğu faydalar kısaca şu şekilde ifade edilebilir;

 • 3d secure güvenli öedeme sistemini kullanan kişiler, alışverişlerini kolay bir şekilde yapabilirler. Sms yoluyla giden doğrulamayı kolayca girerek alışverişinizi tamamlama şansınız vardır.
 • 3d secure sistemi sayesinde kişilerin kredi kartı bilgilerinin korunma olasılığı da daha yüksek olur. Bu açıdan da son derece güvenli bir yöntemdir.

Müşteri, iş yeri ve banka arasındaki köprü görevi için: 3D güvenli ödeme!

3d güvenli ödeme sistemi sayesinde sanal mağazaların yaşadığı mağduriyet oranlarında ciddi düşüşler olmuştur. Doğrulama kodu kart sahibi tarafından girildiği için, insanların sonrasında sebepsiz itiraz gibi durumları söz konusu olmaz.

Bu sistem aynı zamanda hem sanal mağazaların hem de bankaların güvenilirliğini insanların gözünde artırmayı başarır. Bu sayede hem bankalar müşterileriyle uzun süre çalışabilir hem de insanların e ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapma ihtimali daha yüksek seviyelere çıkar.

3d secure
3d secure

3D secure aktifleştirme nasıl yapılır?

Alışverişlerini 3d secure ödeme sistemini kullanarak yapmak isteyen kişiler, bankalarını arayarak sistemi aktifleştirebilirler. Ya da kart sahibi olduğunu bankaya giderek de işlemi aktif edebilirsiniz. 3d secure ödeme sistemini kapatmak için de yine bankayla iletişime geçmeniz gerekir.

3D secure ataları nelerdir?

İnternetten sanal pos ile ödeme yaparken zaman zaman bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 3d secure hataları olarak adlandırılan bu sorunlar bazen ciddi boyutlarda olabilir. Genel olarak karşılaşılan sorunların bazı nedenleri vardır.

 • Kullandığınız kart için güvenlik aktivasyonu işleminin yapılmamış olması
 • Tarayıcıdan kaynaklı olan problemler
 • Bankadan doğrulama mesajının gelmemesi
 • Kart bilgileri yanlış girilmesi
 • Kullanmak istediğiniz kartın, internet alışverişlerine kapalı olması

Bu tarz durumların çoğunda bankayla iletişime geçmeniz gerekir. Aksi takdirde yapılan ödeme işlemleri geçersiz sayılır. Kredi kartı ile ödeme sisteminin güvenli hali olan 3d secure sisteminden faydalanmak için e ticaret paketleri üzerinden inceleme yapabilirsiniz. Size uygun paket seçenekleri arasında seçim yaparak, siz de bu sisteme dahil olabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir