1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Katalog Nasıl Oluşturulur?


0

İnstagram katalog nasıl oluşturulur? hemen öğren. İnstagram, günümüzde en popüler olan ve en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alır. Sizler de işletmeniz için İnstagram’ı kullanarak çağımızın modern stratejilerinden birini ortaya koyabilirsiniz. Bu bağlamda ise İnstagram katalog oluşturma kısmı sizi bir adım öne çıkarır.

Katalog, aynı zamanda işletmenizin daha profesyonel görülmesi noktasında da etkili olur. İnstagram uygulaması üzerinden Facebook katalog oluşturmaya öncelik vermeniz gerekir. Katalog oluşturma kısmı sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.

Doğru adımları izlediğiniz takdirde kısa süre içerisinde ve kolay bir şekilde işletmeniz için katalog oluşturabilirsiniz. Peki İnstagram katalog nasıl oluşturulur? Ne yapmak gerekir? İşte bu konuya ilişkin bütün ayrıntılar!

İnstagram alışveriş kataloğu oluştururken hangi yolları izlemeniz gerekir?

Eğer satmış olduğunuz ürünler fiziksel kategoride yer alıyorsa, kataloğu koyduğunuz ürünlerinizi Facebook mağazaları ile sergileme şansınız vardır. Mağazalar, müşterilere İnstagram ile entegreli bir alışveriş deneyimi sunmak amacıyla özel bir vitrin sergiler. İnstagram hesabınız Facebook ile bağlı değilse, profili düzenle kısmına giriş yaparak işletme bilgileri seçeneğinin hemen altında yer alan sayfa butonuna dokunup, orada çıkan ve bağlamak istediğiniz hesabı seçebilirsiniz.

Yapmak istediğiniz bu işlem için de her iki hesabın da sahibinin sizin olmanız gerekir. Sanal vitrin kısmını kullanarak mağazanızı özelleştirerek, farklı ürün koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

İnstagram uygulaması üzerinden kataloğunuzda bulunan ürünlerinizi hem gönderilerinizde hem de storylerinizde etiketleyebilirsiniz. İlk etapta yapmanız gereken İnstagram’daki hesabınızı işletme hesabı haline getirmeniz, ardından da Facebook sayfanıza bağlamanızdır.

İnstagram alışveriş kataloğu oluşturma işlemini yaparak adınızı kısa bir zaman dilimi içerisinde büyütme imkanı elde edebilirsiniz.

Facebook kataloğu bağlantısını kurduktan sonra diğer önemli detaylardan biri de İnstagram hesabınız için alışveriş özelliği kullanım şartlarını uygun hale getirmenizdir. En temel kural ise; bulunmuş olduğunuz ülkenin İnstagram alışveriş özelliği kullanılan ülkeler arasında yer almasıdır.

İnstagram Katalog Nasıl Oluşturulur?
İnstagram Katalog Nasıl Oluşturulur?

İnstagram alışveriş kataloğu ile işletmenize yeni bir boyut kazandırın

Bahsedilmiş olan bütün ayrıntıların yanı sıra İnstagram işletme hesabı nızın Facebook Ticari İlkeleri ile de uyum sağlaması gerekir. İnstagram business hesabı üzerinden özel bir katalog oluşturmak istediğiniz zaman, Facebook katalog yöneticisi kısmından katalog oluştur kısmını seçmelisiniz.

Ardından size göre en doğru ve en uygun olan katalog çeşidini seçmelisiniz. Sonrasında ise isterseniz manuel olarak ürün bilgisi yükle kısmına gelir ürünlerinizi kataloğa kendiniz ekleyebilirsiniz.

Alışverişleriniz ve reklamlarınızla ilgili İnstagram işletmenizi daha güçlü bir hale getirmek adına İnstagram reklamları sitesine giriş yaparak merak ettiğiniz bütün detaylara ulaşım sağlayabilirsiniz. Kusursuz bir şekilde İnstagram alışveriş kataloğu hazırlamak için İnstagram alışveriş özelliği başvurusu yapmanız gerekir.

İnstagram uygulaması üzerinden alışveriş sekmesine gidip gerekli adımları takip ettiğiniz zaman başvuru işlemlerinizi kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Ortalama iki gün içinde yapmış olduğunuz başvuruya bir yanıt alabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra hesabınızı kendi normal hesabınız gibi kullanabilirsiniz.

Bu makaleyi de mutlaka oku!

İnstagramda reklam verme nasıl yapılır

İnstagram alışveriş kataloğu oluşturduktan sonra yapmanız gerekenler

Her bir görsel gönderi ya da video paylaşımı için beş adet, çok görsellik gönderi için ise en fazla 20 tane olacak şekilde ürün ilavesi yapabilirsiniz. Üstelik geriye dönük olan eski paylaşımlarınızda dahi alışveriş etiketleri ekleyebilirsiniz. İnstagram hikayelerinizde de her hikayede sadece bir ürün için çıkartma ekleyebilirsiniz.

Finalde de Business hesabınız için veriler analizler edilip, gerekli optimizasyon uygulamaları yapılır. Bir tane alışveriş gönderinizde hem kişiler hem de ürünler için etiket yapma şansınız vardır. Ürünler için etiketleme sınırı beş olarak belirlenmiştir.

Instagram uygulaması tarafından sunulmuş olan bu alışveriş özelliği, sponsorlu olarak yayınlanmış olan reklam çeşitlerinde henüz kullanım açılmadı. Sadece organik gönderi ve hikaye özelliği üzerinden yapılacak olan paylaşımlarda kullanılabilir. İnstagram alışveriş özelliği için yapmış olduğunuz başvuruya ait olan bilgileri katalog yöneticisi kısmına giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir