1. Ana Sayfa
 2. Trendyol

Trendyol’da Mağaza Açmak 2023


0

Trendyol’da mağaza açmak sanıldığı kadar zor değil. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte alışveriş alışkanlıklarında da gözle görülür değişiklikler yaşanıyor. Online alışverişin Türkiye’de güvenilir adreslerinden Trendyol, pek çok farklı ürünü alıcılara sunar.

İnternetten satış işine başlamak isteyenlerin yardımına koşan Trendyolda mağaza açma rehberlerine her an ulaşmanız mümkündür. Peki Trendyol’da nasıl mağaza açılır? Hangi evraklar gerekli olur? Başarılı olmak için ne yapmak gerekir? Buyrun konuya dair tüm detaylar!

Trendyol nedir?

Trendyol, 2010 yılında kurulmuş, şu an için Türkiye’nin en büyük pnline Pazar yerlerinden birisidir. Trendyol ilk açıldığı yıllarda özel alışveriş sitesi (private shopping) olarak kurulmuş olup, zaman içerisinde farklı mağazalarında satış yapmasına izin veren online Pazar yeri  modeline geçiş yapmıştır.

Trendyolun aylık 20 milyon kullanıcısı olup bunların 16 milyonu kayıtlı kullanıcısıdır. Trendyolda satış yapmak isteyenler için bilgisayardan cep telefonuna, tekstilden aksesuara, kozmetikten gıdaya 1500’e yakın ürün kategorisi bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol’da Mağaza Açmak 2023

Trendyol nasıl çalışır?

Trendyol Pazar yeri olarak kendi markası altında ürün satışı yaptığı gibi, kendi ürettiği ürünleri, bayilik alarak elindeki ürünleri Trendyolda satmak isteyen firmalarında mağazalarını oluşturup satış yapmalarına imkan sağlamakta. Bu özelliği ile diğer online Pazar yerlerine benzese de agresif reklam kampanyaları, kayıtlı olan genç müşteri kitlesi diğer pazar yerlerinden farklılık göstermekte.

Trendyol kendi ürettiği ürünleri veya bayilik alarak ürün satmak isteyen firmalara ücretsiz Trendyol mağazası oluşturup ürün satmalarına müsaade etmekte. Firmalar Trendyol mağazası oluşturarak satmak istedikleri ürünleri sisteme eklemekte.

Trendyol firmaların eklemiş olduğu ürünlerin reklamını yaparak firmalara ait ürünlerin satışına aracılık etmekte. Trendyol bu aracılık hizmetlerinden her kategoriye göre farklılık gösteren oranlarda komisyon ücreti almakta.

Trendyol da satış yapan firmalar Trendyolun anlaşmalı kargo hizmetinden yararlanma haklarına sahip olup kargolarla ekstra bir anlaşma yapmalarına gerek bulunmamakta. Eğer Trendyol anlaşmalı kargoları kullanılırsa Trendyol bu ücreti satılan üründen tahsil etmekte.

Trendyolda mağaza oluşturmak tamamen ücretsiz olup mağaza oluşturma adı altında ve başka bir ad altında ücret talep etmemektedir.

Trendyol ve benzeri pazaryerleri nelerdir?
trendyolda mağza açmak

Trendyol ve benzeri pazaryerleri nelerdir?

Trendyol Türkiye’nin en büyük Pazar yeri konumunda olup alanında tek firma değildir. Trendyol haricinde online Pazar yeri olarak faaliyet gösteren bir çok site bulunmaktadır. Bu online Pazar yeri sitelerinde de mağaza oluşturarak satış yapabilirsiniz. Tek bir mağaza da satış yapabilirsiniz diye bir kural yoktur.

Türkiye de ve dünyada ki en popüler online Pazar yeri siteleri;

 • Alibaba
 • Amazon
 • eBay
 • Trendyol
 • GittiGidiyor
 • Hepsiburada
 • n11

Trendyol da neden mağaza açmalıyım?

Online alışverişte çok sayıda kişinin ihtiyaçlarını gideren Trendyol, farklı sektörlere iş imkanı sağlar. Mağaza açmak için neden Trendyol’u tercih etmeliyim diye soranlara söylenebilecek avantajlar oldukça fazladır. Öncelikle Türkiye genelinde adından sıklıkla söz ettiren Trendyol, her kesimden alıcıya ulaşır. Bu sayede ürünlerinizin reklamını ülke çapında yapabilme şansına erişirsiniz.

Bunun yanı sıra güvenilir ödeme ve kargo seçenekleri dolayısıyla müşteri memnuniyet oranı son derece yüksek bir alışveriş sitesidir. Müşterilerin olumlu yorumları ve sürekliliği, yeni alıcıların da siteye güvenle yaklaşmasını kolaylaştırır.

Siz de Trendyol’da en çok satılan ürünler satarak para kazabilir, Türkiyenin en büyük pazar yeri olan Trendyol’un tecrübesinden faydalanabilitsiniz.

Trendyol’da mağaza nasıl açılır?

Trendyol’da mağaza açmak için mutlaka şirket olmanız gerekmekte. Herhangi bir şirket değilseniz Trendyolda mağazanızı açamazsınız. Trendyolda mağaza açmak için illada şu şirket türü olacaksınız diye bir zorunluluk bulunmamakta. Şahıs şirketi, Limited Şirket, Anonim Şirket türlerinden istediğinizi kurarak Trendyolda satışa başlayabilirsiniz.

trendyol'da mağaza açmak
trendyolda mağaza nasıl açılır

Trendyol mağazası açmak için Google arama çubuğuna Trendyol satıcı başvurusu şeklinde arama yaptırıp çıkan sonuçlarda en üstteki linke tıklayın veya Trendyol ana sayfasında sağ üst menüde yer alan Trendyol’da satış yap linkine tıklayın.

Adres çubuğunuza https://partner.trendyol.com/onboarding/satici-formu adresini yazarak da satıcı formu sayfasına erişebilirsiniz.

Satıcı formu sayfasına eriştikten sonra sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup gönderin. Gönderdiğiniz satıcı başvuru formunun Trendyola ulaştığını, satış uzmanlarının başvurunuzu incelediğine dair bir mail alacaksınız.

Başvurunuz incelenip Trendyol mağazası açmanız uygun görülürse size maille bilgi verilir. Başvurunuz uygun görüldü sizden istenen belgeleri bize kargoyla gönderin diye bir mail gelir. Trendyol mağazası açmak için gerekli belgeler Trendyol merkezine ulaştıktan sonra mağazanız onaylanıp kullanımınıza açılır.

Bu durumda size mail ile bildirilir. Mağazanız onaylandı, ürünlerinizi ekleyebilirsiniz diye. Size verilen panel üzerinden ürünlerinizi ekleyip satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Trendyol’da mağaza açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Trendyol’da mağaza açmak için başvuru formunda belirtmeniz gereken bir takım bilgiler bulunmakta. Bu bilgiler şunlardır:

 • Şirket ticaret ünvanı
 • Şirket türü
 • Vergi kimlik numarası
 • Ticari sicil numarası
 • Satış yapılacak kategori
 • Ad soyad
 • E-posta
 • Cep telefonu numarası
 • Başka sanal pazar yerlerindeki veya kendi e-ticaret sitenizin linkleri

Trendyol’da mağaza açmak için başvurunuz onaylandıktan sonra aşağıdaki;

 1. Faaliyet belgesi,
 2. Vergi levhası,
 3. İmza sirküleri,
 4. Ticaret Sicili Gazetesi
 5. Nüfus cüzdan fotokopisi

gibi belgeleri kargo ile Trendyol’a göndermeniz gerekmekte.

Trendyol mağazası ne kadar sürede açılabilir?

Trendyol mağaza açmak için başvuru formunda istenen bilgilerin tamamını eksiksiz bir şekilde gönderdikten sonra onay süreci başlıyor. Bu durum size mail ile bildirilecek. Onay süreci başvuruların yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekte olup maksimum birkaç gün içerisinde sonuçlanmakta.

Önceki yıllarda bu sürenin daha uzun olduğunu hatırlatmak isteriz. Trenyol mağazası açmak için gerekli belgelerde onaylandıktan sonra mağazanız oluşturularak kullanımınıza sunulur.

Trendyol’da ürün girişi nasıl yapılır?

Trendyol platformunda mağaza oluşturduktan sonra ürün girişi yapmanız mümkündür. Ürün yüklerken kullanacağınız görselin Trendyol standartlarına uygun biçimde çekilmesi önerilir. Satışa açacağınız ürünü doğru ve net şekilde açıklayan görsellerden yararlanmanız doğru olur. En sık tercih edilen ürün yükleme yöntemlerinden biri excel ile yüklemedir.

Ürün kategorisini belirledikten sonra excel şablonu oluşturarak toplu ürün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yükleyeceğiniz ürün Trendyol’da halihazırda listeliyse ürün sorgulama ve ekleme yöntemine yönelmeniz tavsiye edilir.

Son olarak ürünlerinizi tek tek yükleyebileceğiniz tekli ürün girişi yöntemi sizlere sunulur. Bu yöntemlerden kolayınıza gelen seçeneği en kısa sürede uygulayabilirsiniz.

Trendyol’da nasıl başarılı olunur?

Alım satım işlerinin tümünde olduğu gibi Trendyol’da da belli başlı püf noktaları işinize yarar. Karşılıklı iletişim ve etkileşime dayanan satış süreci, farklı tekniklerden yardım alınarak kolaylaştırılabilir. Örneğin ürün görselinizi doğru seçmeniz, satışları doğrudan etkileyen bir unsur olur.

Görselin açık ve anlaşılabilir nitelikte bulunması, müşterilerin ürün ile bağ kurabilmesine olanak tanır. Ayrıca görselin altında yer alan açıklamalarda ürünün müşterilere sunduğu avantajlara yer verilmelidir. Özel kampanya ve indirimlerle satış oranınızı yükseltme fırsatınız da mevcuttur. Satış teknikleri ve ipuçları sayesinde Trendyol’un tercih edilen firmaları listesine yerleşebilirsiniz.

Trendyol’da satış nasıl yapılır?

Türkiye’nin en büyük online pazarlarından sayılan Trendyol, mağaza açtıktan sonra sizlere satış yapma şansını tanır. Satış yaparken ürün listeleri oluşturmalı, kampanya yönetimi yapmalı, gelen siparişleri istikrarla takip etmeli ve tüm sürece hakim olmalısınız.

Fiyatlandırma konusunda piyasa değerlerini dikkatle inceleyerek karar vermeniz daha doğru tercihler yapmanızı sağlar. Trendyol’da onaylı bir mağazaya sahipseniz kolayca satış sürecine geçebilirsiniz.

Trendyol Komisyon Oranları 2023

Teknolojinin insanlara sağladığı binlerce fayda arasında yer alan online alışveriş, Türkiye’de Trendyol’dan sorulur. Pek çok sektörden katılan firmalara aracılık yapan Trendyol, bu süreçte yeterli karı elde etmeyi amaçlar. Satışı gerçekleşen ürünlerin her birinden %5-25 arası bir komisyon kesintisi gerçekleştiren Trendyol, hem firmaların hem de kendisinin alışverişten karlı çıkmasını sağlar.

Farklı kategorilere göre komisyon belirlemesi yapılır. Siz de satış yaptığınız kategorideki komisyon oranlarına kolayca bakabilirsiniz. 2023 Trendyol komisyon oranları il ilgili aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol Komisyon Oranları 2023

Trendyol’da satış yapmak ücretli mi?

Türkiye’nin en büyük sitesi olarak kabul edilen Trendyol, satış boyunca firmalara her anlamda yardımcı olur. Oldukça pratik bir kurulum sürecinden geçmenizi mümkün kılan Trendyol, milyonlarca kullanıcıya aynı anda ulaşmanıza katkıda bulunur. Kendi satış planınızı hazırlayarak uygulamanıza fırsat tanıyan firma, bildiğiniz tekniklerden faydalanmanızda pay sahibi olur.

Mağaza kurulumu tamamen ücretsiz olan Trendyol, satışlardan belirli oranlarda kesinti yapar. Ek özellikler, pazarlama destek bedeli ve listeleme fiyatı gibi hiçbir ücretin talep edilmemesi; büyük küçük fark etmeksizin bütün işletmelerin girişimciliğini destekler. Trendyol’un işletmelere sunduğu avantajlardan gönül rahatlığıyla yararlanabilirsiniz.

Trendyol ürün yükleme nasıl yapılır?

Dilediğiniz kategoride ürün satışı gerçekleştirmenize olanak tanıyan Trendyol’a farklı şekillerde yükleme yapma şansınız bulunur. Önce satışa sunmak istediğiniz ürünü belirlemeniz gerekir. Sonrasında Trendyol üzerinden satışa çıkar butonuna basmanız lazımdır. Bundan sonra sayfada açılan Trendyol kategorisi seçin kutucuğundan ürün kategori adı yazılır.

Kategori seçiminin ardından Trendyol markası seçin kısmından ürünün markası seçilir. Seçim sonrasında zorunlu kategori özellikleri alanı eksiksiz biçimde doldurulur. Son olarak kargo firması, kargo adresi ve iade adresi belirlenerek ürün satışa çıkar butonuna basılır. Böylece ürününüz Trendyol sayfasında satışa çıkmış olur.

Trendyol mağaza açma konusu ile ilgili sormak istediğiniz sorular olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Trendyol da nasıl satıcı olunur? Trendyol Satıcı/Mağaza Başvurusu Nasıl Yapılır?
Trendyol da nasıl satıcı olunur? Trendyol Satıcı/Mağaza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trendyol da nasıl satıcı olunur? Trendyol Satıcı/Mağaza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trendyol’da mağaza açmak ile ilgili kullanıcılar bunları da sordu

Aşağıda Trendyol’da mağaza açmak ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevaplarını bulacaksınız. Bu sorular sürekli güncellenecektir.

Trendyol mağaza açma nasıl yapılır?

Trendyol Mağazası Nasıl Açılır?, Trendyol’da amağaza açmak isteyen bir işletme veya marka öncelikle “Trendyol Satıcı Başvuru Formu” nu doldurması gerekir. Trendyol’da mağaza açmak için gerekli olan beleğeler kargo ile Trendyol genel merkezine gönderilir. Trendyol uzmanlarının yapacağı kontrollerden sonra bilgilerde bir tutarsızlık yoksa mağazanız onaylanır. Mağazanız onaylandıktan sonra ürünlerinizi ekleyip satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Trendyol da mağaza açmak ücretli mi?

Trendyol’da mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Bu konuda Trendyol firması herhangi bir ücret talep etmez. Trendyol açılan mağazalarda satılan ürünlerden komisyon alır. Her kategorinin fiyatı farklıdır. Firma satılan ürünün satış fiyatından kendi komisyonunu keser, kalan parayı ödeme takvimine göre satıcının hesabına gönderir. Özetle Trendyol da mağaza açmak tamamen ücretsizdir.

Trendyol ne kadar komisyon alıyor?

Trendyol açılan mağazalardan ücret almaz. Mağaza hangi kategoride açılmışsa o kategoriye yönelik belirlenen oranda satış komisyon ücreti alır. Komisyon ücreti standart olmayıp kategoriden kategoriye farklılık gösterir. Komisyonlarla ilgili daha detaylı bilgiyi “Trendyol Komisyon Oranları Nedir?” isimli makalemizden alabilirsiniz.

Trendyol da kimler satış yapabilir?

Trendyol’da en az şahıs şirketi sahibi olan herkes satış yapabilir. Trendyol’da satış yapabilmek için mutlaka şirket sahibi olmanız gerekir. Şahıs Şirketi, Limited Şirket veya Anonim Şirket türlerinden herhangi birinin sahibi olmayanlar Trendyolda satış yapamaz. Trendyol’da Mağaza Açmak için doldurulması gereken “Trendyol Satıcı Başvuru Formu” nda şirketinize ait vergi bilgilerinizi girmeniz istenir.

5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap