%5 Vergi İndiriminden Mutlaka Yararlanın

Mart ayında vergi verecek olan firmalar için yüzde beş vergi indirimi. Peki bu vergi indiriminden kimler nasıl yararlanacak. Cevabı için hemen oku.

%5 Vergi İndiriminden Mutlaka Yararlanın
%5 Vergi İndiriminden Mutlaka Yararlanın

Şahıs firması sahibi olanlar her yıl Mart ayı içerisinde bir önceki yılda kazandığı gelir ve yapmış olduğu giderlerin arasındaki farkın vergisini öder. Bu ödenen beyannameye de Gelir vergisi Beyannamesi denir.

Gelir vergisi Beyannamesinde 100 bin TL ödememiz gerekirken hiçbir şey yapmadan bunu 95.000 TL olarak ödemeniz mümkün. Peki ama nasıl?

Bu indirim için aslında şirket türünün pek fazla bir önemi yok. Şahıs şirketi, Limited Şirket, Anonim şirkette olsanız bu indirim oranından yararlanabiliyorsunuz. Bir firmanız varsa ve verginizi düzenli ödüyor iseniz devlet sizi bir nevi ödüllendiriyor ve size %5 gibi bir indirim hakkı veriyor. Bu indirim hakkından yaralanabilmek için 3 tane şart var. Bunlar;

  • Üç yıldır faaliyet gösteren bir firma olmanız gerekiyor.
  • Şahıs firmanızın vergi borcu olmaması gerekiyor. Vergilerinizi zamanında ödemeniz önemli.
  • Şahıs firması olarak beyannamelerinizin zamanına verilmiş olması gerek.

%5 Vergi indiriminden faydalanıp, faydalanamadığımı nereden ve nasıl öğrenebilirim ?

Bu indirimden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilmek için İnteraktif Vergi Dairesi sistemine giriş yaparak “Vergi Uyumlu Vergi İndirim Bilgisi” alanına tıklayıp sorgulayabilirsiniz. Tıklama sonucunda eğer aşağıdaki gibi faydalanabilirsiniz ibaresi çıkıyor ise bu yüzde 5 indirimden yararlanabilirsiniz demektir. Bunun için müşavirlik firmanızın vereceğiniz beyanname de bu indirimi atlamaması gerekir.

yüzde beş vergi indirimi

Belki de 2 dakikanızı almayacak  bu sorgulama ile ödemeniz gereken vergiyi yüzde beş azaltabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki şartları sağlıyor iseniz mutlaka bu işlemi yapın ve indirimden yararlanın. Vergisini zamanında ve düzgün ödeyenler için devletin böyle bir ödüllendirme yapması çok güzel. Lakin bunun en az 3 yıllık firma olma şartı ile sınırlandırılması doğru değil. Temennimiz bunun yapılacak olan düzenleme ile 1 olmadı 2 yıla indirilmesi.