Trendyol SEO Nasıl Yapılır?

Google aramalarında olduğu gibi Trendyol aramalarında da üst sıralarda çıkmak için yapmanız gerekenlere Trendyol seo denir. Trendyol SEO Nasıl Yapılır? öğrenmek için hemen tıkla.

Trendyol SEO Nasıl Yapılır?
Trendyol SEO Nasıl Yapılır?

 Bu makalede ki Trendyol Seo diye tanımlanan kavram aslında arama motorlarında üst sıralarda çıkma kavramından bağımsız bir kavram değil. Bir takım farklılıklar olsada özünde yapılan çalışmalar ve mantık aynı. Bu gün arama motorlarında herhangi bir kavramı arattığımızda çıkan sonuçlardaki firmalar seonun önemi nedir bilen firmalar. Bu kapsamda sürekli çalışmalar yaptıkları da bir gerçek. Dijital dünyaya adım atmış yada atacak olan firmaların arama sonuçlarına göre üst sıralarda çıkmak için yapmaları gereken çalışmalar ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Ama öncesinde Seo Nedir? Onun tanımını yapalım.

SEO Nedir ?

SEO, bir web sitesinin arama motorlarının sonuç sayfasında üst sırlarda çıkıp organik trafik almak için yapmış olduğu çalışmaların tamamına verilen isimdir. Bu çalışmaya kısaca SEO denmekte olup açılımı “Search Engine Optimization”, Türkçe karşılığı ise “arama motorları optimizasyonu” dur. Yani kısaca web sitemizi arama motorlarının istemiş olduğu kriterler çerçevesinde şekillendirmektir. Sitemize yapacağımız seo çalışması ile arama sonuçlarında ilk sırada çıkmayı ümit ediyoruz. 

Tıpkı diğer firmalar gibi arama motorları da müşterilerine yani kullanıcılarına en iyi hizmeti vermek ister. Bunun içinde sürekli yenilikler yaparlar. Ve tüm web sitelerinin de bu yeniliklere göre kendilerini uyarlamalarını, uyum sağlamalarını ister. Arama motorları botları dediğimiz yazılım parçacıkları bizim web sitemizi ziyaret ederek sitemizdeki başlıkları, içerikleri, görselleri indexler yani hafızaya alır. Herhangi bir kullanıcı arama motoru ana sayfasında aramak istediği kelimeyi yazıp ara tuşuna bastığında arama motorları kullanıcının araması ile ilgili en doğru sonuç hangisidir diye hafızasını yoklar ve kulllanıcın görmesi için en üstte sıralar. Yani arama motorları aramalarda en alakalı sonuçları göstermek için sürekli bir yenilik peşindedir.

Arama motorlarının sitemizi ziyaret edip kullanıcının araması ile en alakalı sonucu getirmek için yaptığı çalışmaları kolaylaştırmak için tarafımızdan yapılacak yardımın tamamına seo denir aslında. Sitemizdeki başlıklar, makalelerimiz içerinde geçen anahtar kelimeler, boyutu küçük görseller, hızlı bir sunucu bütün bunlar seo çalışmasının bir parçası, arama motorlarının kullanıcılarına en alakalı doğru sonucu göstermesi için yapılan bir yardımdır. Bu yardım aslında karşılıklı faydaya dayanır. Siz arama motorlarının kullanıcılarına en alakalı, en doğru sonucu göstermesi için yardımcı olursunuz, arama motorları da bunun karşılığı olarak sizin sitenizi ilk sıralarda listeleyip kullanıcıya önerir ve bu sayede sitenize trafik gönderir.

Başlangıçta web siteleri daha basit yapıda idi. Çok detaylı bilgiler verilmemekteydi. Yani site sahibi sitesinde hangi bilgiyi verirse biz o bilgiyi görmekteydik. Kullanıcı tarafından içeriğe bir katkı söz konusu değildi. Zamanla web 2.0 dediğimiz teknoloji ile kullanıcılarında içeriğe katkı sağladığı siteler, forumlar, portallar yapıldı. Bu portallarda kullanıcıları tarafından sürekli bilgi girişi yapılır oldu. Zamanla o kadar çok bilgi oldu ki bu bilgileri site içi arama dediğimiz bir yapıda kullacılar rahat bulsunlar diye bir takım  kriterler getirdi. Kullanıcılar tarafından veri girilebilen e-ticaret siteleri çıktı. Başta Amazon, Ebay, Alibaba gibi siteler ülkemizde ise başta GittiGidiyor, HepsiBurada, N11, Trendyol gibi pazaryeri siteleri çıktı. Ülkemizde en çok bilinen, en çok Pazar sahibi olan firma ise Trendyol’dur.

Trendyol’da Satış Yapmak

Trendyol’da Satış Yapmak

2010 yılının Mart ayında kurulan Trendyol başlangıçta moda ağırlıklı tekstil ürünlerini satmak için kurulan bir pazaryeri olarak kuruldu. Kurulduktan kısa bir süre sonrada yatırımlar almaya başladı. Aldığı yatırımlarla sürekli büyüyen Trendyol sektör olarak tekstil ürünlerinin dışında başta cep telefonu, elektronik ürünler, bilgisayar gibi kategorilerde de ürün satmaya başladı. 2018 yılında ise Türkiyenin en büyük satışı diyebileceğimiz bir satışla dünya devi Alababa Group bünyesine geçti. Bu tarihten itibaren agresif bir reklam çalışması, sosyal medya fenomenleri ve influencer ile yaptığı iş birlikleri ile büyümesini sürdürdü bu günkü halini aldı. Bu gün Trendyolun sadece 900 civarında bilgisayar mühendisi bulunmakta. Bu gün Türkiyenin en büyük pazaryeri konumunda olan Trendyol da milyonlarca ürün, binlerce satıcı bulunmakta ve aylık milyarlarca sayfa ziyareti almakta. Trendyolda satış yapma ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Trendyolda Satış Yapmak

Hergün Pazar payını artıran Trendyol bünyesine yeni satıcılar katılmakta. Yeni katılan bu satıcılar açtıkları mağazalar ile biranda milyonlarca potansiyele sahip kitleye erişim imkanı kazanmakta. Trendyolda Nasıl Mağaza açılır? Bundan bahsedelim.

Trendyolda Nasıl Satıcı Olurum?

Trendyol.com sitesine giriş yapıp sağ üst köşede yer alan “Trendyol’da Satış Yap” düğmesine tıklayın.

Trendyolda Nasıl Satıcı Olurum?

Gelen ekranda “Trendyol Satıcı Başvurusu” sayfasında ki bilgileri doldurun ve “devam et” tuşuna tıklayın.

Trendyol Satıcı Başvurusu

Gelen sayfada firma bilgilerinizide girdikten sonra bilgilerinizi Trendyola iletmiş olacaksınız. Bu aşamada size “Trendyol İş Ortaklığı” isimli e-posta alacaksınız. Trendyol tarafından incelenen başvurunuz olumlu veya olumsuz değerlendirilerek size bir e-posta daha gelecektir. Olumlu değerlendirilmeniz halinde istenen belgeleri sistem üzerinden yükleyip satışa başlayabilirsiniz. Bütün bu süreç çok uzun sürmemekte. Yani Trendyolda Mağaza açmak öyle sanıldığı kadar zor değil. Trendyolda Mağaza açma ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Trendyol da mağaza nasıl açılır?

Trendyol Mağaza Yönetim Süreci

Trendyol mağazanızı açtıktan sonra ürünlerinizi ekleyip ürünleriniz onaylandıktan sonra satışa başlayabiliyorsunuz. Sizinle beraber başka satıcıların ve bu satıcılara ait yüzlerce, binlerce ürünün olduğunu bilmeniz gerek. Sizinle beraber yüzlerce satıcı arasından sıyrılıp ürünlerinizi müşterilere göstermeniz gerek. Bunun için bir takım çalışmalar yapmanız gerekecek. Yapacağınız bu çalışmalara Trendyol SEO denmekte. Aşağıda vereceğimiz bilgiler sayesinde satışlarınızı artırıp, yüzlerce rakipleriniz arasından sıyrılıp mağaza görüntülenmeleriniz artacaktır.

Trendyol SEO Nasıl Yapılır ?

Ürün başlıklarını düzenlemek

Trendyolda ürün eklerken ilk dikkat etmeniz gereken husus ürün başlığıdır. Çünkü pazaryeri algoritması sizin ürününüzü eklemiş olduğunuz başlığa göre bir yerlere getirecektir. Ürünü eklemeden önce pazaryeri içerisinde araştırma yapın, rakipleriniz nasıl başlıklar eklemiş inceleyin.  Pazaryeri arama kısmına ürününüz ile ilgili bir şeyler yazın önerilen aramalarda neler çıkıyor bakın. Bu işlemlerden sonra ürün ekleyin. Eklemiş olduğunuz ürün başlığı sattığınız ürünle alakalı, ürününüzün eklendiği kategoriyi göstermeli, sattığınız ürünün vasıflarını özelliklerini anlatmalıdır. Örneğin saat satıyorsanız bu saat erkek kategorisinde,  saatin markası Daniel Klein, modeli ise DK102-012947G ve rengi siyah ise ürün başlığınızı “Daniel Klein DK102-012947G Beyaz Erkek Kol Saati şeklinde yazmanız doğru olur. Ürün başlığında dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda ürün başlığı karakter sayısı. Ürün başlığınız 65 karakteri geçmesin.

Ürün açıklamasını düzenlemek

Ürün eklerken dikkat edilecek en önemli kısımlardan biride ürün açıklamalarıdır. İnsanlar ve pazaryerleri algoritmasının başlıktan sonra baktığı kısım açıklamalar kısmıdır. Eklemiş olduğunuz açıklamalar ürünle, ürün başlığınızla alakalı olsun. Birbirini tamamlasın. Ürün eklemeden önce rakiplerinizin o ürünle ilgili ne tür açıklamalar yazdığını araştırın, notlar alın. Kullanıcıların o ürünle ilgili olumlu olumsuz yorumlarını not alın. Yapılan bu yorumların olumlu olanlarını ön plana, olumsuz olanları ise açıklama kısmında doğru bir şekilde anlatın. Sanal ortamdaki alışverişlerde ürüne elle dokunma olmadığı için yapacağınız açıklama müşterinin kafasında ürünü canlandırsın, gözünün önüne getirsin. Dokunuyormuş hissi versin. Müşterinin aklındaki sorulara cevap, tereddütlerine kalkan olsun. Eklemiş olduğunuz açıklama müşterinin aklına yeni sorular getirmesin, yeni tereddütler oluşturmasın.

Ürün görselleri

Müşterilerin ürün başlığı ve açıklama kısmından sonra baktığı en önemli kısım ürün görselleri kısmı. Eklediğiniz görseller ürüne ait, yüksek çözünürlüklü, ürünü çeşitli açılardan gösterecek şekilde olmalıdır. Görsel üzerinde dikkat dağıtacak bir yazı veya obje olmamalıdır. Ürünü ön plana çıkartmak için sade bir arka fon kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu arka fon genelde beyazdır. Eklediğiniz görsel, müşterinin ürüne yakından bakıyormuş hissi vermeli. Eklemiş olduğunuz ürün görseli mümkünse sizin tarafınızdan çekilmeli. Distribütör tarafından çekilen yada internet ortamında başka siteler tarafından kullanılan görseller olmamalı. Yani ürün görseliniz rakiplerinizden farklı olmalı ve bu farklılığı müşteri görmeli, hissetmeli. Görseliniz ürünü ne kadar önemsediğinizi göstermeli. Doğru ürün görseli çekmek için aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Telefonla Kaliteli Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Satıcı Puanı

E-ticarette alışveriş yaptıran en önemli etken güvendir. Müşteri güvendiği sitelerden, satıcılardan alışveriş yapar. Pazaryerlerinde ise en önemli güven unsuru satıcı puanıdır. Satıcı puanı size Trendyol tarafından verilen ürünle ilgili, ürünü göndermeniz, satış sonrası hizmet gibi birçok kriterden oluşan değerlendirme puanıdır. Bu değerlendirme puanı kullanıcıların size ve ürünlerinizle alakalı geri dönüşlerinden oluşmakta. Sizden ürün alan bir müşteri memnuniyet veya memnuniyetsizliğini 1 ile 10 puan arasında değerlendirmekte. Satıcı puanı tüm kullanıcıların verdiği puanların toplamının ortalamasından oluşmakta. Puan ne kadar yüksekse satıcıda o kadar güvenilirdir. Bu da müşteriye direkt etki eder, müşterinin sizden almasını sağlar. Müşteriden yüksek puan almak için sorulan soralara erkenden kibarca cevap verin, satın almadan sonra ürünü güzelce paketleyin, faturasını ekleyin, zamanında kargoya verin. Trendyolda yüksek puan sizi rakiplerinizin çok çok üzerine çıkartacaktır. Zannımca Trendyol SEO’nun en önemli metriklerinden biride satıcı puanıdır.

Ücretsiz Kargo Seçeneği

E-ticarette ürün satın alan müşteri “bu satıcıya dünya kadar para kazandırdım. 10 lira gibi cüzi ücreti yani kargo ücretini de satıcı versin. Ne olur ki” diye düşünür ve kargo ücretini çok önemser. O yüzden sattığınız ürünleri ücretsiz kargo ile göndermeye çalışın ve bunu ürün sayfasında belirtin. Kargo ücreti ile müşteri kendisini değerli hissetmekte ve sizde onlara değer verdiğinizi gösterin. Trendyol da 30 TL üzerindeki ürünlerde ücretsiz kargo şartı koşmakta. Belki de insanların buradan satın almasının, Trendyolu Türkiye’nin en büyük pazaryeri yapmasının sırrı budur.

Trendyol SEO

Sonuç

Bütün bu Trendyol SEO bilgilerinden sonra Trendyolda mağaza açmak çok kolay, ama ürün satmanın o kadar kolay olmadığını anlamışsınızdır. Bu demek değildir ki imkansızdır. Kesinlikle değildir. Yukarıda anlattığımız Trendyol SEO Taktikleri ile sizde satışlarınızı artırabilirsiniz. Aslında seonun mantığı kullanıcıya değer vermek, müşterilerin ne istediğini anlamak, isteklerini önemsemek ve önemsediğini de göstermektir. İnsanlar genelde satışta en önemli unsurun fiyat olduğunu zanneder. Fiyat tabi ki önemli bir unsurdur ama bence en önemli unsur müşterilerinize dürüst olmak, kibar olmaktır. Emin olun insanlar sizin onlara değer verdiğinizi anladıktan sonra ürününüz pahalı bile olsa sizden alışveriş yapacaktır. Burada anlattığımız Trendyol Seo Taktikleri burada anlattıklarımız ile sınırlı değil. Bunların haricinde de illaki yapılacaklar vardır. Bunları zamanla sizde deneme yanılma yolu ile öğrenebilirsiniz. Bunun için müşterilerinizi sürekli gözlemleyin, dinleyin ve onların ne isteyebileceklerini tahmin edip ona göre aksiyon alın. Trendyolda görünürlüğünüzü daha fazla artırmanız için aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

10 Adımda Trendyol'da Görünürlüğünüzü Artırın