1. Ana Sayfa
  2. Trendyol

Trendyol Kuruluş Hikayesi


0

Trendyol kuruluş hikayesi nasıldır öğrenmek istermisin?Trendyol 2010 yılında 300 bin dolar sermaye ile Demet Mutlu Üçok tarafından özel alışveriş sitesi (private shopping) olarak kurulmuştur. Trendyol Türkiye de moda e-ticaret sektöründe kurulan ilk alışveriş sitelerinden birisidir.

Trendyol kuruluş hikayesi nasıldır?

Trendyol kurulduğu 2010’lu yıllarda sadece giyim markalarının ürünleri satmaya başlamış zamanla cep telefonu, televizyon, beyaz eşya, fotoğraf makinesi, bilgisayar, giyim, mücevher, anne bebek, kozmetik, kişisel bakım, ev dekorasyon ürünleri, kitap, dergi başta olmak üzere 3000 ‘in üzerinde kategoride binlerce ürün satmaktadır.

700 civarı ekiple satış faaliyetlerini sürdüren Trendyol kurulduktan altı ay sonra ABD’li yatırım şirketi olan Tiger Global’den destek almıştır. Girişim ayrıca Google, Amazon, Groupon, Zynga, Twitter gibi teknoloji şirketlerine yatırım yapan Kaleiner Perkins ve Avrupa Kalkınma Bankası tarafından da yatırım almıştır.

Günümüzde Trendyol bünyesinde depolar, inovasyon merkezi, Trendyol Express ve Trendyol Hızlı Market bünyesinde görev alacak yeni çalışanlarla birlikte 12 bin civarında kişi çalışmaktadır. Trendyol zaman içerinde Modagram.com  ve Milla by trendyol gibi grup markaları çıkarmıştır.

2018 yılında dünyanın en büyük alışveri sitelerinden biri olan Alibaba Group Türkiye tarihinin en büyük internet yatırımı olan 728 milyon dolar ile Trendyolun çoğunluk hisselerini satın almıştır. Alibab Group bünyesine geçtikten sonra site trendyol.de adresi ile Almanya pazarında da faaliyete başlamıştır.

Moda ile yola çıkan Trendyol zamanla kendini geliştirmiş bu gün 3000’in üzerinde kategoride hizmet veren pazaryeri haline gelmiştir. Firma son yıllarda yaptığı stratejik ortaklık ve yatırımlarla kendini ve bünyesinde satış yapan firmaları da geliştirme devam ediyor.

Firma son zamanlarda yaptığı agresif reklam kampanyaları, influencer ve sosyal medya fenomenleri ile yapmış olduğu işbirlikleri ile Türkiye’nin en büyük pazaryeri olmayı başarmıştır. Bu gün Trendyol 25 milyona yakın kullanıcısı, aylık 1,5 milyara yakın sayfa gösterimi, aylık ortalama 60 milyon ürün satılan online pazaryeri.

Firmaların üye olup mağaza açmaları ve bu mağazalara ürün eklemeleri ile e-ticaret faaliyetlerini sürdüren firma Türkiye’nin 81 iline PTT Kargo, Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, Mng Kargo ile siparişlerin ulaşmasını sağlıyor. Firma yakın zamanda TrendyolExpress ile kendi teslimat sistemini kurmuş durumda.

Sizde Trendyolun avantajlı dünyasına adım atıp e-ticaret yapmak istiyorsanız hemen Trendyolda Mağaza açmak için başvurun.

4/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap