1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Ticaret Bakanlığından Marketler için Yeni Düzenleme


0

Ticaret Bakanlığı küçük esnafı korumak amacıyla harekete geçti. Sürekli gelir kaybına uğrayan özelliklede pandemi sürecinde gelir kaybında zirveye ulaşan küçük esnafın daha fazla gelir kaybı yaşaması sağlanacak.

Bakanlığın yapmış olduğu taslak çalışma ile alışveriş merkezleri, zincir marketler için mesafe ve nüfus kriteri şartı ile küçük esnaf daha fazla korunmuş olacak.

Zincir marketler de sigara Satılamayacak

Yapılacak olan düzenleme ile büyük zincir marketler de bundan böyle tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya, beyaz eşya gibi ürünler satılamayacak.

Zincir marketlerin pazar günleri açılış saati 11:00 olacak

Yapılacak olan düzenlemedeki bir diğer dikkat çekici unsur ise zincir marketlerin Pazar günleri saat 11:00’dan önce açılamayacak olması.

İnternet ortamındaki yani elektronik ortamdaki satışlar ve 1500 metrekareden büyük mağazalarda mevcut yasak ve düzenlemeler devam edecek.

Yöresel ürünler için yer açılacak

Büyük mağaza ve zincir marketlerde mevcut raflarının %1’i oranında coğrafi işarete sahip ürünler ve marketin bulunduğu ile ait yöresel ürünler bulunacak.

Üretici bedel ödemeyecek

Büyük zincir marketler promosyonlu ürünlerden kaynaklı yaşanan kayıplarda, ürünün markete sağlam bir şekilde teslim edilmesinden sonra gıda ürünlerinin bozulmuş olması ve müşterinin bu ürünle ilgili yaptığı şikayetin incelenmesi neticesinde üreticiye herhangi bir bedel yansıtılmayacak.

Reklam için para istenmeyecek

Zincir marketlerde reklam, anons, ürün yerleştirilmesi gibi hizmetlerden üretici ve tedarikçilerden herhangi bir ad altında para istenmeyecek. Ancak market ile satıcı arasında ikili anlaşma yapılmışsa bedel alınabilecek.

30 gün içerisinde bozulabilecek ürünler, sebze ve meyvelerin ücreti üreticiye 30 içerisinde ödenecek. 30 günün üzerinde ödeme planı yapılmayacak.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap