2022 Stoksuz Satış Nedir, Nasıl Yapılır? 

Stoksuz satış, aslında Dropshipping anlamına da gelir. Drop shipping yani stoksuz satışta tedarikçi olmadığınız halde dahi satış yapan taraf olma şansınız vardır. Günümüzde en kolay e-ticaret yöntemi olarak pek çok kişi tarafından tercih edilen stoksuz satış nedir? Nasıl yapılır? Stoksuz satış avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte bu konuyla ilgili olarak merak ettiğiniz bütün detaylar! 

Stoksuz Satış Nedir? 

Stoksuz satış adını duyan pek çok kişinin aklına bir yandan da e-ticaret ortamı gelir. E-ticaret ortamında stoksuz satış yapmaya Dropshipping adı verilir. Dropshipping, ilk başta Aliexpress‘te uygun fiyatlı olan ürünlerden faydalanan girişimciler aracılığıyla keşfedildi. Sonrasında ise bu alanda kar marjının yüksek olduğunu fark edilmesi üzerine pek çok girişimci kendi mağazasını açtı. Bu sayede de Drop shipping sistemi 2006 yılı itibariyle hayatınıza giriş yaptı. 

Günümüzde pek çok girişimci bu faaliyeti tercih etmektedir. Çünkü bu iş modelini tercih ettiğiniz zaman ilk etapta ciddi yatırımlar harcamanıza gerek kalmaz. Üstelik başlangıç itibariyle küçük kazançlar elde ederek işi büyütme şansınız dahi vardır.

Günümüz itibariyle e-ticaret Dropshipping alanı son derece büyük bir pasta olarak nitelendirilir. Ve büyük pastadan herkes kendi payına düşeni almaya çalışmaktadır. Eğer siz de stoksuz satış olayına dahil olmak istiyorsanız, elinizi çabuk tutmanız tavsiye edilir. 

YouTube video

Stoksuz Satış Nasıl Yapılır? 

Dropshipping şeklinde de ifade edilen stoksuz satış, aslında uygulanması son derece pratik olan bir iş modelidir. Özellikle fiziki bir şekilde yapılan ticaret şekline oranla çok daha kolaydır. Bu iş modeline başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey tedarikçi olarak çalışabileceğiniz güvenilir e-ticaret firmaları bulmaktır. Bu kısım sizi ilk etapta biraz zorlayabilir. 

Olayı bütün adımlarıyla anlatmak gerekirse; stoksuz satış yapmak için öncelikle kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Bu süre zarfında bir yandan da ne ürün satacağınıza karar vermelisiniz. Satışını yapacağınız ürünlere karar verdikten sonra, sıra tedarikçi firma bulmaya gelir. Amacınız uzun soluklu bir ticaret ise bu süreçlerin her birinde hassas davranmanız önem arz eder. 

Tedarikçi anlaşması, her açıdan oldukça önemli bir durumdur. Çünkü tedarikçi firmanın muhatap olacağı tek kişi siz değilsiniz. Tedarikçi firmanız aynı zamanda sizin müşterilerinizle de iletişim halinde olacaktır. Bu nedenle güvensiz tedarikçi seçimiyle, firmanız adına kötü bir izlenim oluşma durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle tedarikçi anlaşmanız çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Tedarikçi anlaşması kısmı sağlandıktan sonra sıradaki adım e-ticaret sitesi açılmasıdır. Web sitesi açarken ilk etapta basit bir site tasarlamanız yeterli olur. Zaman içerisinde siteniz üzerinde farklı değişiklikler yapabilirsiniz.E-ticaret sitenizi açtıktan sonra tedarikçi e-ticaret sitesi ile kendi siteniz arasındaki ürün stoğu, fiyat bilgisi gibi bilgileri çekebileceğiniz bağlantıyı sağlayacak olan XML entegrasyonu yapmanız gerekiyor.

Stoksuz satış adımlarını kısaca özetleyecek olursak;

 • Hedef kitlenizi belirleyin
 • Satacağınız ürünlere karar verin
 • Bir tedarikçi ile anlaşın
 • Stoksuz satış yapacağınız altyapıyı seçin
 • Kargo teslim tarihlerini kontrol edin
 • İade politikanızı oluşturun
 • Sipariş ve teknik altyapınız hakkında detaylı bilgi edinin

Stoksuz satışın ilk aşamalarında mükemmel bir site kurmak için çabalamanıza gerek yoktur. Gelir elde etmeye başladıktan sonra sitenizde yeni adımlar da atabilirsiniz. 

Stoksuz Satış Satıcı ve Alıcı Arasında Nasıl Gerçekleşir? Pin

Stoksuz Satış Satıcı ve Alıcı Arasında Nasıl Gerçekleşir? 

Stoksuz satış işine girerken kurduğunuz Web sitesi üzerinden ilk siparişinizi aldığınız zaman yapmanız gereken şey hemen tedarikçi firmanızla iletişime geçmektir. Tedarikçi firmanıza siparişiniz hakkında bilgi verip, ürünün müşteriye gitmesini bekleyebilirsiniz. Dilerseniz bilgi verme sürecini otomatik olarak da yapabilirsiniz. 

Bu noktada kar yapılan durum, tedarikçi aracılığıyla ürünleri perakende fiyatına satın alarak üzerine komisyon ilave edilmesidir. Bir ürün ne kadar fazla el değiştirirse, ürün fiyatı da o kadar artış gösterir. 

Stoksuz Satış Avantajları Nelerdir? 

Stoksuz satış olayında aslında ciddi dereceli riskler yoktur. Giriş kısmında da yüklü sermayeler yatırılmadığı için batsanız dahi sadece emeklerinize yazık olur. Ancak işinizi tam anlamıyla ciddiye aldığınız sürece Dropshipping sisteminde zarar etmeniz çok olası bir ihtimal değildir.

Hedef kitlenize daha çabuk ulaşım sağlamak adına bol bol reklam yapmanız gerekir. Ücretli reklamlarda sadece kendi hedef kitlenizi dahil ettiğiniz zaman, hitap etmediğiniz kitle için ekstra para ödemenize gerek kalmaz. Böyle yaptığınız zaman reklamlarınız otomatik olarak sizin hedeflediğimiz kitlenin karşısına çıkar. 

Tedarikçi firma olmadığınız için eleman ya da depo gibi ekstra masraflarınız olmaz. Bu sayede büyük bir maddi yükten kurtulmuş olursunuz. Kurtulduğunuz maddi yükün yanı sıra iş yükünüz de büyük oradan azalmış olur. 

Arzu ettiğiniz pek çok ürünle e-satışa başlamanız mümkündür. Sadece binlerce ürün çeşidi arasından hangi seçeneğinin sizin bütçenize uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. Ürün seçimi yaparken ise satışlarınızı katlayacak seçenekler üzerinde yoğunlaşmanız daha doğru olur. Bu sayede stoksuz satış sisteminin meyvesini daha rahat yiyebilirsiniz. 

Stoksuz Satış Dezavantajları Nelerdir?

Stoksuz satış yapmanın avantajları olduğu kadar bir takım dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar;

 • Stoksuz satış yönteminde ürünün temin edilmesi ve satın alan müşterinize gönderilme süreci tamamen sizin kontrolünüz dışındadır. Eğer güncel bir XML entegrasyonu kullanmıyorsanız sizin stoğunuzda olup tedarikçinizin stoğunda olmayan bir ünü satabilirsiniz.
 • Kar marjı fiziksel ticaret veya toptan satın alıp satmadan daha düşüktür.
 • E-ticaretin en önemli unsurlarından biriside ürünlerin düzgün kargolanmasıdır. Tedarikçiniz müşterilerinizin kargolarını özensiz bir şekilde kargolamışsa sıkıntı yaşarsınız. Bunun için tedarikçi anlaşması yaparken bu konuyu özellikle netleştirin.
 • Satışı yapılan ürünler gözle görülmediği için ürün açıklamaları ile müşteriye gönderilen ürünler farklılık gösterebilir. Buda müşterinizin ürünü geri iade etmesine neden olabilir. Bu nedenle görmeden, ürün kalitesinden emin olmadan ürün açıklamasını yazmayın.
 • Sizinle beraber aynı tedarikçi ile çalışan bir çok kişi olabilir. Satışı yapılan ürünler aynı olduğu için farklılaşmak çok kolay olmayacaktır.
 • Sattığınız ürünlerin fiyatlandırılması ile ilgili tedarikçinizin belirlediği fiyatlardan satmanız gerekebilir. Veya tedarikçinizin fiyat değişikliği yapması size sıkıntı yaşatabilir.

Kimler Dropshipping Yapabilir?

Stoksuz satış yani Dropshipping yöntemini aşağıdaki herkes yapabilir;

 • Kurumsal şirketler,
 • Home office çalışanlar,
 • Ek gelir isteyenler,
 • Öğrenciler,
 • Ev hanımları,

Kısacası satış yapıp internetten para kazanmak isteyen herkes dropshipping yapıp, stoksuz bir şekilde para kazanabilir.

Stoksuz Satış Yapmak İçin Ne Kadarlık Bütçe Gerekir?

Stoksuz satış yapmak için öyle çok büyük bütçelere ihtiyacınız yoktur. E-ticaret sitesi açmak, alan adı satın almak, hosting satın alma maliyetleri ilk etapta harcamanız gereken kalemlerdir. Son zamanlarda bazı firmalar satış yapacağınız e-ticaret sitelerini bile kendileri vermekte.

Yukarıda yazmış olduğunuz giderlere tanıtım, reklam ve dijital pazarlama çalışmalarının ücretlerini de ilave etmeniz gerekebilir. Ama başlangıçta kendi çevrenizdeki arkadaş grubunuza ve akrabalarınıza satış yaparak, satıştan kazandığınız paraları tanıtım çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın

1