Site içi Seo Nedir ?

Bir web siteniz var ve ziyaretçi sayısını bir türlü arttıramıyorsanız yazımızı okumanız eminim ki size çok şey katacaktır.

Site içi Seo Nedir ?
Site içi Seo

Bir web sitesinin aslına bakılırsa ihtiyacı olan pek çok şey vardır. Ziyaretçilerinizin gördüğü kısım yalnızca içerik kısmıdır. Fakat bunun dışında site içi ve dışı seo,  imlemeler, backlinkler, kalıcı linkler gibi pek çok etmen vardır ziyaretçi sayısını etkileyen faktörler.

Öncelikle web sitenizin içeriğinin büyük oranda özgün olması oldukça önemlidir.Eğer içeriğinizin tamamı veya tamamına yakını kopya içerik ise spam web site olarak tanımlanabilirsiniz.

Web sitenizin site içi seo’sunun iyi olması gerekiyor. Bu sitenizdeki kodlama hataları bir takım sitenizi olumsuz etkileyecek etmenlerin incelenmesi sonucu belirlenebilir. Google’da seo analizi diye arattığınızda karşınıza çıkan web sitelerden herhangi birinde web sitenizin seo puanına bakın. Bunun minimum 70 olmasına özen gösterin. Buradaki puanlama bir web sitesinin kaliteli olup olmadığının göstergesi olarak kabul edilir ve google her zaman kaliteli siteleri yukarı taşır. Bu analizi yapıp neler eksik ise onları halletmenizde fayda var.

Fakat yukarıdaki konuda web masterler iki gruba ayrıldı ne yazık ki. Kimisi bu seo analizi’nin gereksiz ve zannedildiği kadar önemsiz olduğunu savumakta. Kimisi ise aksine çok önemli olduğunu söylemekte. Hatta bu amaçla yapılmış olan temalar ile seo analizi sonuçları 90 ın üzerinde olan pek çok web sitesi vardır ve tasarımcılar bu temaları daha kolay bir şekilde satmaktadır. 

Seo

Örnek vermek gerekirse pek çok wordpress eklentisi web sitesinin kodlamasına eksi puan getirir. Kimi sosyal paylaşım linki eklentileri, kimi sidebar login eklentileri bunu sıklıkla yapmaktadır. O yüzden mümkün olduğunca az eklenti kullanmanız gerekmektedir.

Bir diğer konu ise web sitesinin hızıdır. Hızlı bir web sitesi için Google tarafından hızlı olmayan bir web sitesine göre her zaman bir adım öndedir. Hatta öyle ki site hızı Google Adsense reklam onayı sürecinde bile karşınıza çıkmaktadır ve Adsense sizden hızlı bir web sitesi istemekte. Eklentiler veya ek kodlar, büyük boyutlu her türlü resim, uygulama web sitesinin hızını etkilemektedir.

En basitinden headerinizde fotoğraf var ise bunun boyutnu mümkün olduğunca minimuma indirin. Çünkü her sayfa açılırken header sabit olduğundan sayfa görüntülenme aşamasına kadar bu fotoğraf ziyaretçinin bilgisayarına yüklenir. Büyük boyutlu fotoğraf zor yüklenir ve siteyi yavaşlatmaktadır.