2022 pasif gelir uygulamaları

İster kamu da çalışan olsun isterse de özel sektörde çalışan olsun her 10 kişiden 9 u bir gün finansal özgürlüğünü kazanıp şuan ki maaşlı işini bırakmanın hayallerini kuruyor. Ama bunu gerçekleştirebilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor nedense.

Bu hayal kuranların hayaller ile hayatlar arasında takıldığı, bir türlü gerçekleştiremediği bir nokta, bir level var. Bu noktayı bir çok kişi başka nedenlere bağlasa da bizce bu nokta “isteklerimizi sağlayacak maddi gelir” olmaması.

Şurası bir gerçek ki insanların geleceğini garanti altına alması, faturalarını ödeyecek, hayatın tadını çıkaracak kadar sürekli bir gelirinin olması gerekiyor.

Pasif gelir 2022

Eminiz ki sizde pasif gelir kavramını duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da bu yazı ile duydunuz artık. Pasif gelir insanlarda “uyurken para kazanmak” şeklinde algılanmakta. Warren Buffett şöyle der; “Eğer uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsan, öldüğün güne kadar çalışıyor olacaksın”

Herkes pasif gelir için farklı tanım yapsa da veya farklı anlamlar yüklese de bizce pasif gelir “ne yan gelip yatarak para kazanmak nede ömür boyu köleler gibi çalışıp ömür tüketmek”. Pasif gelir akılcı planlar yapıp bunu yeteri kadar eyleme döküp maksimum fayda sağlayacak gelir modelleri inşa etmektir. İnşa edeceğiniz bu maksimum faydalı gelir belki günün birinde sizi zengin eder. Kim bilebilir ki.

Günümüzde zenginlik kavramı değişip yerini yeni zenginlik kavramı aldı. Yeni Zenginlik, ortalamanın üzerinde paraya, eve, arabaya veya buna benzer değerli varlıklara sahip olmak değil. Yeni zenginlik para, zaman ve sağlığın dengede olduğu bir yaşam şekline sahip olmaktır.

Bu makalemizde size pasif gelir getirecek, yeni zenginlik diye tanımlanan yaşam şekline sahip olmanızı sağlayacak pasif gelir yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Pasif gelir yöntemleriPin

 

1- Yazı yazmak

2- Anlatmak

3- Bir startup’a yatırım yapmak

4- Fotoğraf çekmek

5- Network Marketing Yapmak

6- Dropshipping Yapmak

Yazarak pasif gelir elde etmek

Yazı yazmak ve yazdığın yazının insanlara fayda sağladığını bilmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bilgili, tecrübeli olduğunuz bir alanda yazı, ebook (e kitap), kitap yazabilirsiniz. Yazmış olduğunuz bu yazılardan kendinize pasif gelir kaynağı sağlayabilirsiniz. Yazmış olduğunuz yazı okundukça size gelir getirir.

Uzman olduğunuz bir alanda, insanların hayatına dokunacak bir konuda yazı yazıp bunu Medium Partner programında, bir ebook yazarak bunu Amazın Kindle da yayınlayabilirsiniz. Bu platformlara abone olup sizin makalelerinizi okuyan kişiler size para kazandırabilir.

Anlatarak pasif gelir elde etmek

Herkes yazı yazamaz. Yazı yazmak bir yetenek işi.Yazı yazamıyorsanız uzmanı olduğunuz alanda ki bilgi birikiminizi anlatarak gelir elde edebilirsiniz. Bilgili olduğunuz bir alanda video çekerek bunu Youtube üzerine yükleyebilirsiniz. Youtube katıl bölümünü aktif edip insanların buraya katılmalarını isteyebilirsiniz.

Çekmiş olduğunuz videoları Udemy platformuna yükleyip burada eğitim verebilirsiniz. Uzmanı olduğunuz bir konuda podcast hazırlayarak insanların bunu ücretli temin etmelerini sağlayabilirsiniz. Uzmanı olduğunuz bir alanda videolar çekip bunu kendi web sitenizde ücretli temin edilmesini sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda bloglar, dergiler, web siteleri yazdıkları makale ve yazılarda video kullanıyor. Sizde konulu videolar hazırlayıp bunu stok video sitelerinde satabilirsiniz. Çekeceğiniz videoyu stok video sitesine ekliyorsunuz, sizin çektiğiniz konuda videoya ihtiyacı olan web sitesi sahibi ücreti ödeyerek sizin çektiğiniz videoyu satın alıyor. Bu şekilde size sürekli gelir getirecek videolar çekebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yöntemlerin sürekli gelir getirecek potansiyeli var. Yalnız bu tarz içeriklerin üretilmesinin çok ciddi emekler ve zamanla hazırlandığını aklınızdan çıkarmayın. Hazırlamış olduğunuz video içerikler insanların parasını ve zamanını verecekleri kadar değerli bilgilerden oluşmalı.

Bu tarz içerikleri bir kere hazırlarsınız ama size sürekli gelir getirir. Burada önemli olan insanların bilgi öğrenebilecekleri özel alanları belirlemek. Örneğin kedi-köpek bakıcılığı, dijital pazarlama, SEO uzmanlığı, Video hazırlama vb. gibi.

Bir startup’a yatırım yaparak pasif gelir elde etmek

Son zamanlarda giderek artan yeni girişimler olduğunuz fark etmişsinizdir. Bu yeni girişimlerin temelde amacı bir sorunu tespit edip bu sorunu çözecek yöntemler geliştirmektir. Bu yeni girişim kurucularının en büyük sorunu maddi kaynak yetersizliğidir.

İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak bir girişime yatırım yapabilirsiniz. Sizin için küçük bir miktar, girişim sahibi için büyük bir miktar olacaktır. Yapmış olduğunuz bu küçük yatırım size ilerde sürekli gelir getirecek bir kaynak olabilir. Bu gün kullandığımız Facebook, Youtube gibi platformlarında o günün şartlarında küçük bir startup olduğunu unutmayın. Yatırım yapmak istiyorsanız ve de tavsiyeye ihtiyacınız varsa aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

Yatırım yapmaya niyetlenen potansiyel melek yatırımcılara tavsiyeler

Fotoğraf çekerek pasif gelir elde etmekPin

Fotoğraf çekerek pasif gelir elde etmek

Stok fotoğraf kavramını eminim ki duymuşsunuzdur. Günümüzde her gün binlerce makale yayınlanıyor. Yazılan bu makalelerin görsellerle desteklenmesi gerekiyor. Herkesin sürekli aynı fotoğrafları kullanması doğru değil.

Bunun için makale yazarları, web site sahipleri makalelerinde kullanacakları fotoğrafları stok fotoğraf web siteleri dediğimiz sitelerden para vererek satın alıyor. Evet yanlış duymadınız para verip fotoğraf satın alınıyor. Fotoğrafa da para verilir mi, gir Google görsellere. Oradan istediğini al.” Dediğinizi duyar gibiyim.

Bu iş o kadar kolay değil. Aldığınız görsel telif hakkına sahip fotoğraf olabilir. Telif hakkına sahip fotoğrafta size çok büyük para cezaları getirebilir. Web site sahipleri bu tarz durumlarla karşılaşmamak için stok fotoğraf sitelerinden telif ücreti ödeyerek fotoğraf satın alır.

Fotoğrafa ilginiz varsa sizde bloglar da, dergilerde, web sitelerinde kullanılan fotoğraflar çekip bunları stok fotoğraf web sitelerinde satılığa çıkarabilirsiniz. Günümüzde en güzel pasif gelir yöntemlerinden biridir fotoğraf çekmek. Artık elimizde çok kaliteli, çözünürlüğü yüksek cep telefonları var. Bu cep telefonları ile çektiğiniz görselleri stok fotoğraf sitelerine yükleyin. Sizin çektiğiniz konuda fotoğrafa ihtiyacı olan web site sahibi ücretini ödeyip sizin fotoğrafınızı alsın.

Stok fotoğrafçılığında önemli olan web sitelerinin ihtiyacı olan kompozisyonda fotoğraflar çekmektir. Yani gelişigüzel değil de bir konu çerçevesinde kurgulayıp fotoğraf çekmek gerekir. Bunun için canlı manken, gerçek yaşam gibi altefnatifleri değerlendirebilirsiniz. Günümüzde stok fotoğraf çekebileceğiniz bir çok web sitesi var. Bunları Google da “stok fotoğraf” diye araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Sok fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız bu konuda bilgim yok diyorsanız aşağıdaki linkte verdiğimiz eğitimi mutlaka alın. Kursun ücreti 159 TL. Bu kursa verdiğiniz ücreti birkaç stok fotoğrafı ile kazanabileceğinizi unutmayın. Hem video çekerek pasif gelir elde edilmesini de tecrübe etmiş olacaksınız.

Stok Fotoğrafçılık Eğitimi

Network Marketing ile pasif gelir elde etmek.

Network Marketing yani Ağ Pazarlaması bir firmaya ait olan ürün veya ürün gruplarını komisyon karşılığı çevremizdeki insanlara satılmasıdır. Bu iş modeli insanların kendi işlerinin patronu olmalarına, insanların çalışma saatlerini kendilerinin belirlemesine izin verdiğinden günümüzde yaygın bir iş modeli olarak çokça tercih edilmekte.

Ağ pazarlaması, bir şirkete ait ürünlerin satıldığı ve satılan ürünler üzerinden komisyon kazanıldığı bir iş modelidir. Bu iş modeli bireylerin kendi işlerinin patronu olmalarına, kendi çalışma saatlerini belirlemelerine ve esnekliğe izin vermesi bakımından bir hayli rağbet görmektedir.

Dropshipping yaparak pasif gelir elde etmek.

Dropshipping stoksuz satış modeli olarak da bilinmekte. Dropshipping modelinde satıcı stok tutmadan bir ürünü satılığa çıkarması, satılığa çıkardığı ürünün bir müşteri tarafından satın alınıp, satın alınan ürünün müşteriye ürünün toptancısı tarafından gönderilmesi mantığına dayanır. Maddi kaynak yetersizliği veya e-ticareti deneyimlemek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği gelir yöntemlerinden biridir.

Dropshipping en çok Amazon üzerinde yapılmakta. Bir toptancı ile anlaşıp onun ürünleri Amazon da açılan mağazaya yüklenir, eklenen ürünlerin satın alınması halinde ürün üreticisi tarafından alıcıya gönderilir. Amazon da Dropsihpping yöntemi ile çok güzel gelir elde eden insanlar var. Bu konu iğinizi çektiyse aşağıdaki linkten daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Amazon da satis yapmak

Amazon da Dropshipping yapmak çok bilgi isteyen bir konu. Bu konuda eğitim aldıktan sonra başlamanızı tavsiye ederiz.

Pasif Gelir Nasıl Elde edilirPin

Pasif Gelir Nasıl Elde edilir

Pasif gelir elde etme de en önemli kriter zamanı boşa harcamamaktır. Pasif gelir elde edecekseniz zamanı çok iyi değerlendirmelisiniz. Çünkü pasif gelirim temelinde zaman vardır. Pasif gelir yönteminde gerçek anlamda pasifliğin olması için harcadığınız zamanın her geçen gün azalması ve size gelir getirmeye devam etmesi gerekir.

Örneğin bu gün 100 TL kazanmak için 2 saat zaman harcıyorsunuz. Bu zaman bu günde böyle, haftaya da böyle, yıl sonunda da böyle olacak. Bu gelir yönteminin pasif olduğunu söyleyemeyiz. Pasif gelir olabilmesi için kazandığımız bu 100 TL için harcadığımız zamanın sürekli azalması gerekir. Yani gelirimiz aynı ama o geliri kazanmak için harcadığımız zaman ve çabanın kademeli olarak azalması gerekiyor.

Pasif gelir ede etmek için dikkat edilecek ikinci kriter ise istikrarlı olmaktır. Pasif gelir elde edeceğiniz çalışmayı ara ara değil, sürekli olarak size gelir getirecek yapıya ulaşana kadar yapmalısınız. Bunu harcadığınız zaman ve çabanın azalıp aynı geliri elde ettiğinizde sonlandırabilirsiniz.

Peki Pasif Gelir ne değildir?

Pasif gelir hiçbir zaman ana işiniz olmamalıdır. Eğer ana işinizse zaten bu pasif gelir değildir. Pasif gelirdeki amaç ana kazanç yönteminden farklı olarak daha az çaba ve daha az zaman ile para kazanmaktır.

Pasif gelir elde etmek yaptığımız bir ek iş değildir. Ek işte de bir süreklilik vardır. Yaparsanız gelir vardır, yapmazsanız yoktur. Yani bir nevi aktif iştir.

Pasif gelir elde etme danışmanlık işi değildir. Danışmanlık hizmeti de aktif çalışmayı gerektirir. Danışmanlık hizmetinin pasif gelir sayılabilmesi için sistemi kurup aradan çekilmek gerekiyor. Ama bu tarz bir yapı danışmanlık sisteminin ruhuna aykırı.

Pasif gelir konusunda karıştırılan konulardan biriside borsa, kripto para gibi yatırımlar pasif gelir olarak değerlendirilmekte. Borsa, hisse senedi gibi yatırımlar pasif gelir değildir. Borsa, hisse senedi var olan bir değerli kağıdın değerinin artmasıdır. Yani var olan gelirin değer kazanasıdır. Yeni bir gelir elde etme değildir. Bununla beraber kripto paraları da pasif gelir olarak nitelendiremeyiz.

Adı pasif gelir olsa da pasif gelirin temelinde, çalışmak, çaba göstermek var. Çalışmadan, çabalamadan pasif gelirde olsa gelir elde etmek mümkün değil. Pasif gelir başlangıçta çok çalışmayı, çok çaba harcamayı gerektirip zamanla çabanın azalıp gelirin en azından sabit kalması veya artması esasına dayanır.

Pasif gelir elde etme sürekli çalışmayı gerektirdiği gibi sürekliliği ve süreklilik içinde motive olmayı gerektirir. Pasif gelir elde edecek sistemi kurup sürekli hale getirmek için motive olmak gerekiyor. Hiçbir bahane veya gerekçe sizin pasif gelir elde isteğinizi gölgede bırakmamalı. Eğer pasif gelir elde isteğiniz bir takım nedenlerle sekteye uğruyorsa pasif gelir elde anlamında tam motive olmamışsınız demektir.

Pasif gelir başlangıçta yüksek çaba ve efor gerektirse de zamanla sistem oturduktan sonra çaba kademeli olarak azalır gelir en azından sabit kalarak gelir elde etmeye devam edilir. Sizde yukarıda anlattığımız pasif gelir elde etme yöntemleri ile gelir elde edebilirsiniz.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın