1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Lojistik Nedir?

Lojistik nedir, lojistik hizmetleri alırken nelere dikkat edilmelidir, lojistiğin e-Ticaret için önemi nedir sorularının cevabı bu makalede. Okumak için hemen tıkla.


0

Lojistik nedir? E-ticaret yönetimi için önemi var mıdır soruları oldukça sık sorulmaktadır. Son yıllarda e-ticaret işlemlerinin artması ve insanların da hemen hemen e- ticaret üzerinden alışveriş yapmaya başlaması firmalara lojistik açıdan da mükemmel bir hizmet sunmaları gerektiğini göstermektedir.

Bu sebepten dolayı da insanlar e-ticarette lojistiğin bir önemi var mı gibi soruları merakla araştırmaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere lojistiğin ne olduğunu, lojistik hizmeti alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve önemlerinden bahsedeceğiz. Siz de bu soruların cevaplarını arıyor lojistik kavramını daha yakından tanımak istiyorsanız yazımızın tamamına mutlaka göz atmayı unutmayınız.

Lojistik Nedir?

Lojistik nedir? E-ticaret yönetimi için önemi ne kadardır gibi soruların varlığı lojistik tanımı nedir sorularını da beraberinde getirmektedir. Lojistik her ne kadar nakliye işlemleri ile bağdaştırılıyor olsa da e- ticaret işlemlerinde daha fazlasını kapsamaktadır. Tedarik zinciri yönetimi nakliye depolama gibi pek çok unsuru lojistik kavramı içerisinde düşünebiliriz.

Ürünlerin envanterlerinin tutulması, doğru depolama yöntemi oluşturarak kolay ürün bulunması, stok ve depo kontrolünün yapılabilmesi, sipariş edilen ürünlerin takip edilmesi ve paketlenme süreci, sipariş edilen ürünlerin doğru adrese doğru bir ambalaj yöntemi ile ulaştırılması ve aynı zamanda iade sürecinin iyi yönetilmesini de baz almaktadır. Lojistik işlemler adına genellikle firmalar belirli uygulamalar ile çalışarak doğru bir stok ve yönetim süreci sağlamaktadırlar. E- ticaret bazında sıklıkla kullanılan uygulamalar şunlardır:

 • EXTRANET
 • INTRANET
 • GPRS
 • ERP
 • WMS
 • CRM
 • SYS
lojistik hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir

Lojistik Hizmetleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lojistik nedir? E-ticaret yönetimi için önemi nedir sorusuyla birlikte bu hizmeti alırken firmaların nelere dikkat etmesi gerektiği de merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Öncelikle lojistik takip, markanızın güvenirliliğine son derece büyük katkı sunduğunu unutmamanız lazım. Müşteriler sanal ortamdan bir ürün satın aldığında bu ürünleri ulaştırmayı vaat ettiğiniz zaman doğru yerde doğru zamanda doğru ürünle müşterilerinizin isteklerini karşılamanız gerekmektedir.

Bu durum gerçekleşmediği zamanlar müşteriler marka hakkında olumsuz bir düşünceye erişeceğinden dolayı lojistik hizmeti aldığınız uygulamaların ya da kurumların özenli davranıp davranmadığını son derece dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Satın alınan ürünleri sağlam bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Ürünler sağlam bir şekilde müşteriye ulaştırılamıyorsa e- ticaret üzerinden yaptığınız satışlarda büyüme göremeyeceğiniz gibi satışlarınızın da zamanla sonlanma ihtimalinin olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Her ne kadar e ticaretle uğraşan insanlar lojistik uygulamalarını kullansa da lojistikte dış kaynak kullanımı tercih eden de birçok marka bulunmaktadır. Çalışmalarınızı ortak yürüttüğünüz firmalarla müşteri memnuniyetini son derece mükemmel sayılacak bir pozisyonda gerçekleştirmeniz ürün veya mal satışlarınızda hızlı bir büyümeye gidebilmenize olanak sunacaktır.

Lojistiğin E-Ticaret İçin Önemi Nedir?

Lojistik hizmet e ticarette daha fazla bir öneme sahiptir. Çünkü reel bir mağazada ürün satışı gerçekleşirken müşteri kendi ürününü seçerek temin etmektedir. Ancak sanal ortamda yapılan alışverişlerde ürünü müşteriye ulaştırma teminatını firma olarak sizler üstlenmektesiniz. Bilgi akışının olmadığı bir ortamda sipariş edilen ürünlerin durumunu ya da ne kadar sürede müşterinize ulaştıracağınızı bilmeden ürünün satışını gerçekleştirme şansınız bulunmamaktadır.

Sipariş işlemi tamamlandıktan sonra taahhüt ettiğiniz süre zarfında doğru ürünü hızlı ve güvenilir bir şekilde talep edilen noktaya kadar ulaştırmanız gerekmektedir. E-ticaret işlemlerinde fiziki bir işlem olmadığından dolayı marka güvenirliliğiniz, sunmuş olduğunuz ürün âdetine ve ürünü teslim edeceğiniz zaman aralığına kadar pek çok faktörle birlikte sınanmaktadır.

Sizler adına lojistik nedir? E-ticaret yönetimi için önemi var mıdır sorularını yanıtladık. Sizler de e-ticaret işlemlerinde daha da fazla pazar payına sahip olmak istiyorsanız mutlaka lojistik ağınızın güçlü olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti her ne kadar fiziki bir işletme için önemli sayılsa da esas e-ticaret işletmelerinde iki katı önemli görülmektedir. Markanızın duyulabilmesi ve memnuniyet alabilmesi kazancınızın artmasına destek olacaktır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir