İnternetten Bilişim Ürünleri Nasıl Satılır

İnternetten bilişim ürünleri satabilmek için elektronik ticaret sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Elektronik ticaret sistemleri şu bildiğimiz adı ile e-ticaret yazılımlarına verilen uzun bir isimdir.

İnternetten Bilişim Ürünleri Nasıl Satılır
E-ticaret bilişim

Elektronik ticaret sistemleri şu bildiğimiz adı ile e-ticaret yazılımlarına verilen uzun bir isimdir. E-ticaret yazılımları sayesinde bir site açılır. Bu siteye online ödeme sistemlerinin entegrasyonu sağlanır. Bu entegrasyonlardan sonra site e alışveriş yapılmaya hazır hale getirilmiş olur.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilişim ürünlerine verilen önem hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Yaşanan bu artış ile birlikte e-ticaret siteleri açan bilişim firmalarının da satışlarında gözle görülür bir değişiklik yaşanmıştır. Özellikle bilgisayar, telefon ve türevlerinin satışları genel olarak e ticaret sistemi üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

E-ticaret üzerinden bilişim ürünleri nasıl satılır ?

İnternetten online olarak bir ürün satabilmeniz için mutlaka şirketinizin olması gerekir. Yani yapılan satışlarda devlete belirli vergiler verilmesi gerekmektedir. Satacağınız her ürün için fiş, elektronik fatura kesmeniz gerekmektedir. Sahip olacağınız şirket şahıs şirketi de olabilmektedir.

Bilişim Ürünleri için E-Ticaret Paketleri

İkinci olarak bir eticaret paketi almanız gerekir. Eticaret paketleri genel olarak bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken bütün özelliklere sahiptir. Yazılım ile birlikte sipariş paneli, ürün ekleme paneli, yönetim paneli, online kargo takibi gibi bütün özellikler bir arada anahtar teslim bir şekilde verilmektedir. 

Bilişim ürünlerinin satışınız yapabilmek için bazı ödeme sistemlerinin e-ticaret paketinde tanımlı olması gerekmektedir. Sırası ile en çok kullanılan ödeme yöntemleri ise kredi kartı ile ödeme, havale ile ödeme, kargoda kapıda ödeme ve mobil ödemedir. Havale ve kargoda kapıda ödeme sistemleri e-ticaret sitesi açmak için satın aldığınızda direk kullanıma hazır olan sistemlerdir. Müşteri siteye giriş yapar ödemeye yap butonuna tıkladıktan sonra adres bilgilerini yazar. Sizin vermiş olduğunuz hesap numarasına havale yapar. Daha sonra ilgili ürün adrese postalanır. Ya da kargoya kapıda ödemek için site üzerinden size talimat verir.

Kredi Kartı İle Ödeme Alma

Kredi kart ile ödeme yapabilmek için ise sanal pos veya aracı pos firmaları kullanılması gerekmektedir. Sanal pos alabilmek için bankalara başvuru yapılması gerekir. Eğer bankaya başvuru yapmak istemiyorsanız ya da bankadan sanal pos almak istemiyorsanız kendi sanal poslarının kullanımına izin veren firmaların poslarını kullanarak ödeme alabilirsiniz. 

Mobil ödeme içinde mobil ödeme yapmanızı sağlayan firmalar ile görüşmeniz gerekmektedir. Mobil ödeme ve sanal poslarını kullandırmaya izin veren firmalar ile anlaşma yapabilmek için yine bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir.

Ödeme sistemlerini kurduktan sonra online satışa başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ürünlerinizi fotoğrafları ve açıklamaları ile birlikte sitenize eklemektir.