2022 İnstagramda Satış Yapmak Rehberi

İnstagramda satış yapmak, gelişen dünyanın insanlara sunduğu yeni iş alanlarının başında yer alır. Sosyal medyanın hayatımıza giriş yapması olumlu ve olumsuz yönde birçok değişikliği beraberinde getirdi. Çoğu zaman tanıdığımız ve tanımak istediğimiz insanların neler yaptığını görmek amacıyla kullandığımız İnstagram, kısa süre içerisinde alışveriş rehberimiz haline geldi.

İlk etapta sayılı olan İnstagram işletmeleri, günde güne hızlı bir şekilde sayıca artış gösterir. Hal böyle olunca iş girişimi fikrine sahip olan insanlar “nedir İnstagram satışı?, İnstagramda nasıl satış yapılır?” gibi konular hakkında araştırma yapmaya başlarlar.

Ancak işler sanıldığı kadar kolay değil. Bazı noktalara dikkat etmeniz ve bazı kısımları ön planda tutmanız gerekir? Peki neyi nasıl yapacaksınız? Buyrun İnstagram’da etkili satış yapma rehberi sayesinde bu işin detaylarını beraber inceleyelim! 

İnstagramda Satış Yapmak Nedir?

İnstagramda satış yapmak, son dönemlerin en favori e-ticaret satış yöntemidir. Günümüzde İnstagram kullanan kişi sayısının her geçen gün artış göstermesi, ticaretin bu sektörde de kendine yer bulmasına rol sahibi olur. İşi yasal ya da yasa dışı olarak yapabilirsiniz.

Tabii ki her e-ticaret alanında olduğu gibi İnstagram üzerinde de satış yaparken yasal yolları tercih etmeniz gerekir. Özellikleri ve işleyiş sistemi bakımından İnstagram’da satış yapmak, e-ticaret hukukuna bağlıdır. Bu nedenle yasal konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Peki İnstagram satışının yasal yolları nelerdir? 

İnstagramda Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gereken Yasal Konular 

Sadece İnstagram değil yapılan tüm ticari faaliyetler için fatura kesilip vergisinin ödenmesi gerekiyor. Şu anki ticaret kanunlarına göre satılan her ürün için fatura kesilip vergisinin ödenmemesi büyük suç. Tespiti halinde mali ve hukuki yaptırımları bulunmakta.

İnstagram üzerinden satışını yapacağınız ve yaptığınız bütün ürünler için fatura kesme mecburiyetiniz vardır. Faturasız satış yapmanız durumunda kendinizi karşı tarafın insafına bırakmış olursunuz. Yani müşteriniz, eğer isterse firmanızı vergi kaçırmaktan dolayı şikayette bulunabilir. Böyle bir durumun oluşması sonucunda devreye vergi memurları girer.

Sonrasında ise vergi levhanız olmadan yaptığınız bütün satışlar için size ceza yazılır. Hatta yüksek satışlar söz konusuysa hakkınızda vergi kaçırma suçundan dahi işlem başlatılabilir. Bu nedenle İnstagram’da satış yapmak isteyen kişiler, şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket türlerinden birisini kurarak yaptıkları ticari faaliyeti resmiyete dökmelidir. Bu durumda her şey yasal olacağı için herhangi bir pürüzler karşılaşmazsınız.

İnstagram üzerinden de yapıyor olsanız yaptığınız iş e-ticaret. Bu nedenle e-ticaret siteleri hangi kanunlara tabi ise sizde o kanunlara tabisiniz. Bu nedenle ticaret kanunu başta olmak üzere aşağıdaki e-ticaret hukuku konularında bilgi sahibi olmalısınız;

 • E Ticaret Hukukunda Cayma Hakkı
 • E Ticaret Hukuku Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • E-Ticaret Hukuku Gizlilik Sözleşmesi
 • E Ticaret Hukukunda E-Fatura Zorunluluğu
 • E Ticaret Hukukunda İade Koşulları
 • Bilgi Verme Yükümlülüğü
 • E-ticaret Sitesi İşlem Rehberi
 • İkinci El Ürünlerin Ayrı Başlık Altında Listelenmesi
 • Ödenecek Bedelin Net Olarak Belirtilmesi
 • Sipariş Özetinin Müşteriye Sunulması
 • Sipariş Onayının Bildirilmesi
 • Elektronik Kayıtların 3 Yıl Saklanması
 • Tanıtım İçin Onay Alınması
 • Güven Damgası
 • ETBİS Kaydı

İnstagram Satışını Yasal Olmayan Yollarla Yaptığınız Zaman Oluşabilecek Problemler 

İnstagram’da satış yapmak yasal mı sorusu son dönemlerde en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dünya genelinde pek çok yerde yıllar öncesinden başlamış olan bu durum, son dönemlerde bizim ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Üstelik bunu yasal olarak da yapma şansınız vardır. Hatta bir sorunla karşılaşmamak adına yasal yollardan yapmanız tavsiye edilir.

İnstagram üzerinden satış yapmak, tıpkı diğer pazar yerlerinde satış yapmak gibidir. Bu nedenle tıpkı diğer platformlarda ve pazar yerlerinde olduğu gibi İnstagram aracılığıyla da satış yapacak olan kişilerin vergiye dahil olmaları gerekir. Aksi takdirde yaptığınız satışlar yasa dışı sayılır.

Bu durumda da karşınıza bazı problemler çıkabilir. İnstagram’da satış yaparken vergi mükellefi olmamanız durumunda karşınıza çıkabilecek problemleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İnstagram’da çok sayıda sahte hesap mevcuttur. Bu sahte hesapların zaman zaman insanları dolandırdığına şahit olabilirsiniz. Satışlarınızı fatura kesmeden yapmanız durumunda, müşterilerin size güvenmeme ihtimaller oluşur. 
 • Kargolarla gönderilerinizi her yere aynı fiyatta gönderebilmeniz için anlaşma yapmanız gerekir. Ancak bu anlaşmalar, firmaların vergi levhalarıyla yapılır. 
 • Müşterilerin ürünlerinin sorunlu gitmesi ya da iade etmek istemesi durumunda faturasız satış olduğu için, ortaya memnuniyetsizlik çıkar.
 • Faturasız satışlarda müşteriler ürünler ellerine ulaşmadan önce ödeme yapmak istemezler. Kapıda ödemeden yararlanabilmeniz için vergi levhanızın olması gerekir. Müşteriye ödeme almadan ya da herhangi bir güvence olmadan ürün yollamanız, zarara uğramanıza neden olabilir. 
 • Vergi levhanız olmadan satış yaptığınız zaman ödemeleri sadece nakit ya da eft yoluyla yapmak zorunda kalırsınız. Kredi kartıyla ödenmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. 
 • Faturasız satış yaptığınızın ispat edilmesi durumunda yukarıda da belirttiğimiz gibi vergi kaçırma konusunda bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. 

İnstagramda Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir? 

İnstagram, pek çok alanda görsel ve videolar ağırlıklı olarak kullanıcılara hizmet verir. Hatta diğer sosyal medya platformlarına oranla İnstagram’da, daha çok görsellik ön plandadır. Görselliğin bu kadar fazla ön planda tutulduğu ve kullanım açısından da son derece pratik olan İnstagram, satış yapmak isteyen kişilerin ilk tercihleri olmasındaki en büyük sebeplerden biri.

İnstagram’da satış yapmak doğru noktaları bildiğiniz takdirde oldukça avantajlı bir platform. Detaylı olarak düşündüğünüz ve incelediğiniz zaman, bu platformda satış yapmanın pek çok avantajı olduğunu görebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz daha geniş kitlelere ulaşmaktır.

İnstagram, tabiri caizse dünyanın diğer ucundaki insanları dahi ulaşmanızı sağlar. Markanızı, oldukça cüzi rakamlarla tanıtma şansınız vardır. Günlük ya da haftalık olarak düşük bütçeyle reklamlar vererek, markanızın imajını olumlu yönde etkiler. Tabii ki tanınma ve kısa süre içerisinde çok sayıda müşteri elde etmek biraz zordur.

Özellikle de bu kadar çok İnstagram satıcısının bulunduğu yerde. Ama doğru adımlarla ilerlediğiniz takdirde verimli sonuçlar elde etmeniz mümkündür. 

instagramda satış yapmakPin

İnstagramda Satış Yapmak İçin Altın Noktalar 

İnstagramda satış yapmak bakış itibariyle basit görülse de bazı incelikleri vardır. Bu inceliklere göre hareket ederseniz olumlu sonuçlar alabilirsiniz. İnstagram’da satış teknikleri hakkında altın noktaları bilmeniz sizin yararınıza olur. Peki bu altın noktalar nelerdir? 

İmajınız kurumsal olsun 

Belki müşteri kitleniz çok eğlenceli ve sıcakkanlı olabilir. Ancak bu durumun sizin çizginizi bozmaması gerekir. Platformda başarılı bir imaj çizmeniz için, kurumsal bir kimliğe sahip olmalısınız. Markanızı yansıtan bir logo, size özel bir slogan ve kurumsal bir işletme profilinizin olması önemlidir. Hatta kimliğinizi yansıtan bir web sitesi açmanız olumlu etkiler ortaya çıkarır. 

İnstagram’da satışında başarılı olan markaları gözlemleyin 

İnstagram’da satış yapacak ilk kişi siz değilsiniz. Sizden daha önce sektöre girmiş olan ve bu alanda da büyük başarı gösteren pek çok marka vardır. Profilinizi, potansiyel müşterilerinize sunmadan önce bir süre bu markaların profillerini gözlemlemenizde fayda vardır. Özellikle satışları yüksek olan markaların neler sattığını, nasıl sattığını ve nasıl bir yol izlediklerini inceleyebilirsiniz. 

Görsel paylaşımına özen gösterin 

Aktif bir sayfa kurumsal bir imaj oluşturur. Görsellerinizi günlük ya da birkaç saatte bir paylaşmanız, sizin aktif olduğunuzu gösterir. Ancak bunu dakika başı yapmak doğru olmaz. İnstagram’da satış arttırmak konusunda da görsel paylaşımı önemli bir yere sahiptir. Görsellerinizin kenarına marka logonuzu koyarsanız çekimlerin size ait olduğu anlaşılır. Bu da karşı tarafta güven oluşturur. 

#Hastagh kullanımında hassas davranın 

Hashtagler, paylaşımlarınızın daha çok kişi tarafından görülmesine katkı sağlar. Ancak bunu doğru şekilde yapmanız gerekir. İnstagram satış teknikleri için araştırma yaptığınız zaman hashtag konusunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Konuyla ilgili bütün hashtagleri kullanmak yerine en çok aranan ve görülme alan hashtagleri tercih edebilirsiniz. Bu arada aynı gönderide en fazla 30 tane hashtag kullanma şansınız var. 

Ödeme konusunda kişilere alternatifler sunun 

Müşterileri sadece eft ile satın almaya yönlendirmek, müşteri kaybına neden olabilir. İnstagram’da etkili satış yapma teknikleri arasında ekstra ödeme seçenekleri önemli bir yere sahiptir. Kendi çıkarlarınıza göre kapıda ödeme, eft, havale ya da kredi kartına taksit gibi imkanlar sunabilirsiniz. 

Son söz olarak, İnstagramda satış yapmak görüldüğü üzere çok zor değil. Sadece ne satılacağı, nasıl satılacağı, hedef kitle, ürün tedariği gibi konularda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Doğru ürün ve doğru hedef kitle ile İnstagramda para kazanan çok kişi var. İnstagramda para kazanmak, İnstagramda satış yapmak gibi konularda kafanıza takılab sorular olursa bize mutlaka yazın, bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışalım.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın