1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

Home ofis nedir, Home Ofis şahıs şirketi kuruluşu nasıl yapılır?


0

Home ofis çalışmanın çok çekici olduğu son zamanlarda, home ofis şahıs şirketi kurmak isteyenlerin oldukça seveceğini düşündüğümüz bilgileri bir araya getirdik. Bunun için gerekli unsurlar sırasıyla;

 • Home Ofis ne demek?
 • Şahıs Şirketi
 • Home Ofis İçin Gerekli Olan Evraklar
 • Home Ofis Kurma Maliyeti
 • Home Ofiste Şahıs Şirketleri İle Çalışma
 • Home Ofis Çalışma Kolaylığı
 • Kargolama Yapmadan E-Ticaret Yapmanızın Avantajları

Home ofis nedir?

Home Office (Home Ofis) size ait olan yada kirada oturduğunuz evin bir odasını yada belli bir bölümünü ofise dönüştürerek ticaret yapabildiğiniz alana verilen isimdir. Yapılan ticaret e-ticaret olabileceği gibi hizmet üzerine yapılan bir ticarette olabilir.

Home ofis aynı zamanda çalışma ortamını ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir. İnternetin günlük hayatımıza girmesi ile bu alanda faaliyet gösterecek bir çok firma, şirket kuruldu.

Kurulan bu şirketlerin normal işletmeler gibi cadde üzerinde dükkanlara, ofislere ihtiyaç duymaması ve bu fiziksel dükkan kiralarının yüksek oluşu nedeniyle bu kişiler  ekstradan dükkan, ofis  kiralamak yerine evlerinin bir bölümünü ofise dönüştürmeyi tercih etti.

Bu tarz kişilerin sayısının hızlı bir şekilde artması ve ekonomik olarak ciddi bir yekun oluşturması hem hukuksal açıdan hem de mali vergiler açısından kolaylık sağlandı. Resmi bir hüviyet kazanan home ofis şahıs şirketi kavramı kendi kültürünü de beraberinde oluşturmuş oldu.

Home ofis şahıs şirketi nedir?

Bir ya da birden fazla kişi tarafından kurulan şirketlerdir. Limited ve anonim şirketlerini şahıs şirketlerinden ayıran özellik ise şahıs şirketlerinin küçük ölçekli olmasıdır. Genellikle kolay kurulması, kolay kapatılması ve şirketin kurulum masrafının az olması sebebiyle şahıs şirketi kurmak akıllıca bir tercih olmaktadır.

Şahıs şirketleri kuran kişiler belli bir dükkân göstererek şirketlerini kurabilir ya da home ofis şeklinde de dükkân kurabilmektedirler. Home ofis kurulumunda stopaj masrafı az olduğundan akıllıca yapılan bir tercih olacaktır.

 • Home Ofis Kurulurken Gerekli Olan Evraklar
 • Kimlik Fotokopisi
 • Muhasebeciye verilen evraklar
 • Kira sözleşmesi

Bu evraklar home ofis şahıs şirket kurmak için gerekli olan evraklardır. Burada dikkat edilmesi gereken evrak kira sözleşmesidir. Ev sahibinizle anlaşarak evi evinizin bir odası için kira sözleşmesi yapabilir sadece bu odayı ofis olarak gösterebilirsiniz.

Evinizin bir bölümü ya da tamamı için göstermiş olduğunuz kira kontratı arasında stopaj farkı olacaktır. Evinizin tamamı için 2000 TL ödemiş olursanız stopaj masrafı 500 TL gibi bir miktar olacaktır.

Ev sahibinizle iletişime geçerek odanızı şirket adına tuttuğunuzu gösteren ve bu oda için 150 TL ödediğinizi gösteren kontrat yapın. Şirket için ödediğiniz kira miktarı 150 TL olacak ve % 20’lik kısmı olan 37, 50 TL kira stopajınız olacaktır. Buna göre de ofis maliyetiniz düşecektir.

home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur

Home ofis şirket kurmanın maliyeti nedir?

 • Noterden Muhasebe Vekâleti İçin 150 TL
 • Şirket Kurulumu Servis Bedeli 250 TL
 • Vergi Dairesi Sözleşme Damgası 52 TL
 • İmza Beyannamesi 100 TL
 • İki adet vesikalık resim
 • İkametgâh Belgesi

Home ofis kurulumu için gerekli belgeler bunlardır. Home ofis kuracaksanız kurulum bedeli 550 TL kadar bir ücret göndermeniz gerekecektir. Bunu göz önüne alarak home ofis şirketinizi kurabilir ve limited ve anonim şirketleri ödediği tutarları ödemek zorun kalmazsınız.

Home ofis şahıs şirketinde istediği alanda çalışma

Kurulum evrakları ve maliyeti için oldukça fazla tercih edilen bir yoldur. Bununla birlikte home ofis şahıs şirketi kurduğunuzda takdirde farklı alanlara yönelebilirsiniz. Şirket kurulumu sırasında etkinlik alanlarına göre arttırarak şirketinizin farklı alanlarda çalışmasına olanak sağlayabilirsiniz.

İstediğiniz anda Nice Kodunu kullanarak e-ticaret yapabilirsiniz. Genellikle home ofis şirketler e-ticaret yapmak için bu yolu tercih etmektedir.

Home ofis çalışma kolaylığı

Home ofis çalışma ortamı kullananlar farklı alanlarda çalışabilmektedir. Genellikle home ofis şirketler kargolama gerektirmeyen pek çok farklı alanda çalışabilmektedirler. Şirketi kurduktan sonra e-ticaret sektörüne atılıp hızlı bir şekilde gelirinizi arttırabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için de bayilik veren şirketlerle anlaşabilirsiniz. Bayilik size xml dosyasını sitenize entegre edecektir. Bu dosyayı entegre ederseniz ürünlerinizi istediğiniz oranlarda kar marjı ile satabilirsiniz.

Kargolama yapmadan e-ticaret yapmanın avantajları nelerdir?

 • Şirket maliyetiniz az olur.
 • Depolama masraflarından kurtulursunuz.
 • Herhangi bir depo yeri göstermeniz gerekmez.
 • Satışını yaptığınız ürünün tedarik sıkıntısını yaşamazsınız.
 • Satışını yaptığınız üründe kargolama sıkıntısı yaşamazsınız.

Burada siz depolama, tedarik ve kargolama sıkıntısı yaşamazsınız. Bayilik alımından sonra bayilik veren firmalar sizin yerinize ürünleri kargolayacaktır. Kargolama yapmadan e-ticaret oldukça karlı bir seçenektir.

Home ofis şahıs şirketi kurma ile daha detaylı bilgiyi muhasebecinizden almanızı tavsiye ederiz. Burada verilen bilgiler tavsiye niteliğindedir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap