1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Hazır Site Paketleri ile Web Sitenizi Anında Kurun


1

Hazır site paketleri ile ihtiyacınız olan web sitesini otomatik olarak kolayca kurabilirsiniz. Web siteleri, zaman içerisinde işletmeler ve kişiler için temel bir ihtiyaç haline geldi. Kurumsal anlamda firmayı erişilebilir hale getiren ve firmaya olan güvenilirliği artıran web siteleri, işletmenin internet üzerindeki kimliğini oluşturuyor. İşini bir platform üzerinden tanıtma fırsatı yakalayan her firma, bu fırsatı değerlendiriyor.

Hazır site paketleri
Hazır site paketleri

Dijitalleşen dünyada artık hiçbir firma kendine ait bir web sitesi olmadan tam anlamıyla var olmuş sayılmıyor. Üstelik web sitesi ihtiyacı kurumlardan da öte kişisel bir ihtiyaç olarak nitelendiriliyor. Bireysel olarak portfolyo, CV, blog yayınlamak ya da sunduğunuz bir hizmetin tanıtımını yapmak bir web sitesi üzerinden aynı anda mümkün olabildiği için, profesyonel kimlikler site kurmayı tercih ediyor.

Tüm bu avantajlarının yanında web sitesi denildiğinde çoğu kişinin aklına maliyetli ve sancılı bir süreç geliyor. Elbette ki böyle olmak zorunda değil: Web sitesi kurulumu için izlenmesi gereken adımların tamamı, hazır site paketleri ile birlikte tek çatı altında toplanarak teknoloji bilgisi temel seviyede olan kişilerin dahi kolaylıkla faydalanabileceği bir hizmet haline geliyor.

Pek çok kişi için zorunlu hale geldiği konusunu ve düşünüldüğü kadar kompleks işlem adımları barındırmadığını kesinleştirdiğimize göre diğer önemli soruya geçebiliriz: “Web sitesi nasıl kurulur?”

Web sitesi kurmak için neler gerekiyor?

Basit bir web sitesi kurmak için kodlama bilgisinin yanında yabancı dil bilgisinin de zorunlu olduğu zamanları geride bıraktık ve web sitesi kurmak, herkesin erişimi olan bir işlem haline geldi. İş yapılacak sektör ya da belirlenen kategori fark etmeksizin her web sitesinin kurulmasında izlenen temel adımları 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

 1. Domain
 2. Hosting
 3. İçerik Yönetim Sistemi (CMS)
 4. Tema

1. Domain

Web sitesinin kimliği niteliğinde olan ve alan adı olarak da nitelendirilen domainin belirlenmesi, web sitesi kurarken atılan ilk adımdır. Her siteye ait özel bir IP adresi bulunmaktadır ve bir web aramasında tıkladığımız her sayfa, bizi bu IP adresine yönlendirmektedir. Fakat bu adresleri hafızada tutmak mümkün olmadığı için IP adresleri yerine domainler kullanılmaya başlanmıştır. İşlevsellik olarak akılda kalıcılığı desteklemek için ortaya çıkan domainleri amacına uygun olacak şekilde, yani akılda kalacak şekilde belirlemek önemlidir.

Bu noktada uygun domain tercihi yapıldığı düşünüldüğünde alan adı tescili yapılmalıdır. Alan adı tescili, bir domainin birden fazla web sitesinde kullanılması söz konusu olmadığı için domainin bir başkası tarafından alınamadığından emin olmak için yapılır.

hosting
hosting

2. Hosting

Hosting, web sitesine ait tüm içerikleri depolayarak internet tarayıcılarına aktaran ve web siteleri için kiralanabilen bir hizmettir. Web sitenize ait görseller, yazılı içerikler, kısacası sitenizin var olmasını sağlayan tüm fonksiyonel dosyalar hosting hizmetini aldığınız hesapta muhafaza edilir. Ziyaretçiler web sitenizi arattığında dosyalarınızın barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Domain adından sonra hosting servisi almak web sitesi kurulumunun ikinci adımıdır, hosting olmadan internet üzerinde site kurmanız mümkün değildir.

3. İçerik yönetim sistemi (CMS)

İçerik yönetim sistemi (Content Management System), yazılımcılar tarafından hazırlanan ve bir web sitesinin arayüzünü oluşturan yazılımlardır. Eskiden bu yazılımların kontrolü sadece kod yazarında olduğu ve bir web sitesi tasarlayabilmek için kodlama bilgisi gerektiği için kontrol edilebilmesi daha kolay sistemler olan içerik yönetim sistemleri geliştirilmiştir. İçerik yönetim sisteminin temel görevlerinden biri, belirli kodların oluşturduğu komutları, kodlama dili bilmeyen kullanıcıların da anlayıp kontrol edebileceği bir tasarıma dönüştürmektir.

Tasarımlar; görseller, metinler, yorum araçları, sayfalar arası geçiş gibi komutların kullanımını kolay ve estetik hale getirir. Günümüzde bu hizmeti veren pek çok oluşum vardır. Web sitesi kurulumunda üçüncü adım, hosting tercihinizin desteklediği bir içerik yönetim sistemi almak olacaktır. İçerik yönetim sistemlerinin ücretli veya ücretsiz versiyonları tercih edilebilir.

4. Tema

Tema, web sitesinin hizmet edeceği sektöre ve kullanım amacına göre belirlenen, sitenin ziyaretçiye kullanışlı ve estetik bir tasarım sunmasını sağlayan araçtır. Tema belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri tasarımın esnekliğidir. Özellikle hazır site paketlerinde seçilen temanın düzenlemelere ve ileriye dönük güncellemelere elverişli olması, tema seçiminde belirleyici bir etkendir.

İnternet siteleri kurulumundaki dördüncü adım, sunmak istediğiniz içeriğe göre tema belirlemektir. Bir yazılımcı ile çalışarak sıfırdan tema inşa edilebileceği gibi hazır temalardan faydalanarak da web sitesi görünümü belirlenebilir. Bu karar ayrılan bütçe ile doğrudan ilişkilidir, zira bir yazılımcıyla çalışmak daha maliyetli olacaktır.

Hazır Web Sitesi
Hazır site paketleri

Web site kurmak isteyenler için: Hazır site paketleri

Bahsedilen adımların takip edilmesinin zorunlu ve bir web sitesini oluşturan temel konular olduğunu ifade etmiştik. Bunun yanında, tüm bu adımlara ayrı ayrı zaman harcamak istemeyen ama bir web sitesi kurmak isteyen, çok büyük bütçeler ayırmak istemeyen ama yine de profesyonel bir görünüm yakalamak isteyen, ayrıca bu hizmeti güvenilir bir firmadan almayı dileyen kullanıcıların tercih edebileceği bir yöntem daha bulunuyor: Hazır web site tasarımları.

Hazır web sitesi, geniş bir tasarım havuzundan kendinize ve işinize uygun temayı seçmekle başlayan ve çok hızlı ilerleyen bir sürecin ilk adımıdır. NatroSite’nin sunduğu hazır tasarımlardan en elverişlisini belirledikten sonra temel bilgilerinizi (domain, e-posta, hizmet sektörü gibi) girmeniz yeterlidir. Bu iki işlem ardından web siteniz yayınlanmaya hazır hale gelir.

Peki hazır site paketleri kullanmanın avantajları nelerdir?

Hazır site paketleri kullanmanın bir çok avantajı vardır. Bu avantajlar şunlardır;

 • Hazır site tasarım araçları web sitenize halihazırda bir hosting hizmeti sunar ve potansiyel siber saldırılara karşı güvenli, kurumsal bir altyapıda sitenizi barındırmanıza yardımcı olur.
 • Kodlama bilgisi, teknik beceri, web tasarımıyla ilgili temel bilgilere gerek duymadan bir web sitesi kurabilir, aynı zamanda uzman web tasarımcılarının hazırladığı profesyonel görünümlü site tasarımlarını kullanarak işletmenizi dijital ortama taşıyabilirsiniz.
 • İşletmenizin hedef kitlesi büyürken web sitenize dair tüm güncellemeler tarafınızdan gerçekleştirilebilir, kitle-işletme arasındaki etkileşim pekiştirilir.
 • Hazır siteler maliyeti sıfırdan bir web sitesi kurmak kadar çok olmayacağı için küçük işletmeler ya da bütçe ayıramayacak start -up işletmeler için mantıklı bir seçenektir.
 • Güncelleme yapmak kolaydır. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden sitenizi güncelleyebilirsiniz.
 • Tasarımı görerek seçme özgürlüğünüz vardır.
en uygun hazır web sitesi

En iyi ve en uygun fiyatlı hazır web sitesi için: NatroSite

NatroSite tasarım galerisinde birbirinden farklı ve profesyonel görünüme sahip web sitesi tasarımları arasından kriterlerinize uygun olanı seçebilir, aklınızdaki web siteye saniyeler içinde ulaşabilirsiniz. Yukarıda sıralanan dört adımı tek tıkta gerçekleştirmeyi hedefleyen bu hizmette kullanmak istediğiniz modülleri seçmeniz ve alan adı, tasarım tercihleri gibi özelleştirilebilen verileri belirlemeniz yeterli.

İşinizi dijital ortama taşıyarak kullanıcı kitlenizi artırabilir, bu işlemi hazır site paketleri ile kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. İlave yazılımlar için veya tasarımcı için ek bütçe ayırmanıza gerek kalmadan istediğiniz profesyonelliğe erişebilirsiniz.

İşinizle ilgili içerik düzenlemelerini dilediğiniz yerden bizzat yapabilir, yardım almadan sitenizi güncelleyebilir ya da gelişmeleri takip edebilirsiniz. SEO uyumlu olması sayesinde arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Mobil uyumlu yapısı sayesinde tüm mobil cihazlara adapte olabilen tasarımlar ile web siteniz herkesin erişimine açık olsun! NatroSite hazır web sitesi tasarımlarına ve firmanız için oluşturacağınız dijital kartvizitin detaylarına karar vermeden önce Natro seçeneklerini incelemek için web sitesini incelemeyi unutmayın.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Web site işinde tecrübeli biri değilim bundan dolayı natrosite tercih ettim her şey çok basit ve anlaşılabilir düzeydeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir