Google Benim İşletmem (My Business) Nedir, Nasıl Kayıt Yapılır?

Google Benim İşletmem, Google tarafından işletmelere sunulan ücretsiz bir hizmettir. Google Benim işletmem Nedir?, Nasıl Giriş Yapılır? diyorsan hemen oku.

İnternette dijital bir varlığı bulunan herkesin veya bütün işletmelerin amacı kullanıcı aramalarında ilk sıralarda yer almak. Bunun için bir sürü çalışma yapılıyor çaba sarf ediliyor. Yapılan bu çalışmalara seo çalışması deniyor. Seo çalışmasında bir çok metrik var.

Google aramalarında reklamların altında ilk çıkan firmaların harita kayıtları. O yüzden firmaların işletmelerini Google Haritalar veya Google Benim İşletmem (My Business) sayfasına eklemeleri çok önemli. Bu yazımızda bir firma Google My Business sayfası nasıl oluşturulur bunu detaylı anlatacağız.

Google Benim İşletmem (My Business) Adı

Google Benim İşletmem (My Business) Adı
My Business İşletme Adı

Google Benim İşletmem (My Business) sayfasında işletmenizi kayıt ederken firma adı kısmına işletmenizin adını doğru ve düzgün yazmaya dikkat edin. Eğer hizmet sektöründe hizmet veren bir firma iseniz (nakliyat, oto çekici, halı yıkama, temizlik, tamirat, tadilat vb.) önce sektörünüzdeki en fazla aranma hacmi olan kelimeyi sonra firma adınızı yazmanız insanların yaptığı aramalarda daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

Bir örnek verecek olursak firma isminizin de Eren Kuru Temizleme olduğunu ve Ankara da kuru temizleme hizmeti verdiğinizi varsayalım. İşetme Kaydınızı yazarken Ankara Kuru Temizleme – Eren Kuru Temizleme şeklinde yazmanız daha doğru olacaktır. Eğer firmanız üretim yapıyorsa veya e-ticaret yapıyor ise marka bilinirliği açısından direkt firma adınızı yazmanız daha doğru olacaktır.

Google Benim İşletmem (My Business) Kategorisi

Google Benim İşletmem (My Business) Kategorisi
My Business İşletme Kategorisi

İşletme kategoriniz tam olarak ne ise onu yazmanız gerekiyor. Eğer Nakliye hizmeti veren bir işletmeniz varsa ve bunu kayıt ediyorsanız kategorisini Nakliyat Şirketi, Nakliyeci, Nakliyat Hizmeti gibi bir kategori seçin. Eğer sektörünüzü hizmet verdiğiniz kategorinin dışında seçerseniz Google bunu kısa sürede anlayacak ve işletmenizi askıya alacaktır.

Google Benim İşletmem (My Business) Hizmet Bölgeleri

Google Benim İşletmem (My Business) Hizmet Bölgeleri
My Business Hizmet Bölgeleri

Google Benim İşletmem (My Business) sayfanızda kayıt yaparken hizmet verdiğiniz hizmet bölgelerini eklemelisiniz. Sayfanıza maksimum 20 adet hizmet bölgesi ekleyebilirsiniz. İşletmenizin bulunduğu konumdaki çevre il veya ilçeleri eklemeniz halinde o ilçelerde sektörünüzle ilgili yapılan aramalarda çıkma şansınızı artırmış olursunuz.

Örneğin İstanbul Üsküdar da Çekici Hizmeti veren işletme olduğunuzu farz edersek Maltepe, Kartal, Ümraniye gibi ilçeleri eklemeniz halinde o ilçelerden Ümraniye Çekici Hizmeti gibi aramalarda çıkma şansınız artar.

Hizmet vermediğiniz veya veremeyeceğiniz bölgeleri yazmamanızı tavsiye ederiz. Bazen 20 tane hizmet bölgesi yazılabiliyor diye alakasız bölgeler seçilebiliyor. Bu bir kullanıcının yaptığı aramada çıkıp o bölgeye şimdilik hizmet veremiyoruz demeniz halinde kullanıcı tarafından şikayet konusu yapılabilir. Bu da işletmenizin askıya alınmasına sebep olabilir.

Google Benim İşletmem (My Business) Çalışma Saatleri

Google Benim İşletmem (My Business) Çalışma Saatleri
Google My Business Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri bölümünde hizmet verdiğiniz saatleri yazabildiğiniz gibi 7/24 açık olarak yazabiliyorsunuz. Bazı seo uzmanı kişiler aramalarda daha üst sıralarda çıkmak için çalışma saatleri kısmının 7-24 seçilmesi gerektiğini söylese de dürüst olmak açısından sadece hizmet verebildiğiniz saatleri yazın.

Örneğin 7/24 açık dediğinizde gece saat 2 de bir müşteri sizi aradığında siz şu an hizmet vermiyorum demeniz o kişiyi kızdıracak, sizin gereksiz yere rahatsız etmesine sebep olacak veya müşterinin doğru söylemiyor diye şikayet etmesine sebep olacak. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için doğru hizmet saatleriniz ne ise onu yazın.

Google Benim İşletmem (My Business) Kısa Ad Bölümü

Google Benim İşletmem (My Business) Kısa Ad Bölümü
Google My Business Kısa Ad Bölümü

Google Benim İşletmem (My Business) sayfasında kısa ad bölümüne yazacağınız isim mümkün mertebe sizi ifade eden isim olmalı. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir firma iseniz sektörünüzün ana kelimesini seçebilirsiniz..

Eğer üretim veya e-ticaret yapan firma iseniz de direk firma adınızın yazılması daha doğru olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken huşu belirlediğiniz kısa adın daha önceden alınmamış olması. Belirlediğiniz kısa ad  daha önceden alınmış ise bu ismi tekrar alıp kullanamıyorsunuz.

Google Benim İşletmem (My Business) Web Site Bölümü

Google Benim İşletmem (My Business) Web Site Bölümü
Google My Business Web Site Bölümü

Google Benim İşletmem (My Business) kısmına varsa mutlaka kendi firma web sitesi adresini yazın. Web siteniz yoksa da Google tarafından hazırlanabilen web sitesi oluşturup onun adresini de yazabilirsiniz.

Kendi web sitenizin adresini yazmanız halinde Google gibi otoriter bir siteden kendi web sitenize backlink sağlamış olursunuz. Ayrıca Google Haritalar kısmından sayfanıza gelen kişileri kendi ana sitenize yönlendirerek web site trafiğini artırmış olursunuz.

Google Benim İşletmem (My Business) Randevu Bağlantıları

Google Benim İşletmem (My Business) Randevu Bağlantıları
Google My Business Randevu Bağlantıları

Google Benim İşletmem (My Business) sayfasında randevu bağlantısı eklemeniz mümkün. Randevu kısmına varsa web siteniz onun iletişim sayfasını yazmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde insanları kendi ana sitenize yönlendirdiğiniz gibi sitenize trafik de çekmiş olursunuz.

Google Benim İşletmem (My Business) Ürünler

Google Benim İşletmem (My Business) Ürünler
Google My Business Ürünler

Ürünler bölümünde satmış olduğunuz ürünleri kategoriler oluşturup ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz ürünlere açıklama, fiyat yazıp kendi sitenizin adresine yönlendirebilirsiniz. Eğer satış yapıyorsanız bu kısmı boş bırakmayın mutlaka ana ürünlerinizi ekleyin. Bu şekilde Google da hem üst sıralarda çıkar hem de sitenize trafik çekmiş olursunuz.

Google Benim İşletmem (My Business) Hizmetler

Google Benim İşletmem (My Business) Hizmetler
Google My Business Hizmetler

Hizmetler bölümünde varsa hizmetlerinizi yazın. Hizmetlerinizi yazarken yazdığınız metin içerisinde mümkün mertebe sektörünüzle ilgili anahtar kelime kullanın. Çünkü insanlar araştırma yaparken ihtiyaç duydukları hizmetin anahtar kelimesi ile arama yapıyor.

Google Benim İşletmem (My Business) İşletme Hakkında

Google Benim İşletmem (My Business) İşletme Hakkında
Google My Business İşletme Hakkında

Çoğu işletme bu kısmı önemsememekte dolayısıyla da boş bırakıp bir şey yazmamakta. Size tavsiyemiz bu alanı mutlaka doldurun. İşletmeniz ile ilgili bilgiler yazın. Ne zaman kurulduğunuzu, ne hizmetler verdiğiniz, uzmanlık alanlarınızı, ne avantajlar sunduğunuzu belirtin. Bu işletmenize duyulan güveni artıracaktır.

Google Benim İşletmem (My Business) İşletme Fotoğraflar ve Videolar

Google Benim İşletmem (My Business) İşletme Fotoğraflar ve Videolar
Google My Business İşletme Fotoğraflar ve Videolar

Başlangıçta ve sonrasında çoğu işletme bu kısmı es geçiyor. Oysa burada işletmenize ait iç mekan, dış mekan, ekibinize ait fotoğraf ve videoları ekleyin. Google Benim İşletmem (My Business) kayıt işleminiz tamamlansa bile zaman zaman bu kısma fotoğraf ve video ekleyin. Kullanıcı görsel aramalarında işletmenizin çıkma ihtimalini artırmış olursunuz.

Google Benim İşletmem (My Business) Yorumlar

Google Benim İşletmem (My Business) Yorumlar
Google My Business Yorumlar

Müşterilerinizin işletmeniz için yazdığı yorumları dikkate alın. Yazılan yorumlara mutlaka geri dönüş yapın. Geri dönüş cevabı yazarken sadece “bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz” şeklinde değil de hizmet verdiğiniz ana sektör anahtar kelimesini yazıp sonrasında teşekkür kısmını yazın.

Örneğin kuru temizleme hizmeti veren firma olduğunuzu farz edersek müşterinizin sizin için yazdığı yoruma “kuru temizleme hizmeti için Eren Kuru temizlemeyi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz” şeklinde cevap yazmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde aramalarda üstte çıkma ihtimalini artırmış hem de kısa cevaplar ile Google sizi bot hesap olarak değil gerçek hesap olarak tanımasını sağlarsınız.

Google Benim İşletmem (My Business) Yayın Paylaşımı

Google Benim İşletmem (My Business) Yayın Paylaşımı
Google My Business Yayın Paylaşımı

Yayın Paylaşımı kısmı işletmeler tarafından en az kullanılan yada hiç kullanılmayan kısımlardan birisi. Oysa bu kısmı pazarlama faaliyetleriniz için kullanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz kampanyaları, etkinlik veya duyuruları buradan paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımları yaparken yazacağınız metin içerisinde sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri geçirmeniz aramalarda daha üst sıralarda çıkmanızı sağlar.

Google My Business veya Google Haritalar kısmı Google aramalarında reklamlardan sonra gelen ilk kısım yani ziyaretçinin ilk gördüğü alan olduğundan burada gerçek ve doğru bilgilerle yer almanız çok önemli Arama yapan kişiyi başka sonuçlara baktırmadan kendi sayfanıza çekebilirsiniz. Onun bu kısmı ana web siteniz kadar önemseyin. Zaman zaman fotoğraflar, videolar, duyur ve bültenler, ürünler ekleyerek güncel tutun. Bu sayede aramalarda üst sıralarda çıkma imkanınız artacak. Ne kadar üst sıralarda yer alırsanız o kadar çok müşteri ve kazanç sağlarsınız.

bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz