1. Ana Sayfa
  2. Facebook

Facebook Domain Doğrulaması Nasıl Yapılır?


0

Facebook domain doğrulaması ile alan adınızın güvenilirliğini artırın. Yeni bir işletme kuran, e-ticaret sitesi açan veya yeni bir girişime, projeye başlayan herkesin ilk yaptığı işlerden biride hemen o ürün, proje veya site ile ilgili Facebook sayfası oluşturmak oluyor. Oluşturulan bu sayfaya hemen sitemizin alan adını ekliyoruz.

Ama Eklemiş olduğumuz bu alan adının Facebook doğrulamasından geçmesi gerekiyor. Bu yazıda Domain doğrulaması nedir?, Domain Doğrulaması nasıl yapılır? Onu anlatacağız.

Facebook domain doğrulaması nedir?

Facebook Domain Doğrulaması sahip olduğunuz web sitesine ait olan domainin (alan ad) kötüye kullanılmasını engelleyebilmek için Facebook tarafından onaylanması işlemine denir. Facebook doğrulaması için Facebook Business kısmından sahip olduğunuz alan adını Facebook doğrulama adımlarından birini uygulayarak onaylatıyoruz.

Peki neden Facebook domain doğrulaması yapmamız gerekiyor? cevabını aşağıda açıkladık. İşte detaylar;

Facebook domain doğrulamasının nedenleri nelerdir?

Facebook alan adı doğrulaması yapılmasının üç önemli nedeni;

  • Facebook alan adı doğrulamasının yapılması bizim güvenliğimizi sağlar. Doğrulamasını yaptığımız alan adının sahibinin biz olduğunu Facebook’a ispatlamış oluruz. Böylece olabilecek güvenlik açıklarını önlemiş oluruz.
  • İOS 14 kullanıcılarının verileri toplayabilmek için 2021 yılı itibariyle Facebook Domain Doğrulaması zorunlu tutuldu. İOS14 kullanıcılarının Toplu olay ölçümüne olaylarınızın eklenmesi gerekiyor. Bunun içinde domain doğrulaması gerekiyor.
  • İnstagram Shopping özelliğini kullanabilmek için Facebook Ticaret Yöneticisi İlkeleri gereğince domain doğrulama işleminizin yapılmış olması gerekiyor.
  • Facebook domain doğrulamasının bazı nedenleri mevcuttur:

Facebook domain doğrulaması nasıl yapılır?

Facebook domain doğrulaması için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Business Manager (Business Suite) > İşletme > İşletme Ayarları > Marka Emniyeti > Domainler

Facebook Domain Doğrulaması Nedir?

Eğer daha önce domain doğrulaması yapılmadıysa yukarıdaki ekrandan Domain Ekle düğmesine tıklayın.

domain ekleyin

Gelen ekranda domain adı kısmına size ait olan domain adresinizi yazın. Başında “https”, “https” ve “www” olmamasına dikkat edin. Domain ekle düğmesine tıklayıp sonra F5 tuşuna basarak sayfayı bir kez yenileyin.

Facebook Domain Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Facebook Domain doğrulamasını 3 farklı şekilde yapabilirsiniz:

  1. DNS doğrulaması

Facebook Domain Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Alan adının sahibinin siz olduğunuzu ispatlamak için domain sunucunuza bir DNS TXT kaydı ekleyin. Çoğu sunucu buna izin verir ancak her hizmet için izlenmesi gereken adımlar değişiklik gösterebilir.

  1. HTML dosyası yükleme

  2. Facebook Domain Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Sahibi olduğunuz web sitesine bir HTML doğrulama dosyası yükleyin. Bunu yapabilmek için web  sitenizin kök klasörüne yönetici erişiminizin olması gerekiyor. Bu işlem alan adınızı anında doğrulayacaktır.

  1. Meta-tag verification

Facebook Domain Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Facebook tarafından verilen doğrulama kodunu içeren meta etiketini web sitenizin ana sayfasının bölümüne ekleyin. (koduarasına yapıştırın).

  • Bu üç yöntemden size en kolay hangisi geliyorsa onu uygulayın. Uyguladığınız bu yöntem ile sahibi olduğunuz alan adı Facebook tarafından doğrulanacaktır. Facebook Domain doğrulaması ile ilgili takıldığınız bir yer veya sormak istediğiniz soru olursa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap