1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

2024 Emoji Anlamları Nelerdir?


0

Emoji anlamları nedir bilmeden kullanan çok insan var. Emojileri başta Whatsapp, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında o anki tepkimizi anlatmak için çokça kullanıyoruz. Emojiler genelde yazılan bir mesajı daha da kuvvetlendirmek veya hiç yazı yazmadan o anki duygu ve tepkimizi göstermek için kullanılmakta.

Emojilerin hayatımıza akıllı cep telefonları ile girdiğini söyleyebiliriz. Akıllı cep telefonlarının vazgeçilmez uygulamalarından olan Whatsapp, Facebook ve İnstagram gibi platformlarda çokça kullanılmakta. Emojiler herkes tarafından kullanılsa da ağırlıklı olarak gençler tarafından daha çok kullanılıyor diyebiliriz.

Emoji anlamları
Emoji anlamları

Emojiler duygu ve düşünceleri anlatılmak için kullanılmakta olup yüzlerce emoji bulunmakta. Emojileri rahatça kullanabilmek için el, hayvan, insan, yüz ifadeleri, kalp, çiçek gibi kategorilere ayrılmıştır. Her emojinin anlamı olup kullanılan emojiye göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Bu makalemizde herkesin çoğunlukla kullandığı ama anlamı bilmeyip tahmin ettiği emojiler hakkında bilgiler vereceğiz. Makalemizde emoji nedir, emoji anlamları nelerdir, emoji kategorileri nelerdir gibi konularda bilgiler vereceğiz.

Emoji nedir?

Emoji, Japonca bir kelime olup “E” resim ve “moji” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Anlam olarak da çevrimiçi yazılı iletişimde duyguların bir takım görselle ifade edilmesi anlamına gelmektedir.

Emojiler teknolojik olarak ilk defa 1990 yılında Japonya da kullanılmaya başlanmıştır. Oysa ilk emoji 1635 yılında Slovakyalı bir avukat tarafından kullanılmıştır. Slovakyalı avukat hukuk dosyasının içerisine bir tane gülen yüz çizmiştir. Bu çizim diğer insanlar tarafından da sevilmiş ve kullanımı günümüze kadar gelmiştir.

1990’lı yıllarda cep telefonlarının kullanılmaya başlanmasıyla beraber emojilerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Emojiler zaman içerisinde reklamlarda, ürün ambalajlarında, sohbetlerde, pazarlama faaliyetlerinde dikkat çekmek için kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde sözlü iletişimin yerini yazılı iletişim almış olup, emojiler yazılı iletişimde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Yazılı iletişimde jest ve mimikler kullanılamadığından jest ve mimiklerle ifade edilecek şeyler emojiler ile ifade edilmektedir. Gülen, ağlayan, kızan, şaşıran emojiler anlık sohbetlerin en büyük yardımcısıdır.

Emojiler yazılı iletişimi renklendiren en önemli argümanlardır. Söylenen bir düşünce, dile getirilen bir fikir, ifade edilmek istenen bir duygu emojiler ile desteklenmekte. Emojiler olmadan yapılan bir anlık sohbet tatsız tuzsuz olduğu hissini vermektedir.

Kültürümüzde güzel bir atasözü vardır; “söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı”. Anlamını bilmeden kullanılan bir kelime sohbetin seyrini 180 derece değiştirdiği gibi, anlamını bilmeden kullanılan bir emoji sohbetin seyrini 180 derece değiştirecektir. Bu yüzden anlamı bilinmeyen bir emoji anlık sohbetlerde tercih edilmemelidir.

Emoji kategorileri nelerdir?

Anlık sohbetlerin vazgeçilmezi olan emojilerden yüzlerce adet vardır. Anlık sohbet esnasında ifade edilmek istenen duygunun karşılığı olan emoji rahatça bulunup kullanılsın diye kategorilere ayrılmıştır. Bu sayede kullanılmak istenen emoji anında bulunup kullanılmakta. Emojileri kategorilendirmek onların yanlış kullanılmasının da önüne geçmektedir diyebiliriz.

Emoji kategorileri şunlardır;

 • Surat ve insan
 • Hayvan ve doğa
 • Gıda
 • Aktivite ve spor
 • Seyahat ve yerler
 • Obje
 • Semboller
 • Ülkeler ve bayraklar
Emojiler hangi platformlarda kullanılır?
Emojiler hangi platformlarda kullanılır?

Emojiler hangi platformlarda kullanılır?

Emojiler yazılı sohbetin olduğu tüm platformlarda kullanılabilir. Ancak akıllı cep telefonları ile birlikte sözel iletişimin yerini yazılı iletişim almış olup, daha çok akıllı cep telefonlarındaki anlık sohbet uygulamalarında kullanılmaktadır.

Anlık sohbetlerde en çok kullanılan emojiler şunlardır;

 1. WhatsApp Emojileri
 2. İnstagram Emojileri
 3. Twitter Emojileri
 4. Facebook Emojileri
 5. Snapchat Emojileri
 6. Youtube Emojileri
 7. Tiktok Emojileri

WhatsApp emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında Whatsapp uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

İnstagram emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında İnstagram uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Twitter emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında Twitter uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Facebook emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında Facebook uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Snapchat emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında Snapchat uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Youtube emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında Youtube uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Tiktok emojileri ve anlamları

Makalemizin aşağıdaki kısmında Tiktok uygulamasında sıklıkla kullanılan emojiler ve anlamlarını açıklamaya çalıştık. Uygulama içerisinde sıklıkla kullanılan kalp, el, kırmızı kalp, iki el, ateş gibi emojilerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

En çok kullanılan emojiler ve anlamları

Aşağıda anlık sohbet uygulamalarında en çok kullanılan emojiler ve anlamlarını bulacaksınız. Her emoji anlamı farklı farklıdır. Anlık sohbet uygulamalarında en çok kullanılan emojiler ve anlamları şunlardır;

Sırıtan Yüz Emojisi ve Anlamı

Sırıtan yüz, zevk, neşe, mutluluk ve mizah anlamı taşımaktadır. Sırıtan emojisi bazı platformlarda gözleri açık, üst dişlerini ve dilini gösteren, açık bir gülümsemeye sahip sarı yüz şeklinde de olabilmektedir.

İri Gözlü Sırıtan Yüz Emojisi ve Anlamı

İri gözlü sırıtan yüz emojisi genellikle genel mutluluk ve iyi huylu eğlenceler için kullanılmaktadır.

Üst Dişlerini Gösteren İri Gözlü Sırıtan Yüz Emojisi ve Anlamı

Bu emoji genel mutluluk ve iyi huylu eğlenceyi ifade etmek için kullanılır. Genel olarak sırıtan yüz ve büyük gözlü sırıtan yüz emojisine benzer.

Ağız Dolusu Gülen İri Gözlü Sırıtan Yüz Emojisi ve Anlamı

Bu emoji genellikle tatmin edici, parlak bir mutluluğu ifade etmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda Sıcak, aptal, gururlu veya eğlenmiş duyguları anlamına da gelmektedir.

X Şeklinde Gözleri Olan Sarı Yüz Emojisi ve Anlamı

X şeklinde gözleri olan sarı yüz emojisi heyecan ve içten kahkaha anlamı taşımaktadır.

Mavi Ter Damlalı Gülen Gözlerle Sırıtan Yüz Emojisi ve Anlamı

Bir konudan rahatsız olmayı ve sinirli olma anlamına gelmektedir.  Gülen gözlerle sırıtan yüz emojisine benzemektedir.

Kahkahaya Boğulan Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Kahkahaya boğulan gülen yüz emojisi, gülmekten yerlere yattım anlamına gelmektedir. Yerde yuvarlanarak gülmeyi çağrıştırmaktadır.

Hafifçe Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Hafifçe gülen yüz emojisi, mutlu, arkadaşça anlamına gelmektedir. Ancak tepeden bakan, agresif, iyi değilken iyiyim der gibi durumlar içinde kullanılır.

Ters Çevrilmiş Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Ters çevrilmiş gülen yüz emojisi, alay, şaka veya aptallık anlamına gelmektedir.

Göz Kırpan Yüz Emojisi ve Anlamı

Göz kırpan yüz emojisi, şaka, flört veya pozitif olma anlamına gelmektedir.

Gözlerle Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Gözlerle gülen yüz emojisi, gerçek mutluluk, utangaçlık, mahcubiyer anlamına gelmektedir.

Melek Gibi Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Melek gibi gülen yüz emojisi, iyi işler yapan, melek gibi insan diyebileceğimiz anlamına gelmektedir. Melekler, duamları ve kutsama gibi durumlar içinde kullanılır.

Üç Kalpli Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Üç kalpli gülen yüz emojisi, Mutlu, seven ve özelliklede aşık olma anlamına gelmektedir.

Kalp Şeklinde Gözlerle Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Kalp şeklinde gözlerle gülen yüz emojisi, coşkulu aşk, delicesine aşık olma, hayranlık anlamlarına gelmektedir.

Yıldız Gözlü Sırıtan Yüz Emojisi ve Anlamı

Yıldız gözlü sırıtan yüz emojisi, büyüleyici, etkileyici, şaşırtıcı anlamlarına gelmektedir.

Kalpli Öpücük Gönderen Yüz Emojisi ve Anlamı

Kalpli öpücük gönderen yüz emojisi, sevgi, şefkat, romantik aşık, veda, iyi geceler öpücüğü anlamlarına gelmektedir.

Öpücük Gönderen Yüz Emojisi ve Anlamı

Öpücük gönderen yüz emojisi, sevgi şefkat, yanlış bir iş yapıldığında yukarı doğru bakıp haberi yokmuş gibi davranıp ıslık çalma, hayranlık, küçümseme gibi anlamlara gelmektedir. Ancak daha çok yanlış bir şey yaptığında haberi yokmuş gibi davranıp ıslık çalma anlamında kullanılmaktadır.

Gözlerle Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Gözlerle gülen yüz emojisi, sevgi, mutluluk, şükran duyma, mütevazi bir şekilde gülme, tebessüm etme anlamlarına gelmektedir.

Kapalı Gözlerle Öpücük Gönderen Yüz Emojisi ve Anlamı

Kapalı gözlerle öpücük gönderen yüz emojisi, romantik aşk ve sevgi duyguları taşıyan öpücük gönderme anlamına gelmektedir.

Gülen Gözlerle Öpücük Gönderen Yüz Emojisi ve Anlamı

Gülen gözlerle öpücük gönderen yüz emojisi, sevgi ve şefkat duyguları ile öpücük gönderme, ıslık çalma, şaşkınlık, hayranlık, elleri cebinde dolaşıp ıslık çalma gibi anlamlara gelmektedir. 

Tek Damla Göz Yaşı ile Gülen Yüz Emojisi ve Anlamı

Tek damla göz yaşı ile gülen yüz emojisi, minnettarlık, acıyla gülümseme, üzgünken mutlu görünme gibi anlamlara gelmektedir.

Canı Yemek Çeken Yüz Emojisi ve Anlamı

Canı yemek çeken yüz emojisi, bir yemeğin güzel olduğunu, canı yemek çektiğini anlatmak için kullanılır.

Dilini Dışarı Çıkaran Yüz Emojisi ve Anlamı

Dilini dışarı çıkaran yüz emojisi, eğlence, aptallık, sevimli görünme, şakalaşma, dalga geçme gibi anlamlara gelmektedir.

Gözlerini Kırpıp Dilini Dışarı Çıkaran Yüz Emojisi ve Anlamı

Gözlerini kırpıp dilini dışarı çıkaran yüz emojisi, eğlence, heyecan, kaçıklık, delilik, şaka gibi anlamlara gelmektedir.

Deli Yüz Emojisi ve Anlamı

Deli yüz emojisi, genellikle aptalca davranma, salağa yapma, gibi anlamlara gelmektedir.

Dilini Dışarı Çıkaran, Gözlerini Daraltmış Yüz Emojisi ve Anlamı

Dilini dışarı çıkaran yüz, gözlerini daraltmış yüz emojisi, genellikle eğlence, heyecan, oyunculuk, neşe, mutluluk gibi anlamlara gelmektedir.

Gözleri ve Dili Dolar Olan Yüz Emojisi ve Anlamı

Gözleri ve dili dolar olan yüz emojisi, para kazanmak, zengin hissetmek ve parayla ilgili durumlar anlamına gelmektedir. 

Sarılmak İsteyen Yüz Emojisi ve Anlamı

Sarılmak isteyen yüz emojisi, teşekkür etmek, destek vermek, sevgi göstermek, sıcak ve olumlu duyguları ifade etmek gibi anlamalra gelmektedir.

Eliyle Ağzını Kapatan Yüz Emojisi ve Anlamı

Eliyle ağzını kapatan yüz emojisi, sürpriz olmak, şok olmak, utangaçlık, utanma gibi anlamlara gelmektedir.

Sessiz Ol Emojisi ve Anlamı

Sessiz ol emojisisi, sessizlik, susmasını isteme, konuşmamasını isteme, gizlilik, ihtiyatlı olmak gibi anlamalra gelmektedir.

Düşünen Yüz Emojisi ve Anlamı

Düşünen yüz emojisisi, düşünen, derin düşüncelere dalan, bunu bilmiyorum, düşünüyorum, şüpheci, alaycı gibi anlamlara gelmektedir.

Cinsel emoji anlamları

Emojiler cinsel duygu ve düşünceleri ifade etmek içinde kullanılıyor.

Cinsel emoji anlamları şunlardır;

“ ?“ patlıcan olarak tanımlayabileceğimiz bu emoji “penis” anlamında kullanılmaktadır. “ ?“ şeftali olarak nitelendirebileceğimiz bu emoji ise “popo” anlamında kullanılmaktadır. “ ?“ sosis olarak tanımlayabileceğiniz bu emoji de yine “penis” anlamında kullanılmaktadır. “ ?“ ter veya damlacık olarak nitelendirebileceğimiz bu emoji “ıslanmak” veya “orgazm olmak” anlamında kullanılmaktadır.

Snapchat emoji anlamları

Şu sıralar gençlerin çokça rağbet gösterdiği Snapchat uygulamasında da kullanılan bir çok emoji bulunmaktadır.

Snapchat emoji anlamları şunlardır;

“ ?“ sarı kalp olarak nitelendirebileceğimiz bu emoji “kanka”, “ ❤“ kırmızı kalp olarak nitelendirebileceğimiz bu emoji ise “erkek arkadaş”, “sevgili” anlamında kullanılmaktadır.

“ ?“ ekşiten yüz emojisi olarak nitelendirebileceğimiz bu emoji “en iyi arkadaş” şeklinde anlamlandırılmaktadır. Snapchat uygulamasında en çok kullanılan emojilerden biriside “ ?“ ateş emojisidir.

Meta firmasının açıklamış olduğu verilere Türk halkı 2022 yılında en çok;

 • Kahkahaya boğulan emoji,
 • Gözetleyen surat emojisi
 • Kalp eller emojisi

emojisini kullanmıştır. Türk halkının en çok kullandığı emojilerin tamamını öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

2022 Türkiye’de En Çok Kullanılan Emojiler

5/5 - (3 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir