El Yapımı Ürünler İnternette Nasıl Satılır?

El yapımı ürünler, yapılması hem zor hemde sabır gerektirir. Yapılan bu el yapımı ürünlerin doğru bir şekilde pazarlanması, sunulması gerekir.

El Yapımı Ürünler İnternette Nasıl Satılır?
El Yapımı Ürünler İnternette Nasıl Satılır?

Son yıllarda gündemden düşmeyen ve adeta trend haline gelen internet platformları, pek çok kişi için kazanç yeri haline gelmiştir. Evde oturduğu yerden üretim yapan kişiler, internet üzerinden yapmış olduğu ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir. Hem yaratıcılık hem de uğraş gerektiren el emeği ürünler, her zevke hitap etmeyi başarır. Sıradan ürün kullanmak istemeyen kişilerin favori seçimleri olan bu ürünler, standart tasarımda olabildiği gibi kişiye özel olarak da üretilebilir. Siz de ‘’El emeği ürünleri nasıl satabilirim?’’ diye düşünüyorsanız, yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

El Yapımı Ürünler Nedir?

Her şeyin dijitalleştiği, her şeyin otomasyonlaştığı günümüzde tamamen ev ortamında yada, küçük atölyelerde sadece elde yapılan, yapılması esnasında seri üretim makineleri kullanılmayan ürünlere el yapımı ürünler denir. El yapımı ürünler gıdadan giyime, mutfak eşyalarından tarım aletlerine kadar farklılık gösterir. El yapımı ürünler mevsimsel yani kullanılan malzemelerin yılın belli mevsimlerinde tedarik edildiği için olabileceği gibi yılın 12 ayında da yapılan ürünler olabilir.

El Emeği Satılan Siteler

El emeği ile ürünler yapmak sabır, bilgi ve yetenek ister. Bin bir emeklerle, zahmetlerle yapmış olduğunuz ürünleri internet ortamında satabileceğiniz bir çok site var. Hazırlamış olduğunuz el emeği ürünleri internet ortamında iki türlü satabilirsiniz. Birincisi yaptığınız el emeği ürünleri direkt kendiniz, ikincisi ise aracılar yani komisyoncular üzerinden. El emeği ürünleri aracısız kendiniz satacaksanız;

 • Türkiye de ki Pazaryerleri (Hepsi Burada, Trendyol, N11, Gitti Gidiyor, Letgo)
 • Yabancı pazaryerleri (Etsy, Amazon)
 • Sosyal medya platformları (Facebok, Facebook gruplar, instagram, pinterest)
 • Yapılan el emeğine yönelik açılmış blog veya e-ticaret siteleri
 • Kendinize ait e-ticaret sitesi üzerinden

Pazaryerlerinde veya kendi sitenizde satış yapabilmek için mutlaka vergi levhanızın olması gerekiyor. Bu vergi levhası hem platformlara üye olabilmek, hem de tahsilat yapılmasını sağlayan sanal pos alımı için gerekiyor.

Komisyoncular ile anlaşarak satış yapıyorsanız onların nerede, nasıl sattıkları çok da sizin sorunuz değil.

İnternet Üzerinden El Emeği Ürün Nasıl Satılır?

İnternet aracılığıyla satış yapabilmek için öncesinde gerçekleştirmeniz gereken bazı hususlar vardır. İnternetten el emeği ürünlerin satışı için kendinize ait bir sitenizin olması gerekir. Günümüzde yalnızca birkaç dakika içerisinde dilediğiniz gibi e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Bu konuda detaylı bir araştırma yaparak kendi satış sitenizi yaratabilir, evde hazırlamış ve yapmış olduğunuz ürünleri bu site üzerinden kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca altyapılar arasında yer alan responsive tasarımları ön planda tutarak akıllı cihazlara da uyumlu bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede daha çok insana ulaşabilir, kullanıcıların hızlı şekilde alışveriş yapmasına olanak tanıyabilirsiniz.

El Emeği Ürünleri İnternetten Satmanın Faydaları

Teknolojinin bu denli göz önünde olduğu senelerde, e-ticaret birçok kişinin kazanç makinesi halindedir. Evde kendi imkanlarınız doğrultusunda ürettiğiniz ürünleri bir dükkan ya da mağaza üzerinden satmak istediğinizde bu ürünlere ulaşabilecek kişi sayısı oldukça sınırlıdır. Ancak el emeği ürünlerinizi internete yüklediğiniz zaman kısa sürede binlerce kişinin ilgisini çekmeyi başarabilir.  El emeği ürün satış siteleri sayesinde satıcı, ürünler hazır olduğunda zaman ve mekan fark etmeksizin ürünleri kurmuş olduğu siteye yükleyebilir; müşteri de aynı şekilde saat kaç olursa olsun alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilirler.

İnternet sayesinde müşterilerin almış olduğu ürünler hakkındaki yorumları ve beğeni oranlarını inceleyebileceğiniz verileri kolayca elde edebilirsiniz. Bu şekilde siz de üretim seviyenizi belirleyebilir, müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Öte yandan etkili marka ve logo tasarımlarını dakikalar içerisinde yaparak kendi reklam işlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

El Emeği Ürünlerin İnternet Satışı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El emeği ürünler satış konusu hakkında bilmeniz gereken detayları sizler ile paylaştık. Teknik hususlar ve avantajlar ile ilgili gerekli bilgileri öğrendikten sonra, satış işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken konuları da açıklamak gerekirse;

 • Oldukça geniş bir kesime hitap eden ve pek çok farklı materyali kullanarak iş yapmanıza imkan sağlayan el emeği ürünler, her dönem kullanıcıların dikkatini çeker. Bu sebeple öncelikli olarak hangi alanda üretim yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Yapacağınız ürünlerin yaratıcı bir tasarıma sahip olmasına ve ilgi odağı olabilecek görünümde bulunmasına özen göstermelisiniz. Diğer yandan sitenizde yalnızca standart değil, kişiye özel tasarımlı ürünlere de yer vereceğiniz bilgisiniz vurgulamasınız. Çünkü bu alanda daima en çok ilgi özel tasarımlar üzerinde olur. Kendi elinizle hazırlayacağınız ürünlerde kaliteli malzemelerin kullanımını ön plana çıkarmalısınız, böylelikle müşterilerinizin memnuniyet oranı da artış gösterir. Ayrıca ürün yelpazenizi de geniş tutmalı, her ihtiyaca yanıt veren modelleri site içeriğinde barındırmanız gerekir.
 • İnternet üzerinde yer alan rakiplerinizi ve diğer firmaları inceleyip onlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yapılan fiyatlandırmalar ve modeller ile ilgili araştırma yaparak siz de gündemdeki durumla orantılı şekilde ilerleme göstermelisiniz. Arada aşırı fark olmaması sitenizin gidişatında olumlu etkiler bırakır.
 • İnternetten satış yapmanın en önemli kurallarından biri etkili şekilde reklam yapmaktır. Kendi sitenizin reklamını yaratıcı ve dikkat çekici görseller aracılığıyla yapmalı, müşteriyi kendinize çekmelisiniz. Bunun en kolay yöntemi de çeşitli sosyal medya hesapları kullanmaktır. Instagram, Facebook gibi geniş kitlelere hitap eden ağlar üzerinden dilediğiniz gibi reklam yapabilirsiniz. Ürünlerinizi bu sayfalarda tanıtarak müşteri sayısını arttırabilirsiniz. Ayrıca belirli ücret karşılığında ünlü bloglara ya da blogger hesaplarına da tanıtım verip daha çok insana ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Tutarlı olun. Sürekli o işle meşgül olun. Bu hem müşterilerinize güven verecek hem de sizin o işte ustalaşmanızı sağlayacak.
 • Çeşitlilik sunun. Yapmış olduğunuz el emeği işlerde bir tek üründen ziyade birden fazla çeşit sunarsanız müşteri potansiyeliniz artar.
 • Güzel fotoğraflar çekin. Yapmış olduğunuz ürünleri pazaryerlerinde veya kendinize ait e-ticaret sitesi üzerinden satabilmeniz için doğru açılardan çekilmiş fotoğraflar çekin. Fotoğraf çekmek hakkında çok bilginiz yoksa Youtube üzerinden videolar izleyerek öğrenebilirsiniz.
 • Sosyal medyayı etkin kullanın. Yapmış olduğunuz el emeği ürünleri sosyal medyada sergilemek ve sipariş alabilmek için sosyal medya kullanımı hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. Üye olma, paylaşım yapabilme, grup yada saya oluşturabilme, gruplara üye olabilme, gruplarda paylaşım yapabilme gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu konularda bilgi sahibi değilseniz internet ortamında arama yaptığınızda onlarca görsel yazıların ve videoların olduğunu göreceksiniz.
 • Pazarlama hakkında bilgi sahibi olun. Satışta önemli olan doğru ürünü doğru zamanda doğru kişiye satmaktır. Bunun için yaptığınız ele emeği ürünleri satabilecek doğru pazarlama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.
 • Müşterilerinizi tanıyım. Müşterileriniz ne tarz ürünler istiyor, hangi ürünleri beğeniyor gibi konuları bilmeniz gerekiyor. Müşterilerinizin istemediği, beğenmediği ürünleri üretmeniz satış yapamayacağınız anlamına geliyor. Bunun için müşterilerinizi dinleyin, onlara ürünlerinizle ilgili sorular sorun. Unutmayın en çok satan ürün müşterilerinizin hoşuna giden üründür.