E-Ticarette Satışları Arttırmanın 6 Yolu

E-Ticarette satışları arttırmanın 6 yolu hakkında bilgiler vereceğiz. İster fiziksel ticaretle isterse de e-ticaret ile uğraşan herkesin amacı daha çok müşteri kazanmak ve daha çok satış yapabilmek. Her gün yeni oyuncunun katıldığı e-ticaret sektöründe rekabet günden güne artıyor.

Bununla beraber başta pandemi olmak üzere bir çok nedenden dolayı müşteri davranışları sürekli değişiyor. Bu gibi durumlardan dolayı satış yapabilmek de günden güne zorlaşıyor.

E-Ticarette Satışları Arttırmanın 6 Yolu Nedir?

Sizlere e-ticarette daha fazla kazanmanıza katkı sağlayacağına inandığımız 6 yöntemi öneriyoruz. Bunlar;

  1. Landing Page (Özel Sayfa) Hazırlayın
  2. Eksiklikleri belirleyip tedbir alın
  3. Farklı ödeme metotları tanımlayın
  4. Süreli indirimler uygulayın
  5. Şarta bağlı indirimler ve kampanyalar düzenleyin
  6. Farklı kargo seçenekleriniz olsun.

Landing Page (Özel Sayfa) Hazırlayın

E-ticarette rekabetin artması ile beraber reklam maliyetleri de arttı. Bu durum insanları e-ticaret sitelerine çekme maliyetlerinin de yükselmesine neden oldu. Reklam maliyetlerinin artması e-ticaret firmalarını SEO (Arma Motoru Optimizasyonu), Landing Page gibi farklı arayışlara itti.

Landing Page ile e-ticaret siteleri sitelerindeki her kategori için özel sayfalar oluşturuluyor. Landing Page denilen bu özel sayfalarda kategoriye uygun, yüksek çözünürlüklü, içerik olarak dolu dolu, müşterinin dikkatini çekecek görseller kullanılıyor.

Bu şekilde özel sayfalar hazırlamak ayrıca reklam verilen mecralarda reklam verdiğiniz sayfanın içerik puanı yüksek ise size daha ekonomik reklam verdirme imkanı sunuyor. Böylece başka reklam mecralarında reklam vermeden daha ekonomik bir şekilde reklam çıkıp, dönüşüm oranlarının fazla olmasını sağlıyor.

Eksiklikleri belirleyip tedbir alın

E-ticaret sitenize ait raporları çok iyi analiz edin ve gerekli tedbirleri alın. Sitenizin yönetim panelinden en çok ziyaret edilen sayfaları, en çok alınan ürünleri inceleyip daha fazla nasıl satabilirim diye stratejiler oluşturun.

En az alınan ürünleri, en az ziyaret edilen sayfaları, en fazla iade edilen ürünleri, iade nedenlerini inceleyin ve gerekli tedbirleri alın. Sitenizle ilgili yönetim panelinin haricinde Google Search Consol ve Google Analytics verilerini de incelemenizde fayda var.

Farklı ödeme metotları tanımlayınPin

Farklı ödeme metotları tanımlayın

E-ticaret sektörünün istatistiklerine baktığımızda toplam satışların sadece %25’i kredi kartıyla yapılıyor. Bu çok düşük bir rakam, Demek ki %75’lik bir kitle kredi kartı dışında ödeme yöntemi kullanıyor.

Sizde sitenizde satışlarınızı artırmak için alternatif ödeme yöntemleri bulup bunları sitenize entegre etmeniz gerekiyor. Yapılan e-ticaret alışverişlerinde en büyük pay kapıda ödemede. Eğer sitesiniz de kapıda ödeme yöntemi yoksa vakit kaybetmeden sitenize kapıda ödeme yöntemi ekleyin.

Ayrıca yeme kartları, ödül-puan sistemi gibi sistemler oldukça rağbet gören yöntemler. Sizde sitenize bunları ilave ederek müşterilerinize farklı ödeme metodu sağlamış olursunuz.

Süreli indirimler uygulayın

Sitenizde belli dönemlerde kampanyalar düzenliyorsunuzdur. Müşteri biran önce sepete götürecek aksiyonlar aldırmalısınız. Bununda en kolay yolu müşteriye ek indirimler sunarak bunu kısa zaman dilimi şartına bağlamaktır.

Örneğin “ek yüzde 10 indirim kazanmanız için son 15 dakika” gibi indirimler düzenleyin ve müşterilerinize bunu bildirim olarak gönderin. Google’in paylaştığı verilere göre insanların %67’si sepeti bir şey almadan terk ediyor.

Bu tarz ekstra indirimler kararsız müşterilerin satın alma süreçlerini hızlandırıp, sepeti terk etme oranlarını düşürüyor.

Şarta bağlı indirimler ve kampanyalar düzenleyin

İnsanlar indirim kavramını çok sevdi. Öyle ki bir e-ticaret sitesinde veya ürün sayfasında indirim ibaresini görmediyse oradan alışveriş yapmıyor. Bunu bilen e-ticaret siteleri her ürün sayfasında mutlaka indirim logosunu kullanıyor.

E-ticaret sitesi sahipleri bilir ki asıl önemli olan müşteriye şimdiki anda satış yapmak değil bir sonraki alışverişlerinde onlara bir şey satmaktır. Bunun için mevcut indirimlerin yanında bir sonraki alışverişi garantiye almak için müşteriye “bir sonraki alışverişinizde kullanılmak üzere” diye ekstra indirim ve hediye çeki verin.

Örneğin sizde “a ürününü alana b ürünü için anında yüzde 15 veya c ürününü alana bir sonraki alışverişinde d ürününe anında yüzde 20 indirim” gibi aksiyonlar alabilirsiniz.

E-Ticarette satışları arttırmanın 6 yoluPin

Farklı kargo seçenekleriniz olsun.

Müşterilerin satın alma kararlarında etkili olan en önemli faktörlerinden biride kargo ücreti ve kargo süreçleri. Müşteriler şu kadar alışveriş yaptım. Kargo ücretini de site karşılasın. Ne olur ki” diye düşünmekte.

Böyle düşünmekte haklıdır veya değildir bilemiyoruz ama bildiğimiz bir çek var ki oda kargo ücretsiz olunca satış yapabilmek daha kolay oluyor. Bu yüzden size tavsiyemiz müşterilerinize kendilerini özel hissettirecek tüm yıl boyunca aynı kargo ücretinden yararlandırma, belli bir miktarın üzerindeki alışverişlerde kargo bedava veya bir sonraki alışverişinizde kargo bedava gibi stratejiler uygulayın.

Yukarıda sayılan yöntemlerin haricinde sizde e-ticaret sitenizdeki müşteri kitlenize uygun farklı yöntemlerde uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan müşteri kitlenizi tanımak. Müşteri kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız daha fazla satış yapma ihtimaliniz olur.

Müşterilerinizin hoşlandığı şeyleri daha çok yaparak, sevmedikleri hususları ortadan kaldırarak onların sitenize bağlılıklarını artırabilirsiniz. E-ticarette satışları arttırmanın 6 yolu ile ilgili sormak istediklerinizi veya ilave etmek istediğiniz hususları aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın